Pixhawk 2.4.8 Uçuş Kartına Chibios Güncellemesi (BETA)

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba bu hafta yine rutin dışında bir video daha paylaşmaya karar verdim. Bu aslında anladığım ve anlatmaya çalıştığım kadarıyla pixhawk 2.4.8 kartı için büyük bir gelişme. Henüz beta sürümü dışında yayınlama yapılmadı diye biliyorum. Doğrusu beta olduğu için direk paylaşıma açmak istemedim videoyu yaklaşık bir ay önce hazırladım sonrasında uçuşlar gerçekleştirdim benim fark ettiğim bir sorun olmadığı için videoyu paylaşmaya karar verdim. Bu güncelleme ile gelen Chibios ilerde Nuttx'in yerini alır mı bilmiyorum ama bana güncelleme sonrası stabilite açısından daha başarılı geldi diyebilirim. Bunun dışında bir iki küçük noktadan bahsedeceğim, güncelleme ile birlikte sd kart hatası almaya "No IO Thread Heartbeat" ilk olarak en son güncellemeyi indirdiğinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eğer son güncelleme yüklü ise kullandığınız sd kartın hız değerlerini yükseltmeniz gerekebilir. İkinci nokta Qgroundcontrol programını kullanıyorsanız henüz chibios ile çalışan pixhawk 2.4.8 i kabul etmedi. Bu sebepten bazı değerlerin eksik olduğu hatasını verebilir. Bazı uçuş modlarında ise örneğin "follow mode", unknown yani bilinmeyen uçuş modu hatası verebilir. Bunlar zamanla düzelecek küçük hatalar diyebilirim. Bunun dışında geçiş ile ilgili bildiğim ve daha önemlisi anladığım kadarını video içeriğinde paylaşmaya çalıştım. Nelerin değiştiğini, niye yeni işletim sisteminin daha iyi olduğunun düşünüldüğünü anladığım kadarıyla paylaşmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üstat ChibiOs betadan çıkalı çok oldu. MissionPlanner’dan stabil sürümü yüklerken Upload ChibiOS? diye bir uyarı veriyor zaten. Hayır derseniz NuttX yüklüyor. Yayınlanan stabil sürümlerle birlikte artık ChibiOS sürümü de anında derleniyor. Zaten belirttiğiniz eksikler adresinde gittikçe daha iyiye gittiğide belirtilmiş. Bana göre ChibiOS’ta yer almayan özellikler çok olmazsa olmaz değil ve denemeye değer. Ben klon pixhawk kullanıyorum 2.4.6 donanımı var, kullanılan parçaların ne denli güvenilir olduğunu bilmiyorum. O yüzden AC3.6 sürümünde ChibiOS stabil olarak kullanıma sunulduğundan beri (ilk hangi sürümdü hatırlamıyorum) onu kullanıyorum. Henüz bir hata veya eksikliğini hissetmedim. Ama şunu belirtmeliyim ki bana göre Ardupilot klon pixhawklar için gelmiş geçmiş en stabil sürüm 3.4.1 idi. Takip eden güncellemelerle devrimsel yenilikler geldiği için mecburen güncellemek zorunda kalıyoruz. ChibiOS bir nebze de olsa klon kartlara nefes aldırdı bana göre. Yine de daha fazla pilotun kullanıp geri dönüş yapması lazım. Ardupilot gerçekten de çok değerli bir platform elimden geldiğince aldığım hataları bildiriyorum geliştiricilere. Ancak bu şekilde en iyiye doğru ilerliyor. Çok uzattım:) Paylaşımın için teşekkürler, güzel çalışmalarının devamı dileğiyle.:saygilar:

RTOS, NUTTX, CHIBIOS işletim sistemleri, vay daha neler duyup öğreceğiz :D

Gerçekten yine çok güzel özet bir konu olmuş :thumbup::bravo: Ellerine sağlık İzzet hocam. Sayende quad teknolojisini yakından takip ediyoruz.

Değerli yorum ve katkılarından dolayı sana da ayrıca teşekkürler @Özgür Korkmaz %p

Üstat ChibiOs betadan çıkalı çok oldu. MissionPlanner’dan stabil sürümü yüklerken Upload ChibiOS? diye bir uyarı veriyor zaten. Hayır derseniz NuttX yüklüyor. Yayınlanan stabil sürümlerle birlikte artık ChibiOS sürümü de anında derleniyor. Zaten belirttiğiniz eksikler adresinde gittikçe daha iyiye gittiğide belirtilmiş. Bana göre ChibiOS’ta yer almayan özellikler çok olmazsa olmaz değil ve denemeye değer. Ben klon pixhawk kullanıyorum 2.4.6 donanımı var, kullanılan parçaların ne denli güvenilir olduğunu bilmiyorum. O yüzden AC3.6 sürümünde ChibiOS stabil olarak kullanıma sunulduğundan beri (ilk hangi sürümdü hatırlamıyorum) onu kullanıyorum. Henüz bir hata veya eksikliğini hissetmedim. Ama şunu belirtmeliyim ki bana göre Ardupilot klon pixhawklar için gelmiş geçmiş en stabil sürüm 3.4.1 idi. Takip eden güncellemelerle devrimsel yenilikler geldiği için mecburen güncellemek zorunda kalıyoruz. ChibiOS bir nebze de olsa klon kartlara nefes aldırdı bana göre. Yine de daha fazla pilotun kullanıp geri dönüş yapması lazım. Ardupilot gerçekten de çok değerli bir platform elimden geldiğince aldığım hataları bildiriyorum geliştiricilere. Ancak bu şekilde en iyiye doğru ilerliyor. Çok uzattım:) Paylaşımın için teşekkürler, güzel çalışmalarının devamı dileğiyle.:saygilar:

Doğrusu betadan ne zaman çıktı bilmiyorum. :) Ben videoyu yaklaşık bir ay önce çekmişim, iki hafta önce de araştırmaları yapmış olsam veriler 6 hafta öncesinin doğrudur. Tabi o günden beri benim sistem chibiosta olduğu için bana o bahsettiğiniz uyarı gelmedi. İnternette araştırmaya da pek fırsatım olmadı doğrusu stabil sürüm yayınlandı mı diye :) Eksiklikler konusunda kesinlikle katılıyorum, olmazsa olmaz bir şey bende görmedim. Bunun dışında stabiliteyi belirgin oranda arttırdığını söyleyebilirim. Değerli yorumlarınız ve katkılarınız için çok teşekkür ederim :saygilar:

RTOS, NUTTX, CHIBIOS işletim sistemleri, vay daha neler duyup öğreceğiz :D

Gerçekten yine çok güzel özet bir konu olmuş :thumbup::bravo: Ellerine sağlık İzzet hocam. Sayende quad teknolojisini yakından takip ediyoruz.

Değerli yorum ve katkılarından dolayı sana da ayrıca teşekkürler @Özgür Korkmaz %p

Mehmet abi çok teşekkür ederim. :) Valla elimden geldiğince araştırma yaparak paylaşım yapmaya çalışıyorum inşallah yanlış anladığım veya eksik kısımlar yoktur diyeceğim :) Beğenmenize çok sevindim yorumunuz için çok teşekkür ederim :saygilar:

İzzet Bey, paylaşımınızdan sonra ChibiOS u yükledim. Alette hissedilir stabilite farkı gözlemledim. Ardupilot un DJI ı yakalaması yakındır.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
İzzet Bey, paylaşımınızdan sonra ChibiOS u yükledim. Alette hissedilir stabilite farkı gözlemledim. Ardupilot un DJI ı yakalaması yakındır.
Paylaşımınız çok değerli teşekkür ederim. Bende bunu epeyce merak ediyordum çünkü bende stabilite artışı hissettim ama psikolojik olabilir mi diye düşündüm. Paylaşımınız bu yüzden benim için çok değerli oldu :) Kırımsız uçuşlar dilerim :)

Quad'a ilk elim değdiğinde ben de deneyeceğim :D Eline sağlık :thumbup:
Haberlerinizi bekliyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
Üstat chibios ve ekf3’ü birlikte kullandın mı hiç? Eğer kullandıysan izlenimlerin nasıl oldu sence aktifleştirmeli miyim? Daha önce hiç aktifleştirmedim iyiye mi gider acaba yoksa kötüye mi bilmiyorum. Ne dersin bir denesem mi acaba:rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
ChibiOS güncellemesi yapılmış Pixhawk Quad test uçuşu. AutoTune uçuşu yapılmadığı halde, gayet iyi kalkıp gayet iyi iniyor. Kumandadan da herhangi bir trim ayarı yapılmamıştır. Alet AltitudeHold modunda.

Üstat chibios ve ekf3’ü birlikte kullandın mı hiç? Eğer kullandıysan izlenimlerin nasıl oldu sence aktifleştirmeli miyim? Daha önce hiç aktifleştirmedim iyiye mi gider acaba yoksa kötüye mi bilmiyorum. Ne dersin bir denesem mi acaba:rolleyes:
Özgür bey ne yazık ki bu kısım hakkında bilgim yok. Böyle bir aktifleştirme gerektiğini ve neyi değiştirdiğini ne yazık ki bilmiyorum. En kısa süre içerisinde araştırmaya çalışacağım. :(

ChibiOS güncellemesi yapılmış Pixhawk Quad test uçuşu. AutoTune uçuşu yapılmadığı halde, gayet iyi kalkıp gayet iyi iniyor. Kumandadan da herhangi bir trim ayarı yapılmamıştır. Alet AltitudeHold modunda.

Mehmet bey çok güzel bir test olmuş gerçekten :) Bende güvenlik önleminizi çok başarılı buldum. Onun dışında etkisi ne kadardır bilmiyorum ama dört bir yandan ip rüzgarın etkisinde sistemi bence biraz daha fazla zorlamış oluyor. Benim gördüğüm kadarıyla da ayarları yapılmamış haliyle bile gayet başarılı duruyor. Emeğinize elinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler :)