Pixhawk/APM vs f4/f5 kontrol kartları hk.

Mehmet SUBAŞI

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese selamlar.

Bu forumda ilk sorumu soruyorum. Henüz herhangi bir drone tecribem yok ve drone tecrübem olmadığı gibi kontrol kartı tecrübem de yok. Bu yüzden sorduğum sorular biraz temel seviye olacağından kusuruma bakmayın.

Öncelikle Pixhawk ve örneğin Omnibus f4 kontrol kartları arasındaki fark nedir? Genellikle böyle bir kıyaslama yapılmıyor. Pixhawk vs APM veya Omnibus vs Matek tarzı kıyaslamalar yapılıyor. Yoksa burada bahsi geçen Pixhawk ve Omnibus tamamen alakasız 2 kart mı? Benim anladığım kadarıyla Pixhawk gibi kartlar otonom uçuşu desteklerden f4/f7 kartlar böyle bir şeyi desteklemiyor. Bunun da en temel sebebi üzerlerinde GPS sensörü bulunup bulunmaması. Ve birbirlerine göre desteklenen sensörler bakımından üstünlük ve zayıflıkları var. Ayrıca herhangi bir görüntü işleme olmadan otonom uçuşun nasıl olacağı hakkında da pek bir fikrim yok açıkçası. Sadece GPS üzerinden belirli bölgeye gitmek gelmek vb. bir otonom uçuştan mı bahsediyoruz?

Burada bahsi geçen tüm kartlara (benim anladığım kadarıyla) Betaflight, cleanflight gibi hazır yazılımlar yükleniyor. (Eğer doğru anladıysam tabi) Peki bu kartlara tamamen özgün yazılımlar yüklemek istersek (kendi kodladığımız) bunun bir yolu var mıdır? Hangi yazılım dili kullanılmalıdır?

Doğruluk payı olmayan şeyler yazdıysam lütfen düzeltin. Bazı noktalarda bir şeyleri yanlış anlamış olabilirim.

Biraz uzun oldu fakat cevaplarınız benim için çok değerli. Eğer bunlar forumda tekrar tekrar işlenmiş konular ise sadece yönlendirirseniz de sevinirim.

Çok teşekkür ederim şimdiden.

Saygılarımla.

Herkese selamlar.

Bu forumda ilk sorumu soruyorum. Henüz herhangi bir drone tecribem yok ve drone tecrübem olmadığı gibi kontrol kartı tecrübem de yok. Bu yüzden sorduğum sorular biraz temel seviye olacağından kusuruma bakmayın.

Saygılarımla.

Merhabalar Mehmet bey bence epey kapsamlı bir ilk soru olmuş :) "Motorlar dönmüyor" çok daha sık karşılaşılan bir ilk soru. Sorularınız içinde bildiğim kadarını cevaplamaya çalışayım çünkü f4 kartları hakkında ne yazık ki bilgim çok sınırlı.

Herkese selamlar.

Öncelikle Pixhawk ve örneğin Omnibus f4 kontrol kartları arasındaki fark nedir? Genellikle böyle bir kıyaslama yapılmıyor. Pixhawk vs APM veya Omnibus vs Matek tarzı kıyaslamalar yapılıyor. Yoksa burada bahsi geçen Pixhawk ve Omnibus tamamen alakasız 2 kart mı? Benim anladığım kadarıyla Pixhawk gibi kartlar otonom uçuşu desteklerden f4/f7 kartlar böyle bir şeyi desteklemiyor. Bunun da en temel sebebi üzerlerinde GPS sensörü bulunup bulunmaması. Ve birbirlerine göre desteklenen sensörler bakımından üstünlük ve zayıflıkları var. Ayrıca herhangi bir görüntü işleme olmadan otonom uçuşun nasıl olacağı hakkında da pek bir fikrim yok açıkçası. Sadece GPS üzerinden belirli bölgeye gitmek gelmek vb. bir otonom uçuştan mı bahsediyoruz?

Saygılarımla.

Şimdi burada öncelikli olarak otonom uçuşu bitirdiniz :) Sıklıkla gps kullanılarak konum belirleniyor ancak belli sensörler kullanılarak görüntü işleme metodu ile de yer ve hareket tespiti sayesinde hareket imkanıda mevcut ancak bu çok sık kullanılan bir yöntem değil. Bunun dışında sanırım otonom uçuş sırasında olası engellerden korunma kısmı için görüntü işlemeden bahsettiniz. Bunu da yine sensörler yardımı ile çarpışma önleyici bir sistem kurmanıza izin veriyor ancak bu yapay zeka boyutunda değil sadece duruyor. (Bu bilgide hatam olabilir sadece okuduklarımdan yola çıkarak yazıyorum deneyimim yok) Bir otonom uçuş kabaca barometre yardımı ile kalkışı uçuş sırasında çeşitli servo kontrollerini bunun dışında belli bölgelerde kullanılacak farklı uçuş modu seçimlerini aynı zamanda yapılacak çekimleri kapsıyor. Multikopterin yolculuğu gps tarafından sağlanıyor.

Aralarındaki en temel fark gps diyemeyeceğim. Çünkü omnibus f4 pro kartı gps modülü destekliyor diye biliyorum. Hatta apm ve pixhawk kartlarında kullanılan yazılım olan ardupilot yazılımınıda bu karta yükleme imkanınız mevcut ( ) Bu aşamada kartların kıyaslamasını çok net yapacak teknik bilgiye sahip değilim ancak yaklaşık olarak eşit işlemci hızlarına sahip olmalılar. Önbellek gücü pixhawk kartında bir adım öne çıkıyor. Bunun dışında bence en temel fark yazılımları ve kurulumları. Yani bir kart size tamamen çıplak geliyor işçiliği oluyor ve döneminin iyi yazılımlarından olan ardupilot yüklemeye hazır olarak geliyor. Üzerinde bulunan giriş çeşitliliği konusuna girmeyeceğim pixhawkın önde olduğunu okumuş olsamda f4 kartında nelerin eksik olduğunu net hatırlamıyorum.

Herkese selamlar.

Burada bahsi geçen tüm kartlara (benim anladığım kadarıyla) Betaflight, cleanflight gibi hazır yazılımlar yükleniyor. (Eğer doğru anladıysam tabi) Peki bu kartlara tamamen özgün yazılımlar yüklemek istersek (kendi kodladığımız) bunun bir yolu var mıdır? Hangi yazılım dili kullanılmalıdır?

Yazılım olarak apm kartının içeriği arduino megadan oluşuyor. Eğer arduino yazılımları ile ilgilendiyseniz kartın yazılımını tanıyabilirsiniz. Bu aşamada yeniden özgün yazılımın avantajı olmadığını düşünüyorum. Çünkü "açık kaynak kodlu" yani herkesin erişimi ve geliştirmesine açık halde kodlara ulaşılabiliyor. Bu aşamada ben bir kaç deneme yaptım ancak yazılım benim gibi sadece temel arduino yazılım bilgisi ile anlaşılamayacak kadar komplike. :)

Doğruluk payı olmayan şeyler yazdıysam lütfen düzeltin. Bazı noktalarda bir şeyleri yanlış anlamış olabilirim.

Bu noktada sizinle birebir aynı duyguları paylaşıyorum :) Umarım doğru bir şekilde istediğiniz bilgileri verebilmişimdir :)