rc heli de ters uçuş...

Süleyman58

Yeni Uye
:halay: Evet çok soruyorum ama ne yapalım sora sora öğrenecez...
Sİmulasyonda 6 kanal uçuş yaparken simulasyon kumandasında hiç bir tuşu kullanmadan( açıp-kapama yapma gibi)
sadece sağ-sol ön-arka tuşunu kullanarak örnek olarak sağ tuşu en son tuşu kadar vurduğumda heli ters dönüyor ve
ters uçmaya başlıyorum ve gayette başarılı uçuruyorum...DİYECEM ŞU Kİ GERÇEK UÇUŞTA da böyle midir sadece yön tuşuyla heli ters döner mi yoksa extra bişeyler açılıp kapanarak mı yapılır?

soru 2 kullandığım simulasyon rc helimaster 80-90 tl birşeye aldım çok mu basittir faydası olur mu bana ?

rc heli de ters uçuş...

Süleyman Erdoğan' Alıntı:
:halay: Evet çok soruyorum ama ne yapalım sora sora öğrenecez...
Sİmulasyonda 6 kanal uçuş yaparken simulasyon kumandasında hiç bir tuşu kullanmadan( açıp-kapama yapma gibi)
sadece sağ-sol ön-arka tuşunu kullanarak örnek olarak sağ tuşu en son tuşu kadar vurduğumda heli ters dönüyor ve
ters uçmaya başlıyorum ve gayette başarılı uçuruyorum...DİYECEM ŞU Kİ GERÇEK UÇUŞTA da böyle midir sadece yön tuşuyla heli ters döner mi yoksa extra bişeyler açılıp kapanarak mı yapılır?

soru 2 kullandığım simulasyon rc helimaster 80-90 tl birşeye aldım çok mu basittir faydası olur mu bana ?
Süleyman Bey helikopteriniz Idle-up mode'unda olduğu sürece dilediğiniz her kontrolle, (aileron veya elevatör olabilir) doğru zamanda doğru ana pervane açısını da(collective management - pitch&throttle) vermeniz halinde ters uçuş yapabilecektir. Gerçekte de bu böyledir. ;) Ters uçabilmek için açıp kapamanız gereken şey helikopterinizi Normal Flight Mode'undan Idle-Up Mode'a almaktır. Simulatörünüzde muhtemelen buna ihtiyaç duymuyorsunuz çünkü helikopteriniz ters uçabiliyor olduğunuza göre sürekli İdle-Up Mode ile uçuyor.

Simulatör yazılımınızla alakalı birşey söyliyemeyeceğim tanıdığım bir program değil. Forumdaki simulatör kısmında bulunan konulara göz atmanızı tavsiye ederim. :saygilar:

rc heli de ters uçuş...

Türker bey gerçek uçurumda da bu modu hep açık tutmamım sakıncası var mıdır? yakın zamanda gerçek bir
uçuş yapacağım ....çevremde herhangi biri yok ilk kullanacabilecek...ben deneyecem inşaalh çok büyük kırımlar yaşamam ..
Aynı zamanda sizin bu konu ile ilgili açmış olduğunuz konuyu da dikkatlice inceledim...yardımlarınız için teşekkürler... :)p

Birde benim gerçek kumanda da bu mod açık olduğunu nerden bilecem ...belki de çok basit olacak ama ne yapalım bilmiyoz abi?

AMA simulasyonda çok iyi uçuş yapıyom inşaallah gerçekte de böyle olur

rc heli de ters uçuş...

Türker bey gerçek uçurumda da bu modu hep açık tutmamım sakıncası var mıdır? yakın zamanda gerçek bir
uçuş yapacağım ....çevremde herhangi biri yok ilk kullanacabilecek...ben deneyecem inşaalh çok büyük kırımlar yaşamam ..
Aynı zamanda sizin bu konu ile ilgili açmış olduğunuz konuyu da dikkatlice inceledim...yardımlarınız için teşekkürler... :)p

Birde benim gerçek kumanda da bu mod açık olduğunu nerden bilecem ...belki de çok basit olacak ama ne yapalım bilmiyoz abi?

Ben her durumda ilk uçuşunuz için çevrenizde bulunan modelcilerden destek almanızı öneririm. Eğer mümkün değilse öncelikle kendinize ve çevrenize bir zarar gelmemesi için ilk uçuş denemenizi yapacağınız modelinizin V922 gibi bir mikro model olması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde ciddi anlamada problemlerle karşılaşabilir, hiç istenmeyen şeyler yaşayabilirsiniz.

V922 için forumumuzda ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

rc heli de ters uçuş...

Bence gerçek uçuş için fazla acele etmeyin. Hele ki idle up açmak ve ters uçuş için hiç acele etmeyin.
Yine de simülatörde her türlü hoverde başarılıyım derseniz gerçekte hover çalışmalarına başlayın.

Hangi kumanda ve helikopter ile uçacaksınız?

rc heli de ters uçuş...

türker bey;

örneğin v922 ile düz uçuş esnasında Idle-up açar isek helikopter birden yere mi çakılacak ters uçuş moduna geldiği için yoksa herhangi bir şey olmayacakta ters uçuşta yapabilecek mi?

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
türker bey;

örneğin v922 ile düz uçuş esnasında Idle-up açar isek helikopter birden yere mi çakılacak ters uçuş moduna geldiği için yoksa herhangi bir şey olmayacakta ters uçuşta yapabilecek mi?
Özkan Bey,

Idle-up açıkken de düz uçuş yapılabilir ki zaten yapmamız da gerekiyor. Tek fark düz uçuş sırasında gaz stick ortadan daha aşağıya indirmemek gerekiyor. Eğer indirirseniz, pallerdeki açı değişimi ters yönde olacağı için, heli yere doğru hızlı bir şekilde alçalacaktır.

Konu ile ilgili Türker kardeşimin zamanında hazırladığı aşağıdaki simulatör dersine bakmanızı öneririm.

Her ne kadar simulatör çalışmıyor olsanız da, bence bir tane Simulatör kumandası mutlaka edinin derim ;) Bu tür şeyleri çok rahatlıkla kendiniz deneyip, birebir tepkileri görebilirsiniz. Zaten simulatör amacı da bu %p

rc heli de ters uçuş...

Uçuş yapacağım model Align 450 dfc plus rtf kumanda Align T6 futaba 6j
olarak geçiyor ....ben idleup açmadan ters uçuş yapılabilir miyim bunu
da söyler misiniz?
Kumandam da ıdle up açık olduğunu nasıl anlarım ?

rc heli de ters uçuş...

Uçuş yapacağım model Align 450 dfc plus rtf kumanda Align T6 futaba 6j
olarak geçiyor ....ben idleup açmadan ters uçuş yapılabilir miyim bunu
da söyler misiniz?
Kumandam da ıdle up açık olduğunu nasıl anlarım ?
Suleyman bey, ters ucus yani Idle-up ile ilgili detayli bilgiyi su konuda bulabilirisiniz.

NOT: Siz bunu kendi heliniz test etmeden once motor-esc kablolarini cikarmaniz lazim. yoksa paller donmeye baslar. Video kullanilan Heli oel bir konfigürasyona sahip, amam dikkat

Video gorulecegi uzere, ters ucus icin Idle-up mutlaka acik olmasi lazim. Idle-up acikken ters ve duz uculabilir. Sadece duz ucus yapilacaksa Idle-up acmanin sakincasi yok ama stick hareketlerini dikkat etmek lazim, ozellikle ortanin alt kisminda. Ayrica Idle-up motor devri surekli yuksek olacagi icin, ucus suresi kisalacaktir.

Bir soru da ben sorayim. Siz helinizle hic normal ucus yaptiniz mi ?

Sayet yapmadi iseniz, Idle-up acmamanizi ve ters ucus denememenizi oneririm. Duz ucusta tum yonleri iyice gerek sim gerekse gercek helide ucarak pratik yapmadan ters ucmaya calismak kesin kirim getirecektir.

Bunun icin Turker kardesimin hazirladigi Heli simulator derslerini takip edin.Goreceginiz uzere ters ucus ORTA seviye pilotaj gerektrimektedir ;)

rc heli de ters uçuş...

Mehmet ilgin sağolasın.. :thumbup:..Emin ol abi sitede ki bilgilerden faydalanıyorum faydalanmaya çalışıyorum...
Özellikle Simulasyonda tam öğrenmeden gerçek uçuşa geçmeyeceğim....Daha hiç gerçek uçum yapmadım align 450 ile...
Hatta kutusundan çıkardım öylece duruyor....Simulasyonda iyice çalışıyorum ...Türker beyin videolarını takip ediyorum...

Şimdi sorumu tekrarlayımm şuanda aldığım rtf bir heli ve kumandasının hiçbir tuşuna dokunmadım, o halde acaba ilk etapta ıdleup kapalı mıdır ? İsterseniz kumandanın bir fotosunu yollayabilirim!!

Önce bende sadece normal uçuş yapacağım...simulasyonda uzun süre çalıştıktan sonra ters uçuş denemeyi düşünüyorum...
Şunu hatırlatayım Mehmet abi daha ilk uçuş yapmadım....

Ama heli deneyimim var tek pervaneli nine eagles içerde dışarda rahatlıkla kullanabiliyorum ama daha hiç 6 kanal uçurmadım :'(

rc heli de ters uçuş...

Mehmet abi yazacaktım yazamamışım üstteki yazının başında pardon abi.... :embarras:

rc heli de ters uçuş...

Mehmet abi yazında ki lingte kargo takip vermissin ama ben anlayamadım yanlış link herhalde ;D

rc heli de ters uçuş...

Mehmet abi yazında ki lingte kargo takip vermissin ama ben anlayamadım yanlış link herhalde ;D
Evet bir yanlış olmuş :-\ Zaten 2 mesaj üste benzer konuya link vermişim ;)

Icinden "Align T6 Radio Control System" şeklinde bir manual çıkıyormuş, fakat nette bulamadım. Sadece 1-2 Unboxing video izledim. O sıra kumandayı gösterirlerken print screen aldım. Zaten Idle-up diye yazmıslar soldaki switch için ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabii ki bize basit gelen şeyler sana baştan karışık gelecek veya emin olmak isteyeceksin, yani sorun yok. Ama yerinde olsam vakit buldukça baştan sonra detaylı ayar konumuza bakartım. İzledikçe hatta bazılarını 2-3 kez, zaman içinde her şey yerine oturacaktır %p

rc heli de ters uçuş...

Mehmet abi haklısın çok karışık geliyor ... Şu an benim kumandamda da aynı senin
resimde gösterdiğin konumda duruyor..Ozaman bu konumda kapalı durumda herhalde
Ben gerçek uçuş yaparken heliyi ters çevireceğim zaman bu ıdle up açıp
öyle ters cevireceğim değil mi?

Diğer verdiğiniz linklere bakacağım ve simulasyona dewam ...hatta banggood dan da
V922 almayı düşünüyorum .. V922 ile iyice pratik yaparım herhalde :yuppi:
Mehmet abi birde şunu soracağım aldığım 450 rtf olarak geldi ilk uçuş için
ayar yapmama gerek yok değil mi? Varsa zati forumda yeterli bilgi var sanırım

Mehmet abi haklısın çok karışık geliyor ... Şu an benim kumandamda da aynı senin resimde gösterdiğin konumda duruyor..Ozaman bu konumda kapalı durumda herhalde
Ben gerçek uçuş yaparken heliyi ters çevireceğim zaman bu ıdle up açıp öyle ters cevireceğim değil mi?

Diğer verdiğiniz linklere bakacağım ve simulasyona dewam ...hatta banggood dan da V922 almayı düşünüyorum .. V922 ile iyice pratik yaparım herhalde :yuppi: Mehmet abi birde şunu soracağım aldığım 450 rtf olarak geldi ilk uçuş için ayar yapmama gerek yok değil mi? Varsa zati forumda yeterli bilgi var sanırım
Evet Switch arkaya doğru yaslı iken, ki resimdeki pozisyon, bu durumda OFF pozisyonda demektir.

Kısmı doğru. Şöyle ki 3D öncesi zaten Idle-up açıp, o şekilde düz uçmaya alışıyoruz. Bu kısa sürüyor zaten 1-2 pil. Sonra simulatörde bolca çalıştığımız Ters hover için, idle-up açıkken gerekli stick hareketlerini yapıyoruz. En son da iniş öncesi Idle-up kapatıp, iniş yapıyoruz.

V922 bence de oldukça yerinde bir karar. Zaten 450'de 2 kırım seni kurtarsa parasını çıkarıyor ;)

Senin aldığın set RTF yani Ready To Fly (Uçmaya Hazı). Başka bir değişle kumanda üzerinden ayarları bozmadın takdirde herhangi bir ayara gerek yok. Olur da bir kırım yaşarsan da, mekanik toplama sonrası gerekli ayar kontrol ve ayarları senin de dediğin gibi tüm detayları ile forumumuzda mevcut %p