Şarj Aletini Araba Aküsünden Besleme Aparatı

Tevfik Sıkılı

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar bugüne kadar araba aküsünden lipo pillerime şarj ihtiyacım olmadı (genelde uçtuğum kendi arazimde ev ve elektrik olması sebebiyle). Ama bu yıl diğer şehirlerdeki arkadaşlarla ara ara buluşmalara katılmayı hedeflediğimden dolayı araba aküsünden şarj aletine bağlantı aparatı araştırmaya başladım ve iyi birşey olsun istedim.
Aslında Cellpro Powerlab'ın böyle bir adaptörü var. 14.95 $ + kargo 7.00$ = 21.95 $

Ama ben nette araştırırken Ebay'de bu ürüne rastladım. Free shipping 9.99 $
Bu ürün hoşuma gittiği için sipariş vermeyi düşünüyorum. Tek olumsuz yönü EC5 soketin female olması, ama satıcıya yazıp male olarak değiştirebilirmi soracağım. Değişmezsede kendim değiştiririm.

Bu ürün ayrıca marşı basmayan araç akülerini lipo pil ile takviye eden arkadaşlar için biçilmiş kaftan. :p

Tevfik abi ben de zamanında kendim yapmıştım bu kablodan. Tabii ki bunlar kadar şık olmadı ama işimi gördü şimdiye kadar. Paylaşım için teşekkür ederiz

Ben linklerini verdiklerimi almaktan son anda vazgeçip sadece resimdeki cliplerden aldım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elimde 10awg kablo, ec5 soket ve bıçak sigorta mevcut olduğu için kendim yapmaya karar verdim.

İlk linktekini pilottr den 86₺ ye almıştım aslında 10₺ ye halledilebilir araç sanai sitelerinde klips satılıyor kablo ve ec5 lazım sadece

elektrik işlerine merakım vara ama teknik bilgim az. bu konuda forumda bilgi yok sanırım. Etrafta kullanan da olmayınca konuya yabancı kalıyoruz.
alanda şarj cihazınızı kendi kullandığınız arabanın aküsüne mi bağlıyorsunuz. Yoksa bu iş için ayrı bir akü mü alıyorsunuz. peki akü bitince nasıl şarj ediyorsunuz.

Cahit Kaş' Alıntı:
elektrik işlerine merakım vara ama teknik bilgim az. bu konuda forumda bilgi yok sanırım. Etrafta kullanan da olmayınca konuya yabancı kalıyoruz.
alanda şarj cihazınızı kendi kullandığınız arabanın aküsüne mi bağlıyorsunuz. Yoksa bu iş için ayrı bir akü mü alıyorsunuz. peki akü bitince nasıl şarj ediyorsunuz.

İşte mesele oo,, Aküyü bitirmiyoruz.. :)

Araba aküsüne bağlıyoruuz. Çok kullandıysak, bitmeden arabayı çalıştırıyoruz..

Onu nasıl anlıyoruz yani biteceğini

Cahit iki seçenekte olur ama biz bu aparatla şarj cihazını arabanın aküsüne bağlıyoruz benim kullandığım power lab8 şarja başlamadan önce güç kaynağını battery yani akü olarak seçince arabanın aküsünü bitirme korkusu olmuyor belli bir volta düşünce şarjı otomatik kapatıyor ve uyarı yapıyor.

Teşekkürler. Son bir soru daha
Peki cliplerden alıp direk kablo ile aküye bağlayabilir miyiz şarj cihazını

Muammer Akbulut' Alıntı:
Cahit iki seçenekte olur ama biz bu aparatla şarj cihazını arabanın aküsüne bağlıyoruz benim kullandığım power lab8 şarja başlamadan önce güç kaynağını battery yani akü olarak seçince arabanın aküsünü bitirme korkusu olmuyor belli bir volta düşünce şarjı otomatik kapatıyor ve uyarı yapıyor.

Bunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu. %p

Cahit Kaş' Alıntı:
Peki cliplerden alıp direk kablo ile aküye bağlayabilir miyiz şarj cihazını

Evet.
Yani arada kablolar için uygun konnektör kullanarak. (bağlantı için)

Teşekkürler yanıtlar için.

Cahit Kaş' Alıntı:
Peki klipslerden alıp direk kablo ile aküye bağlayabilir miyiz şarj cihazını

Cahit hocam, resimdeki klipsler yada sanayide satılanlar olur, bunlara 10awg bir kablo ve şarj cihazının girişi hangi tip soketse ondan lehimleyip direk araba aküsüne bağlayabilirsiniz.

Not: Sanayide satılan klipsler genelde tamamen izoleli olmadığı için küçükde olsa bir kısa devre riski söz konusu. Resimdekiler Ebay'de free shipping 5$ civarı.

Ben power lab 6 direk arabanın akusune bagliyorum arabayi çalıştırıyorum fast şarj modunda 2 pili (tabi 1250 Mah 6s ) sarj 10-15 dakika arası şarj ediyorum bir sorun çıkmadı

SM-G900F cihazımdan gönderildi