Servo takılı kalma sorunu

Serdar Bayram

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar , ilk kez bir rc uçak yapıyorum, (plan üstünden yapıyorum) şimdi servoları test ettiğimde şöyle sorun yaşıyorum , rudder servosu örnek verecek olursam sola çektiğimde elimi bıraktığımda takılı kalıyor, solda sona kadar çektiğimde sanki zorluyor gibi oluyor elimi çeksem de takılı kalıyor. Servolarla daha önce çalışmadığım için neden olduğunu anlayamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tel fazla esner bu şekilde. Yamuk yumuk! Ayrıca yeke de yanlış yerde. Ezberden yapmak yerine biraz daha bu forumda araştırmalısın. Yapmaya çalıştığın uçağın plan ismini YouTube da araştırma mutlaka yapım videolarını da bulursun.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tel fazla esner bu şekilde. Yamuk yumuk! Ayrıca yeke de yanlış yerde. Ezberden yapmak yerine biraz daha bu forumda araştırmalısın. Yapmaya çalıştığın uçağın plan ismini YouTube da araştırma mutlaka yapım videolarını da bulursun.
Teşekkür ederim , ezbere yapmadım tabi ki , buradan yola çıkarak yaptım. Tabi bazı noktalarda hatalarım olmuş olabilir , ama elimden geldiğince videodaki gibi yapma çalıştım.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Pushrodu servodan ayır. Bak bakalım servo yine takılıyor mu. Takılıyorsa servo sorunludur. Sonra pushrodu boşta hareket ettir, bak bakalım takılıyor mu. Büyük ihtimalle takılacak. O zaman, pushrodu servoya takmadan önce yumuşak ve takılmadan hareketini sağla, servoya sonra tak.

Teşekkür ederim , ezbere yapmadım tabi ki , buradan yola çıkarak yaptım. Tabi bazı noktalarda hatalarım olmuş olabilir , ama elimden geldiğince videodaki gibi yapma çalıştım.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Sümer abinin söylediği yöntem çok doğru. Ama sadece paylaştığın fotoğrafa bakarsak eğer, sorunu araştırmaya çok da gerek yok.
Videodaki arkadaşın adı Haluk. Haluk'un yaptığı iş ile kendininkini karşılaştır. Haluk neden o teli mavi renkli borulardan geçiriyor acaba? Paylaştığın fotoğraftaki tel ile karşılaştır. Yekeyi de kendin yapmışsın. Malzemeleri kendin yapman son derece olumlu. Ama yekenin şekli ve yekenin tel ile buluştuğu deliğin olması gerektiği yer yanlış: O deliğin menteşe hattında olması lazım. Ayrıca menteşe olarak kullandığın bant görebildiğim kadarıyla fiberli bant. Hem çok ağır olur, hem de yeterince esnek değil. Gereksiz yere servoyu zorluyorsun...
Yeke, menteşe bağlantıları hakkında biraz daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacın var. Forumda gezin biraz. İndeks sayfasını bul, oradan yola çık. Bize sonra teşekkür edersin...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Servo 360 derece dönen servolardan olabilir belki, boştayken normal çalışıyor mu?

Hocam servoyu boşta denedim , daha öncesinde galiba zorladığım için motor dişlisi , ilk dişliyi döndüremiyor , yani motor boşa dönüyor. Galiba benim hatamdan dolayı dişliler gitti.

Sümer abinin söylediği yöntem çok doğru. Ama sadece paylaştığın fotoğrafa bakarsak eğer, sorunu araştırmaya çok da gerek yok.
Videodaki arkadaşın adı Haluk. Haluk'un yaptığı iş ile kendininkini karşılaştır. Haluk neden o teli mavi renkli borulardan geçiriyor acaba? Paylaştığın fotoğraftaki tel ile karşılaştır. Yekeyi de kendin yapmışsın. Malzemeleri kendin yapman son derece olumlu. Ama yekenin şekli ve yekenin tel ile buluştuğu deliğin olması gerektiği yer yanlış: O deliğin menteşe hattında olması lazım. Ayrıca menteşe olarak kullandığın bant görebildiğim kadarıyla fiberli bant. Hem çok ağır olur, hem de yeterince esnek değil. Gereksiz yere servoyu zorluyorsun...
Yeke, menteşe bağlantıları hakkında biraz daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacın var. Forumda gezin biraz. İndeks sayfasını bul, oradan yola çık. Bize sonra teşekkür edersin...
Anladım hocam. Bant olarak tamir bandı kullandım. Aslında sağa sola iyice esnettim. Bazı şeyleri tecrübe ede ede gittiğim için hatalarım baya olabiliyor, video biraz hızlı anlatım olduğu için bende ilk kez uçak yapınca hatalarımız oluyor işte. Teşekkür ederim dediklerinizi araştıracağım

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Hata yapmak önemli değil. Hatta hatalar öğretmendir, öğrenmeyi bilene. Bu forum ve bizler bunun için varız.

• Beğen
Tepkiler: Serdar Bayram