Skookum Dersleri - Titresim Sorunu :Milton Mode ve Powerbus Kullanımı

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir buluşması sırasında sağolsun Emre kardeşimiz bizlere kısa bir "Skookum Dersi" verdi ve biz de videosunu çektik. Buyurun Titreşim sorunu ve çözümü ile ilgili detaylar :)

31.10.2015 Eskişehir Buluşması Skookum Dersleri Milton Mode - Powerbus

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Power Bus bence çok güzel bir uygulama olmuş. Şahsen bende bütün servoları ünitenin besliyor olmasından hoşlanmıyorum.

Bu ekipman diğer FBL üniteler içinde kullanılabilirmiş gibi geldi bana, fiyatı nedir acaba ?

Türker Akgün' Alıntı:
Power Bus bence çok güzel bir uygulama olmuş. Şahsen bende bütün servoları ünitenin besliyor olmasından hoşlanmıyorum.
Bu ekipman diğer FBL üniteler içinde kullanılabilirmiş gibi geldi bana, fiyatı nedir acaba ?

Üzerindeki isimlendirmeler skookuma uygun ama diğer ünitelerdeki karşılıkları düşünülerek onlarda da kullanılabilirmiş gibi geldi bana.

Madem ilgi çekti, biraz daha detaylı bir anlatım yapayım :D

En başta, bu powerbus'ın iki tipi bulunuyor. PB-1 benim kullandığım, bir de PB-2 var. PB-2'nin ekstra olarak bir de devre kesici özelliği bulunuyor. Cihazdan çıkan ayrı bir kablonun ucuna bir jumper takıp çıkarmak suretiyle, enerjiyi açıp kapatabiliyorsunuz. Ancak ben tercih etmedim, çünkü bence işi ne kadar karmaşıklaştırırsak, olası bir arıza/hata riskini o kadar arttırmış oluruz.

Powerbus'ın temel kullanım amacı, servoların ve olası diğer akım çeken cihazların besleme yükünü ünite üzerinden almak, dolayısıyla bir yandan üniteye giden kablo sayısını azaltırken, diğer yandan kablo kalınlıklarını düşürmek. Bu şekilde kabloların üniteye taşıdığı titreşimden de büyük oranda kurtulmuş oluyorsunuz. Ekstra olarak da Powerbus iki ayrı güç hattına imkan veriyor.

Diğer ünitelerle de kullanılabilir, doğrudur. Powerbus öncelikle tabi ki Skookum ünitelerle kullanılmak üzere düşünülmüş, ancak herkesi düşünerek değişik kullanım şekillerine de uygun olarak dizayn edilmiş. Farklı ünitelerle kullanımda yaşanabilecek en büyük problem şu olabilir, eğer ki ünitenizin giriş sıralaması Skookum ünitelerden farklıysa, powerbus'dan üniteye giden üçlü servo kablolarının kendi içlerinde yerlerini değiştirirsiniz. Ben de tam olarak gösterilen şekle uymadım, ancak servo kablolarının uçlarında değişiklik yapmak zorunda kalmadım, sadece ufak bir kaydırma yaptım. Skookum'un önerdiği şekilde bağlasaydım, escden gelen rpm kablosunu ve harici led'i yine üniteye bağlamam gerekiyordu. Ancak aşağıdaki grafiklerde görüldüğü üzere, powerbus üzerinde hangi girişin hangi çıkışa denk geldiğini kavradıktan sonra, istediğiniz kombinasyonu yapabilirsiniz, ben de o şekilde yaptım ve şu anda tüm kablolar powerbus'a giriyor ve üniteye sadece sinyal kabloları ve 1 tane de üniteyi beslemeye yetecek kadar + - gidiyor.

Cihazın tipi şu şekilde:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Devre şemasını da çizdim ama paylaşmak için biraz şekilsiz bir resim oluyor, ek olarak yükleyim, sayfayı bozmasın. Pin-out şu şekilde:

Tüm sistemi HV (8.4v) kullanmak için tek yapmanız gereken, PWR-LV ve PWR-HV pinlerinin ortalarını verilen jumper ile birleştirmek ve ana güç girişine 2s lipo veya HV veren bec'inizi bağlamak.

Tüm sistemi LV kullanmak için yapmanız gereken, PWR-LV ve PWR-HV pinlerinin ortalarını verilen jumper ile birleştirmek ve ana güç girişine LV veren bec'inizi bağlamak.

Cyclic servolarını HV, kuyruk ve gaz servosunu LV kullanmak istiyorsanız, ana güç girişine 8.4v bağlayıp, LV veren bec'inizin girişini PWR-HV, çıkışını PWR-LV portuna bağlamanız gerekiyor.

Ekli dosyalar

• pb-sema.png
    pb-sema.png
    26.9 KB · Görülme: 11

İlave bilgiler süper oldu Emre, teşekkür ederiz :bravo: