Spektrum için sbus alıcı

Murathanaksoz

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.youtube.com
İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar, kumandasız kalmamdan dolayı bir arkadaşım Spektrum DX9 'unu bana verdi. İstediğin switch'i istediğin yere atayamıyorsun bu çok kötü bir durum ama şimdilik durumu kurtardım gibi. Sbus yok mu yav diye araştırırken bunu buldum. Fikirleriniz nelerdir ? Sanırım spektrum'ları artık sbus bağlayabileceğiz öyle mi ?

Spektrum için sbus alıcı

murathanaksoz' Alıntı:
Selamlar, kumandasız kalmamdan dolayı bir arkadaşım Spektrum DX9 'unu bana verdi. İstediğin switch'i istediğin yere atayamıyorsun bu çok kötü bir durum ama şimdilik durumu kurtardım gibi. Sbus yok mu yav diye araştırırken bunu buldum. Fikirleriniz nelerdir ? Sanırım spektrum'ları artık sbus bağlayabileceğiz öyle mi ?
Bunu anlamadım Murathan :eek: DX9'da switch istediğin özelliği atayabiliyorsun. Sen neyi yapmaya çalıştın da olmadı ??

Aşağıdaki yazılana göre SBUS desteği kesin var ama kullananların tecrübeleri daha önemli tabi ki.

The all new CPPM and S.Bus functionality is an excellent feature for use with multi-rotor flight controllers such as the KK2.1, APM, MultiWii and others.

NOT: Hatta alıcı üzerinde telemetri özelliği bile var. DX9 zaten telemetriyi destekliyor. Bu durumda aşağıdaki ucuz sensörler ile rahatlıkla telemetri özelliği de kullanılabilir.

Integrated telemetry for real time readings: Temperature, Battery Voltage, Receiver pack Voltage, Motor RPM, Current

Spektrum için sbus alıcı

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bunu anlamadım Murathan :eek: DX9'da switch istediğin özelliği atayabiliyorsun. Sen neyi yapmaya çalıştın da olmadı ??

Aşağıdaki yazılana göre SBUS desteği kesin var ama kullananların tecrübeleri daha önemli tabi ki.

The all new CPPM and S.Bus functionality is an excellent feature for use with multi-rotor flight controllers such as the KK2.1, APM, MultiWii and others.

NOT: Hatta alıcı üzerinde telemetri özelliği bile var. DX9 zaten telemetriyi destekliyor. Bu durumda aşağıdaki ucuz sensörler ile rahatlıkla telemetri özelliği de kullanılabilir.

Integrated telemetry for real time readings: Temperature, Battery Voltage, Receiver pack Voltage, Motor RPM, Current

Mehmet abi vakit ayırdığın için öncelikle teşekkürler. Ben ppm bağladım s603 alıcı ile fakat A switch 'inden başkar bir switch i bir yere atayamadım. mesela E ve F switchlerini istediğim gibi 3 pozisyonlu olarak aux 3-4 e yolluyorum fakat işe yaramadı bir türlü. A ile arm ediyorum, ama E ve F 'yi de air mode ve blackbox için atamak istiyorum. A'yı nasıl atadıysam aynısını deniyorum olmuyor. Bu arada güncel bir yazılım var üstünde "multirotor" menusunu kullanıyorum.

Spektrum için sbus alıcı

murathanaksoz' Alıntı:
Mehmet abi vakit ayırdığın için öncelikle teşekkürler. Ben ppm bağladım s603 alıcı ile fakat A switch 'inden başkar bir switch i bir yere atayamadım. mesela E ve F switchlerini istediğim gibi 3 pozisyonlu olarak aux 3-4 e yolluyorum fakat işe yaramadı bir türlü. A ile arm ediyorum, ama E ve F 'yi de air mode ve blackbox için atamak istiyorum. A'yı nasıl atadıysam aynısını deniyorum olmuyor. Bu arada güncel bir yazılım var üstünde "multirotor" menusunu kullanıyorum.
Gerçekten çok enteresan... Şu ana kadar hiç karşılaşmadım, gerçi biz çok uğraşmıyoruz swicth işleri ile ama A nasıl olduğu ise E ve F'nin de olması lazım.

Zaten Switch artık harf verilmesinin de anlamı bu. Eskiden Switch direkt görevine göre isim verilirken artık harf veriliyor ki, değişiklik olunca ortalık karışmasın.

Acaba diğerin, yeni yazılımsal bir sorun var yani bir bug ? Öyleyse zaten yakında düzelir ama senin sorun gerçekten çok tuhaf geldi bana :rolleyes: :-\

Spektrum için sbus alıcı

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gerçekten çok enteresan... Şu ana kadar hiç karşılaşmadım, gerçi biz çok uğraşmıyoruz swicth işleri ile ama A nasıl olduğu ise E ve F'nin de olması lazım.

Zaten Switch artık harf verilmesinin de anlamı bu. Eskiden Switch direkt görevine göre isim verilirken artık harf veriliyor ki, değişiklik olunca ortalık karışmasın.

Acaba diğerin, yeni yazılımsal bir sorun var yani bir bug ? Öyleyse zaten yakında düzelir ama senin sorun gerçekten çok tuhaf geldi bana :rolleyes: :-\

Mehmet abim vallahi gece 3 müydü neydi yattım bugün bir yolu varsa kumandanın yazılımını silip baştan yüklemeyi deneyeceğim. Aslında spektruma bir sempatim var fakat sbus ve sinyal güvenilirliği açısından futaba da ilgimi çekiyor eğer beceremezssem sanırım ya taranis yada futaba alcağım.

Bu DX9 da flight mode diye bir şey var ya ben mesela onu hiç karıştırmak istemiyorum. Şu aux'a şu switch şu aux'a şu diyebilirsem bana yeter. Bu arada alıcı Storm S603.

Spektrum için sbus alıcı

öncelikle alıcının özelliklerine baktığımda sbus özelliği göremiyorum. sanırım 6 kanal bir alıcı.
The Advantage(better than AR6210):
- Using special 3dbi gain antenna,with amplifier of 15dbi gain insided.
- Stronger anti-interference,further distances( up to 2km)
- Supported PPM channel
- Extra satellite is not needed,more convenient.
- Supported JR Spektrum DSM-X and DSM2 transmitter.
PPM destekli. Sbus belirtilmemiş. Kumanda sbus destekliyordur zaten ama zaten sbus desteğini aradığımız nokta kumandadan ziyade alıcıdır. Kanalları atarken PPM channeleri seçmeyeceğiz o kadar. Bence frsky alıcılardan birini deneyin.
Elinizdeki alıcı 13-14 dolar civarında. aşağıdaki linkte olanda 26 dolar.

Diğer switch mevzusuna gelince. ne yapmak istediğinizi tam anlamamakla birlikte örneğin uçuş modlarını dilediğiniz switchte kullanacaksanız, kullandığınız kontrolcü kartın uçuş modlarını hangi kanaldan aktif ettiği önemlidir. O kanal üzerinden aux atamalarını yapıp değişiklikleri görebilirsiniz. Kullandığınız kontrolcü kartın uygulamasından takip edebilirsiniz. Yani demek istediğim uçuş modlarını değiştiren kanalı tespit edip aux u da o kanala mixleyip switch atamanızı yapabilirsiniz. Ben kumanda da sıkıntı olacağını sanmıyorum. Kumanda ayarlarınız PPM üzerine olsun. Alıcı çünkü PPM protokolü destekliyor. Kumandayı tanımadığım için detay veremesemde genel mantık böyledir.

Spektrum için sbus alıcı

merhaba,
bahsettiğiniz alıcılarda sbus var,
ben goblin500 ve trex500 de bunun 3 kanallısını uzun süre hiç problemsiz kullandım. Sbus desteği spektrumun kendisinden önce çinli narenciyeden çıktığı için biraz kuşkucu yaklaşılabiliyor ancak bu alıcıları da makine ile devreleri üretiliyor, lehimleri vs. el yapımı değil, yani yetersiz yapılmış kalite kontrol problemine denk gelmezseniz ( o kadar şanssız değilseniz :) ) uzunca bir süre kullanabilirsiniz.

Özellikle racer quad'lar için bu dsmx sbus çok güzel bir özellik. Benim elimde futaba sb6203 e çok benzeyen orange 3 ch sbus alıcı vardı, ancak bunlar sanıyorum ki telif mevzusundan dolayı üretimden kaldırıldı. Uzun antenleri ile mesafe konusunda da hiç problem yaşatmadı, 9 kanalı hiç problemsiz kulllandım.
linkte verdikleriniz v2 diye geçiyor, telemetri entegre edilmiş alıcılar, bunlarda da sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum.

kırımsız uçuşlar..

Spektrum için sbus alıcı

Sanırım pek dikkatli okuyamadınız. Ben kendi alıcımda sbus olmadığını biliyorum. Switch atama mevzusunu da ben pek başarılı anlatamadım sanırım :) Önceden radiolink at9 vardı dolayısı ile uçuş modu ve switch atama nasıl yapılıyor fikrim var daha önceden yaptım belki S603 beni sıkıtlıyordur ama PPM de 6 kanaldan fazlası varken ve Bir switch'i atayabilmişken diğerlerini aynı şekilde atayamıyor olmam saçma geldi :)

Frsky'ın Spektrumla uyumlu alıcısı yok ki ????

Vakit ayırıp yazdığınız için teşekkürler :halay:

Spektrum için sbus alıcı

Kusura bakmayın siz başlığı pek dikkatli açmayınca böyle oldu galiba :laugh:

Konu başlığı "spektrum için sbus alıcı", yazdığım mesajı konu başlığını okuduktan sonra tekrar okursanız alakalı olduğunu göreceksiniz :saygilar:

Spektrum için sbus alıcı

Kağan Kazancı' Alıntı:
Kusura bakmayın siz başlığı pek dikkatli açmayınca böyle oldu galiba :laugh:

Konu başlığı "spektrum için sbus alıcı", yazdığım mesajı konu başlığını okuduktan sonra tekrar okursanız alakalı olduğunu göreceksiniz :saygilar:

Olabilir konu fpv olunca heyecan yapıyorum ;D