Tanışma

Alperen KAYA

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar,
Ben Alperen KAYA Çukurova üniversitesi elektrik-elektronik bölümü 2.Sınıf öğrencisiyim. Rc araçlara çocukluğumdan beri ilgi duyarım ve ilk adımı atmaya karar verdim ama bazı problemlerimvar.
İlk olarak hazır kumandalar çok pahalı olduğu için alamadım ve arduino kullanarak kendim yapmaya kararverdim ve kumanda sorunumu çözdüm ama yapacağım uçağın tasarımı ve yapı konusunda sıkıntı çekiyorum. Uçağın gövdesini 3d bastırıp yapmaya karar verdim böyle daha ucuz ve daha kaliteli olacağını düşünüyorum. Lakin uçak tasarlayacak kadar teknik bilgiye sahip olmadığım için hazır bir prototip kullanayım dedim ve internette araştırmalar yaptım fakat istediğim ölçülerde ve tipte bir uçak bulamadım bulduklarımınsa uçabileceğine emin olamadım. Bana uçağın planı hakkında yardımcı olabilir misiniz? Hazır formda ve modüler olmasını istiyorum evimde 800mm kanat açıklığına sahip uçak sakalayabilecek alanım yok.
Şimdiden teşekkür ederim.

Adınız / Soyadınız
Alperen KAYA
Nereden Katılıyorsunuz
Adana
İlgilendiğiniz Model
Hepsi
Var ise Modelcilik Tecrübeniz
Yok
Sence TANISMA bölümünde bu kadar TEKNIK detaya girmek ne kadar doğru. Sanki ateş almaya gelmiş gibisin...
Lütfen sorularınızı ilgili yere konu açarak sorunuz.

Bu arada unutmadan aramıza hoşgeldiniz.

• Beğen
Tepkiler: Alperen KAYA
Hoşgeldin. En çok kendi kumandanı yapmış olman ilgimi geçti. DIY bölümünde başlık açıp detaylarını paylaşsan güzel olur. Arduinoda sıkça kullanılan 433 mhz modüller mi kullandın? eğer öyleyse o modüle bir model uçak emanet etmek cesaret ister. mesafe konusunda da yeterli olmayacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Alperen KAYA
Hoşgeldin. En çok kendi kumandanı yapmış olman ilgimi geçti. DIY bölümünde başlık açıp detaylarını paylaşsan güzel olur. Arduinoda sıkça kullanılan 433 mhz modüller mi kullandın? eğer öyleyse o modüle bir model uçak emanet etmek cesaret ister. mesafe konusunda da yeterli olmayacaktır.
Uçağı tamamlayınca deneyimlerim ile birlikte yeni konu oluşturacağım arduino tabanlı uçak yapımı hakkında hiç bir Türkçe kaynak yok denecek kadar az. O açığı elimden geldiğince kapatmaya çalışacağım.

Uçağı tamamlayınca deneyimlerim ile birlikte yeni konu oluşturacağım arduino tabanlı uçak yapımı hakkında hiç bir Türkçe kaynak yok denecek kadar az. O açığı elimden geldiğince kapatmaya çalışacağım.
Arduino ile uçak yapımı diye ararsan elbette birşey bulamazsın. Ama mesela arduino ile fırçasız motor sürme ya da arduino ile servo kontrol diye ararsan çok şey bulabilirsin. zaten model uçak kontrolü de bu ikisinden oluşuyor. tabi birde rf haberleşme kısmı var ki bu zaten arduinodan bağımsız.

Arduino ile uçak yapımı diye ararsan elbette birşey bulamazsın. Ama mesela arduino ile fırçasız motor sürme ya da arduino ile servo kontrol diye ararsan çok şey bulabilirsin. zaten model uçak kontrolü de bu ikisinden oluşuyor. tabi birde rf haberleşme kısmı var ki bu zaten arduinodan bağımsız.
Aynen öyle de ben şeyin peşindeyim arduino hakkında hiçbirşey bilmeyen bir
ilkokul lise öğrencisinin bile bu hobiyle daha ucuza uğraşabilmesi ve elektronik, programlama gibi konulara ilgilerini uyandırabilmeyi istiyorum. Bundan dolayı çekinmeden korkadan arduinoyu alıp lego gibi birleştirip kullanmaya başlayabilecekleri herşeyi ile hazır bir platform oluşturmayı hedefliyorum. ☺

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN