Telemetri uçtan uca şifreleme

kadir babacan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar ben elektrik elektronik 3. sınıf öğrencisiyim , RC uçak geliştiriyorum ve telemetrimi uçtan uca şifreleme yapmak istiyorum. Etrafımda ki telemetriler ile bir karışıklık olsun istemiyorum. Şifreleme nasıl yapabileceğimi veya başka bir çözüm yolu önerebilir misiniz .
Telemetri 433 mhz .
Kontrol kartı pixhawk 2.1 .

Lütfen konuyu açtığımız bölümü seçerken daha dikkatli olalım. Konu “pixhawk” bölümüne taşınmıştır. :saygilar:

Diğer taraftan sorduğunuz soru çok teknik bir soru. Buradan cevap alma imkanınız pek yok. Bizler genelde hazır Sistemleri hobi kapsamında kullanıyoruz. Bu yüzden sorunuzu net üzerinden aratmanızı tavsiye ederim.

Merhabalar ben elektrik elektronik 3. sınıf öğrencisiyim , RC uçak geliştiriyorum ve telemetrimi uçtan uca şifreleme yapmak istiyorum. Etrafımda ki telemetriler ile bir karışıklık olsun istemiyorum. Şifreleme nasıl yapabileceğimi veya başka bir çözüm yolu önerebilir misiniz .
Telemetri 433 mhz .
Kontrol kartı pixhawk 2.1 .
Telemetri sistemleri hakkında çok bilgi sahibi değilim ama 433mhz telemetri modülü yerine wifi modülü kullanarak bağlantı sağlarsanız bağlantınız zaten şifreli olur wifi parolasını bilmeyen biri karta erişemez.
Bunula ilgili video drone hava sahası adlı youtube kanalında vardı. Veya bluetooth modülüde kullanabilirisiniz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Berk bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Videoyu izledim ve wifi modülünü aramaya çalıştım fakat bulamadım. Diğer bir problem ise wifi modüllerinde 5-10 metre gibi bir mesafeden sonra sorun iletişim kuramadığını öğrendim. Benim daha minimum 500 metre gibi bir mesafeden iletişim kurmam gerekiyor.

Berk bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Videoyu izledim ve wifi modülünü aramaya çalıştım fakat bulamadım. Diğer bir problem ise wifi modüllerinde 5-10 metre gibi bir mesafeden sonra sorun iletişim kuramadığını öğrendim. Benim daha minimum 500 metre gibi bir mesafeden iletişim kurmam gerekiyor.
Mesafe konusunu tam bilmiyorum ama antenli wifi modülleri var hem uçağa hemde bilgisayara yuksek dbi lı anten takılırsa mesafe artabilir ama 500metre olur mu ondan emin değilim