TH9X çekim mesafesi hk? ve diğer.

futureng

Yeni Uye
Merhaba bir iki sorum var arkadaşlar.

1-Standart alıcı ve vericisi ile TH9X tipi kumanda da max. kontrol mesafesi tcerübeleriniz nedir?
2-İnternette "DJT" transmitter - telemetry değişmi ile bir upgrade olayı var. Bunu yapan var mı? Ne gibi fayda sağlıyor.
3-SBUS desteği normalde yok ama modül takviyesi ile kazandırılabiliyor mu?

abdullah demir' Alıntı:
Merhaba bir iki sorum var arkadaşlar.

1-Standart alıcı ve vericisi ile TH9X tipi kumanda da max. kontrol mesafesi tcerübeleriniz nedir?
2-İnternette "DJT" transmitter - telemetry değişmi ile bir upgrade olayı var. Bunu yapan var mı? Ne gibi fayda sağlıyor.
3-SBUS desteği normalde yok ama modül takviyesi ile kazandırılabiliyor mu?
Standard alıcı ve vericiye uzun mesafe de güvenmeyin. 1 km kadar gidiyor açık alanda.

Kesinlikle Djt combo öneririm. Hem failsafe desteği hemde min 2km mesafe sağlayabiliyor.

Sbus desteği ise maalesef yok.

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba.Ben uzun süredir Turnigy 9X V2 kullanıyorum.Kumandayı ilk almaya karar verdiğimde stok modül ve alıcının menzili düşüktür,kırım yaşarsın,başka modül tak...vs diyenler oldu.Kumandayı sipariş verirken ne olur ne olmaz diye FrSky 2.4Ghz DJT Combo Modül ve V8FR-II olan seti satın aldım.Stok modül ve alıcı ile de uzun süre kullandım.Hatta sınırları bile zorladım, modeli gidebildiği kadar uzağa yolladım(gözümün gördüğü kadarıyla) en ufak bir sinyal kaybı veya sorun yaşamadım.Eğer FPV uçmayacaksanız hiç boşuna modül almayın.Şuan ben DJT modülü kullanıyorum sırf Fail Safe özelliğinin cazibesinden dolayı değiştirdim.Şuan bu kumandayı alıyor olsam hiç değiştirmezdim ve stok modülü kullanmaya devam ederdim.Şunu öğrendim ki, internette her yazılana itibar etmeyecekmişsin.Herkesin düşüncesine saygım var elbette ama her bilgi %100 doğru diye bir kaide yok.Uzun lafın kısası internette yazılmış bilgiye inanıp modül satın aldım ve gereksiz masraf oldu.

Kullanacak olan tabi ki sizsiniz.Özet olarak.FPV uçacaksanız eğer daha iyi bir modül almaya değer.Ha eğer benim gibi fpv uçmayacaksanız modül değiştirmeye gerek yok.Sevgiler.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba.Ben uzun süredir Turnigy 9X V2 kullanıyorum.Kumandayı ilk almaya karar verdiğimde stok modül ve alıcının menzili düşüktür,kırım yaşarsın,başka modül tak...vs diyenler oldu.Kumandayı sipariş verirken ne olur ne olmaz diye FrSky 2.4Ghz DJT Combo Modül ve V8FR-II olan seti satın aldım.Stok modül ve alıcı ile de uzun süre kullandım.Hatta sınırları bile zorladım, modeli gidebildiği kadar uzağa yolladım(gözümün gördüğü kadarıyla) en ufak bir sinyal kaybı veya sorun yaşamadım.Eğer FPV uçmayacaksanız hiç boşuna modül almayın.Şuan ben DJT modülü kullanıyorum sırf Fail Safe özelliğinin cazibesinden dolayı değiştirdim.Şuan bu kumandayı alıyor olsam hiç değiştirmezdim ve stok modülü kullanmaya devam ederdim.Şunu öğrendim ki, internette her yazılana itibar etmeyecekmişsin.Herkesin düşüncesine saygım var elbette ama her bilgi %100 doğru diye bir kaide yok.Uzun lafın kısası internette yazılmış bilgiye inanıp modül satın aldım ve gereksiz masraf oldu.

Kullanacak olan tabi ki sizsiniz.Özet olarak.FPV uçacaksanız eğer daha iyi bir modül almaya değer.Ha eğer benim gibi fpv uçmayacaksanız modül değiştirmeye gerek yok.Sevgiler.
Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Şu an başlangıç ve alışma aşamasındayım. Ama bir heves FPV gözlük, OSD sistemi, ve kamerası ile birlikte FPV uçuş planlıyorum. Fakat FPV uçsam bile, 1 km den daha uzağa gideceğimi sanmıyorum. Bu durumda kendimden daha uzak uçmaya alışana katar herhangi bir modül takviyesine ihtiyaç olmadan, mevcut modüllerle uçabileceğimi zannediyorum..

Ali Yörük' Alıntı:
Standard alıcı ve vericiye uzun mesafe de güvenmeyin. 1 km kadar gidiyor açık alanda.

Kesinlikle Djt combo öneririm. Hem failsafe desteği hemde min 2km mesafe sağlayabiliyor.

Sbus desteği ise maalesef yok.

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Şu anki kumanda da Failsafe menüsü gördüm gibi ama programlanamıyor mu acaba?

abdullah demir' Alıntı:
Şu anki kumanda da Failsafe menüsü gördüm gibi ama programlanamıyor mu acaba?
Abdullah bey merhaba.Evet Turnigy 9X V2'de Fail Safe özelliği mevcut tam emin olmamakla beraber bu özelliği kullanabilmek için FailSafe uyumlu modül gerekiyor.Dediğim gibi fpv uçmayacaksanız modül değiştirmenize hiç gerek yok.Stok modül ile düşük menzilli fpv yapabilirsiniz kanımca(250-300m için olan fpv sistemler).İsterseniz şöyle yapabilirsiniz.Stok modül ile bir test edin.Düz bir arazide yerde çekim mesafesini test edin(piller tam dolu halde).Menzilini belirleyin mesela atıyorum 600m olsun varsayıyorum.Model havadayken engel daha az olduğu için menzil yaklaşık olarak 2 katı diyebiliriz.Tabi bulunduğunuz yere,arazinin yapısına göre değişkenlik gösterir.Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi, stok modül ile gidebildiğim kadar gittim sınırları zorladım yine de sinyal kesilmedi bana mısın demedi.FPV uçmayacaksanız Fail Safe e de gerek yok.Fail Safe daha çok fpv sistemleri için gps,otopilot sistemleri..vb ile birlikte kullanılıyor.

FrSky DJT 2.4 Ghz Modül'ün açıklamasında 1-5 - 2.5km menzili olduğu yazıyor.Okuduğum yorumlarda 3-3.5km gidenler olmuş aynı modül ile.Fakat dediğim gibi arazinin yapısına,binalara,engellere...vs bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.Bu durumda menzili 1.5km veya daha fazla diyebiliriz.Eğer daha uzun mesafe gitmek istiyorum, daha ileri düzey fpv sistemleri kullanacağım diyorsanız EzUhf,Dragonlink...vb UHF modüller tavsiye edebilirim ama hangisi daha iyidir onun hakkında bilgim yok.

Saygılarımla.

Tamer Öztürk' Alıntı:
.....FrSky DJT 2.4 Ghz Modül'ün açıklamasında 1-5 - 2.5km menzili olduğu yazıyor.Okuduğum yorumlarda 3-3.5km gidenler olmuş aynı modül ile.Fakat dediğim gibi arazinin yapısına,binalara,engellere...vs bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.Bu durumda menzili 1.5km veya daha fazla diyebiliriz.Eğer daha uzun mesafe gitmek istiyorum, daha ileri düzey fpv sistemleri kullanacağım diyorsanız EzUhf,Dragonlink...vb UHF modüller tavsiye edebilirim ama hangisi daha iyidir onun hakkında bilgim yok.

Saygılarımla.

Tavsiye için çok teşekkürler. Sanırım mevcut modülle kısa mesafe (500-600 mt) FPV uçuş yapmam şimdilik yeter. Zaten bendeki frame 230mm lik. İLeriki zamanda 450-500 lük frame yapmayı düşünüyorum. O zaman kuamandayı upgrade ederim ve daha uzun uçuş yapabilirim..