Threadlock (Locktite) Kullanımı ve Özellikleri

Emre Kaman' Alıntı:
Aslında Henkel'in anti-loctite bir solüsyonu varmış, adını numarasını falan bulmuştum, ama Türkiye'de bulamamıştım.
Demek böyle bir ürün bile var ?? Merak ettim şimdi adı ve numarasını ??

Teşekkürler hepinize , yakma benimde ilk aklıma gelen dusunceydi aslında sonuçta belli bir ısı üzerinde eriyececek diye tahmin ettim ama varsa bu işi çözen bir ürün onu da bileyim dedim.

O zaman mumu yakar vidayı pembeleşinceye kadar ceviririm, sonra birde kolonyalı temizleme işlemi şimdilik işe yarar gibi :laugh:

Konu eskilerde kalmış ama soruyla güncelleyeyim, civatayı alkolle veya mumla yaktıktan sonra alkol ile temizledik. Peki yuvayı temizlemeye ihtiyaç var mı civatanın gireceği.

Aklıma gelen çözümler var şırınga yardımıyla alkol püskürtmek şeklinde ama o zaman hemen işlem yapılamaz alkolün buharlaşması beklenmeli. Allahtan oda hızlı olan bir şey. Daha makul bir çözüm var mıdır, gerek var mıdır?

Civata temizlendikten sonra loctite olmadan bir tur sıkılıp açılırsa da iş görebilir gibi.

Doğuş' Alıntı:
Konu eskilerde kalmış ama soruyla güncelleyeyim, civatayı alkolle veya mumla yaktıktan sonra alkol ile temizledik. Peki yuvayı temizlemeye ihtiyaç var mı civatanın gireceği.

Aklıma gelen çözümler var şırınga yardımıyla alkol püskürtmek şeklinde ama o zaman hemen işlem yapılamaz alkolün buharlaşması beklenmeli. Allahtan oda hızlı olan bir şey. Daha makul bir çözüm var mıdır, gerek var mıdır?

Civata temizlendikten sonra loctite olmadan bir tur sıkılıp açılırsa da iş görebilir gibi.

İkinci dediğin daha güzel bir çözüm, zaman zaman ben de yapıyorum o şekilde :) Ama loctite kalıntısının büyük bölümü vidada oluyor. Yuvada pek birşey kalmıyor. Yuvayı çok dert etme, vidayı temizlemek yeterli.

Yuvada kalan kısmı ben civatayı 1-2 kez tak-sök yaparak alıyorum. :) Zamanında ben de sormuştum Türker abi öyle demişti :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Locktite ürünlerine kıyasla daha ucuz olan birşey kullansak sorun yaratır mı?

Yabancı forumda birisi metal-plastik vidalar için şeffaf oje kullandığını ve sorun yaşamadığını yazmış. Deneyen oldu mu , düşünceleriniz neler?

Ve pinyon için ısıya dayanıklı threadlocker almak gerekiyor diye okudum. Bizim kolayca bulacağımız ürün nedir?

Locktite ürünlerine kıyasla daha ucuz olan birşey kullansak sorun yaratır mı?

Yabancı forumda birisi metal-plastik vidalar için şeffaf oje kullandığını ve sorun yaşamadığını yazmış. Deneyen oldu mu , düşünceleriniz neler?

Ve pinyon için ısıya dayanıklı threadlocker almak gerekiyor diye okudum. Bizim kolayca bulacağımız ürün nedir?
Linkteki ürün yüksek kuvvetli olan bir threadlock ve modelcilikte kullandığımız boyuttaki cıvata ve somunlarda kullanılması halinde bir daha sökülemeyeceğini bilmek gerekir. Biz genelde orta kuvvetteki threadlockları kullanırız.
Metal - plastik bileşimlerinde threadlock zaten kullanılmaz. Birçok burumda plastiğin elastikiyeti gevşemeyi önlemeye yeter. Oje de bence kullanılabilir mutlaka isteniyorsa.
Threadlock sıcaklığa (ısıya değil) dayanmaz. Zaten threadlock uygulanmış bir cıvatayı sökmenin temel yöntemi ısıtmaktır. Ayrıca pinyon neden yüksek sıcaklığa maruz kalsın ki?

EMC Forcenin orta mukavetli olanini 3 yildir kullaniyorum, daha sorun yasamadim. ana rotor, feathering shaft ve motor pinyonunda rahatlıkla kullanılır:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: SerhatYanardağ