TT GP25 Egzoz yapımı

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
selam arkadaşlar , yine ilginç bir konuyla aranızdayım :D :D

1 metre kanat açıklığı olan Spitfire uçağımın egzozu son uçuşta soloklarda havada saplamanın çıkmasıyla kayboldu :D uçak motorları 2 parçadır ve bende kaybolan kısım egzozun uç kısmı diğer kısım zaten motora bağlı idi , parçayı aramamıza rağmen bulamadık çok geniş bir arazi sonuçta ,

birkaç haftadır egzoz arıyorum ama bulamadım ne yazıkki, sadece egzoz olarakta yurdışı fiyatı 28 dolar ve çok pahalı, birkaç değişik egzoz ölçsüsye karşılaştırdım ama mağlesef uygun birşey yoktu ve bende kendim bir çözüm üretmeye çalıştım,

manifold kısmı kırılmış ASP 52 egzozunun en uç kısmını benim egzozun içine girecek şekilde kumpasla ölçüp uygun boyda kesişp içine yerleştirdim, ayrıca egzoza birde buffel taktım , yine ASP 52 nin buffelı idi ama dışını keserek benim egzoza uygun hale getirdim :)

buffel'ı takmamdaki amaç depoya giden basıncı arttırmak , çünkü 52 lik egzozun çıkışı 25 lik egzoza göre büyük olduğu için egzoz içinde yeterli basınç oluşmayacak diye tahmin ediyorum ve bu nedenle buffel takıp depoya giden basıncı arttırmayı hedefledim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

TT GP25 Egzoz yapımı

Mesut AKIN' Alıntı:
selam arkadaşlar , yine ilginç bir konuyla aranızdayım :D :D

Bu konuların her biri ayrı ayrı birer renk ve tad. Şikayetci değiliz aksine memnunuz üstad :thumbup:

Mesut AKIN' Alıntı:
birkaç haftadır egzoz arıyorum ama bulamadım ne yazıkki, sadece egzoz olarakta yurdışı fiyatı 28 dolar ve çok pahalı, birkaç değişik egzoz ölçsüsye karşılaştırdım ama mağlesef uygun birşey yoktu ve bende kendim bir çözüm üretmeye çalıştım
İşte sevdiğimiz ve takdir ettiğimiz üstad tarzı %p

Mesut AKIN' Alıntı:
buffel'ı takmamdaki amaç depoya giden basıncı arttırmak , çünkü 52 lik egzozun çıkışı 25 lik egzoza göre büyük olduğu için egzoz içinde yeterli basınç oluşmayacak diye tahmin ediyorum ve bu nedenle buffel takıp depoya giden basıncı arttırmayı hedefledim
Nasıl sonuç olumlu mu peki ? Küçük de olsa bir ön deneme yapma imkanı oldu mu, yoksa hafta sonu uçuşunda mı belli olacak ??

TT GP25 Egzoz yapımı

Eline sağlık üstad, yine çok başarılı bir uygulama olmuş bence. %p

TT GP25 Egzoz yapımı

Mehmet abi deneme şansım ev içinde yok mağlesef :D ama üfleme yanılma yöntemi ile denedim :D buffel varken egzoz nipelinden çıkan hava oranı daha fazla. buffelda zayıf kalırsa , buffel üzerindeki felikleri tek tek kapatıcaz ve takometreyle ölçüp en üst devri yakalamaya çalışıcaz :)

TT GP25 Egzoz yapımı

Teşekkürler Türker bakalım bu hafta sonu Trex 600 ve bu küçük canavar neler yapacaklar :D sorunsuz bir hafta sonu geçireceğimi düşünüyorum :D

TT GP25 Egzoz yapımı

2:01 de egzozun çıktığını duyabilirsiniz motor sesi accayip değişiyor :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

TT GP25 Egzoz yapımı

Mesut AKIN' Alıntı:
2:01 de egzozun çıktığını duyabilirsiniz motor sesi accayip değişiyor :D
Bu güzel ve ölümsüz anı ben kameraya almıştım zamanında :laugh: :D

TT GP25 Egzoz yapımı

Eline sağlık abi.Yine çok güzel bir iş çıkarmışsın :)

Ynt: TT GP25 Egzoz yapımı

evet Mehmet abi sen cekmistin dun gibi ya :) guzel bi gundu gercekten :)

Arda tesekkur ederim kardesim :) Mehmet abinin haziyla motoru calsitirip test ettim tıkır tıkır :) geri basinc artisi yuzunden bitaz zengin gibi ama alanda ayar yaoilacak artik :

vidyo yuklensin ekliycem :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:
evet Mehmet abi sen cekmistin dun gibi ya :) guzel bi gundu gercekten :)

Arda tesekkur ederim kardesim :) Mehmet abinin haziyla motoru calsitirip test ettim tıkır tıkır :) geri basinc artisi yuzunden bitaz zengin gibi ama alanda ayar yaoilacak artik :
Gerçekten katılıyorum, güzel bir gündü %p Bu arada dayanamayıp, balkonda deneme yapacağını tahmin etmiştin :laugh: :D Artık hafta sonu ince bir ayar sonrası, direkt gökyüzüne kavuşturmak lazım canavarı ;)

TT GP25 Egzoz yapımı

Mesut, çok güzel bir uygulama olmuş, eline sağlık! Böyle paylaşımları hep takdir etmişimdir. Çünkü basit ama etkili, yoklukta çok işe yarayacak şeylerdir. Zaten bütün yenilikler ihtiyaçtan doğmazmı? :bravo:

TT GP25 Egzoz yapımı

Mehmet abi bu hafta göklerdeki buluşmasını sorunsuzca atlatırsa :D kaplamalarını sökücem Covlingi tamir edicem yeniden boyuycam ve komple tekrar kaplayıp modeli sıfır gibi yapıcam :) ilk uçağım olduğu için bu modele kıyamıyorum çok seviyorum keratayı :D

Ömer abi çözüm etkili gibi :D inşallah denemeyide sorunsuz atlatır :) modelcilik hazır al tak değil sadece ,i dediğin gibi imkanlar olmayınca kendimiz birşeyler yapabilmeliyiz :) bu uygulamada yarın öbürgün çıkar birinin işine yararsa bende mutlu olurum :)