Uçuş Çantası

Mustafa Koç

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese selamlar,

Elektrikli model uçuruyorken ufak bir sırt çantası bütün ihtiyacımı fazlasıyla görüyordu fakat yakıtlı modele geçiş yaptıktan sonra yetmedi haliyle. Ben de bir çanta arayışına girdim ve biraz bakındım. Özel olarak üretilen model çantaları için çok fazla dolar isteniyor maalesef. Ben de bildiğimiz klasik alet çantalarına baktım ama pek içime sinmedi açıkçası. Sonra bir tanıdıktaki eski bir uçuş çantasını görüp inceledim. Ölçülerini alıp aynısından yapmaya karar verdim. Çizimleri de yeni yeni öğrendiğim fusion360 aracılığıyla yaptım ki lazerde kesilebilsin. Birkaç ufak tefek değişiklikle hem yeterince kompakt hem de yakıt bidonu, starter, buji kızdırıcı, alet edevat vb. gibi bütün ihtiyaçlarımı sığdırabileceğim güzel bir tasarım ortaya çıkardım. Malzeme olarak 3mm mdf kullanmayı düşünüyorum fiyatı da çok uygun çanta için harcanacak tutar 8-10 tl gibi bir rakama denk gelmiyor bile :lol:.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çizimleri bu şekilde Fusion360 aracılığıyla bilgisayar ortamında birleştirdim. Şimdilik bir sorun gözükmüyor. Yarın parçaları kesebilirsem birleştirip fotoğraflarını atarım. Zaten lego gibi oldu hepsi birbirine geçmeli kesimden sonra birleştirmek birkaç dakika ancak sürecektir :lol:.

İsteyen olursa lazerde kesilecek şekilde vektörel çizimlere aşağıdan ulaşabilir. :saygilar:

Ekli dosyalar

• Canta Cizim.zip
    1.5 MB · Görülme: 119
Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer isteyen olursa lazerde kesilecek şekilde vektörel çizimleri de paylaşabilirim:saygilar:
Öncelikle çanta gayet güzel gözüküyor, emeklerine sağlık :thumbup:

Montaj sonrası nihai çizimleri bana Mail olarak gönderebilirsiniz, ben de ilk mesajına ilave ederim. Mail adresimi özelden gönderiyorum :heartxf:

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Hocam çok güzel gözüküyor çanta biraz daha geliştirilirse hazırları aratmaz. Birkaç öneride bulunmak istiyorum bende towerhobbies çantası var onun üzerine dahili değiştirilebilir aküsü starter ve elektirikli yakıt pompası için 12v çıkışları ampermetresi ve voltmetresi var bunlar biraz ayrıntı parçalar.

Ama benim en çok hoşuma giden çantanın üstündeki uçak koyma aparatı benim kullandığım uçak alttan kanalıydı bazen kanadı takarken iki kişiyle bile rahat takamıyorduk o cantayı aldıktan sonra uçağı üzerine koyarak tek kişi rahat rahat içerideki alıcı servo esc vb ekipmanlara sahada müdahale etme imkanı tanıyor ve kanadı rahat rahat çıkarıp takabiliyorum. Basit U şeklinde iki parça eklenerek bu özellik kazandırdılabilir

Hocam çok güzel gözüküyor çanta biraz daha geliştirilirse hazırları aratmaz. Birkaç öneride bulunmak istiyorum bende towerhobbies çantası var onun üzerine dahili değiştirilebilir aküsü starter ve elektirikli yakıt pompası için 12v çıkışları ampermetresi ve voltmetresi var bunlar biraz ayrıntı parçalar.

Ama benim en çok hoşuma giden çantanın üstündeki uçak koyma aparatı benim kullandığım uçak alttan kanalıydı bazen kanadı takarken iki kişiyle bile rahat takamıyorduk o cantayı aldıktan sonra uçağı üzerine koyarak tek kişi rahat rahat içerideki alıcı servo esc vb ekipmanlara sahada müdahale etme imkanı tanıyor ve kanadı rahat rahat çıkarıp takabiliyorum. Basit U şeklinde iki parça eklenerek bu özellik kazandırdılabilir
Öneriler için teşekkür ederim ☺️ power panel ekstra masraf olacak akü de fazladan ağırlık onun yerine starter ve kızdırıcı için 3s lipo kullanıyorum%p

Uçak için u şeklinde sehpa aklımda ama bu haliyle yeterince yüksek oldu onu sökülüp takılabilir bir şekilde yapmayı planlıyorum bakalım ilerde ihtiyaç olduğu zaman yapabilirsem ekleyeceğim:thumbup:
Öncelikle çanta gayet güzel gözüküyor, emeklerine sağlık :thumbup:

Montaj sonrası nihai çizimleri bana Mail olarak gönderebilirsiniz, ben de ilk mesajına ilave ederim. Mail adresimi özelden gönderiyorum :heartxf:
Birazdan kesimi yapacağım abi eğer sorun çıkmazsa akşam eve dönünce mail olarak atayım :thumbup:.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Çantanın kesimini yaptım:halay:Ufak bir hesaplama hatası harici her şey yerli yerine oturdu. Yaptığım hataya gelince, ben aslında bu çizimi 5mm malzemeye göre yapmıştım. Sonra 3 mm'lik MDF satın alınca çizimi revize ettim. Dikey parçalar incelince alt taban 3 mm küçük kaldı yerlerine tam oturmadılar:rolleyes: daha elimde MDF çok o yüzden problem değil:halay: sorunlu parçayı yarın tekrardan kesip nihai olarak birleştireceğim:thumbup:.

3mm küçük haliyle yine de şöyle bir birleştirme yaptım :saygilar:.

Mustafa elıne aklına sağlık, çok güzel bir iş çıkmış, son halinden bir set lazer kesim de ben isterim :thumbup:

Buarada aklında olsun, F360 da bu tür çalışmalar için tabaka kalınlığını parametrik olarak tanımlaman çok faydalı olur. Bu sayede tüm tasarım bitmişken bile eğer malzeme kalınlığını değiştirmen gerekirse tek hareketle değişiklikler tüm tasarıma etkir. Bir vaktin olduğunda kurcalamanı tavsiye ederim :saygilar:

Mustafa elıne aklına sağlık, çok güzel bir iş çıkmış, son halinden bir set lazer kesim de ben isterim :thumbup:
Teşekkür ederim Evren abi.:) Tamamdır ilk fırsatta kesip istediğin şekilde yollarım:thumbup:
Buarada aklında olsun, F360 da bu tür çalışmalar için tabaka kalınlığını parametrik olarak tanımlaman çok faydalı olur. Bu sayede tüm tasarım bitmişken bile eğer malzeme kalınlığını değiştirmen gerekirse tek hareketle değişiklikler tüm tasarıma etkir. Bir vaktin olduğunda kurcalamanı tavsiye ederim :saygilar:

Bunu söylediğin iyi oldu abi biraz kurcalayacağım.:thumbup: Zaten daha öğrenme aşamasındayım bir çok özelliğini tam bilmiyorum. Sadece hobi olarak kullandığımdan çok fazla iş çıkmıyor pratik yapmak için :lol:. Böyle olunca da ilerleme biraz yavaş oluyor.