ÜNİTE ELEKTRİK KESME SORUNUM

kemalcan

Çalışkan Uye
Arkadaşlar merhabalar herkese geçen günlerde servo titreme sorunum vardı şu aşamada sorunu çözdüm sayılır fakat başka bir sorun çıktı örnek bir video ile daha iyi açıklayabilirim sanırım helikopter şu anda yanımda olmadığı için video çekemiyorum
video bu video ;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modele elektrik verdikten sonra holdu çekiyorum artı ve eksi gaz veriyorum bir süre sonra satelitelerin ışıkları sönüyo yani elektrik kesiliyo 1 veya 2 saniye sonra tekrar yanıyo.
Fbl ünite mikado v bar mavi olan, iki adet dsmx satellite takılı , ve bec kullanıyorum beci 12 s ile besliyorum
Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınızı bekliyorum.

Keske yeni sorundan once eski sorunu nasıl çözdüğünu ilgili konuya ilave etseydin de baskaları da yararlanabilmeyi Kemal.

Bu yeni sorunun ise muhtemelen Bec akım degeri yeterli gelmiyor. Bu arada bec markası ne ? Yerinde olsam bec devresini 12s olarak degil de 6s olarak beslerdim. Bununla ilgili yanı neden 6s ile beslenmesi gerektiğini castle bec Pro konusunda paylaşmıştık. O konuya bir goz atmanı öneririm :

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ya da daha da kötüsü servolarin ters akım üreterek gürültüye neden oluyor ve bu da voltaj düşmesine neden oluyor. Zamanında mini Vbar larda bazı servolar ile benzer sorunlar yaşayanlar olmuş. 6s ile bec beslemene rağmen sorun devam ediyorsa başka servo ile test etmeni öneririm. Hatta çözüm olarak bazıları boş kanala kondansatör baglayarak gürültüyü sonumlemeye çalışmışlar. Nasıl yapıldığını net olarak ben de bilmiyorum ama . Nette arastirmani öneririm .

Bu arada mavi Vbar da Log özelliği var diye hatırlıyorum. Log dosyasında voltaj ile ilgili alarm var mı diye de bakabilirsin. Bu sorun biraz seni zorlayabilir. Insallah servolardan kaynaklanmıyordur...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Keske yeni sorundan once eski sorunu nasıl çözdüğünu ilgili konuya ilave etseydin de baskaları da yararlanabilmeyi Kemal.

Bu yeni sorunun ise muhtemelen Bec akım degeri yeterli gelmiyor. Bu arada bec markası ne ? Yerinde olsam bec devresini 12s olarak degil de 6s olarak beslerdim. Bununla ilgili yanı neden 6s ile beslenmesi gerektiğini castle bec Pro konusunda paylaşmıştık. O konuya bir goz atmanı öneririm :

Mehmet abi daha önceki sorunu net bir şekilde nasıl çözdüğümü bende bilmiyorum o yüzden yazsammı yazmasammı kararsız kaldım kısaca anlatabilirsem üniteye reset attım yeniden bind ettim yeniden ayarlar yaptım ve kumandadan yeni bir model açtım , ayrıca ünitenin yerini değiştirdim bunun dışında bir değişiklik yok

becim şudur abi resmini yükleyeyim hemen
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

özellikleri ve açıklamaları şu şekilde pek bir şey anlayamadım konuya ekleyelim bu arada ben 8.2 volt kullanıyorum.

Açıklama ; Bull BEC has "Dual Output". Please be sure plug into different ports of your receiver or gyro. It depends on your servos connected to a place where more determined.

Özellikler ; SPEC:

Adjustable Output Voltage: 5.8V / 7.5V / 8.2V
Input Voltage: Lipo 3-14S Li-Po Battery (11V-60V)
Max Peak Current: 40A
Dimensions: 59(W)*45(L)*16(H)mm
Weight: 51g
RoHS | CE
Warning: Do not use parallel with other BEC or backup receiver pack connect to RX/ Servo side of the circuit

Kemal geçmiş olsun kardeşim, elektronik malzemeler bazen hiç olmadık zamanda insanın başına dert açabiliyor. Senin arızanın data log kaydını ben resim olarak ekliyorum.
Mikado firmasına bu konuda hem data log hemde video gönderdik sağolsun Burak arkadaşımıza buradan tekrar teşekkür ediyorum. Gelen cevapta Mikado zaten HV servolar çıktıktan sonra herhangibi sıkıntı olmasa bile kullanılmasını öneriyormuş.
[attachimg=1][attachimg=2]

Ekli dosyalar

• rsz_3adsýz.png
    rsz_3adsýz.png
    103.9 KB · Görülme: 147
  • rsz_1adsýz.png
    rsz_1adsýz.png
    135.4 KB · Görülme: 147

Cemil ÖZMEN' Alıntı:
Kemal geçmiş olsun kardeşim, elektronik malzemeler bazen hiç olmadık zamanda insanın başına dert açabiliyor. Senin arızanın data log kaydını ben resim olarak ekliyorum.
Mikado firmasına bu konuda hem data log hemde video gönderdik sağolsun Burak arkadaşımıza buradan tekrar teşekkür ediyorum. Gelen cevapta Mikado zaten HV servolar çıktıktan sonra herhangibi sıkıntı olmasa bile kullanılmasını öneriyormuş.
[attachimg=1][attachimg=2]

Abi çok saolasın bize yeni ünite yolu göründü mikado ile yollarımı ayırıyorum yanlız şu aralar neo almayı düşünürken bu sıkıntıyı neodada yaşarmıyım acaba ?
Bu setup işleri çok bana göre değil direk uçmak daha çok uyuyo bana ama setupsuz montajsız olmuyo bu işler :)

Kemal aynı sorunu 450pro helimde bende yasadim unite olarakta 3gx kullaniyordum ben esc yi degistirerek sorunu çözdüm. bendede hızlı servo hareketlerinde üniteye reset atıyordu

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Atabek' Alıntı:
Kemal aynı sorunu 450pro helimde bende yasadim unite olarakta 3gx kullaniyordum ben esc yi degistirerek sorunu çözdüm. bendede hızlı servo hareketlerinde üniteye reset atıyordu

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa hocam iyi de benim üniteye esc elektrik vermiyoki bec ile besliyorum 20 amperlik bi bec 20 amper gerçekmi bilmiyorum hadi 10 amper versin ki 40 amper peek akımıvar becin üniteden yeterince soğudum değiştirmeye karar verdim :)

Bence de abidik gubidik markalı BEC lerden uzak durmak lazım.

Hatta mümkünse komple BEC ten uzak durmak daha iyi olur.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bence de abidik gubidik markalı BEC lerden uzak durmak lazım.

Hatta mümkünse komple BEC ten uzak durmak daha iyi olur.

rasim rjx in beci ya rjx de kötü bi marka değil fiyat olarak ta castle becin iki katı fiyatı var kötü bi bece benzemiyo ayrıca.

Servoking yapıyormuş, özür :)

Yine de bi yerde bi sıkıntı olduğu aşikar...

Bence sistemi yok yere komplike hale getirmeye gerek yok, servolar da HV sanırım, direkt alıcı pili bağlamak daha mantıklı geliyor bana.