Yarış Quad toplamak için önerileriniz

Fatih Evecen

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese hayırlı günler... Öncelikle bir Drone toplamak istiyorum daha önce F450 topladım fakat arduino ile yapmaya çalıştım kodlamada problem yaşadım kumandam Radiolink AT9S vericiyi arduinoya baglarken problemler vs. vs. Şimdi ise yarış dronu toplamayı düşünüyorum. Mantıklı olur mu? işin içinden çıkabilirmiyim. Bilgile

Merhabalar Fatih bey yazınızı tam olarak anlayamadım. AT9S son derece kaliteli bir kumanda olduğunu düşünüyorum piyasada hem yarış hemde büyük boyutlu multikopterlarda kullanmaya son derece uygun. Arduino ile program yazarak yarış quadı toplamayı düşünüyorsanız bence bu çok doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü şu anda piyasada hali hazırda bulunan açık kaynak kodlu uçuş kartları mevcut. Bunları alıp inceleyerek bunların üzerinden geliştirmeler yapmaya çalışmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir yere kadar gelmiş belli yazılımlar mevcut bunlara bir şeyler katabilmek çok daha heyecanlı bir süreç olacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında yarış multileri hakkında çok bilgim olmamakla birlikte yeterince araştırma yaptıktan sonra işin içinden çıkmanıza bir engel olacağını düşünmüyorum :)

Lütfen konu başlığını ve açılan bölümü düzgün seçiniz ki, forum ortamı çöpe dönmesin.

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
sevgili fatih

anlaşılan f450 toplama ile ilgili sorun yaşamış ve hayata geçirilememiş. bu durumda uçuş tecrübesi yok veya az kabul edersek f450 yerine yarış dronu toplanması çok mantıklı olmamakla :undecided: beraber mümkündür:D. işin içinden çıkabilirmisin? yardım ederiz bir şekilde çıkarsın. :heartxf:

sevgi :heartxf: ve saygılarımla:saygilar:

şakir polay

Cok sagolun ben o zaman Toplamaya baslayayım malum yaklasık 2 ayımı alcak gibi toplarken dikkat etmem gereken bir husus var mı?
sevgili fatih

anlaşılan f450 toplama ile ilgili sorun yaşamış ve hayata geçirilememiş. bu durumda uçuş tecrübesi yok veya az kabul edersek f450 yerine yarış dronu toplanması çok mantıklı olmamakla :undecided: beraber mümkündür:D. işin içinden çıkabilirmisin? yardım ederiz bir şekilde çıkarsın. :heartxf:

sevgi :heartxf: ve saygılarımla:saygilar:

şakir polay
Ben deprondan model falan mı yapsam diye dusundum ama mantıklı bır baslangıc olur mu bilmiyorum sizce ne toplayabılırım baslangıc olarak ne onerırsınız.? :)

Merhabalar Fatih bey yazınızı tam olarak anlayamadım. AT9S son derece kaliteli bir kumanda olduğunu düşünüyorum piyasada hem yarış hemde büyük boyutlu multikopterlarda kullanmaya son derece uygun. Arduino ile program yazarak yarış quadı toplamayı düşünüyorsanız bence bu çok doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü şu anda piyasada hali hazırda bulunan açık kaynak kodlu uçuş kartları mevcut. Bunları alıp inceleyerek bunların üzerinden geliştirmeler yapmaya çalışmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir yere kadar gelmiş belli yazılımlar mevcut bunlara bir şeyler katabilmek çok daha heyecanlı bir süreç olacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında yarış multileri hakkında çok bilgim olmamakla birlikte yeterince araştırma yaptıktan sonra işin içinden çıkmanıza bir engel olacağını düşünmüyorum :)
O konuda haklısınız bencede uçus kartı kullanmak daha mantıklı o yuzden artık uçus kartı kullanıcam :D. Ama Radiolink aldıgıma pişman oldum çunku tecrubem yok vede izledigim videoların %90'ında Flysky 6 kanallı kumanda kullanıyorlar. Onların yaptıgı gıbı yapsam bile vericiyi takarken emin olamıyorum veya taksamda çalısmama gibi durumlar cıkıyor.Tesekkurler.:)

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
O konuda haklısınız bencede uçus kartı kullanmak daha mantıklı o yuzden artık uçus kartı kullanıcam :D. Ama Radiolink aldıgıma pişman oldum çunku tecrubem yok vede izledigim videoların %90'ında Flysky 6 kanallı kumanda kullanıyorlar. Onların yaptıgı gıbı yapsam bile vericiyi takarken emin olamıyorum veya taksamda çalısmama gibi durumlar cıkıyor.Tesekkurler.:)
Radiolink at9s ile ilgili takıldığınız sorun yaşadığınız konuları forumda paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Aynı zamanda kumanda incelemesini yaptığım seride şimdilik yarısı yayınlandı ama forumda mevcut.

Buralardan bahsedilen konular dışında da sorun yaşadığınız yerleri paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Bu hobiye yeni başlıyorsanız bence temel dinamikleri öğrenmek açısından 450 500 sınıfı multiler çok faydalı oluyor. Bunun sebebide düşük maliyet kırımda verdiği zarar büyük boylara göre daha düşük, yarış dronlarına kıyasla ise destek sistemleri çok daha efektif çalıştığı için ilk acemilik döneminin atlatılmasına destek oluyorlar, daha büyük alanlarda çalıştığınız için işçiliği daha kolay ve her şeyin dışında yarış sınıfı için multikopterlerin temelde nasıl çalıştığına iyice hakim olup sonrasında denemek gerektiğini düşünüyorum. Bununda en başarılı sınıfı bence 450 500 sınıfı. Tabi bunlar benim kişisel görüşlerim farklı bakış açılarının olması muhtemel :)

sevgili fatih

izzet hocamızın ifade ettiklerine aynen katılmaktayım. eğer multikcopter ile hiç tecrübeniz yok ise uçuş dinamiklerini keşfetmek için küçük ve hazır modellerden tercih edebilirsiniz. zira belli bir tecrübeye kadar multikopterleri düşürmeden öğrenebilmek pek kolay değildir. multikopter ile uçuş yapıp hiç düşmeyeni görmedim (en başta ben).

freestyle veya racing multikopterlerde kullanılan yazılım ve donanımlar farklı amaçlara yöneliktir. uçuş dinamikleri, keskin manevra kabiliyetleri, ani hızlanma veya yavaşlama performansları biz dronseverleri büyüleyebilmektedir. lakin ardupilot cephesi geliştiricilerinin emekleri ile yakın bir zamanda 1k sonrasında 4k PID loop ve gyro hızlarında ayrıca dshot destekleyecek şekildeki öne çıkan özellikleri ile heyecan uyandıran chibiOS kullanımı ile buna yakın uçuşlar mümkün olabilecektir. librepilot ve beta/cleanflight cephesi ile ilgili cc3d revo, ve kakute f4, matek f405 ctr a chibiOS ile arcucopter yazılımının port edilip flashlanıp başladığını bilmekteyiz.

sonuç ve öneri: verilen bilgiler ışığında her ne yapmak istiyorsan oradan başlamalı, pes etmemeli, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık olmalısın.
forumda sorulan sorulara büyük ihtimal çoğu zaman cevap bulabileceksiniz.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

Son düzenleme:
sevgili fatih

izzet hocamızın ifade ettiklerine aynen katılmaktayım. eğer multikcopter ile hiç tecrübeniz yok ise uçuş dinamiklerini keşfetmek için küçük ve hazır modellerden tercih edebilirsiniz. zira belli bir tecrübeye kadar multikopterleri düşürmeden öğrenebilmek pek kolay değildir. multikopter ile uçuş yapıp hiç düşmeyeni görmedim (en başta ben).

freestyle veya racing multikopterlerde kullanılan yazılım ve donanımlar farklı amaçlara yöneliktir. uçuş dinamikleri, keskin manevra kabiliyetleri, ani hızlanma veya yavaşlama performansları biz dronseverleri büyülemeyebilmektedir. lakin ardupilot cephesi geliştiricilerinin emekleri ile yakın bir zamanda 1k sonrasında 4k PID loop ve gyro hızlarında ayrıca dshot destekleyecek şekildeki öne çıkan özellikleri ile heyecan uyandıran chibiOS kullanımı ile buna yakın uçuşlar mümkün olabilecektir. librepilot ve beta/cleanflight cephesi ile ilgili cc3d revo, ve kakute f4, matek f405 ctr a chibiOS ile arcucopter yazılımının port edilip flashlanıp başladığını bilmekteyiz.

sonuç ve öneri: verilen bilgiler ışığında her ne yapmak istiyorsan oradan başlamalı, pes etmemeli, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık olmalısın.
forumda sorulan sorulara büyük ihtimal çoğu zaman cevap bulabileceksiniz.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay
İnşallah pes etme gibi bir niyetim yok kararlıyım olursa ilerde iş hayatımdada devam etmek istiyorum şimdilik Öğrenci bütçeme göre takılıp ufak seyler yapıyorum kumandayı ögrenmek amacıyla RF7 aldım hani oradada uçurmayı düşündüğüm hava araçlarını deniyorum iyi oluyor . Ben bir daha f450 toplayıp biraz onu uçurmayı ögrencek gibiyim ama ilerde kesin bir yarış dronu yapıcam. Önerileriniz için teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM