Yemleme Botu Projesi

ali_suna

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar adım Ali SUNA.

Daha önce tanışma bölümünde projem hakkında biraz bahsetmiştim.Buraya da ayrı bir konu olarak açmayı uygun buldum.

Bir amatör balıkçı olarak işin içerisine birazda teknoloji katmayı uygun buldum.Balık tutmaya gittiğimiz alanlarda bazı balıkçı arkadaşların kullandıkları uzaktan kumandalı botları görmemle yemleme botu ile tanışmış oldum .

Arkadaşlarla bu botu ilk önce almaya kalkıştık ve araştırmalarımız sonucunda almaktansa el emeği ve kendimizin yaptığı bir bot olmasına karar verdik.Kendimiz yaptığımızda bizim için değeri daha yüksek ve el emeği göz nuru bir ürün ortaya çıkacak.

fakat benim bu konu ile ilgili sorunlarım var .yaptığımız ürün katamaran misali resimlerini de ekleyeceğim.2 motor 2 esc kullanılcak .Ben bu tür konularda sıfır bilgiye sahibim desem yeridir.

Aklıma takılan soruları liste halinde yazmak isterim.

1- İki motoruda bir stick kolu ile yönetebilirmiyiz?
2- dönüşleri nasıl sağlayacağız?(Mesela dönüşe geçerken bir motorun hızı düşürülebilir mi?
3- ESC programlama tam olarak nasıl yapılır ?

Bunun dışında daha bircok sorum var aslında. Bilgili kardeşlerim abilerim bana yardımcı olursa sevinirim.

Resimler son hali değildir içerisine orta bölmeye yem haznesi gelmiştir.Şu anki halinin resmi yok ama en yakın sürede çekeceğim ve burayada koyarım .

Arkadaşlar sıra geldi motor ve bağlantılara.Sizlerden yardım bekliyorum. aldığım ürünlere gelince , Hobbyking sitesinden sipariş ettim . Kumanda turnigy 9x 9 chanell mode 2, ESC ler ise Birdie 100A water cooled, Motorlar 3900 kv brushless inrunner water cooled,

Diğer parçaları yazmadım ama isterseniz onlarıda liste halinde yazarım.

Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

YEMLEME BOTU PROJESİ

Bildiğim kadarıyla cevap vereyim.

İki motoru bir kumanda sitiği ile kontrol edebilirsiniz ama motorlar aynı devirde çalışır. Bunun için kullanmanız gerekir. Bu Y kablo ile ESC lerin ikisini alıcının Throtle kanalına bağlarsınız. Yalnız kablolardan birinin pozitif ucunu (ortadaki kırmızı olan) soketinden çıkarmalısınız. Aksi taktirde alıcınıza fazla akım gider ve yakabilirsiniz.

Tabi ESC lerin il ile bağlantısını da Y kablo ile yapmalısınız. Ya da ayrı iki pil kullanırsınız.

Yönlendirme konusunda da şu linke bakmanızı öneririm.

ESC programlama için de şu linke bakınız.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.Daha çok yardıma ihtiyacım olacak arkadaşlar.:)yorumlarınızı bekliyorum

Yemleme Botu Projesi

Merhaba Ali Bey,

Öncelikle farklı ve güzel bir proje. Sizin de dediğiniz gibi kendi emeğiniz olunca model çok daha kıymetli olacaktır. Ben dahil tüm arkadaşlarımız size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız ;)

Cahit Bey sağolsun epey bir soruya cevap vermiş. Ben de mevcut sorularınıza yardımcı olmak amacı ile 1-2 şey ilave edeyim.

1- Her ne kadar elinizdeki ESC farklı bir marka olsa, ESC programlamada temel mantık aynı. Aşağıdaki konuda programlamın kumanda gaz stick nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Siz de elinizdeki modelin manual inceleyerek çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

2- Şayet her iki motor aynı devirde dönsün derseniz Y kablo en kolay çözüm. Bu durumda yönlerdirme işine extra bir çözüm bulmak gerekecek.

3- Kumanda yeni model tanıtımı, Turnigy Alıcı Bağlantı şeması ve Manual, Genel Alıcı, ESC / Motor bağlantı detaylarını aşağıdaki konudan bakabilirsiniz.

Yemleme Botu Projesi

youtube da işinize yarayacak video lar var '' Differential throttle mix for twin motors on a 9x radio'' diye arattırın.

Kısaca kumandanızın mix . öxelliğinden faydalanarak 1.motor esc ucunu alıcınızın 3. kanalına , 2.motor esc ucunuzu alıcınızın 5.kanalına takınız . Esc lerden bir tanesinin + besleme kablosunu ecs connectöründen çıkartıp güzelce izole edip kablonun üzerine bantlayın. ( alıcı için 2 adet esc + beslemesine gerek yoktur. Esc yi başka projenizde kullanmak isterseniz çıkarttığınız kabloyu tekrar yerine takarsınız)

Mix. programından 3. ve 5. kanalı 100% mix.leyin.

Turnigy 9X de mix özelliği var. Eğer bu özellik yok ise V- Tail mixer parçası kullanarak ta 2 motor mix.lenebilir

Yemleme Botu Projesi

Necdet Aygören' Alıntı:
youtube da işinize yarayacak video lar var '' Differential throttle mix for twin motors on a 9x radio'' diye arattırın.

Kısaca kumandanızın mix . öxelliğinden faydalanarak 1.motor esc ucunu alıcınızın 3. kanalına , 2.motor esc ucunuzu alıcınızın 5.kanalına takınız . Esc lerden bir tanesinin + besleme kablosunu ecs connectöründen çıkartıp güzelce izole edip kablonun üzerine bantlayın. ( alıcı için 2 adet esc + beslemesine gerek yoktur. Esc yi başka projenizde kullanmak isterseniz çıkarttığınız kabloyu tekrar yerine takarsınız)

Mix. programından 3. ve 5. kanalı 100% mix.leyin.

Turnigy 9X de mix özelliği var. Eğer bu özellik yok ise V- Tail mixer parçası kullanarak ta 2 motor mix.lenebilir
yarımdlarınız için teşekkür ederim besleme kablosu dediğiniz tam olarak hangi kablo oluyor .Pile giden kablo mu ?

Yemleme Botu Projesi

ali suna' Alıntı:
yarımdlarınız için teşekkür ederim besleme kablosu dediğiniz tam olarak hangi kablo oluyor .Pile giden kablo mu ?
2. ESC nin aliciya baglanan 3lu yassi kablo. Bunun + beslemeyi veren tek damar kablosunu diyoruz. Elinizdeki ESC linki verirseniz resmi uzerinden gosterebiliriz :)