Yeni vtol projem

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese Merhabalar

VTOL uçak projemi tanıtmak, eleştirilerinizi ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. Uçak bir projede kullanılmak üzere prototip olarak yapıldı. Uzun uçuş süresi ilk hedef (en az 90dk.) İniş kalkışları dikey yapabilmesi için kanat altlarına karbon kollar montaj edilecek. Bu kollara eklenecek motorlar sadece iniş ve kalkışta kullanılacak. İtiş motorunun pili ayrı, multikopter motorlarının pili ayrı olacak şekilde düşünüyorum. (bu durum değişebilir)

Öncelikle bu hali ile uçurup uçuş karakterini göreceğiz. Çünkü model hazır bir plan üzerinden yapılmadı. Modelci bir arkadaşımın yaptığı bir uçaktı. Biz ölçek olarak biraz daha büyüttük. Tepkilerini bilmiyoruz şu an. Uçağın teknik verileri aşağıda ki gibi. Vtol kolları montajlanmadı ama motorları, kolları ve diğer ekipmanlar ağırlığa dahil edildi. Bu verilere göre 1993gr thrust üreten bir motor gerekli görünüyor. Motor seçimi ile ilgili tavsiyelerinize ihtiyacım var aşağıda ki verilere göre itiş motoru önerileriniz ne olur. Motorun konumu itibari ile kullanabileceğim maksimum pervane çapı 11".

Sadece motor ile ilgili değil tamamı ile ilgili tavsiye ve eleştirilerinizi beklemekteyim.

Teknik Veriler

Gövde boyu - 130cm
Kanat boyu - 160cm
Kanat eni - 25cm
Ağırlığı - Tüm ekipmanlar, 4s3p 9000mah li-ion Pil ve 4s1p 3000mah li-ion pil dahil 2658gr

Resimler

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hocam kolay gelsin size öneri verebilecek kadar pek tecrübem yok ama aklıma şöyle birşey geldi dikey iniş kalkışta kullanıcağınız motorları bir servo yardımıyla döndürerek itiş amaçlı kullansanız ekstra motorada gerek kalmaz daha hafif olur diye düşüşündüm.
Amerikanın bir uçağı vardı v22 osprey ona benzer.

Hocam kolay gelsin size öneri verebilecek kadar pek tecrübem yok ama aklıma şöyle birşey geldi dikey iniş kalkışta kullanıcağınız motorları bir servo yardımıyla döndürerek itiş amaçlı kullansanız ekstra motorada gerek kalmaz daha hafif olur diye düşüşündüm.
Amerikanın bir uçağı vardı v22 osprey ona benzer.

evet hocam biliyorum. Tilt rotor diye geçiyor o sistem. Şu anda ki ağırlığı yönetecek setup yapabilirsem bu şekilde bırakıcam olmazsa söylediğin şekilde önde ki iki motoru servo mekanizması ile tilt rotor yapacağım mecburen. Bir miktar ağırlık kazanımı da olur tabiki

Merhabalar
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
bu videodaki modeli araştırırken sizi buldum.Sanırım buna benzeyecek :) 3-5 kg arasında yük taşıtabilirseniz bu çalışmayı sizden satın alabiliriz. :) Fassfood ürünleri taşıyabileceğimiz bir vtol projesine ihtiyacımız var. Bunu bize yapabilir misin hocam.Yada başka birşeyi

@Emre Büyükok : Acaba sinirlimisin ? Çay içmen gerekebilir biliyorsun . Ama siyah çay içme . Mümkünse yeşil çay veya bitki çayı olsun vs.

Not: bakınız diğer konu başlığı ?
Özgür Bey'ciğim neden böyle tutucu ve yeniliklere kapalısınız? Yoksa Karadenizli misiniz?! Çayla niye dalga geçiyorsunuz? Böyle bi dron olsa da 3 - 5 kilo Akçaabat köftesi getirse fena mı olur? :lol::lollol:?

Can bey merhaba. Her başlık altına kopyala yapıştır yaparak, daha hızlı cevap alacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aynı soruyu çeşitli yerlere yazmanıza gerek yok.
Can bey yanlış yerde yanlış şeyler arıyordu. Kendisini daha fazla meşgul etmemek adına, yollarımızı ayırdık :saygilar:

Çay muhabbeti bir yana, hakikaten bu konuda benimde sorularım olacak mahsuru yoksa....:rolleyes:
Diyelimki bir çok rotorlu yaptık. Ancak bu aletin kalkış ve inişler haricinde uçak olmasını da istiyoruz, ki bu uzun süreli uçuş sağlasın ve taşıma yükünü rotorlardan kanada aktarabilsin.
1- Kumandadan bir siviç (svitch) ile mod değiştirip çok rotorlu/ uçak geçişi yapmak mümkünmü, yapan varmı bilmiyorum.:)
2- 2 pilot ve iki kumanda ile kontrolü devralmak gibi bir olanak olur mu, yapan varmı? bilmiyorum.
3- Mevcut sistemlerle farklı olanaklar var mıdır?
Hazır konu açılmışken altını doldurmak kötü olmaz gibi.:evil:
Valla ticari değil bu sorular, tamamen modelci ruhu ile merak edip birşeyler yapmak istememden kaynaklanıyor...:D
Not: Taaa 2009 yılında elektronik bu günkü kadar detaylı değilken düz bir iki vtol denemem olmuştu. (ti amaclı adı da İFO idi) TR den yasak degil ve girilebiliyorsa (yasaksa wpn ile)::saygilar:
metacafe.com/watch/3060248/rc_ifo/
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
003

Moderatör tarafında düzenlendi:
Özgür Bey'ciğim neden böyle tutucu ve yeniliklere kapalısınız? Yoksa Karadenizli misiniz?! Çayla niye dalga geçiyorsunuz? Böyle bi dron olsa da 3 - 5 kilo Akçaabat köftesi getirse fena mı olur? :lol::lollol:?
Köfte için drone a gerek yok ki Sümer abi . Sen mangalı hazırla , cep telefonuna özgür yaz , akçaabat köfte yaz mesaj at , hepsi pazar günü hazır olsun :coolxf:
@Mehmet Sarıkaya , her üç sorunun cevabıda evet var .
Çayda var !

Köfte için drone a gerek yok ki Sümer abi . Sen mangalı hazırla , cep telefonuna özgür yaz , akçaabat köfte yaz mesaj at , hepsi pazar günü hazır olsun :coolxf:
@Mehmet Sarıkaya , her üç sorunun cevabıda evet var .
Çayda var !
3 soru ile ilgili bir başlık, ya da buradan devam edelim....
Özgür Öztürk, öğrenmemizde sakınca yosa.
Ama çaydan hazzetmem kahve varsa uyar:rolleyes:.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Gelişmeler ile devam edelim.

Vtol kollarını kanada sabitlemek için 3d printerdan parça bastım. Tasarımını ben yapmadım hazır tasarım kullandım. Birde çizim yapabilen bir arkadaştan rica ettim farklı bir parça daha çizdirdim. Onun basımı henüz bitmedi. Ama çizim resmini ekliyorum, En alttaki resimde görebilirsiniz. Resimde ortada ki deliklerden kanada vidalama yapılacak diğer üst kapakla da parçaları birbirine vidalama şeklinde sabitlenecek kollar.

3d printerdan üretilen kolları tutacak parça kanat içine yerleştirdiğimiz 10x10 balsa parçaya vidalanacak. Kanat içinin ve basılan parçanın kanat üzerinde ki görüntüsünü resimlerde görebilirsiniz.

Kanatların kolay sökülüp takılması için aliexpress'den resimlerde gördüğünüz soketlerden sipariş ettim. vtol motorları için 4in1 esc kullanıp motor bağlantılarını bu soketler de sonlandıracağım. Kanat montajında sadece soketleri yerine takmam yeterli olacak diye düşünüyorum.
Servo bağlantıları içinde kırmızı soketi kullanacağım. Bu kırmızı soketleri kanadın birleşim uçlarına sabitleyeceğim. (Servo kablolarının çıktığı yer)

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM