Yine Yeni Bir Uçak Macerası PT-17 Stearman

Gövde hariç kaplamalar bitti. Üst kanat kaymak gibi oldu. Alt kanadın alt kısmı biraz acemiliğe denk geldi ama görünmeyen yerler olduğu için pek sorun değil. Parçaların hepsi odun gibi kupkuru ve sert.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alt kanattaki dihedral burada net bir şekilde belli oluyor.

Pilotu tanıyan var mı :laugh:

Son düzenleme:
Ben olsam bu pilota hiç güvenmezdim. Tipini hiç beğenmedim.
Abi tanımıyorsun demek ki :lol::lol: Tanıyan var mı çok merak ediyorum :D Benim çocukluğumda defalarca izlediğim bir çizgi filmin başrolü. Ufak bir ipucu

Son düzenleme:
Aynen öyle :thumbup: 92 yapımı bir çizgi film. Çocukluğumda çok keyifle izlerdim. Tabi büyüyünce filmin güzelliğinden çok anımsattıkları insanın hoşuna gitmeye başlıyor. Yine de izlemeyen büyüklere tavsiye ederim :D

Biraz daha güncelleme yapalım. Kanatları, yatay stabı falan boyadım. Porco Rosso'ya kalırsa uçağın tamamen kırmızı olması lazım :) Ben onu dinlemeyip gövdeyi beyaz yapmayı düşünüyorum. Birde havada oryantasyon açısından alt kanadın ve yatay stabın altını beyaz yaptım. Aşağıdan bakıldığında beyaz renkli kırmızı detaylı, yukarıdan bakıldığında kırmızı renkli beyaz detaylı olacak. Zaten tamamen bittiğinde göreceksiniz.

Bundan sonra bol kopçalı birkaç paragraf var. Kopçayla tanıştırayım sizi :D

Beni bol bol düşündüren şey üst kanadı gövdeye sabitlemek oldu. İşin zor kısmı sabitleme sistemi mobil olmak zorunda. 180cm kanat açıklığı olan uçağın kanatları çıkmazsa taşımak baya sıkıntı olacaktı. Bu sorunu da kopçaları olan parçalarla ayarladım. Tabi bunları düşünmek çizmek uygun şekilde ayarlamak vs hiç tavsiye etmeyeceğim şeylerden. Fotoğrafları atıyorum. Daha kolay bir yöntemi olan varsa ufkumun açılması açısından fikirlerini açıklarsa memnun olurum :D

Telleri çıkarınca sağa sola döndüler. Henüz gövdeyi kaplama yapmadığım için bağlantıları gövdeye sabitlemedim. Bu yüzden sağa sola yamuluyorlar.

Alt kanatla üst kanadı kanat ucundan birbirine bağlayacak sistem de bu şekilde. Daha tam olarak ayarlanmış yapıştırılmış değil. Yine aynı şekilde bol kopçalı :D

Bu kopça sistemini de menteşeden esinlendim. Menteşeyi 3d yazıcıda bassam nasıl olur diye düşünüp hazır menteşe modellerine baktım. Bu kopçaları gördüm. Kendime uyacak şekilde tekrar çizdim. Arasından tel geçirdim ve boşluk olmayacak şekilde son haline getirdim. Sonra da test ettim. Evde 5kg bir ağırlık vardı. Bastığım menteşeyi ağırlığa bağlayıp denemesini yaptım. Çok rahat sorunsuz kaldırıyor 5kg ağırlığı. Hatta ağırlığı sert şekilde kaldırıp yere doğru iterek kırmaya çalışsamda başarılı olamadım. Velhasıl sağlam olduklarına inanıp kanatlarda da aynı sistemi kullandım. Her parçada minimum 4 kopça var. Bağlanacağı parçada da 4 kopça var. Yani 2 parça birbirinden ayrılacaksa en az 4 kopçayı kırması lazım.

Canavar kendi ayakları üzerinde durmaya başladı :D o zaman gelsin motivasyon şeysi :halay:

Radial motor bi tık büyük gibi duruyor. Ama kaplama falan yapınca normal gözükmeye başlar diye düşünüyorum.

Elevatör ve rudder yapıştırıldı. Servoları da yerleştirildi. Kuyruk bölümünden kablolar geçirildi ve 3mm depronla kaplandı. İniş takımları yapıldı.

Canımı sıkan kanatları sağdan ve soldan birbirine bağlayan aparatlar var. Onları müthiş buluşum olan kopça sistemiyle yapmayacam. Daha pratik birşey düşünüyorum :evil: onları da yaptıktan sonra geriye Ivır zıvır işler kalıyor. Sonra maiden:heartxf::heartxf:

Ağırlık dengesi yine sıkıntı olmaya başladı :evil: Şuan motor pil vs ağırlıkları koydum. Ağırlık dengesini bozacak ciddi bir ağırlık kalmadı ve CG noktasından kaldırdığımda durum bu şekilde.

3cm ileriden tutunca durum bu şekilde. Olması gereken ve bu. Artık domdom kurşunlarına devam.

Toplam ağırlık 4.6kg civarı olacak. Buruna eklenecek olanlar hariç. Yarım kilo bile eklesem uçağın uçuşunda ciddi bir fark olacağını sanmıyorum. Motor zaten yeterli güçte.

Canavar uçtu:halay::halay::halay:
Uçak misler gibi uçuyor ama biraz kütük gibi bir hali var. Yine de takla parendelerde sıkıntı yok :lol: 200g ağırlık koydum buruna. Toplam 4.7kg oldu sanıyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videoda emicelerede anlatmaya çalıştığım gibi inişte biraz acele ettim. Zaten kalkıştada acele ettim :D İnişte yeterli konsantrasyonum yoktu. Pas geçme denemeleri yapıp 3.de inebilirdim çok rahat. Her neyse. İniş takımındaki şiş yamuldu. Birde yapıştırdığım parça çıkmış. Onları tekrar yapıştıracam. Radial motorda 3-5 yerden tekrar yapıştırılacak :D Yani hasar yok diyebiliriz. Bu inişi f4 Corsairle yapmış olsam sayamayacağım kadar çok parçalara ayrılmış olurdu.

Velhasıl çok güzel bir Maiden oldu :D Buradaki quadcı bir arkadaş da uçağını getirdi. Daha önce kırılmıştı uçağı tamir etmiş. Ona da bir remaiden yapmış olduk. Uçağın burnuna yumurta büyüklüğünde taş koydum Cg düzeltmek için. Yeterli gelmemiş. Aslında 3/1 civarındaydı ama biraz göz kararı oldu tabi :evil: Sadece rudder ve elevatörle misler gibi uçuyor o da :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Aslında uçak yavaş uçmuyor. Ama havada çok garip bir hissi var ve aynı hissi daha önce yaptığım Stearmanda ve bir tık Corsairde hissettim. Eski yaptığım uçağa kıyasla baya hızlı uçuyor. Bu uçağı biraz daha yavaş uçurmak sorun olmaz ama eski Stearman gibi yavaş uçması imkansız. Çünkü o uçak havada durup 'acaba uçsam mı uçmasam mı 🤔' diye düşünüp 'hadi uçayım bari' diyerek uçan bir uçaktı :lol::lol: O zamanlar bu benim için çok hoş, mükemmel birşeydi. Çünkü yeni yeni öğreniyorum uçmayı ve bana havada kontrol vermek için baya zaman tanıyordu. Stres yapmıyordum vs. Şuan böyle bir şeye ihtiyacım yok. Zaten yeni uçak bunu karşılayacak bir uçak değil. Gayet "uçan" bir uçak. Aynı zamanda görece yavaş uçan da bir uçak. Sonuçta nerdeyse 5kg ve koca alamet 😍

He bu arada yeni hedefim çift kanadın üstüne bir kanat alta da bir kanatçık :lollol::lollol: Daha bunu bitirmeden düşünce aşaması başladı :p

Son düzenleme: