450L Uçuş ve Kırım

oguzzkaan

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar. Modeli toparladım 1 aydır sürekli uçmaya çalışıyorum ve evde sime devam elimden geldiğince. Bildiğiniz üzere geçen main bearing şaft sormuştum sizlere ve thk modelden satın aldım birebir uydu ve sorun olmadı. Main şaft motor dönmüyorken haraket etmiyor bearing gear sıkıştıyordu. Ben zorlayarak çıkarttım ve kontrollerimde sağlam olduğunun kanaatini vermiştim. Çünkü doğru şekilde çalışıyor ve ters tarafa dönmüyordu. Aldım taktım uçuşa gittim ve bearing main gear tamamen gitmiş olduğu için helikopter hover esnasındayken kendi etrafında hızlıca dönmeye başladı ve kırım. Tabi insan üzülüyor. Yapacak bişi yok elimde tüm yedekler var yine en yakın zamanda uçuş videolarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım. İlk videomda resculere baya hayat kurtarıyor fakat model 450L (Küçük) olduğundan uzaklara gidince gözükmüyor, yakında uçmamaya özen gösteriyorum zaten. Fakat kırım olan videoda göreceksiniz hover yapıyordum birşey varmı diye şaftı değiştirdikten sonra ve düşerken üstüme geliyordu. Neyse kazasız kurtulduk modelide en yakın zamanda toplayacağım.

Uçuş
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ertesi Gün Kırım
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

450L Uçuş ve Kırım

Allah'dan büyük model değil. :eek: Çok geçmiş olsun. :(

450L Uçuş ve Kırım

Aslinda bastan her sey normalmis ama gercektem dustugu yer cok ters olmus :-\ Allah'tan sizlere gelmemis...

Ne diyelim bu hobinin en kotu yonu bu kirimlar ama yapacak bir sey yok... Tekrar buyuk gecmis olsun diyelim, yilmak yok yola devam Oguz %p

Bu arada kirim nedeni kesin mi ? Yani yeni taktigim main bearing mi ariza yapmis ??

450L Uçuş ve Kırım

Çok geçmiş olsun. Kırımlar can sıkıcı oluyor hele ki teknik hatalardan dolayı olan kırımlar.
Ben tam olarak anlamadım ama kırımın neden olduğunu. Kuyruğun neden bıraktığını.
Bir de uçarken araba da senin görüş alanında. Nerede ise modelle arana almışsın. Pali çarpsa kapırtayı deler.

450L Uçuş ve Kırım

Oğuz geçmiş olsun....Kırım çok ilginçti...One way rulman mı sıyırdı , dişli mi sıyırdı anlamadım ama gerçekten sizlere ve araca zarar vermeden sonuçlanması sevindirici yanı olmuş...

450L Uçuş ve Kırım

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Aslinda bastan her sey normalmis ama gercektem dustugu yer cok ters olmus :-\ Allah'tan sizlere gelmemis...

Ne diyelim bu hobinin en kotu yonu bu kirimlar ama yapacak bir sey yok... Tekrar buyuk gecmis olsun diyelim, yilmak yok yola devam Oguz %p

Bu arada kirim nedeni kesin mi ? Yani yeni taktigim main bearing mi ariza yapmis ??

Abi taktığım parça bearing şaft center yani
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu parçada sorun yok sorun.

Teşekkür ederim durmak yok devam abi :laugh:

Sorun olan parça
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha önce satın aldığım parça içine sıkışmıştı ve çıkartırken aldığım parçayı kırmıştım sorun resimdeki parçada.

450L Uçuş ve Kırım

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Oğuz geçmiş olsun....Kırım çok ilginçti...One way rulman mı sıyırdı , dişli mi sıyırdı anlamadım ama gerçekten sizlere ve araca zarar vermeden sonuçlanması sevindirici yanı olmuş...

Evet abi ben diyemedim :) oneway rulman sıyırıdı..

Cahit Kaş' Alıntı:
Çok geçmiş olsun. Kırımlar can sıkıcı oluyor hele ki teknik hatalardan dolayı olan kırımlar.
Ben tam olarak anlamadım ama kırımın neden olduğunu. Kuyruğun neden bıraktığını.
Bir de uçarken araba da senin görüş alanında. Nerede ise modelle arana almışsın. Pali çarpsa kapırtayı deler.

Teşekkürler Cahit abi. Bişey olmadı ama dediğin gibi eğer araca gelseydi sıkıntı olabilirdi. ( araç kayınpederin iyiki bişi olmadı :) ) Tabi önemli olan bizlere bişey olmadığı.

450L Uçuş ve Kırım

Geçmiş olsun Oğuz. Çok büyük bir kırım gibi durmuyor. Ama modelin üzerinize doğru gelmesi kötü olmuş. Allahtan üzerinize gelmemiş.

450L Uçuş ve Kırım

Gecmis olsun.videoyu bi kac defa izledim dusus aninda uzerinize dogru gelmesi yurekleri hoplatiyor.ucuz atlatimis.Allah tekrarini yasatmasin.

450L Uçuş ve Kırım

Allah esirgemiş Oğuz :(
Geçmiş olsun üzücü bir kırım ama klasik olacak da sana bir şey olmamış Allah'tan :saygilar:

450L Uçuş ve Kırım

Kardeşim geçmiş olsun modelin kırılması bir yana Allah korumuş sizi uğraştığımız hobi gerekli tedbir alınmassa çok üzücü sonuçlar doğurabilir aman dikkat diyelim, izledigim kadarıyla bana sanki kuyrukla ilgili bir sıkıntı olmuş gibi geldi, bir daha olmaması dileğiyle inş.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

450L Uçuş ve Kırım

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Herkes kırım videosunu izlemiş sanırım:) diğer videoyu izleyen olmamış.

450L Uçuş ve Kırım

Genelde öyle olur Oğuz :) Kırım videoları daha fazla tıklanır, geçmiş olsun dolar buralar... Sende fark fazla sayılmaz ama aralarında 10 tık fark var.

Bir diğer husus da, video paylaşımında ya çok fazla takmamak yada paylaşmamak gerekiyor. Benim izlenme sayısı 10 bile olmayan videolarım var kanalımda, eskiden buluşma gününden çok paylaşım yapmaya çalışırdık çünkü. Aynı uçuş stilinin (ki kabul ediyoruz çok izlenesi bir stil yok ortada) farklı farklı 3-4 tane videosu olurdu. Kimsenin de izlemeyi geçtim şu neymiş diye üç beş saniyeliğine bakmak için tıkladığını bile sanmıyorum. Ben de ona göre şekil verdim artık video işine, çok gerekmedikçe çekmiyorum, paylaşmıyorum. Upload için saatlerce, bazen geceler boyu bilgisayarı ve interneti meşgul ettiğine değmiyor. Tabii heves kırmayayım da, bende durum böyle.

Kırım biraz sert bi zemine olmuş. Modeli iyice bi söküp yeniden toplamanı öneririm. Rulmanlarda bilyalar iz yapmış olabilir, daha gürültülü çalışabilirler. Tam bi tablo çıkar bence, ona göre yeniden topla. İlk bakışta hasarlı görünen bir iki parçayı değiştirmek sorun çözmeyebilir.

450L Uçuş ve Kırım

Geçmiş olsun Oğuz, epey bir adrenalin yükselmesi yaşadım videoyu izleyince. :eek:

Çok şükür kırım haricinde tatsız bir durum yaşanmamış. :)