550 L DOMİNATÖR//KUYRUK ÇEYREK TUR KAÇMASI(Spirit ve Gpro Ünite)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ali yanlız' Alıntı:
Tt mili ve dislilileride kontrol etmek lazim yuke binince kaciran olabilir

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ali fiziki olarak bir kaçırma durumu olsa (ki zaten o zaman durum bundan çok daha farklı olur zaten) Governor devre dışı ve gaz eğrisi ile uçarken de sorunun devam ediyor olması lazım ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sana zahmet bir baksa. Belki bir yanlış oldu ve yanlış Pinyonu kite koydular ve bu nedenle ESC Governor daha düşük kafa devrini veriyor bize ?? Ne bileyim bir ihtimal işte ;)
Her türlü ihtimali değerlendirir olduk, en güzeli herşeyi elemek, ona da bakar yazarım abi buraya :saygilar:

ali yanlız' Alıntı:
Tt mili ve dislilileride kontrol etmek lazim yuke binince kaciran olabilir

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kontrol edildi Ali dişlilerde de sıkıntı yok ki Mehmet Abi'nin açıklaması da doğruluyor sorun olmadığını :saygilar:

İbrahim hocam şu anda bende demo modda hesapladım kafa turunu 2426 veriyo fakat sen 2500 girmişsin bilmiyorum ama bu durum esc nin governorunun sağlıksız çalışmasına sebep olabilirmi ?

Evet orayi atlamisim.Normal modda hersey normalse... gov... Problem yaratiyordur.acaba esc yuke binince devir arttiracagina devirmi dusuruyor. En sagliklisi baska esc ile denemek sanirim.

Şu sorunu çözsende gönül rahatlığı ile uçsan artık. :halay:

Konuştuğumuzda söylediğim gibi en çok kafa turu gibi geldi bana. 450 / 550 sınıfı modeller kuyruk performansı için yüksek kafa turu seviyorlar.

Zaten bu paremetlerle ilgili değişimler ve kuyruk için verilen açı vs. bariz bir şekilde yanlış değilse böyle ciddi bir kaçırma yapmaz.Bunlar için sürekli değer denemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Governor kapalıyken, kafa turun sanıyorum artıyor.Senin bunu sesden anlayabilmen lazım.

Bu durumda governor senin için ideal kafa turuna ulaşamıyor gibi gözüküyor.

Durumu tamamen anlamak için ,

Governoru iptal et.
Sabit bir gaz eğrisi girelim. 90-90
İdeal bir gain ayarı.Hala ufak kaçma varsa revomix ile ince bir ayar sonrası çözülür.

kemalcan' Alıntı:
İbrahim hocam şu anda bende demo modda hesapladım kafa turunu 2426 veriyo fakat sen 2500 girmişsin bilmiyorum ama bu durum esc nin governorunun sağlıksız çalışmasına sebep olabilirmi ?
Castle % 110 değerine kadar karşılayabileceğini söylüyor ki 2500rpm % 103 gibi bir değere tekabül ediyor.
Bence sıkıntı bu da değil Kemal. :saygilar:

ali yanlız' Alıntı:
Evet orayi atlamisim.Normal modda hersey normalse... gov... Problem yaratiyordur.acaba esc yuke binince devir arttiracagina devirmi dusuruyor. En sagliklisi baska esc ile denemek sanirim.

Şu an bütün oklar esc yi gösteriyor bakacaz duruma göre Ali :saygilar:

Arda Erkan' Alıntı:
Şu sorunu çözsende gönül rahatlığı ile uçsan artık. :halay:

Konuştuğumuzda söylediğim gibi en çok kafa turu gibi geldi bana. 450 / 550 sınıfı modeller kuyruk performansı için yüksek kafa turu seviyorlar.

Zaten bu paremetlerle ilgili değişimler ve kuyruk için verilen açı vs. bariz bir şekilde yanlış değilse böyle ciddi bir kaçırma yapmaz.Bunlar için sürekli değer denemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Governor kapalıyken, kafa turun sanıyorum artıyor.Senin bunu sesden anlayabilmen lazım.

Bu durumda governor senin için ideal kafa turuna ulaşamıyor gibi gözüküyor.

Durumu tamamen anlamak için ,

Governoru iptal et.
Sabit bir gaz eğrisi girelim. 90-90
İdeal bir gain ayarı.Hala ufak kaçma varsa revomix ile ince bir ayar sonrası çözülür.

Ünite bir gelsin dediğin gibi yapıcam Arda'm.
Normal curve de bir güzel oturtalım da sonra duruma göre bakıcam.
Olmadı esc governor sorunlu diyecez gönderecez esc yi :saygilar:

Arda Erkan' Alıntı:
...Şu sorunu çözsende gönül rahatlığı ile uçsan artık. :halay:
Bende Arda'ya aynı temenniyi paylaşıyorum, inşallah güzel haberi en kısa zamanda alırız İbrahim. :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Bende Arda'ya aynı temenniyi paylaşıyorum, inşallah güzel haberi en kısa zamanda alırız İbrahim. :RCKolik:

Hepimizin temennisi o yönde abi :laugh: :laugh:
inşallah hayırlı haberleri iletiriz :RCKolik:

Evet arkadaşlar sanırım mutlu sona geldik :thumbup:

Tomas'ın gönderdiği maildeki ayarları harfiyen uyguladım, daha doğrusu sil baştan ayar ve model tanımlaması yaptım.
manuelde kuyruk servo horn ikinci delikte olmasına rağmen ısrarla birinci deliğe takmamı istedi, ayarladık.
ünite üzerinde rudder delay diye bir seçenek var 0 yapmamızı istedi, ayarladık.
yine ünite üzerinden pirouette consistency değerini 175-180 arasında yapmamı istedi 178 yaptık ayarladık.
kuyruk gain 68 değerinde.
ilk denemeyi yaptım kaçma büyük bir oranda azaldı. Daha sonra Revomix menüsünden 4 birim değer vererek kaçmayı biraz daha engelledik fakat motorda sanki bayılma var gibiydi yine.
sonra Doğukan'ın bahsettiği governor gain 8 motor khz 8 değerlerini de tanımladım ve deneme sonucu mükemmel :halay: :halay: :halay:

Ani pitchlerdeki kaçma bitti, sadece revomixin ufak izleri kaldı o da ince ayarla düzelir diyerek hiiiiç karışmadım, bu şekilde bile baya iyi.

bu denemelerim hover pozisyonunda sürekli ani pitch artı eksi yaparak denendi.
uçuşdaki durumunu ve sonucu yine belirteceğim.

Governor gainin kuyruğa nasıl bir etkisi oldu tartışılır ama sorunumu halletti ya çok da düşünmüyorum fakat merak etmiyor da değilim :laugh:

Tüm bilgilerini esirgemeyen arkadaşlarıma abilerime de teşekkür :RCKolik: :saygilar:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
.....ilk denemeyi yaptım kaçma büyük bir oranda azaldı. Daha sonra Revomix menüsünden 4 birim değer vererek kaçmayı biraz daha engelledik fakat motorda sanki bayılma var gibiydi yine.
sonra Doğukan'ın bahsettiği governor gain 8 motor khz 8 değerlerini de tanımladım ve deneme sonucu mükemmel :halay: :halay: :halay:
....
Governor gainin kuyruğa nasıl bir etkisi oldu tartışılır ama sorunumu halletti ya çok da düşünmüyorum fakat merak etmiyor da değilim :laugh:
Öncelikle gözün aydın Ibrahim :thumbup:. Kuyruk servo kolunu 1 tık dışarı olarak daha hızlı tepki ya da verilen tepkinin etkisini arttırmış oldun.

PWM değerinin Castle zaten kendisi de 8 olarak tavsiye etmişti.

O tavsiyelerinde GAIN değeri ise LOW (15) idi. Şimdi 8 ile mutlu isen harika :thumbup: Ama mantıken ben deneyecek olsam 15 değerini azaltmam arttırırdım :laugh: 15'den 8'e düşünce nasıl olumlu bir etkisi oldu ben de anlamadım :rolleyes:

Belki son olarak yerinde olsam tüm bu yaptıklarımı aynı bırakmak kaydı ise son kez GAIN LOW (15) olarak ayarlayıp yeniden test ederdim, ya da zaten yaptın ve sorun devam etti de ben takip edemedim ??

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Evet arkadaşlar sanırım mutlu sona geldik :thumbup:
....
kuyruk gain 68 değerinde.

Hayırlı olsun İbrahim abi çok sevindim senin adına ;)

Kuyruk gainin 68 oldu demişsin, ünite icinden gain çarpanını kaç aldın 1,4 muydü?

Birde 2400 devirde mi tutturdun abi?

Hadi gözün aydın İbrahim sevindim senin adına insan sıfır kit alıp böyle ugrasinca zor olmuştur ama şans biraz bu işler neyse mutlu son iyi gelmiştir videoları bekliyorum.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Çok güzel haber İbrahim. :halay: :halay: :yuppi:

Ne olmuşsa güzel olmuş, önemli olan biran önce senin keyif alarak uçuşlara başlaman. :thumbup:

Başta biraz can sıksa da iyi oluyor böyle vakalar... Hepimiz bişeyler koyuyoruz ortaya, herkes bi ucundan tutuyor. Yeni şeyler öğreniyoruz... Faydalı konu oldu hem bu hem gov gain. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle gözün aydın Ibrahim :thumbup:. Kuyruk servo kolunu 1 tık dışarı olarak daha hızlı tepki ya da verilen tepkinin etkisini arttırmış oldun.

PWM değerinin Castle zaten kendisi de 8 olarak tavsiye etmişti.

O tavsiyelerinde GAIN değeri ise LOW (15) idi. Şimdi 8 ile mutlu isen harika :thumbup: Ama mantıken ben deneyecek olsam 15 değerini azaltmam arttırırdım :laugh: 15'den 8'e düşünce nasıl olumlu bir etkisi oldu ben de anlamadım :rolleyes:

Belki son olarak yerinde olsam tüm bu yaptıklarımı aynı bırakmak kaydı ise son kez GAIN LOW (15) olarak ayarlayıp yeniden test ederdim, ya da zaten yaptın ve sorun devam etti de ben takip edemedim ??

Abi default olarak 12khz idi castle. Paylaşmış olduğun 550 ve talon 90 governor ayarları linkinde (Mustafa da aynısını yapmıştı) 12 önermiş Castle ama o ayarları yapan ben 8 denedim daha iyi oldu demişti fakat bem denemedim ve default olarak bırakmıştım.
Doğukan da mesajda paylaşınca deneyelim dedim.

Daha önce tüm governor gain sekmesini low, medium, high denedim ama olmadı.

Ha şu ayarların üzerine dediğini deneyeceğim abi bakalım low yaparsam nasıl bir tepki verecek.
Bu arada pinyonu daha önceden sormuştun dişlileri saydım 16 abi. Farklı değilmiş ondan da emin olduk.

Gain 8 işine benimde aklım almadı ama diğer seçenekleri de değerlendireceğim %p :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Hadi gözün aydın İbrahim sevindim senin adına insan sıfır kit alıp böyle ugrasinca zor olmuştur ama şans biraz bu işler neyse mutlu son iyi gelmiştir videoları bekliyorum.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Eyvallah Mustafa'm :saygilar:
Biraz zorladı ama pes etmedim :laugh:
İnşallah bir uçuşunu da denersem videolar bekler bizi inşallah :RCKolik: :saygilar:

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Hayırlı olsun İbrahim abi çok sevindim senin adına ;)

Kuyruk gainin 68 oldu demişsin, ünite icinden gain çarpanını kaç aldın 1,4 muydü?

Birde 2400 devirde mi tutturdun abi?

Teşekkürler Kemal'im :saygilar:
Gain çarpan 1.30.
Kafa devri 2400.
2200 de bile gayet iyiydi kuyruk ;)
Ben 2400 ü baz alarak yaptım ayarları :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Çok güzel haber İbrahim. :halay: :halay: :yuppi:

Ne olmuşsa güzel olmuş, önemli olan biran önce senin keyif alarak uçuşlara başlaman. :thumbup:
Teşekkürler Türker Abi :saygilar:
Valla aynen dediğin gibi kit geldiğinden beri uçamadık bir türlü inşallah tadını alırız artık :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...