Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Action FPV'nin de artık 3 ŞİLAHŞÖRÜ var :thumbup:

Athos: İrfan Buzdaglı,
Porthos: İlker Sönmez,
Aramis: Nesimi Sakmak

:D :D Dartanyan aranıyor. Sanıyorum siz bu göreve talipsiniz Mehmet Bey. Yoksa değil misiniz hala? :D :D

Nesimi Sakmak' Alıntı:
:D :D Dartanyan aranıyor. Sanıyorum siz bu göreve talipsiniz Mehmet Bey. Yoksa değil misiniz hala? :D :D
Nesimi Bey, biliyorsunuz Datranyan sonradan gruba dahil oluyor :laugh: :D Bu 3'lü biraz yol alsın, sonra aranıza katılacağım inşallah :laugh: :laugh:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ben yine duramadım. Bugün eksik parçaları aldım. Yanında ekstralarda var.

ZMR H-250 CF frame
DYS BE1806 motorlar
Emax 12A SimonK esc ler
5v-12v çıkışlı güç dağıtım kartı
Sanıyorum 5 set 5x3 Gemfan pervane.

Ne olacak benim bu halim bilmiyorum. Bir aksilik olmazsa parçalar yarın elimde olur. Bakalım mini quad işini becerebilecekmiyiz. Daha önce yazdığım gibi elimdeki Multiwii SE 2.5 kartını bu modele taşıyacağım. Büyük model için ilerde kart ayarlamam gerekecek.
Basbakanin haberi yok herhalde :yuppi: Hadi hayirlisi en kisa zamanda ucusunu gorebilecegiz desenize.
Abi sen bu parcalari nereden aliyorsunda yarin geliyor. Ben herseyi yurtdisindan enaz 20 gun bekliyorum :)

Bende aynı şeyi soracaktım
Frame i güya ems ile istedik , banggood siparişinden iki gün sonra normal mail ile istediğim plastik parçalar Türkiyeye girdi , Banggood EMS numarası hala Türkiyeye gelmedi.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Basbakanin haberi yok herhalde :yuppi: Hadi hayirlisi en kisa zamanda ucusunu gorebilecegiz desenize.
Abi sen bu parcalari nereden aliyorsunda yarin geliyor. Ben herseyi yurtdisindan enaz 20 gun bekliyorum :)

Olması ihtimali var mı sence? İşte tam bu sebepten uçuşunu hemen göremeyebiliriz. Evde sote bir köşem var. Biraz orda dursun. Alıştıra alıştıra piyasaya çıkar. ;D

Bu parçalar ikinci el çok az kullanılmış. Yurtdışına açılamıyorum şu sıralar. Yurtdışı ile aynı fiyatlara aldım. Hatta taksitte oldu. Alışveriş birkaç saat önce oldu ve şu anda kargoda. Aslında bir iki ay daha bekleyecektim ama bu fiyatlarla ve istediğim parçalar olunca duramadım. İzmir'e gidip kendimde alabilirdim ama ne gerek var. Yarın elimde olacak.

Emax ESC leri bilmiyorum kullanmadım, etraftan iyi ve ya kötü bir şey duymadım ama DYS motorlar için çok iyi şeyler söyleniyor. Fabrika verilerine yakın güç elde edenler çok çevremde. Keşke Sunnysky olsaydı diyeceğim ama bunlarda ona yakın kalitede.

İrfan Bey,

Pcb bord'u kartın üzerine yerleştirmek bir frekans kirliliğine neden olur mu ? yerleşim bende şöyle multiwii altta, bir plastik vida ile yükseltip 2. kata power bord hemen onların yanında rx ve verici var. :evil: yada ben frame'in en altına yerleştirmeyi planlıyorum ama sağlam kalacağından şüpheliyim, sonuçta düz bir zemine inemeyebiliyorsunuz her daim, eğer bu şekilde bir yerleşim yaparsam ayaklar yere bastığında power bord ile düz zemin arasında 2cm'den daha az bir boşluk kalıyor,

İlker Sönmez' Alıntı:
30 dolarlık frame gümrüğe girdi iyimi :)
Çinden gelen her şey gümrük inceleme giriyor Ilker hocam. Benim son 1 yıldır alıp da acılmayan kutum olmadı ne yazık ki :-\

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
İrfan Bey,

Pcb bord'u kartın üzerine yerleştirmek bir frekans kirliliğine neden olur mu ? yerleşim bende şöyle multiwii altta, bir plastik vida ile yükseltip 2. kata power bord hemen onların yanında rx ve verici var. :evil: yada ben frame'in en altına yerleştirmeyi planlıyorum ama sağlam kalacağından şüpheliyim, sonuçta düz bir zemine inemeyebiliyorsunuz her daim, eğer bu şekilde bir yerleşim yaparsam ayaklar yere bastığında power bord ile düz zemin arasında 2cm'den daha az bir boşluk kalıyor,
Temiz bir kurulum icin power boardun kalinligina bakin eger alttaki iki frame arasindaki 3mmlik bosluga sigiyorsa kablolamada da sikinti olmayacaksa super olur ama pek ihtimal vermiyorum. Framein altina yerlestirmenizide hic tavsiye etmem aksiyon ucusta kesin dagitirsiniz. En mantiklisi kontrol karinin altinda kullanmak.

Not:Kontrol kartinizda magnetometre yoksa frekans kirliligi konusunda herhangi bir problem olmaz. Hernekadar farkli frekanslarda calissalarda video verici ile kumanda alicisi ve ozellikle bunlarin antenlerini mumkun oldugu kadar birbirlerine uzak yerlestirirseniz hicbir problem olmaz.

Magnometre mevcut, ne gibi bir problem olabilir ? :(

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
Magnometre mevcut, ne gibi bir problem olabilir ? :(
Magnetometre adindanda belli oldugu gibi dunyanin manyetik alanini belirleyip uygun modda kullanildiginda quadin burnunu surekli sabit tutuyor. Head holding. Manyetik alanlardan etkilenecegi icin magnetometrenin etrafinda manyetik cisimlerin (buzzer) bulunmamasi gerekiyor vede cok yakinindan kablo bile gecirmemek gerekiyor. Bu tip kucuk bir quadda hersey sıkış-tepiş olacagi icin magnetometrenin kart uzerindeki yerini bilip ona gore davranmak lazim

Anlaşıldı, Magnometreyi iptal edeceğiz, :halay:

İptal etmeye gerek yok yanıan mıknatıs (buzzer) koymadıkça birşey olmuyormuş. Benim power board 1.5 mm kalınlığında , iki karbon plaka arasına yerleştireceğim. Karbon sinyal yalıtıcı olarak da iş görüyor. Helikopterlerde alıcı uçlarını dışarı çıkarmamızın sebebi bu yalıtımdan kurtulmak. Ancak karbon aynı zamanda elektrik ileten bir madde. Yani üzerine yalıtkan bir tabaka koymak gerekir mi diye araştırmak lazım. Blackout quadların videosunda lehimlerin üzerine sıvı yalıtkan sürüyorlardı öyle birşey bulabilsem güzel olur. Bulamazsam normal elektrik bandı ile kapatabilirim.

İlker Sönmez' Alıntı:
İptal etmeye gerek yok yanıan mıknatıs (buzzer) koymadıkça birşey olmuyormuş. Benim power board 1.5 mm kalınlığında , iki karbon plaka arasına yerleştireceğim. Karbon sinyal yalıtıcı olarak da iş görüyor. Helikopterlerde alıcı uçlarını dışarı çıkarmamızın sebebi bu yalıtımdan kurtulmak. Ancak karbon aynı zamanda elektrik ileten bir madde. Yani üzerine yalıtkan bir tabaka koymak gerekir mi diye araştırmak lazım. Blackout quadların videosunda lehimlerin üzerine sıvı yalıtkan sürüyorlardı öyle birşey bulabilsem güzel olur. Bulamazsam normal elektrik bandı ile kapatabilirim.
Bencede iptal etmeye gerek yok. Zaten cok kullanisli birsey degil aslinda. Yeni ogrenenler icin kullanilabilir.
Abi o sivi elektrik bandindan bende var kullaniyorum. Bu konunun 8. Sayfasinin 6. Mesajinda onunla alakali bilgi vermistim. İsterseniz bakabilirsiniz. Dediginiz gibi karbonfiber bayagi iletken bir madde. Eger powerboardu arada kullanacaksaniz kesinlikle yalitim yapmaniz gerekecek. Aslinda elinizde sicak silikon varsa o da is gorur ama cikarmasi biraz zor olabilir.
Birde abi sadece power boardun kalinligini dusunme. Uzerine 20awg kablolar ve onlarin lehimleri gelecek.

Ben karar verdim bunun gibi bir şey yapacağım. :halay: :yuppi:

Konfigürasyona dikkat

diy minicp130
mn2206 2000kv
5x4 hqprop
kiss esc proto 30a
nanowii
6s1500 35c

Videoyu sesli izleyin. Hatta sesi iyice açın...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol