Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ben karar verdim bunun gibi bir şey yapacağım. :halay: :yuppi:

Konfigürasyona dikkat

diy minicp130
mn2206 2000kv
5x4 hqprop
kiss esc proto 30a
nanowii
6s1500 35c

Videoyu sesli izleyin. Hatta sesi iyice açın...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Little screamer :)
Kiss escler suan piyasadaki en hizli escler.
Adamlar birde o motora 6s pil yuklemisler. Motorlar herhalde tek ucusluk olacak :lol:
Saka bir yana sesi insani korkutuyor valla.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ben karar verdim bunun gibi bir şey yapacağım. :halay: :yuppi:
......
Videoyu sesli izleyin. Hatta sesi iyice açın...
Gerçekten de bu nedir ya :eek: Insanoğlu nedense doyumsuz ve hep yeni bir şeyler yapma, bulma derdin de :laugh: :D O sesi hiç beğenmedim ayrıca :lol: :lollol:

10 puanlık uzman sorusu geliyor ,
Pervanelerin vidalarını ne kadar sıkacağız?

Ynt: Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

Ilker bey tatli sert dedigimiz sekilde sikacaksiniz .

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Merhaba :RCKolik: ailesi ,

Şimdi benim sormak istediğim bir kaç soru var aklımda . Rcgroups , fpvlab , openpilot ve burayı okuya okuya beynim durdu artık :)

Benim elimde Spektrum dx7s + ar8000 ve satallite alıcı var. Multikopterde kullanmayı plandığım uçuş kontrolcüsü o kadar araştırmadan sonra Naze32 oldu.

Şimdi bu Naze32 yi sadece aşağıdaki gibi satallite kullanarak kullanma şansım var. Sadece satallite kullanmamın bana bir dezavantajı olur mu ? Yani mutlaka ar8000 i de işin içine dahil etmelimiyim ?

( )

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Haliyle böyle sadece satallite kullanarak bağlantı sağlarsam throttle , aileron vs gibi bağlantıları 3 kablo lehimleyerek sağlamış olacağım ve aşağıdaki sol üstteki pini lehimlememe gerek kalmayacak. Demek istediğimin ingilizcesi de şu şekilde rcgroups 'ta bir üyenin mesajı :

With the Sat Rx, you'll need GND, 3.3v and the signal wire. No need for the regular receiver. In the CLI, make sure to enable "feature serialrx" and "map TAER1234". Signal wire of the SatRx goes to pin4, GND pin1 and 3.3v from the board. Like PPM and communication from the regular Rx, he Naze32 will combine all the control signals onto the single wire.

Ek olarak yukarıdaki resimdeki sağ üstte kalan pinlerin de sadece 4 sırasını lehimleyerek ; sonra o pinlere 4 tane esc den gelen kabloları takarak Naze32 üzerine takılacak tüm kablolama işlemini sonlandırmış olacağım diye biliyorum . Eğer bir yanlış bilgim varsa düzeltirseniz sevinirim.

Saygılar ve sevgiler.
İbrahim.

Not : Ek olarak İrfan Buzdağlı Bey yaklaşık bir aydır foruma giriş yapmamış bu kadar ilgili ve alakalıyken acaba başında bir iş var mı diye merak ettim. Bilen biri bilgilendirirse iyi olur.

İrfanla geçen hafta görüştüm. İnterneti sadece telefonunda kullanabiliyordu. Arızalanınca internete gireceği alanlar kısıtlı olduğu için şu aralar ortalıkta görünemiyor.

Spectrum sistemlere yabancı olduğum için ilk sorunuza net bir cevap veremeyeceğim ama zaten siz yapan bir kişinin linkini bulmuşsunuz. O şekilde oluyor demekki.

Diğer sorunuza gelirsek evet. Naze32 6 motora kadar destek veriyor. Lehimlemek istemiyorsanız kullanılmayacak iki motorun pin kısımlarını boş bırakabilirsiniz ama bu size 1-2 gr ağırlık tasarrufu ve lehimleme işçiliği dışında bir fayda sağlamaz. Seçim sizin ama kılavuzdan hangi motor pinlerinin kullanıldığını bulup onları lehimlemeniz gerekiyor. Kontrol etmedim ama belki ilk dört sırayı lehimlemek yeterli olmayabilir.

Ben biraz daha kafa karıştırayım. Aslında bu pinleri kullanmak zorunda da değilsiniz. ESC kablolarını direk uygun yerlerine lehimleyebilirsiniz. Receiver tarafında olduğu gibi. Bu şekilde kullanan çok kişi var.

Spektrum sistem kullananlar için kaynak sıkıntısı var malesef. Asıl merak konusu olan ar8000 i kullanırsam bana fayda sağlayıp sağlamayacağı .

ESC kablolaları lehimleme yaptığım taktirde herhangi bir esc arızası,yanması durumunda lehimleri sökmesi daha zor olacak. Sökülemeyeceği için de mini quad da kablolama yaparken ele ayağa dolanabilir diye düşünüyorum. Ben açıkçası quadcopter yapmayı planlıyorum ve haliyle 4 tane esc olacağı için 4 tane pin lehimlemeliyim diye sordum. 6 sını da lehimleyebilirim de benim yabancı forumlardan anladığım sadece 4 tanesinin kullanılacağı.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Saygılar.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İrfanla geçen hafta görüştüm. İnterneti sadece telefonunda kullanabiliyordu. Arızalanınca internete gireceği alanlar kısıtlı olduğu için şu aralar ortalıkta görünemiyor.....
Konuyu gorunce ben de tam "Irfan arkadasimizi goren oldu mu ? " diye soracaktim, benden once siz bilgi vermisiniz Nesimi Bey ;)

Hakikaten yaaa , İrfan bey bunca Quad konusu varken mutlaka birşeyler yazardı , ben de bir eksik var diyordum.Bilgilendirme için teşekkür ederim Nesimi bey , kendisine buradan selamlarımı yolluyorum , inşallah en kısa sürede aramızda olur kendileri...... :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Konuyu gorunce ben de tam "Irfan arkadasimizi goren oldu mu ? " diye soracaktim, benden once siz bilgi vermisiniz Nesimi Bey ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hakikaten yaaa , İrfan bey bunca Quad konusu varken mutlaka birşeyler yazardı , ben de bir eksik var diyordum.Bilgilendirme için teşekkür ederim Nesimi bey , kendisine buradan selamlarımı yolluyorum , inşallah en kısa sürede aramızda olur kendileri...... :saygilar:

Selaminizi aldim Hakan abi. Bendende hepinize selamlar...
Geldim geldim :)
Cesitli vede cokda elimde olmayan nedenlerle bir suredir forumumuzu kullanamiyordum ancak dondum buralardayim. Bu zamanida cok bos gecmis sayilmam ancak quadda parca sikintim oldugu icin suan yatiyor. Ama volantexin videosu hazir ;)

Oooo.... :halay: İrfan bey dönmüş aramıza... :halay:
Sağlığınız ve sevdikleriniz iyi olsun şükür İrfan Bey , gerisi teferruat , hayat bazen başımızı sağa sola kaldıramayacak kadar hızlanıyor , şimdi aramızdasınız ya , bu bile bizim için bir mutluluk vesilesi oldu ... :saygilar:
Uçuşları ve konuları sabırsızlıkla bekliyoruz...... :bravo: :saygilar:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Selaminizi aldim Hakan abi. Bendende hepinize selamlar...
Geldim geldim :)
Cesitli vede cokda elimde olmayan nedenlerle bir suredir forumumuzu kullanamiyordum ancak dondum buralardayim. Bu zamanida cok bos gecmis sayilmam ancak quadda parca sikintim oldugu icin suan yatiyor. Ama volantexin videosu hazir ;)
Uzun denebilecek bir aradan sonra, senden bir şeyler duymak bizleri sevindirdi Irfan :halay: Lütfen bir daha bu kadar arayı açmayalım rica ederim ;) :D

Ynt: Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

İbrahim HOPA' Alıntı:

Şimdi benim sormak istediğim bir kaç soru var aklımda . Rcgroups , fpvlab , openpilot ve burayı okuya okuya beynim durdu artık :)

Benim elimde Spektrum dx7s + ar8000 ve satallite alıcı var. Multikopterde kullanmayı plandığım uçuş kontrolcüsü o kadar araştırmadan sonra Naze32 oldu.

Şimdi bu Naze32 yi sadece aşağıdaki gibi satallite kullanarak kullanma şansım var. Sadece satallite kullanmamın bana bir dezavantajı olur mu ? Yani mutlaka ar8000 i de işin içine dahil etmelimiyim ?

( )

Haliyle böyle sadece satallite kullanarak bağlantı sağlarsam throttle , aileron vs gibi bağlantıları 3 kablo lehimleyerek sağlamış olacağım ve aşağıdaki sol üstteki pini lehimlememe gerek kalmayacak. Demek istediğimin ingilizcesi de şu şekilde rcgroups 'ta bir üyenin mesajı :

With the Sat Rx, you'll need GND, 3.3v and the signal wire. No need for the regular receiver. In the CLI, make sure to enable "feature serialrx" and "map TAER1234". Signal wire of the SatRx goes to pin4, GND pin1 and 3.3v from the board. Like PPM and communication from the regular Rx, he Naze32 will combine all the control signals onto the single wire.

Ek olarak yukarıdaki resimdeki sağ üstte kalan pinlerin de sadece 4 sırasını lehimleyerek ; sonra o pinlere 4 tane esc den gelen kabloları takarak Naze32 üzerine takılacak tüm kablolama işlemini sonlandırmış olacağım diye biliyorum . Eğer bir yanlış bilgim varsa düzeltirseniz sevinirim.

Saygılar ve sevgiler.
İbrahim.

Not : Ek olarak İrfan Buzdağlı Bey yaklaşık bir aydır foruma giriş yapmamış bu kadar ilgili ve alakalıyken acaba başında bir iş var mı diye merak ettim. Bilen biri bilgilendirirse iyi olur.
O zaman İrfan Bey de buradayken şu yazdıklarımı tekrar dillendireyim. Saygılar.

İbrahim HOPA' Alıntı:

( )

Saygılar ve sevgiler.
İbrahim.

Aslinda sorulariniza Nesimi bey cevap vermis ama bizde bir bakalim. Oncelikle bende spectrum sistemlere yabanci biriyim. Bu isi yapan kisilerde cogunlukla frsky taranis kullaniyorlar. Naze32 ve minim osd sistemleri ile mukemmel telemetri uyumu var. Kullanicilari inanilmaz memnun. Bende futaba kumandami almamis olsayim kesinlikle frsky tercih ederdim ama suanda kumandamdan ve cekim mesafesinden cok memnunum.
Spectrum sistemleri benim gordugum kadariyla aynen sizinde soylediginiz gibi sadece satellite ile kullaniyorlar ama aliciyida baglayanda var. Anladigim kadariyla aliciyla birlikte kullanildiginda cekim mesafesi artiyor. Buradada sizin ne kadarlik bir mesafeyi ucus alani olarak kullanacaginiz belirleyici etken oluyor. Eger satellitein cekim mesafesi size yeterli geliyorsa aliciyi baglayip agirlik ve kalabalik yapmanin hicbir manasi yok.zira aliciyida baglarsaniz her kanal icin ayri kablo takmaniz gerekecek diye biliyorum. Satellitein cekim mesafesini modeli ucurmadan ucuracaginiz alanda bir arkadasinizla test etmenizi tavsiye ederim. Siz zaten baglanti seklini ve nasil yapilacagini bulmussunuz. Bende size ayni linkleri verirdim zaten.
Motor pinleri konusunda da dogru ogrenmissiniz. Sadece ilk 4 sirayi takmaniz yeterli olur ama hepsini takmaninda bir sakincasi olmaz hatta ilerde isinize yarayabilir. Ayri bec kullanmak gibi. Ben o kismi cok farkli yaptim. Herkesede tavsiye ederim. Gun icerisinde resmini yukleyecegim.

Resim yerine video linkini veriyorum. Nasil yapildiginida anlatiyor. Ben aynen bu sekilde kullaniyorum.
Naze32 icin 4. Motor (sol on) esc kablolarina (power ground yani +,- uclar) hic dokunmadan aynen bagliyorum. Diger uc motorun sinyal kablolarini tek bir servo kablosunda birlestirerek ucunu bir takiyorum. Kablolar kontrol kartinin alt tarafinda kaliyor. Hem kablo karmasasi ortadan kalkiyor. Bangoodda jumper kablolari var onlarlada yapilabilir.