Alanda Şarj Seçenekleri: Jeneratör

Abi jeneratörünüz hayırlı olsun :

MUSTAFA bi tanede biz alalım....

Mehmet abi hayirli olsun [emoji2] heral de tam emre konuyu acarken koctasin onunden geciodun
Seytan durtu verdi birden[emoji2]
Kazasiz belasiz kullan abi

Aysen ismail abi bitane de biz alalim sonra alan aramaya baslayalim

Biz Orhanlı'da otağ tipi bir çadır almıştık. Çok işe yarıyordu ama sonra??? Nerede duracak, kim getirecek? Allah'tan saha girişindeki bakkaldan rica etmiştik de deposunda bırakıyorduk. Jeneratör de biraz öyle. Kim taşıyacak? Kimde duracak. O "kim" her uçuş günü sahada olacak mı? Yoksa herkes ayrı bir jeneratör mü alacak?
Bence...
Otomobillerden pekala şarj mümkün. Gerekirse uygun bir uzatma kablosu kullanılır. O gün bir ya da iki otomobilden hiç şarj yapılmaz. Sahada bir takım akü takviye kablosu bulundurulur. Sahadan ayrılırken asla en sona tek bir araba bırakılmaz.
Haa bi de...
Elektrikli şeyler bırakılıp doğru dürüst patlar motor kullanılır! :lol:

ben yaklaşık 1 yıldır belkı 1 yılı bıraz geçmiştir aksa nın 2kwa lık modelı nı kullanıyorum sorunsuz bir şekilde ... lipo ya gecınce sıkıntı olmaya basladı ve tak edınce canıma karartım gözümü aksa 2kva aldım turk malı ve bu fıyata hepsıburada dadan almıştım sanırım bulamamıştım o zaman aldıgımda 1.180 tl cıvarındaydı , hizmet agı olarakda baya geniş aksa araştırırsınız zaten ...
honda 2kva lıkları cok ucuk rakamlarda , bunda benzıne yag karştırma derdı yok ve sessız calısıyor ben 5-7 metrelık uzatma kablosunu stepnenın oraya koyuyorum lazım olucagı zamanda jenaratörü koyuyorum arabama ondan sonra bana duz olan her yer ucus alanı :D ...

ben pl6 + power supply ıle 6 tane 5000 mah lıpo yu baglayıp 40 amper ıle bastıgımda pillere yaklaşık 25 dk doluyor ve jenaratorden 1.1-1.2 kv aralıgında bır guc uretıyor ...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Haa bi de...
Elektrikli şeyler bırakılıp doğru dürüst patlar motor kullanılır! :lol:

Edit : şakayı kaldırdım hoş olmadı
Abi zaten iş hep patlar motora çıkıyor jeneratörde gücü patlar motordan alıyor, sen kafanı yorma :lol:

Emre Kaman' Alıntı:
Abi bu ne hiz! :) daha ben almadim. :) gule gule kullanin, guzel gunlerde kullanin.
Emre bizde bilgileri değerlendirme hastalığı var. Forum hastalığı diyorum ben buna, tutamıyoruz kendimizi. :laugh:
Sen şimdi ne güzel konuyu açmış, paylaşmışsın boşa mı gitseydi bu canım bilgiler yani. :lollol: :lol: :lol:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Edit : şakayı kaldırdım hoş olmadı
Abi zaten iş hep patlar motora çıkıyor jeneratörde gücü patlar motordan alıyor, sen kafanı yorma :lol:

Bence şaka samimiyetle yapıldığı sürece hoş karşılanmalıdır. O nedenle şakayı okumak isterdim. :)

Gule gule kullanin :) bu haftasonuna kadar ben de almayi dusunuyorum ugrayabildigim zaman.

Sumer abi, otomobilden sarj isini ben de denedim, gittim 7ser metre 10awg kablo buldum, gezmedigim elektrikci kalmadi. Adamlara 50amper cekecek kablo istiyorum dedikce suratlari bi garip sekil aliyordu. Hepsi ne yapacan oyle kabloyu diye sordu, ilk ikisine asil amacimi belli ettim, ama baktim ciddiyet kayboluyor, digerlerine degisik gerekceler sundum. Hizli tren hattindan elektrik alicam dedim, ruzgar degirmeni tasarliyorum dedim mesela. Neyse dagitmayalim :) araba akusu calisir durumda ilk iki 5000lik pili guzelce basiyor, ancak sonra nefesi tukeniyor. Araba calissa bile yeterli enerjiyi veremiyor. Kucuk pilleri kullananlar icin yeter, ama 500 ve uzeri modellerin pillerine zor. Zor derken, sinir yapar :)

Yahu bu 50 Amper takıntısı da nedir anlamadım. :p En kabadayı 10000 mAh pilin olsa, LiFe kullanmadığına göre en fazla 10 Amper'le şarj edeceksin. Kayıp kaçak bedeli dahil çekeceğin akım olsun olsun 20 Amper olsun. Allah'a şükürler olsun ki en büyük LiPo pilim 3S 2200 mAh. :D :D :D

Bir şey daha var. Gördüğüm kadarıyla yeni nesil jeneratörler "inverter" içeriyor. Yani jeneratör doğru akım oluşturup inverter ile bunu 220 V 50 Hz haline getiriyor. Tabii burada acayip kayıp var. Ben olsam jeneratörü açıp bir şekilde 12V doğru akım bulur şarj için onu kullanırdım. :D

aynı anda bir tane lipo şarj etmiyoruz ki :) genelde birkaç tane oluyor... toplamı 50 olur mu? muhtemelen olmaz. ama 5-10a lik kablo da az olur.

Aku verebilecek olsa, 50-60 rahat olur. 4 tane 5000lik pil verimlilik soyle dursun 20a ister. Ama bunu 24 volt civarinda ister. 12v akuden yine verimlilik-kayip-kacak sayilmazsa 40a cekmek gerekir. Ki, zaten en baba sarj cihazlarindan olan pl8 ile bile 12v kaynakla 4 baba pil 1c ile basilamiyor...

Bu arada Sumer abinin de dikkat cektigi invertor isi benim de zaten aklimda. Aleti aldiktan sonra mekanizmayi inceleyip birseyler dusunecegim. Ancak iki konu var, birincisi bu aleti sadece pil sarji icin degil, piknikte-kampta da kullanabiliriz, yani 220v cikisi tamamen iptal etmek isime gelmez. İkinci nokta, dedigim gibi bana lazim olan 12 degil 24v, eger aletin urettigi gerilimi 24 volta donusturmek icin fazlaca bir masraf gerekiyorsa, yine oldugu gibi birakirim. 220v guc kaynagi icin zaten para harcadik zamaninda. Bize gereken yuksek akimlar gecirebilen guc kaynaklari, donusturuculer iyi para oluyor.

Aslına şarj cihazı olarak şu

[attachimg=1]

ya da şu

[attachimg=2]

çok efektif. :lol:

Yani acayip hızlı şarj ediliyo. İki dakka sonra havadasın! :lol:

Ekli dosyalar

• FlyingPackDeal-Pumppd.jpg
    FlyingPackDeal-Pumppd.jpg
    7.8 KB · Görülme: 124
  • -font-b-12V-b-font-electric-font-b-fuel-b-font-font-b-pump-b.jpg
    -font-b-12V-b-font-electric-font-b-fuel-b-font-font-b-pump-b.jpg