Başlangıç modellerinden hangisi?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Beyzbol sopası geliyor!
Kanatları tutarak ağırlık merkezine bakmak ne demek yahu? Kanadın neresinden tuttun?! :)
Pushrodlarla elleşme. Ondan daha iyi bir sistem (şimdilik) yok.
Pervanen kırık mıydı sağlam mıydı onu söyle.
Macundu boyaydı, uçağı gereksiz yere ağırlaştırma. Zaten onarımlarla tuğla gibi olacak. Bantal ve uç!!!

Abi kanatları tuttum derken ilk başta büyük kanatın tam orta noktasından tuttum onu sabitledik. Sonra kanatı uçağa taktım kanatın altından ağırlık merkezi noktasından tuttum burun ve kuyruğun ağırlığına baktım abi.

Pushrod derken abi ön burun kırılınca o tellerin içinden geçtiği slikon borulardan lazım bulamadım Konyaya pnomatikçilerden sağlam boru alıyım diyordum abi.

Pervane kırıktı abi hemde ikisi birden kırıldı.

Birde büyük kanat ortadanda kırılmış abi epoksi ile yapıştırdığım yer açılmış orayıda tekrar birleştirmeye çalışacağım ama hiç oynamıyor.

Uçak hala arabada abi evde uygun masa ayarlıyorum tadilat için yarın çok güzel bir fotoğraf çekeyim böyle fotoğrafsız anlatamıyorum sanırsam. [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kanat kırıldıysa iş zor. Orada bilen birilerinden fikir almalısın.

Abi ben uçağı eve getirdiğimde bir güzel fotoğraf çekeyimde en azından tam görerek hareket edelim. Konya'da da bir abimiz sağolsun destek oldu kanatta bir problem olmadığını basit bir işlem olacağını söyledi ama ben yinede sizede bir sorayım.

Kırım sırasında 4.8 voltluk pil paketlerinden biri zedelenmiş, tam bilmediğim sormak istedim. Bu pili kullanmaya devam etmeli miyim yoksa pili geri dönüşüme mi kazandırmalıyım. En azından 3 adet pili çıkartmaya çalışırım içinden birini geri dönüşüme iletirim.

Pil zedelenmiş derken, hücrelerden biri tamamen mi ayrılmış? Eğer sadece üzerindeki plastik makaron biraz zedelenmiş ise sorun olmaz. Çıkış voltajını bir ölç, bakalım kaç volt?

Omer Erkan' Alıntı:
Pil zedelenmiş derken, hücrelerden biri tamamen mi ayrılmış? Eğer sadece üzerindeki plastik makaron biraz zedelenmiş ise sorun olmaz. Çıkış voltajını bir ölç, bakalım kaç volt?

Abi direk pil ezılmış, tırmağım girebilecek kadar büyük. Parmağimın ucu eziğe girebiliyor. Sabah uyanınca ölçeyim abi.

Omer Erkan' Alıntı:

Abi şarj cihazı ile ölçtüm. 5,09 V veriyor şu an. Ama şarj cihazı şarj etmiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pilin ezik kısmında bir delinme falan yoksa sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca 5,09 V ölçüyorsan zaten dolu demektir. Şarj cihazında toplam voltajı 3,2 V'a düşünce kesecek şekilde deşarj et. Sonra tekrar şarj et.

Omer Erkan' Alıntı:
Pilin ezik kısmında bir delinme falan yoksa sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca 5,09 V ölçüyorsan zaten dolu demektir. Şarj cihazında toplam voltajı 3,2 V'a düşünce kesecek şekilde deşarj et. Sonra tekrar şarj et.

Abi pilin tam dolu hali 1,55 volt değil mi?

1,55x4= 6,2Volt'a kadar çıkması gerekmez mi tam dolu olması için?

Omer Erkan' Alıntı:
Ben olsam dediğim şekilde bir denerdim.

Yok abi denerim elbette ama mesela dün benzer bir uygulamayı kumanda pilinde yaptım. Her pil için 0,9 V 'a kadar deşarj ettim. Sonra şarj ettim. Benim hesabıma göre 12,4 görmesi gerekirken 11,4-11,3 te doldu diye kesti. Ben bunun için sormuştum abi aslında o soruyuda. Yani tam dolu hali pil başı kaç olmalı?

Şarj aletleri tam dolmadan erken kesebiliyor. O zaman bir yerlerden 100-200 Mah, 7-8 V arası çıkışı olan sıradan duvar tipi bir adaptör bul. Pilleri boşalt ve 7-8 saat şarja koy. Tekrar ölç derim ben.

Omer Erkan' Alıntı:
Şarj aletleri tam dolmadan erken kesebiliyor. O zaman bir yerlerden 100-200 Mah, 7-8 V arası çıkışı olan sıradan duvar tipi bir adaptör bul. Pilleri boşalt ve 7-8 saat şarja koy. Tekrar ölç derim ben.

Teşekkür ederim abi, ben kullanma kılavuzunu tekrar bir gözden geçireyim. Biraz araştırma yapayım olmadı dediğin gibi adaptörümde var abi.

NiMh hücrenin şarj sonu gerilimi 1.41 V'tur. 8'li paket 11.2 V ile çıkar şarjdan. Dörtlü paket de 5.6 V ile. NiMh şarj cihazları voltaja göre şarj yapmazlar. Delta peak denilen bir algoritma ile şarjı sonlandırırlar. O nedenle pilin tam şarj edilmesi için en iyi yol 1/10 C (yani 2000 mAh pil için 200 mA) akımla uzun süre (12 - 15 saat) şarjda tutulmasıdır.

İşime yarayacağını düşündüğüm bazı ekipmanları satın almak istedim, yanınada birkaç malzeme doldurdum kargoya değsin diye. En azından bir onayınıza sunayım, alacaklarımın arasında daha iyi tercihler varsa onları tercih edeyim.

1 adet

1 adet

1 adet

2 adet

1 adet

2 adet

2 adet

3 adet

2 adet

2 adet

1 adet