[DIY]: Yeni proje: Ucak Fren Sistemi

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Sümer abi bir süre ara (ama kısa bir mola diyelim) vermek iyi olabilir, sonra sizi multikopter dünyasına da bekleriz :)

DragonFLY...

Bir süre dediğim bu hafta... Pazar inşallah devam! :p :D Multi beni bozar abicim. :D :D :D

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Fren yapmak sana yaramıyor abi! Ben seni "fren yapma" diye uyarmıştım! Yalan da değil! :eek:f:
Tekrar büyük geçmiş olsun. Ben de aynı gün çok kötü bir kırım yaşadım ama C130 için en az o kadar üzüldüm.

Haklısın yaa, demiştin fren yapma diye. :) :D :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir süre dediğim bu hafta... Pazar inşallah devam! [emoji14] :D Multi beni bozar abicim. :D :D :D

Haklısın yaa, demiştin fren yapma diye. :) :D [emoji14]
Ben şahidim 2 forumda da Deniz fren konusunda uyarmıştı [emoji6] [emoji5]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Ben şahidim 2 forumda da Deniz fren konusunda uyarmıştı [emoji6] [emoji5]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Demek ki içine doğmuş abi :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kırımları önceden hissetseydim, bu işten para kazanırdım. :D
Düşünsenize, uçuş günü belli bir ücret karşılığında kırım yaşayıp yaşamayacağını öğreniyorsunuz. Gelecek olan paraya bak! :eek: :evil:
Şaka bir yana, tabii ki fren yapma derken bunu kastetmediğimi biliyor Sümer abi. Ben fren yapma derken latife ile ARGE çalışmalarına ve inovasyonlara, icatlara devam etmesi anlamında 'fren yapma' dediydim.
:saygilar:

Kırımları önceden hissetseydim, bu işten para kazanırdım. :D
Düşünsenize, uçuş günü belli bir ücret karşılığında kırım yaşayıp yaşamayacağını öğreniyorsunuz. Gelecek olan paraya bak! :eek: :evil:
Şaka bir yana, tabii ki fren yapma derken bunu kastetmediğimi biliyor Sümer abi. Ben fren yapma derken latife ile ARGE çalışmalarına ve inovasyonlara, icatlara devam etmesi anlamında 'fren yapma' dediydim.
:saygilar:

Oturup bi de açıklama döşenmiş. :lol:

Bak aklıma ne geldi...
Diyelim ki böyle bir yeteneğin var ve bir ün gidip bir arkadaşa "içime doğdu, uguçağın kırılacak, gel sen bugün uçma" dedin. Ne derdi sana ve uçmaktan vazgeçer miydi??? :D

Bunu bazen uçaklarımız söyler bize. ir yeri soruludu. aledersin. Bu sefer aşka bir yer skıtı çıkarır. Güç bela onu da halledersin. Bir diğer yer arıza verir. İnat edip uçtuğunda genellikle bir kırım yaşanır. :D

NOT: Dikkat edersen fren yapmadım ve servo yavaşlatıcıyı üretim bandına aldım hemen. Babamı toprağa verişimin ertesi günü tüm günü ameliyathanede geçirmiştim. Sonraki günleri de. Ruh sağlığı açısından iyi bir yaklaşım bence.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Oturup bi de açıklama döşenmiş. :lol:

Bak aklıma ne geldi...
Diyelim ki böyle bir yeteneğin var ve bir ün gidip bir arkadaşa "içime doğdu, uguçağın kırılacak, gel sen bugün uçma" dedin. Ne derdi sana ve uçmaktan vazgeçer miydi??? :D

Bunu bazen uçaklarımız söyler bize. ir yeri soruludu. aledersin. Bu sefer aşka bir yer skıtı çıkarır. Güç bela onu da halledersin. Bir diğer yer arıza verir. İnat edip uçtuğunda genellikle bir kırım yaşanır. :D

NOT: Dikkat edersen fren yapmadım ve servo yavaşlatıcıyı üretim bandına aldım hemen. Babamı toprağa verişimin ertesi günü tüm günü ameliyathanede geçirmiştim. Sonraki günleri de. Ruh sağlığı açısından iyi bir yaklaşım bence.

:lollol: Oturup bir de açıklama döşenmiş! :lollol:
Abi, o değilde; benim uçaklarım hep benimle konuşuyor ama ben çoğu zaman yanlış anlıyorum! Bu noktada bir medyum fena olmazdı hani...
Kaldı ki ben medyum olsam ve herkesten ücret alsam 'garanti' verirdim. Hizmet dediğin böyle olmalı! Ücretler de öyle 3-5 TL değil tabii. Garantili hizmetin bir karşılığı olur!
Offf ya! Çok saçmaladım! Ben iniş takımlarının montaj konusunu düşünüyorum hala. Paylaştığın doküman daha önce hiç aklıma gelmeyen şeyleri düşündürüyor... Örneğin her bir iniş takımı için ayrı birer servo kullansam? Tek bir retract servosuna uzun iki tane tel ile bağlantı yapacağıma, kanadın iniş takımına yakın uygun bir yere yerleştirilmiş, itici-cekici teli iyice kısa tutulmuş... :rolleyes:

Ben iniş takımlarının montaj konusunu düşünüyorum hala. Paylaştığın doküman daha önce hiç aklıma gelmeyen şeyleri düşündürüyor... Örneğin her bir iniş takımı için ayrı birer servo kullansam? Tek bir retract servosuna uzun iki tane tel ile bağlantı yapacağıma, kanadın iniş takımına yakın uygun bir yere yerleştirilmiş, itici-cekici teli iyice kısa tutulmuş... :rolleyes:

Bu uygulama Hangar9'da var. Servolar retract gövdesine monte ediliyor. Böylece itme yönündeki esneme en aza indirilmiş oluyor. Tabii Hangar9 bunu JR retract servosuna göre ürettiği için Hitec retract servosu montajı biraz zahmetli oluyor.

Ama mekanik retractlar en fazla 90'lık sınıfa kadar uygun. O bölge için ise elektrikliler ideal çözüm sunuyor.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    6.7 KB · Görülme: 49

Eyvallah abi. Daha önce dediğim gibi, daha fazla para harcamak istemiyorum. Elindekileri en verimli şekilde kullanmanın derdindeyim. Düşüneceğim bir süre daha.
Bu arada bu konu başlığının dışına çıktık ister istemez. Ne yapsak? Son bir kaç mesajın yeni bir başlığa taşınmasını mı rica etsek ve orada devam etsek, yoksa burada bu konuyu bitirsek?...