ESM Sea Fury

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hıı hıı... Yeni bir takım retract 435 gayme! :yuppi:

Konuya % olarak bakınca insan biraz rahatlıyor Sümer Abi. :)

Mesela helinin palini yere vurdum pal (150$) gitti, elevatör servosu (80$) gitti. Neyse ucuz atlattım hepi topu %10 hasar var deyip konuyu kapatıyorum hemen. :lollol: :lol:

Sizin uçak için bakıyorumda işçiliği falanda dahil edersek yine %10'u hayatta geçmez bence. :laugh:

ESM Sea Fury

Bir adım ileri gidelim. Son beş senede modelcilik için yaptığım harcamalara oranlayalım. Ooo çok ucuza geldi, gidip iki takım birden alayım ben! :) :halay:

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir adım ileri gidelim. Son beş senede modelcilik için yaptığım harcamalara oranlayalım. Ooo çok ucuza geldi, gidip iki takım birden alayım ben! :) :halay:
Doğru matematikle herşey mümkün, yaşasın istatistik. :laugh: :lollol:

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Abi o konulara hiç girmesek :embarras: :laugh: :lol:

ESM Sea Fury

Evettt... Pazartesi yurtdışına giderken yamulan mili tornacı ustama bırakmıştım. Dün döner dönmez ilk iş oraya gidip sordum. Mili düzeltmiş. Artık sıkışmadan dönebiliyor. Oradan Karaköy'e gittim. Motor sormaya başladım ama dördüncü dükkanda moralim sıfırandı. Karaköy Pasajı'ndaki son bir dükkana uğradım. İnanılmaz çok motor çeşidi vardı ama benim aradığım yoktu. "Başka bir yerde olabilir mi?" soruma oradaki arkadaş üzgün bir ifadeyle "bence yok" dedi. Can sıkıntısıyla çıktığım dükkanın hemen karşısında küçük bir dükkan vardı. "Ne kaybederim ki" diye oraya da sordum ama görevli bir hanımefendiydi ve ben "yaa nasıl olsa bakıp hemen yok der, anlamaz ki motordan" diye düşünürken elini atıp aynı motoru çıkardı verdi!!! Önce inanamadım ama gerçekti. İki tane birden aldım. Ne de olsa yokluk bilen modelciyiz. Ne olur ne olmaz. :)
Akşam eve gelir gelmez işe koyuldum. Motor gayet güzel oturdu yerine. Retractı toplayıp test ettim. Harika çalışıyor. İlk fırsatta retractları kapalı halde uçacağız inşallah...

Motor da şu:

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
........... "yaa nasıl olsa bakıp hemen yok der, anlamaz ki motordan" diye düşünürken elini atıp aynı motoru çıkardı verdi!!! Önce inanamadım ama gerçekti. İki tane birden aldım. Ne de olsa yokluk bilen modelciyiz. Ne olur ne olmaz. :)
Akşam eve gelir gelmez işe koyuldum. Motor gayet güzel oturdu yerine. Retractı toplayıp test ettim. Harika çalışıyor. İlk fırsatta retractları kapalı halde uçacağız inşallah...
Abi hadi gözümüz aydın :halay: Artık uçan devin Retract sisteminin de izleyebileceğiz :) Kalkış sonrası tekerlerin katlanması, inişe gelirken açılması falan, tam bir görsel şölen olacak bizler için :yuppi:

Bu arada senin sisteme uyacak olur ise, zamanında 450 SCALE içip aldığım ve fazla olarak kalan bunlardan birini gönderebilirim abi :)

ESM Sea Fury

Sevgili dostum, bunlardan bende olmayabileceğine inanıyor musun?! :lollol:

Bu arada... Ben zaten azami 5 dakika uçuyorum. Bu retractlar da yaklaşık 3 dakikada kapanıp 2 dakikada (yer çekimi!!!) açılıyorlar. Dolayısıyla kalkışta kapatıktan hemen sonra açmazsam gövde üstü inmem gerekebilir. ;D

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evettt... Pazartesi yurtdışına giderken yamulan mili tornacı ustama bırakmıştım...
Gözün Aydın Sümer Abi. :thumbup: İnsanın tam umudunu kaybetmişken aradığı şeyi biranda karşısında bulması tarifsiz bir an. :laugh: Birkaç kez benimde başıma geldi, laf olsun diye sorduğum ve tamamen umutsuz vaka olarak gördüğüm yerlerde tarif edilemez bir " Mal Bulmuşa Dönmüşlük " yaşadığım. :yuppi:

Şimdi heyecanlı bekleyişimiz başlıyor, bakalım retraklar nasıl çalışacak. :coolxf:

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evettt... Pazartesi yurtdışına giderken yamulan mili tornacı ustama bırakmıştım. Dün döner dönmez ilk iş oraya gidip sordum. Mili düzeltmiş.
...
"Ne kaybederim ki" diye oraya da sordum ama görevli bir hanımefendiydi ve ben "yaa nasıl olsa bakıp hemen yok der, anlamaz ki motordan" diye düşünürken elini atıp aynı motoru çıkardı verdi!!! Önce inanamadım ama gerçekti. İki tane birden aldım.
...

Sümer Bey, insanın elinin altında bir tornacı usta olması, üstelik bırakılan parçayı, başında durmadığın halde tam istenilen gibi yapabilmesi çok büyük şans olmalı. Ben sanayide P51'in burunluk somununu yaptırmak istedim, adam sanki küfür etmişim gibi yüzüme bakıp, yapmaya tenezzül etmedi. :'(

Motor da tam "çölde su bulmak" gibi olmuş. Ben de geçenlerde, P51'in 46'lık Magnum motorunun rodaj sırasında gevşeyip düşen pervane somununu (bu arada öğrendim, ölçüsü 1/4 inç ince dişmiş) sanayide bulunca aynı duyguları yaşayıp, ne olur ne olmaz diye 4 tane birden almıştım. :)

ESM Sea Fury

Yokluğu bilen insanlar olmadık birşeye ihtiyaç duyup bulunca genelde yedekli çalışırlar zaten! :D Benim atölyem muhtemelen asla kullanmayacağım bu tür ıvır zıvırla doludur. Ama bir gün bir arkadaşın işi görülse tümü kendini amorti etmiş sayılır bana göre.

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
...... Benim atölyem muhtemelen asla kullanmayacağım bu tür ıvır zıvırla doludur. Ama bir gün bir arkadaşın işi görülse tümü kendini amorti etmiş sayılır bana göre.
İşte modelciliğin güzel bir örneği :thumbup: :halay:

ESM Sea Fury

Yaklaşık 22 günlük bir aradan sonra dün nihayet Hezarfen'e gidebildim. Onarılmış retactı yerine monte edip toplam iki uçuş yapabildim. Sonunda güzel de bir uçuş videom oldu. Hem de retractlar kapalı halde... :)

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yaklaşık 22 günlük bir aradan sonra dün nihayet Hezarfen'e gidebildim. Onarılmış retactı yerine monte edip toplam iki uçuş yapabildim. Sonunda güzel de bir uçuş videom oldu. Hem de retractlar kapalı halde... :)
Abi bizde merak etmeye başlamıştık uzun süredir uçuşla ilgili ses çıkmayınca :)

Sonunda aktif retract ile uçuş videomuz geldi :halay: Alçak geçişler harika, eline sağlık abi :thumbup:

Inişler sırasında FLAP kullanmayı düşünüyor musun abi ? Genel olarak FLAP kullanımı ile ilgili fikirlerini aslında merak ediyorum, ARTI / EKSILERİ....

Bu arada forum üzerinden online izlemek isteyenler için video YOUTUBE ve VIMEO yüklenmiş ve ilk sayfadaki uçuş videoları mesajına da ilave edilmiştir. ;)

Bir de az daha söylemeyi unutmuşum, abi öncelikle bizlere örnek olduğun için seni canı gönülden tebrik ediyorum :thumbup:

Keşke güvenlik anlamında herkes senin kadar duyarlı olsa ve palleri çıplak elle çevirmese :embarras: Eldiven sanki orjinal. Doğru mu görüyorum. Nereden alınabilir ? Uçak alet çantasına bir de eldiven linki koymak lazım alsında :)

Youtube Versiyonu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

VIMEO Versiyonu:
[vimeo]http://vimeo.com/96476029[/MEDIA]