Forza 450 Pal tutucularda ki boşluk

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba Arkadaşlar

Dünkü buluşmada dikkatimizi çeken forza 450 modelimde pal tutucularında ki boşlukla ilgili bir video çektim. Halihazırda forza 450 kullanan arkadaşlar kendi modelleri üzerinde kısa bir kontrol sağlayabilirlerse sevinirim. Eğer normal bir durumsa vidaları locktite ile sıkacağım.

Teşekkürler

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba,

modelinizdeki durum normal değil.
Pallerinizi soküp pal tutucuların vidalarını aynı anda sıkmanız gerekiyor.

Az biraz olabilir de, bu kadarı normal değil sanki...

Vidaları karşılıklı sıkmak tabi gerekir, bu durumda hareketli olması gereken parçalar yine yağ gibi oynuyor olması lazım. Ölümüne sıkayım derken herhangi bir kasılma sıkışma vida sıyırması olmasın.

Ben olsam komple kafayı sökerim vidasına puluna rulmanına kadar. Silikon gres, loctite gibi hususlara dikkat ederek yeniden toplarım.

Yusef Bensinyor' Alıntı:
Merhaba,

modelinizdeki durum normal değil.
Pallerinizi soküp pal tutucuların vidalarını aynı anda sıkmanız gerekiyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Az biraz olabilir de, bu kadarı normal değil sanki...
...
Ben olsam komple kafayı sökerim vidasına puluna rulmanına kadar. Silikon gres, loctite gibi hususlara dikkat ederek yeniden toplarım.

Arkadaşlar hafta sonu Ahmet bizlerlerydi malum. Sahada hep beraber kontrol ettik. Vidalar yeterince sıkı idi. Yine de palleri ve feathering shaft söktük.
Manualde gösterilen ve olması gereken tüm parçalar içinde gibi (En dıştaki rulmanı sökmeden göz ile kontrol ettik açık rulman ve cunta var mı diye) . Eksik yok gibi ama yine de video da görünen aşırı boşluk var :rolleyes: :eek:

Bu arada ALIGN tersine açık rulmanların iç kısımda olması hiç hoşuma gitmedi ??

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ahmet abi ,

Manuel'e bakarak ana rotorun içine hangi rulman , pul , vida vs giriyorsa iyice bak. Tahminimce arada ki pullar eksik.. Ya da rulmanların birisinin içerisi çıkmış olabilir.

Micro heliler de benim de başıma çok geliyordu , hep aradaki pul yüzünden sorun çözülüyordu.

Ya da iki taraftan vidaları iyice sıkarak bakmak lazım vidalar tam oturmuyor da olabilir..

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Arkadaşlar hafta sonu Ahmet bizlerlerydi malum. Sahada hep beraber kontrol ettik. Vidalar yeterince sıkı idi. Yine de palleri ve feathering shaft söktük.
Manualde gösterilen ve olması gereken tüm parçalar içinde gibi (En dıştaki rulmanı sökmeden göz ile kontrol ettik açık rulman ve cunta var mı diye) . Eksik yok gibi ama yine de video da görünen aşırı boşluk var :rolleyes: :eek:

Bu arada ALIGN tersine açık rulmanların iç kısımda olması hiç hoşuma gitmedi ??

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet abi , vida içerde kırılmış falan olabilir mi , vidalar tam sıkışmıyor olabilir belki bu nedenden. Locktite fazla sürülüp vidayı zorlayınca belki iç tarafta kırılmış olabilir. Nedense bu fikir de aklıma geldi :D

Doğukan Ocak' Alıntı:
Mehmet abi , vida içerde kırılmış falan olabilir mi , vidalar tam sıkışmıyor olabilir belki bu nedenden. Locktite fazla sürülüp vidayı zorlayınca belki iç tarafta kırılmış olabilir. Nedense bu fikir de aklıma geldi :D
İki vidayi da feathering shaft tamamen çıkardık. Öyle kırık falan görmedim ama olmadı Ahmet yeniden bir kontrol eder Doğukan ;)

Bütün parçalar tamam ise fathering şaft boyunu kontrol edin mümkünse değiştirin derim. :eek:

Ahmet Hocam. Siz bu modeli daha önce uçurma fırsatı buldunuz mu ? Uçuş sırasında olumsuz bir etki ile karşılaştınız mı ?

Şimdi öncelikle.

Jr pal tutucuları toplu bir şekilde gönderiyor ve bu boşluk benimde dikkatimi çekmişti. Aynı modele sahip arkadaşlar benim pal tutucularımda kesinlikle boşluk yok diyorsa bir sıkıntı olma olasılığı yüksek..Videoda vidalar loctitelenmediği için tam olarak sıkılmamış olabilir mi ? Çünkü benim aynı modelde hatırladığım boşluk biraz daha az gibiydi.

Anladığım kadarıyla manuele göre tekrar kontrol edilip pal tutucular toplanmış ve herhangi bir eksik göze çarpmamış.Ahmet hocam yinede için rahat etmediyse sen pal tutucuları bir sök.

Vidaları ve yuvaları loctite kalıntıları varsa kolonya veya alkol ile temizle.Daha sonra dikkatli bir şekilde manuele uygun olarak topla vidaları eşit ve yeteri kadar sık. Hala bu boşluk varsa düşünülmesi gereken iki neden var

1- Fabrikasyon olarak bu boşluğun hareketli parçaların kilitlenmesini engellemek ve akışını daha iyi sağlamak için verildiği.
2- Fabrikasyon olarak bu parçalarda bir sıkıntı olduğu. Böyle bir durumda ince pul koyarak bu boşluğu ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz tabi pal tutucuların yeteri kadar akıcı bir şekilde hareket ettiğine dikkat ederek.

Konuyu dağıtmak istemem ama alakalı olduğu için burada paylaşmak istedim.
Benim modeli bilen bilir. Deniz toğlamıştı. Şu ana kadar şükür ki birkaç ufak kırımım oldu. (Ufak diyorum ama pahalıya patlıyor :laugh:
Aldığımdan beri kuyruk rotorumdaki boşluk dikkatimi çekmiştir. Ben de sıkmayı denedim ama hiçbir şekilde sıkılmıyordu. O gün bu gündür bu şekilde uçuyorum ve bir sorunla karşılaşmadım.
Tabi bu kuyruk rutoru. Belki de modelin özelliğidir.

Arda Erkan' Alıntı:
Ahmet Hocam. Siz bu modeli daha önce uçurma fırsatı buldunuz mu ? Uçuş sırasında olumsuz bir etki ile karşılaştınız mı ?

Şimdi öncelikle.

Jr pal tutucuları toplu bir şekilde gönderiyor ve bu boşluk benimde dikkatimi çekmişti. Aynı modele sahip arkadaşlar benim pal tutucularımda kesinlikle boşluk yok diyorsa bir sıkıntı olma olasılığı yüksek..Videoda vidalar loctitelenmediği için tam olarak sıkılmamış olabilir mi ? Çünkü benim aynı modelde hatırladığım boşluk biraz daha az gibiydi.

Anladığım kadarıyla manuele göre tekrar kontrol edilip pal tutucular toplanmış ve herhangi bir eksik göze çarpmamış.Ahmet hocam yinede için rahat etmediyse sen pal tutucuları bir sök.

Vidaları ve yuvaları loctite kalıntıları varsa kolonya veya alkol ile temizle.Daha sonra dikkatli bir şekilde manuele uygun olarak topla vidaları eşit ve yeteri kadar sık. Hala bu boşluk varsa düşünülmesi gereken iki neden var

1- Fabrikasyon olarak bu boşluğun hareketli parçaların kilitlenmesini engellemek ve akışını daha iyi sağlamak için verildiği.
2- Fabrikasyon olarak bu parçalarda bir sıkıntı olduğu. Böyle bir durumda ince pul koyarak bu boşluğu ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz tabi pal tutucuların yeteri kadar akıcı bir şekilde hareket ettiğine dikkat ederek.

Daha önce uçurdum. Sadece kuyruk salınımı vardı ki o da gain ayarları ile ilgiliydi. Daha önceki uçuşlar da anormal bir durum görmedim. Söküp, temizleyip tekrar sıfırdan toplar gibi toplayacağım müsait bir zamanda.

Aynı durum benim forzada da vardı, zaten kafa toplu geldiği için boşluğa anlam verememiştim. Sonra Deniz'e sordum ve bana boşluk fazla shim koy dedi , koyunca bu sefer de sıkı oldu ve söktüm .Bu durum benimde canımı sıkıyordu ama yorumlardan anladığım kadarıyla sanki bilerek o boşluk bırakılmış.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Aynı durum benim forzada da vardı, zaten kafa toplu geldiği için boşluğa anlam verememiştim. Sonra Deniz'e sordum ve bana boşluk fazla shim koy dedi , koyunca bu sefer de sıkı oldu ve söktüm .Bu durum benimde canımı sıkıyordu ama yorumlardan anladığım kadarıyla sanki bilerek o boşluk bırakılmış.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tevfik abi, 450 size ve altı modellerin rulmanları küçük olduğu için sıfır boşluk durumunda rulmanların akıcılığı bozuluyor ve bir süre sonra rulmanlar aşırı baskıdan bozulup ,kilitliyor.

Shim koyup denediğinde tam olarakta bu durum meydana gelmiş o yüzden biraz boşluk iyidir.Manueline göre toplayıp fazla kafaya takmamak lazım. :)

Cahit Kaş' Alıntı:
Benim modeli bilen bilir. Deniz toğlamıştı. Şu ana kadar şükür ki birkaç ufak kırımım oldu. (Ufak diyorum ama pahalıya patlıyor :laugh:
Aldığımdan beri kuyruk rotorumdaki boşluk dikkatimi çekmiştir. Ben de sıkmayı denedim ama hiçbir şekilde sıkılmıyordu. O gün bu gündür bu şekilde uçuyorum ve bir sorunla karşılaşmadım.

Cahit hocam. Loctiteli vida üzerine kesinlikle sıkım işlemi yapmanı tavsiye etmem.

Biraz boşluk fazla gözüküyor. Söküp manueline göre bir kıyaslamaktan zarar gelmez diye düşünüyorum.

Cahit Kaş' Alıntı:
........

Arda Erkan' Alıntı:
Cahit hocam. Loctiteli vida üzerine kesinlikle sıkım işlemi yapmanı tavsiye etmem.

Biraz boşluk fazla gözüküyor. Söküp manueline göre bir kıyaslamaktan zarar gelmez diye düşünüyorum.
Cahit hocam bu sınıf bir model için bana da çok fazla geldi bu boşluk :rolleyes: Hadi küçüklerde olay mm olunca neyse diyoruz ama 700 sınıfında sanki bu kadar olmamalı diye düşünüyorum.

Nette bir araştırmakta fayda var bence de....