JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

arda

Kıdemli Uye
Merhaba arkadaşlar ,

Malum sipariş konusunun ( ) devamı olarak bu konuyu açıyorum.:) Heliyi alan tüm arkadaşlarımıza tekrar kırımsız ve keyifli uçuşlar dilerim. :) :) :)

Rc Kolik / Forza 450 kullanıcılarımız :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1- Erhan Yılmaz
2- Mevlüt Yılmaz
3- Tevfik Sıkılı
4- Arda Erkan
5- Murat Kurdoğlu
6- Engin Guzelsoy Rasim Öztürk
7- Usame Battal
8- Ömer Kurtul
9- Akan Tekin

Bu konu üzerinden her türlü inceleme , toplama aşaması ve teknik detayları paylaşabileceğimizi düşünüyorum. Forumdan Deniz kardeşim videolu anlatım ile güzel bir inceleme yaptığı için tekrar bir video çekmeye gerek duymadım. :) ( )

Keyifli sohbetler yapma dileği ile helinin ilk fotoğraflarını paylaşıyorum. :saygilar:

Kullanıcı Yorumları

Rasim Öztürk : , , ,

Erhan Yilmaz kardesimizin inceleme videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

*** 05.11.2014 - KULLANICI YORUMU VE TOPLAMA AŞAMALARI ***

Arkadaşlar heliyi elektronik ayarları hariç mekanik olarak toplamış bulunuyorum.

Hakkında bir kullanıcı yorumu yapmak gerekirse; helikopter son derece pratik bir montaj imkanı sunuyor. Helikopterin manueline uygun olarak aşama aşama topladığınızda, kendinizden herhangi birşey katmadan oldukça keyifli ve stressiz bir şekilde sonuca ulaşıyorsunuz.

Helikopterde gördüğüm bir çok detay ve artı var:

Plastik parçalar son derece kaliteli. Vidayı sıkarken kesinlikle yalama olabilecek hissi vermiyor. Plastik ve metal vidalarının ayrımını sadece dişlerine bakarak değil, kafalarının yapısına bakarakda ayırtedebiliyorsunuz.

Servo ayarını yaparken; 90 derece yapmak istediğimiz kolu sökmeden tek bir vidayı gevşetip istediğimiz konuma getirebiliyoruz.

JR; kablolama konusunda da kullanıcıya oldukça pratik çözümler sağlayarak, ana şaft bloklarına kablo yuvaları yapmış. Buda son derece kullanışlı. Bunlar heliyi topladığımızda görüntü kirliliğini engellemek için güzel düşünülmüş detaylar.

Arka kuyruk mekaniği son derece akıcı ve kusursuz. Tail casein boom üzerine ekstra bir vida ile sabitlenmesi, casein boom üzerinde dönmesini engellemek amaçlı düşünülmüş. Zamanında bir çok 450-500 sınıfı helide bu olmadığı için çokça problem yaşanmıştı.

Push rodun her iki tarafada ball link sayesinde takılması; bu konuda size herhangi bir ayar yapma, ölçme, yapıştırma gibi ekstra işler çıkarmıyor.

Helikopteri toplarken, kayışın ekstra bir dişli sökmeden takılıp çıkarılması oldukça kullanışlı. Aynı zamanda motorun tüm model toplandıktan sonra kolaylıkla sökülüp takılması ve bu işlemler için geniş çalışma alanı bırakılması, 450 sınıfı küçük bir helikopter için beni çok memnun etti.

Helikopterin montajlı gelen tüm metal aksamı ise loctitelıydı.

Ekstra olarak dikkat edilmesi gereken nokta, özellikle servoların olduğu karbon çerçevenin zımparalanması . Bana göre bu bölümler biraz keskindi.

Helikopteri alırken yedek parçaların pahalı oluşu beni endişelendirmişti fakat, kaliteyi gördükten sonra hak verdim diyebilirim.

Son olarak, özellikle montaj aşaması için şunu söyleyebilirim ki; JR, 450 sınıfı heli kullanıcılarının şikayetlerini iyi analiz etmiş. Gerçekten çok kaliteli ve kullanışlı bir helikopter ortaya çıkarmış.

Toplama aşamasında çekmiş olduğum bir video

Helikoteri toplama aşamasından fotoğraflar

Güzel bir kampanya ile güzel bir TAKIM kurulmuş oldu. Modeli alan tüm arkadaşlara tekrar hayırlı uğurlu olsun :halay:

Bu konuyu açıp, bu kadar para harcanmasına vesile olan Rasim kardeşimize de bir kere daha teşekkür ederiz :laugh: ;D

NOT: Bu arada konuyu taşıyıp, sabitledim :RCKolik:

RC Helikopter » RC Helikopter-Teknik » 250-550 Sınıfı

------------------------------------------------------------------
USAME BATTAL

Evet arkadaşlar Forza450 maiden uçuşumuz keyifli seyirler :halay: :saygilar:

-------------------------------------------
ERHAN YILMAZ

JR FORZA İNCELEME VİDEOSU

Paketlemesini beğendim, özen gösterilmiş. Kalite kokusu var :) Manualini de önceden incelemiştim, güzel o da... Step by step paketlemişler montaj sırası için muhtemelen, manualde de bölümler halinde ilerliyor. Henüz kontrol etmedim ama bu paketlerdeki step numaraları ile manualdeki bölüm numaraları paralel gidiyor olabilir.

Montajlı gelen ekipman da loctitelıdır büyük ihtimal, pek çin işi bir paketlemeye benzemiyor ama yine de kontrol etmekte fayda var. En azından rotor kısmını, feathering shaft civarlarını... Ve kuyruk rotorunu...

Bu arada sipariş konumuzun ilk mesajını editlemiştim, Mehmet abinin paylaştığı 42dk lık bir montaj konusu vardı, en azından o videoyu da burada paylaşırsak faydalı olur. Hiç bilmeyen biri bile ondan faydalanarak, adım adım helinin montajını yapabilir. Ayarla ilgili zaten forumda konular var.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu konuyu açıp, bu kadar para harcanmasına vesile olan Rasim kardeşimize de bir kere daha teşekkür ederiz.
Rica ederim abi :laugh: Adam başı ortalama 500 liradan toplamda 3500-4000 lira para gitti, az değil ;D

Bu arada cepten bağlantı, ilk foto :)

Akşam iş çıkışı fotosu :)

Ynt: JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

Helikopter bugün geldi akşam 7 gibi başladım. Gece 3 gibi elektronik ve fbl ayarları bitti. Yarın bi tekrar ince ayar yapıcam.

Genel anlamda çok kaliteli bir helikopter. Tek beğenmediğim yanı Manuali renksiz. Geri kalan herşey On Numara .

Montaja başladık bakalım ufak ufak akşamları... Fotoya falan gerek var mı bilmiyorum, daha önce tahmin ettiğim gibi poşetlerdeki step numaraları aynı zamanda manualdeki bölüm numaraları... Ek olarak şu videoya paralel yapılırsa montaj, sıkıntı olmayacaktır.

Haftasonu bi ekşın olmasa da ondan sonrakinde kesin olur. Singapurdan yola çıkan ve ordan 31 ekimde çıkış yapan şarj aleti ve güç kaynağı yurda girmiş. (sipariş tarihi 22 ekim)... Ondan 5 gün önce sipariş verdiğim 60a esc de 31 ekim gibi singapurdan çıktı ama daha yurda girmedi o...

diğer forza team üyeleri,sadece arda ile rasime mi geldi model,benim takip kodunda halen hiçbişey yok,acaba ankaradan mı dağıtıyorlar,hani ankara ,eskişehir merkez belki de bizim paketler de geldi de bekliyor

Benimki az önce Türkiye gönderi alıp verme merkezine alınmış, gümrüğe uğramazsa cumaya gelir diye tahmin ediyorum.

sevindim tevfik bey,inşaallah gümrüğe girmezler

Benim konuyu eksik okumayın vidaları locklu:)

Benim takip kodun da hareket yok beklemedeyiz

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

DenizSERT' Alıntı:
Benim konuyu eksik okumayın vidaları locklu:)

Öyle dedin tamam da, yine de kontrol edilmesinin kime ne zararı var? Bunu prensip haline getirmek kötü bir şey değil ki, ister ikinci el alınan bir model olsun ister sıfır model, bence kontrol edilsin.

Emre abinin kuyruk havada işini yapmaz oldu, modeli kurtarmaya çalıştı ama 700 size olduğundan yine de 200-300 dolarlık masraf çıkardı. Sebep kuyruktaki bir tek set screw... Holderı shafta sabitleyen zımbırtı gevşemiş ve bir forza450 parası uçtu gitti ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Öyle dedin tamam da, yine de kontrol edilmesinin kime ne zararı var? Bunu prensip haline getirmek kötü bir şey değil ki, ister ikinci el alınan bir model olsun ister sıfır model, bence kontrol edilsin.......
Kesinlikle katılıyorum. Kendim haric :laugh: 3 bilemedin 4 kisinin topladıgi model haric benim elime de bir model geçse, bastan sona soker ve yeniden toplarım.

Elin cinlisine ya da pardon japonuna bile guvenmem, kimse kusura bakmasin :D Neticede seri imalattir hata ya da atlama olabilir. Kaldi ki sokup, bastan toplamak bu isin en zevkli yanlarindan biri, hele model bir de sifir ise :thumbup: Bunun da zevkine sonuna kadar cikarmak taraftariyim. Netice her ay yeni bir model toplamiyoruz ya :lollol:

Bende baktım kesinlikle loctite var fakat ana ve kuyruk pal tutuclarda boşluk var.Özelikle mi verilmiş anlamadım. Söküp tekrar toplayacaktım ama vidalar oldukça sıkı olduğu için sökmek istemedim.

Mehmet bey locktitelı bir vidayı 450lik bi modelde açmak problem olmaz di mi,1,5 alyan çok zorlanmaya gelmiyor hemen sıyırıyor,bu yüzden ben hep çok az locktite sürerim....