Forza 450 Pal tutucularda ki boşluk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit hocam bu sınıf bir model için bana da çok fazla geldi bu boşluk :rolleyes: Hadi küçüklerde olay mm olunca neyse diyoruz ama 700 sınıfında sanki bu kadar olmamalı diye düşünüyorum.

Nette bir araştırmakta fayda var bence de....
Mehmet Bey ben uzun süredir böyle kullanıyorum. Kimsenin günahını da almak istemem. Alır almaz farketmedim. Aklıma bu boşlukları kontrol etmek gelmedi bile. Ama birkaç uçuştan sonra farketmiştim. O gün bu gündür önemsemedim.

Galiba raptorda bu durum normal

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Inanması zor ama 03:10 sn dediği gibi bu durum Raptor için normalmış :eek: :rolleyes: :rolleyes:

Mehmet abi sizin 500 ve 2 tane 700 de gördüğüm kuyruk vidasının kırılması hadisesine, vidaların fazla sıkılması neden olmuş olabilir mi ? Ben forzamı henüz toplamadım ama boşluklara pek takmamak lazım sanırım

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

bende pal tutuculardada kuyruktada boşluk yok

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Logo da da kuyrukta spindle hafif uzun, o boşluk rahatça görülebiliyor. Video çekerim cuma günü..

Ama kafada hiç boşluk yok.

Trexleri kullananlar biliyor 500lerin kuyrugunda da var biraz bosluk. Ama kafada bir milim kadar.

Akan abinin forzasinda hiç yok mesela kafada bosluk.
Ayni marka olmasina ragmen bosluklar farkli.
Eksik veya yanlis montajlama yoksaki alanda da bakilmis Fabrikasyon bir hata olma ihtimali yuksek bu durumda

Bence raptordaki durum çok akılcı tasarım. Zaten merkezkaç kuvvetiyle uçlara gitmeye çalışan blade holderlar merkeze doğru oynayamazlar. Ama daha pürüzsüz ve yumuşak dönmesi için arkasından sıkıştıran birşey olmaması mantıklı. Bir de bizler blade holderları tutan vidaları sıktıkça, vida içerisinde gerilme kuvveti oluşturuyoruz. Buna merkezkaçla bladeholder de b inince vida kopmaları yaşanabiliyor. En güzeli çok az boşluk olması ama bu durumda da yanal olarak oynamaması için kalın bir mil ve iyi rulmanlar gerekir. Yoksa kuyruk titrer durur.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Aynı durum benim forzada da vardı, zaten kafa toplu geldiği için boşluğa anlam verememiştim. Sonra Deniz'e sordum ve bana boşluk fazla shim koy dedi , koyunca bu sefer de sıkı oldu ve söktüm .Bu durum benimde canımı sıkıyordu ama yorumlardan anladığım kadarıyla sanki bilerek o boşluk bırakılmış.
Abi bu tür boşluklarda "SHIM" doğru boyda ve doğru yere koymak gerekiyor. Zira çoğu zaman senin de yaşadığın üzere KASMA yapıyor..

kadir kocaman' Alıntı:
Mehmet abi sizin 500 ve 2 tane 700 de gördüğüm kuyruk vidasının kırılması hadisesine, vidaların fazla sıkılması neden olmuş olabilir mi ? Ben forzamı henüz toplamadım ama boşluklara pek takmamak lazım sanırım
Benim 500 yaşadığım sorun aşırı sıkma ile ilgili bir durum değildi Kadir. Zira aşırı sıkma ile bu boşluk ortadan kalkmıyor. Bu nedenle arada boşluk olsa bile hiç bir zaman aşırı sıkmamaya çalıştım. Olsa olsa sökülen vidanın diş aralığı değiştiği için yeniden kullanmama durumu olabilir.

akan tekin' Alıntı:
bende pal tutuculardada kuyruktada boşluk yok
Demek ki normal olan FORZA de varmış. Paylaşım için teşekkürler Akan Bey :)

Şimdi durumu özetleyeyim :

-- Ahmet'te boşluk fazla
-- Tevfik abi'de az bir boşluk var
-- Akan Bey'de ise hiç bir boşluk yok...

Ahmet aslında manual da görülen "Açık Rulman" ile "Kapalı Rulman" arasında kullanılan Washer 4x6x0.5 extra bulup kullanabilsek sorun çözülecek büyük ihtimal ama bunu bulmak zor...

4x6x0.3 'ü var , ama iyi bir rulman,keçe satan, hırdavatçıya gidilirse , sanırım 0.5'i de bulunabilir... :coolxf:

Bende titan x50 var ama kuyrukta bu kadar bosluk yok,
Kullanim kitapcigindaki parca listesindeki tam koda gore milimi milimine rulman degilse yapabilir,
Ben umraniyedeki rulmancilardan sadece 0.2mm ince bir rulman alip test etmistim boyle bir bosluk olusmustu,

Ahmet aslında manual da görülen "Açık Rulman" ile "Kapalı Rulman" arasında kullanılan Washer 4x6x0.5 extra bulup kullanabilsek sorun çözülecek büyük ihtimal ama bunu bulmak zor...

Ben rulmancı bulayım o zaman :) Bu arada JR japonyaya mail attım. boşluk var normalmi? videoya bakın yorumlayın diye.

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Ben rulmancı bulayım o zaman :) Bu arada JR japonyaya mail attım. boşluk var normalmi? videoya bakın yorumlayın diye.
Süper fikir. Bakalım nasıl geri dönüş yapacaklar ;)

Akan abi yorumunu okumasam pal tutuculardaki bir miktar boşluğu göstermek için video koyduğunu düşünürdüm.:) Çünkü pal tutucuların oynadığını net bir şekilde görebiliyorum. Benim gözlerde sorun var herhalde. :laugh:

Selamlar arkadaşlar

Konu hakkında ki geldiğim noktada bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Jr japonya'ya yazdığım maile cevap döndüler. Boşluğun çok fazla olduğunu ve nereden aldığımı sordular. Fast-lad'dan alındı diye tekrar geri döndüm. Onlarda Fast-lad'in ingiltere distribütörü olduğunu, fast-lad ile temasa geçerek bana yeni bir parça sağlayacaklarını belirttiler.

Bu caponlar bir harika :)