Goldberg TIGER II - EP // Low Wing Trainer // Plandan Yapım

Can Bey, elinize sağlık mükemmel olmuş. Paylaşım için ayrıca teşekkür.

Can abi yeke konusunda demek istediğim, planı açtığında sağ alt köşedeki gibi olması.Kontrol yüzeyine 90 derece olacak şekilde.Saygılar

Omer Erkan' Alıntı:
Can, eline sağlık, güzel model çıkarmışsın!

Tamer'in dediği şey, yekelerin kontrol yüzeylerindeki konumu. Yani, örneğin eleronlarda gövdeye yakın veya uzak olması anlamında değil. Yekelerin tel takılan deliklerinin, kontrol yüzeyinin menteşe hareket eksenine uzaklığı. Rudder'ı ele alırsak, dikey dengeleyici ile aynı düzlemde iken, yeke delikleri menteşe hareket ekseni ile 90 derece olmalı. Bir de yekeleri tek değil, iki vida ile sabitlemen gerekir, yoksa döner!

Bir diğer nokta, arka iniş takımı telinin geçtiği parça balsa bana göre yeterli sertliği sağlamaz. En azında içine bir borucuk takıp, teli borunun içinden geçirseydin daha iyi olurdu. Ayrıca, telin üzerine tekerlek sabitleyici gibi bir şey geçirip vidasını sıksaydın, yük rudder'a değil, gövdenin arka ucuna binerdi. Gerçi daralan makaron gibi bir şey var, ama bu kayar.

Kaplamaya gelince, tabelacıların kullandığı malzeme sanırım. Kullanması oldukça zordur, yapışır çıkmaz, çıkar tekrar yapışmaz, bombeli yerlerde esnemez. Senin avantajın kutu gövde olması. Ama öncesinde köpük malzemeyi zımparalayıp, tozdan iyice arındırmış olduğunu düşünüyorum, öyle mi? Gerçi normal kaplamayı zaten kullanamazdın, çünkü köpük, kaplama sıcaklığında eriyor, denenmiştir!

Değerli yorumunuz ve tavsiyeleriniz için öncelikle çok teşekkür ederim Ömer abi. Sizlerin tecrübelerinizden hareketle en iyisini yapmaya ve hatalarımı düzeltmeye çalışıyorum, o sebeple tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate alacağım.

Tamer'in bahsettiği mevzuyu ben yanlış anlamışım, nitekim gayet haklı bir noktaya değinmiş. Yekelerin bağlantılarını da 2 vida ile yaptım Ömer abi, üst ve altta çapraz şekilde, sanıyorum fotoğraf açısından dolayı öyle gözükmüş olabilir. :)

Arka iniş takımının sağlamlığı konusunda ben de tereddütlüydüm, kısa vadede bir sorun yaratmadı fakat sert bir iniş yada uzun süreçte sıkıntı yaratabilir gibi geliyor. O konuda da dediklerinizi not ettim, tavsiyelerinize uyacağım abi, teşekkür ederim. :)

Kaplama, dediğiniz gibi reklamcı folyosu, yüzey temiz ve tozsuz ise çok güzel yapışıyor ancak dediğiniz gibi bombeli yerlerde uygulaması imkansız gibi bir şey. Bir de şunu farkettim ki, marka da farkediyor, ucuza aldığım folyo hayal kırıklığıyken, sonradan 3M'in folyosunu aldım ve çok memnun kaldım. Umarım bir gün balsa üstüne ütüyle kaplama yapmak da nasip olur. :)

Tekrar tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum Ömer abi. :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Goruntu Gercekten Cok hos, Ellerine saglik Can :thumbup:

Çok teşekkür ederim Mehmet abi, kalıcı olsun istedim bu sefer, umarım kırıp dökmem. :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Eline sağlık Can, çok güzel bir çalışma ve sunum olmuş. Fatih'le bizi de yakalamışsın :laugh:

Benim de arada uçak hevesim oluyor da, heli işlerinden pek sıra gelmiyor. Zaten şu anda VBC kumandadan dolayı ünite kısıtlaması var. Gerçi vbar neo'nun vplane sürümü ile uçak da kullanılabiliyor da, öylesi bir ünite benim gibi başlangıç seviyesi bir modelci için lüks kaçacaktır. Bakalım ucuz yollu bir kumanda edinirsem ilerde, belki basit bir plandan bişeyler yapmaya çalışırız.

Mübareklerin kalkışı inişi de kolay değil, arada bir tur alayım desem çakacağım gününü mahvedeceğim arkadaşların, o yüzden cesaret edip deneyemedim de :D

Rasim abi çok teşekkürler, fotoğrafı yakalamışken koyayım istedim ben de. :)
Mevlüt abi uçağı yaptı, senin de gönlün var, bi Emre abiyi kandıramadık. :laugh: Ayrıca senin gibi teknik bir adam için iniş kalkışı öğrenmek 5 dakika sürer abi. :thumbup:

Türker Akgün' Alıntı:
Can eline sağlık, çok güzel bir model ortaya çıkartmışsın. :bravo:

Özellikle kaplayarak güzel bir hava vermişsin bence. :thumbup:

Türker abi çok teşekkür ederim, tek amacım köpük uçağa olan bakış açısını değiştirmekti :D

mevlüt yılmaz' Alıntı:
Geçtiğimiz hafta modeli canlı canlı görebilme fırsatımız oldu. Gerçekten muazzam bir işçilikle yapılmış bir model. Uçuşunu görememiştik ama maiden yapmışsın uçuşda da sorun olmamış. Bu yolda emin adımlarla ilerliyorsun tekrar yeni modelin hayırlı olsun.

Mevlüt abi çok teşekkür ederim güzel görüşlerin için, forumdaki üstadların yanında benim yaptığım oyuncak kalır, kendi çapımda uğraşıyorum işte. :) İnşallah sonraki buluşmada birlikte uçarız abi :saygilar:

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Can Bey, elinize sağlık mükemmel olmuş. Paylaşım için ayrıca teşekkür.

Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için Ali Bey, sağolun. :saygilar:

Tamer Öztürk' Alıntı:
Can abi yeke konusunda demek istediğim, planı açtığında sağ alt köşedeki gibi olması.Kontrol yüzeyine 90 derece olacak şekilde.Saygılar

Tamer demek istediğini çok iyi anladım, Ömer abi açıklamış sağolsun. Kesinlikle doğru söylüyorsun, tekrar gözden geçireceğim. :saygilar:

Can Sismaneli' Alıntı:
...Türker abi çok teşekkür ederim, tek amacım köpük uçağa olan bakış açısını değiştirmekti :D

Ahhhh Can ahhhhh. Bende senin uçağa olan bakış açını değiştirmek istiyorum ama o açılar öyle pek kolay değişmiyor işte. :lollol: :lollol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Ahhhh Can ahhhhh. Bende senin uçağa olan bakış açını değiştirmek istiyorum ama o açılar öyle pek kolay değişmiyor işte. :lollol: :lollol: :lol:

Abi gözlemlediğim kadarıyla bu açılar zamanla değişebiliyor, o yüzden her sene açı kontrolü yapmakta fayda var. :laugh: :lollol: Açılar gökyüzü düzleminde olduğu sürece sıkıntı yok benim için. :D

Can abi merhaba, acaba iniş takımı yapmak için nasıl bir tel kullandın? Kuyruktaki tel oksijen teline benziyor ama bilmiyorum.Kalınlığı ne kadar acaba? Ben daha önce talvar teli ile yapmayı denemiştim fakat istediğim gibi sonuç alamamıştım.Bilgi verebilirsen memnun olurum abi.Bu vesileyle iniş takımına para vermekten kurtuluruz :lollol:

Konuyu geç farkettim. Samimiyetine sığınarak tek bir şey söyleyeceğim:

Afferin lann! :D :D :D

Can tebrikler, baya bildiğin fabrikasyon kit den yapılmış gibi. %p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Konuyu geç farkettim. Samimiyetine sığınarak tek bir şey söyleyeceğim:

Afferin lann! :D :D :D

Sizden, "aferin" duyduysam, bu yine siz ve sizin gibi hocalarım sayesindedir Sümer abi, mümkün mertebe öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyorum ama daha öğrenecek çok şey ve alacak çok yolum var. :)
Aynı samimiyetle, çok çok teşekkür ederim. :saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Can tebrikler, baya bildiğin fabrikasyon kit den yapılmış gibi. %p

Levent abi çok teşekkür ederim, şöyle kalıcı bir şeyler yapmak istedim elimden geldiğince. O sizlerin güzel görüşü, çok sağolun. :saygilar:

Tamer Öztürk' Alıntı:
Can abi merhaba, acaba iniş takımı yapmak için nasıl bir tel kullandın? Kuyruktaki tel oksijen teline benziyor ama bilmiyorum.Kalınlığı ne kadar acaba? Ben daha önce talvar teli ile yapmayı denemiştim fakat istediğim gibi sonuç alamamıştım.Bilgi verebilirsen memnun olurum abi.Bu vesileyle iniş takımına para vermekten kurtuluruz :lollol:

Tamer inan ki kullandığım telin spesifik adını ya da özelliğini bilmiyorum, ben genelde evde ne varsa onu kullanmayı seviyorum. :D Ana iniş takımı 3mm, arka iniş takımı 1mm kalınlığında. Her ikisi de çok kolay bükülmeyen bir tel.
Tel aşırı yumuşak ve çok kolay bükülür olmadığı sürece tele uygun formlar vererek mukavemetini artırabilirsin. Ana iniş takımını bu yüzden "V" formunda yaptım ben. Ancak bildiğim kadarıyla, çok mukavemetli yaparsan da, kötü bir iniş sonrasında uçağa zarar verme ihtimalinde artacaktır. :)

İniş takımı için ideal malzeme yaycılardan temin edilebilecek olan yay çeliği. 46'lık uçaklara 3 mm yeter diye düşünüyorum. Daha büyüklere 4 - 5 mm uygun. İşlemesi kolay değil. İdeali bir çizimle gidip orada kestirip büktürmek. Son halini alınca pürmüzle yakarak sertleştirirler ve o şekilde kullanılır.
Küçük uçaklarda metal elbise askısından iniş takımı yapmak da mümkün.

Verilen cevaplar için herkese teşekkürler.En kısa sürede planın çıktısını alıp başlamak istiyorum bu modele tabi derslerden fırsat bulabilirsem.Kanat profili damla şeklinde olduğu için köpük kesme aleti yapmak gerekecek.Köpük kartonu bükmeyle sanıyorum ki yağmur damlası şeklini veremeyeceğim.Diğer bir konu ise kanat bağlantısını yapmak için plastik vida ve aksamının temin edilip takılması.Nasıl birşey almalıyım şuan aklımda birşey yok.İniş takımı konusunda önden tekerlekli yapacağım.Hobbyking'de 46 lık modeller için ön iniş takımı seti var sipariş vereceğim fakat ana iniş takımını nasıl yaparız bilmiyorum.Çevremde hala arıyorum fakat uygun bir malzeme bulamadım.Bilgisi olan varsa ve yardımcı olurlarsa, kanat bağlantısı ve ana iniş takımı hobbykingde varsa siparişe ekleyebilirim.Saygılar

Konuyu şimdi farkettim. Gerçekten güzel model olmuş. :)
Helikopterci abilerimizin de uçağı beğenip yorum yapması uçağın cazibesini gösteriyor :D
Edit: birde kanatçıkları kanada nasıl menteşe sistemi ile takıyorsunuz. Hazır menteşe mi kullanıyorsunuz başka yöntem mi kullanıyorsunuz

Can abi herzamanki gibi başını ağrııtıyorum kusura bakma.Kullandığım malzeme Çaylak Trainerdaki ile aynı.Köpük kesme aletim yok.Pembe ve mavi renkte olan sıkıştırılmış izolasyon malzemesini de bulamıyorum benim açımdan bir takım probleme neden oluyor.Hem ekstra masraf çıkarmaması için aynı malzemeyi bükerek yapmayı düşünüyorum.Fakat sizinki gibi yağmur damlası şeklini nasıl veririm fikrim yok.Çaylaktaki gibi olsa kafadan şekil verebilirdim ama burda durum değişiyor.Konu hakkında fikriniz var mı?