Gümrük Gümrük vergisi sınırı 1500€'ya yükseldi!

Merhaba herkese keyifli forumlar gümrük vergi sınırı 1500€'ya (Bin Beş Yüz Avro :D) yükselmiş bu bizim için bu sıcakta çok güzel bir haber oldu bence sizide bilgilendireyim dedim. :yuppi: :halay:

Detaylar :

Ahmet Turan YENER' Alıntı:
Merhaba herkese keyifli forumlar gümrük vergi sınırı 1500€'ya (Bin Beş Yüz Avro :D) yükselmiş bu bizim için bu sıcakta çok güzel bir haber oldu bence sizide bilgilendireyim dedim. :yuppi: :halay:

Detaylar :

yani 70€ olan limit 1500€ mu oldu burdan bu sonucu çıkartabilirmiyiz :):)

ogulcan acar' Alıntı:
yani 70€ olan limit 1500€ mu oldu burdan bu sonucu çıkartabilirmiyiz :):)

Çıkarmamız gerekiyor ama :rolleyes: :D

Sanırım tam olarak bunu demek istemiyor. Hatta bence sınırın 1500€ olması pek olası değil. Bu ticari sınırla ilgili bir şey olsa gerek.

Cahit Kaş' Alıntı:
Sanırım tam olarak bunu demek istemiyor. Hatta bence sınırın 1500€ olması pek olası değil. Bu ticari sınırla ilgili bir şey olsa gerek.
bende başka bir forumda gördüm millet bayağı seviniyordu ama bakalım bir nasılmış. :-\

d bendindeki ilgili izin verilen eşyalar neymiş ?......Bana kalırsa onlarla alakalı , yoksa bunca avukat , dış ticaret ile ilgilenen esnaf arkadaşlarımız da vardır forumumuzda, neden 2 ay 70 avro için beklesin ki millet.Mutlaka bir bilen çıkardı.Oldu ki izin verildi diyelim , sen al malzemeyi , gümrük memuru genelge bana ulaşmadı diyerek olası bir vergi hesaplamasını üzerine bindirme riski de cabası :laugh:...

Özetle değişiklik yok 75 euro ya kadar muaf
75-1500 euro arası %18-%20 vergi
1500 üzeri ticari vergiler

Her sene böyle bir haber çıkar...

az önce istanbulda gümrük müşaviri olan bir arkadaşıma mesaj attım oda sınırın 1500€ yükseltildiğini onayladı nasıl oluyor

Valla olduysa süper olur bizim X7 direkt gelir :) Ama zannetmiyorum .

Bana da ne yazık ki hic mantıklı gelmiyor. Devlet bu işlerden para kazanıldığını öğrendi. Hem vergi hem de adil ticaret adına bu sınırın yukseltilecegine ben de inanamıyorum ne yazık ki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

bu sınır zorlayan oldu mu? :)

1500€ çok yüksek bir rakam. Keşke gerçek olsa ama ne yazık ki bana da inandırıcı gelmedi. Ama doğruysa... :D

Genelge 24.03.2014 te yayınlanmış ? buradan şüpheye düşmekle birlikte;

2.maddede sanırım 1500 euroluk alışverişin ticari hükmünden sıyrılabilmesi şartlarını anlatmış. Yani ticari vergiden muaf olabilmesinden bahsetmiş. zaten bizim vergi ödediğimiz ürünler bu miktarın altında oluyor çok çok genelde ve 75 euro üzeriyse söz konusu değer kadar vergi ödeniyordu. bence yine değişen bir şey yok. değeri limitin üstünde olan ürünlere vergi ödemeye devam edeceğiz ve 30kg a kadar olan değeride 1500 euro sınırında olan mallara bireysel ürün muamelesi yapılıp maddedeki vergi eklenip teslim alınacak, yani ticari muamele yapılmayacak diyor bence.

elbet daha net bilgisi olanlar yazacaktır. İnşallah dediğiniz gibi olurda rahat rahat dışarıdan alışveriş yapabiliriz.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Genelge 24.03.2014 te yayınlanmış ? buradan şüpheye düşmekle birlikte;
.....
elbet daha net bilgisi olanlar yazacaktır. İnşallah dediğiniz gibi olurda rahat rahat dışarıdan alışveriş yapabiliriz.
Yorumun bana da çok mantıklı geldi Selçuk. Öbür türlü olacakları tahmin edemiyorum ;D Zaten yayınlandığı tarihten bu yana epey bir süre geçti ama kimseden ses seda yok. Demek ki bizler için değişen bir şey olmamış :laugh: :D

Bu tamamen hukuki metinlerin kulağı tersten gösterme alışkanlığına bağlı bir durum.
Herhangi bir değişiklik yok. 75 Euro altı vergisiz. 75 - 1500 Euro arası ticari bir ithalat değil de kişisel ihtiyaç için alınmış az sayıda ürün ise basit olarak vergilendiriliyor. Ya gidip orada ödüyorsun ya da kapıda tahsilat yapılıyor. 1500 Euro üzerinde ise ürün ne olursa olsun ticari mal sayılıyor. Standart ithalat işlemlerine giriyor.