İlk uçuş deneyimim başarısız..

İlgi Alanı
Uçak
Tüm rckolik ailesine selamlar.
bugün uçak konusunda ilk uçuş deneyimimi gerçekleştirdim sayılır. Sayılır diyorum zira çekirge misali benim cessna da 3 kez sıçradı. ve bu son sıçrayış biraz hasar bıraktı.
Sizlerle deneyimimi paylaşmak istiyorum çünkü yanlışıyla doğrusuyla ne yapılması gerektiğini sizlerden duymak isterim.
Öncelikle uzun zamandır pc ye yüklediğim Phoenix 3.0 simulatörü iyi denilebilecek seviyede öğrendim. çok fazla akrobasi yanlısı olmadığım için de kendimi kaptırmayıp iniş ve kalkışları aynı zamanda minimum hızda uçağı südürmeyi ve sabit hızları ağırlıklı çalıştım. elbette modele geçince fizik kanunlarının ve vücut kimyasının herşeyi değiştireceğini tahmin ediyordum..

Bir süre daha beklemek istemiştim fakat bugün dayanılmaz bi hazla modelimi alıp boş bir araziye geçtim. önce yerde epey kullandım..gaz açıp kapamaları ve dümene hakimiyet için. Fakat dayanamayıp uçağı kritik hıza getirip kafa kaldırmasını seyrettim..

Şimdi sıkılmadığınızı ümid ederek hikaye kısmını geçiyor ve saniyelik uçuş kısımlarını anlatmak istiyorum.
fazla heyecandanmıdır nedir ilk havalanmamda uçak epey bi sendeledi fakat sanırım tam hızlanmamıştım çünkü gazı açmaya korktum.. dolayısıyla yaklaşık 1 metre havalandı ve panik atak geçirip gazı kapadım. bu sırada uçağı sabit tutamadım. bi kafa kaldırıp bi kafa indiriyordum. en sonunda acil iniş için son kez kafayı kaldırdım ve ucuz atlattım. havada kalma süresi yaklaşık 4-6 saniyeydi. :)

İkinci denememde daha stabil bi kalkış yaptım ancak yine gazı tam açmaya çekindim. kalktıktan sonra ne yapardım bilmiyorum. ve bu kalkışta kumanda kollarına inanılmaz bir tepki verdiğini gördüm uçağın. bu sefer kıçının çok aşağıda olduğunu farketttim ve hız kaybediyordu. bu da yaklaşık 6 saniye süredü. yavaşladığını gördüğümde kritik hızın çok altındaydı sanırım ve burun üstü bi anda dalgalandı.. son anda yine kurtardık.. yaklaşık 1 metre yüksekteydi..

Son olarak iyi hızlanma.. yumuşak bir kalkış ve 2 metre yüksekliğe ulaştım.. uçak gidiyordu ama sağa sola döndürmem gerekiyordu. sadece gaza ve yüksekliğe odaklandığım için uçak gitmeye devam ediyordu. döndürmek istedim ama o an çok uzaklaşmış gördüm.. yine hemen acil inişe başvurdum.. ve son iniş biraz sert oldu.

pervane ve ön iniş takımı ağır hasarlı. burun motor bağlantısı orta hasarlı.. motor şafı60 derecelik bir açıyla yamuk.. ve daha ufak tefek çizikler sıyrıklar.. :)

herhangi bir soru sormadan.. sadece fikirlerinizi merak ediyorum.. yapılan yanlış nedir ? ya da ilk uçuş hep böyle midir? ilk uçuşta neler eksik.. biraz eleştirilesim var sanırım.. hakettim ..:)

saygılar ve sevgiler..

Oncelikle gecmis olsun herkes ilk ucusta ucsaydi herkes modelci olurdu.Birde soyle bir tavsiyem uctuktan sonra panige kapilma zaten sizin kontrolunuzde yada kontrolsuz bir sekilde kesin inecek uzmeyin kendinizi

SÜmer abinin dediği gibi , uçak seçiminizde hata var , size önce basit bir trainer model lazım , bir de biraz daha cesaret , madem yerden kalkmaya cesaret ettiniz , gazı kökleyecektiniz :lollol: , biliyorsunuz , en çok enerji kalkış anında lazım , çabuk hızlanıp , yükseliş aldıktan sonra , manevra yapmak , dönmek gibi şeyleri havada düşünmeniz gerek.İnmesi ise daha basit , havaya yükseldiyse , nasılsa öyle ya da böyle inmek zorunda :laugh:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
SÜmer abinin dediği gibi , uçak seçiminizde hata var , size önce basit bir trainer model lazım , bir de biraz daha cesaret , madem yerden kalkmaya cesaret ettiniz , gazı kökleyecektiniz :lollol: , biliyorsunuz , en çok enerji kalkış anında lazım , çabuk hızlanıp , yükseliş aldıktan sonra , manevra yapmak , dönmek gibi şeyleri havada düşünmeniz gerek.İnmesi ise daha basit , havaya yükseldiyse , nasılsa öyle ya da böyle inmek zorunda :laugh:

Hakan abinin Dediği gibi " Her uçak inişi tadacaktır..." :) :) :lollol: :lollol:

Ilk uçuş denemesin de olur böyle şeyler üzülmeyin :) ama sizin uçak seçimi abilerimin dediği gibi yanlış. Uçması daha kolay bir uçak alsaydınız daha kolay öğrenirdiniz. Sim de uçak dümdüz gidiyor gerçekte ise trim vermek gerekebiliyor ve ilk uçuşta her şey karışıyor. Benim ilk uçuşumda değişikti. Ailecek gittik alana hazırlandım sim de hiç düşünmeden kalkarım ama gerçekte bekliyoruz :D en sonunda açtım gazı elden fırlattım uçağı uçuyor :laugh: kumandayi öyle bir kullanmışım ki uçak saçma sapan uçuyor havada kontrol ben de değil sanki. Uçağı kendime doğru getirmeyi başarmıştım en son kestim gazı yere buğdayların üstüne 3 skid üstüne indi. Hiç hasar yoktu.
Siz de üzülmeyin uçağı tamir edin sim de rüzgârlı havada falan uçmayı deneyin uçağı gerçekte uçuracağınız zaman fazla heyecan yapmayın. Ama uçak seçiminiz yanlış olmuş :saygilar:

Ucaktan pek anlamam ama Ilk modeliniz olan cessna, Sumer ustadimizin da belirttigi gibi dogru bir model degil.

Neyse anladigim kadari ile moraller iyi ki en onemlisi de bu :) Unutmayalim ki bu yasadiklariniz zamaninda hepimizin basina geldi :laugh:

Ynt: İlk uçuş deneyimim başarısız..

Bir kongredeyim o nedenle iki kelime ile özetledim sabah. Sonra ayrıntıya gireriz ama zaten birçok doğru öneri gelmiş.

Geçmiş olsun..!
Simülatördeki rahatlık sahada olmuyor simde yaptıgım akrobasileri geçin ilk uçuş deneyimimde kalkış ve iniş anında dizlerimin titrediğini bilirim :coolxf:
Fakat simin alıştırmaları ile yılardır modelciymişim gibi pamuk gibi kalkış yaptım ve uçağın bile anlayamadığı iniş gerçekleştirdim ama o anki heyecanımı hiç unutmuyorum :thumbup:
Saha deneyimi farklı önerim ise daha basit kalkış ve iniş yapabileceğiniz bir model tercihi...
Ve dikkat etmeniz gereken kriterlerden biri modeli kendinizden fazla uzaklaştırmayın pilotaj hataları yaşayabilirsiniz :RCKolik:

Herkese çok teşekkür ederim. sanırım çok kararlı şekilde havalanamadım.. Uçak modeli seçiminde ise araştırmalar yapıp bu forumda da ilgli yerleri okuduktan sonra üstten kanatlı, elektrikli, ve başlangıç modeli olduğunu düşündüğüm bu modeli aldım.. ama daha basit bir uçakla mı başlamalıydım..?

bu arada uçağın onarımını tamamladım. şu an uçuşa hazır.. şimdi ben yine dayanamam gibi geliyor ama.. :)

Üstten kanatlı model trainer mi ?, piper cub gibi birşeyse , yine heyecanınıza yenik düşmeyin.Bazen basit görünen , bunu çok kolay uçururum dediğiniz model bile , acayip karakterli bir model çıkabilir. :laugh:...Bunu neden yazdım , Sümer abim müsait olunca bir pragraf dolusu hazine gibi bilgilerini paylaşsın diye.... :D

Heyecan ve sabırsızlık , ilk tecrübede genellikle hüsranla sonuç verir.Bilgi , simülasyon tecrübesi , kendine güven , ne yaptığını bilerek uçmaya başlarsanız , bu geçiş dönemini daha kolay atlatırsınız. :saygilar:

Hakan bey bilgiler için teşekkür ederim .. :) ben bu uçağı trainer olduğunu bildiğim için almıştım ama.. eksik bilgi mi dersiniz. :) uçağım dynam cessna 182 sky trainer diye geçiyor ama..

serdar topraktan' Alıntı:
Hakan bey bilgiler için teşekkür ederim .. :) ben bu uçağı trainer olduğunu bildiğim için almıştım ama.. eksik bilgi mi dersiniz. :) uçağım dynam cessna 182 sky trainer diye geçiyor ama..

Uçak üsten kanatlı olduğu için çoğu yerde trainer diye geçiyor fakat yan rüzgardan çok fazla etkilenen, düz kanat yapısına sahip(ismini hatırlayamadım) ve scale sayılabilecek bir model oluğu için hareketleri yeni başlayan birine zor gelebilir. Buyüzden trainer olmadığını düşünüyorum. Ben de zamanında ahşapdan cessna 182 yapmaya baslamıstım fakat gövdeyi bitirdiğimde bu yan rüzgardan çok etkilenir ben uçuramam diyerek gövdeyi kenara kaldırdığım bir model.

harun bey haklısınız. en ufak rüzgarda salınım yapma eğiliminde. ama rüzgarsız havada stabilite yönünden ve süzülme yönünden daha stabil bi tasarım zannedersem. bugün hava kararmadan bi çıkmayı düşünüyorum..ama biraz daha beklesem mi.. ya da bilenlere danışsam ı bilemedim. :)

serdar topraktan' Alıntı:
harun bey haklısınız. en ufak rüzgarda salınım yapma eğiliminde. ama rüzgarsız havada stabilite yönünden ve süzülme yönünden daha stabil bi tasarım zannedersem. bugün hava kararmadan bi çıkmayı düşünüyorum..ama biraz daha beklesem mi.. ya da bilenlere danışsam ı bilemedim. :)

Bence bilenlere danışın dışarıda deneme yapmaya zaman harcamak yerine simulatörde biraz daha çalışın....