Kumandadan kontrollü ışık nasıl takarım?

Arduino alıp biraz üzerinde çalışırsan, çok daha basit bir şekilde çok daha karmaşık devreleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsin. Servo kullanmak her ne kadar pratik bir çözüm olsa da, Banggood'da alıncak 3 - 4 dolarlık bir arduino, 10 kanallı bir ışıklandırma sistemi için rahatlıkla bir kontrol kartı olarak kullanılabilir. Aşağıda Taranis ve Arduino ile 15 dakikada yapılabilen basit bir radyo kontrollü led flaşör devresi gözüküyor. Kodu yazmak da bu süreye dahil. Bu mesajı yazmak ise çok daha uzun sürdü.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Devre ise bu kadar basit. Toplamda 13 tane (bir tane kumanda sinyali girişi için, 2 tane USB için kullanıldığından aslında 10 tane) kullanılabilir pini var. Çıkışlarda direnç yerine bir önceki mesajımda belirttiğim akım ve güç kaynakları kullanılırsa, bu devre rahatlıkla Power ledler için de kullanılabilir.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kod da bu. Timer kullanılarak çok karışık ışık desenleri yapılabilir ama bu kadar kısa sürede yazılan kod bu kadar oluyor :).
int sensePin = 5;
int ledPin = 4;
unsigned long duration;

void setup() {
pinMode(sensePin, INPUT);
pinMode(ledPin, OUTPUT);
}

void loop() {
duration = pulseIn(sensePin, HIGH);
if (duration > 1600) {
patternHigh();
} else if (duration > 1400) {
patternMid();
} else {
patternLow();
}
}

void patternLow() {
digitalWrite(ledPin, HIGH);
delay(200);
digitalWrite(ledPin, LOW);
delay(200);
}

void patternMid() {
delay(80);
delay(80);
}

void patternHigh() {
delay(30);
delay(30);
}

Arduino olarak kullandım. Pro Mini'lerden biraz daha büyük olsa bile V8FR II alıcıdan daha ufak ve harici bir TTL USB dönüştürücüye ihtiyaç duymadığı için çok pratik.

Son bir not olarak, APM, Multiwii, Naze32 gibi uçuş kontrol kartlarının temelinde Arduino olduğu için, işin elektronik ısmı ile ilgileniliyorsa Arduino öğrenmek, kendin yap tarzı projelerde çok fayda sağlayacaktır. Yukarıda da görüldüğü üzere tasarımı da aslında son derece kolaylaştıracaktır.

Zafer Bey çok eskilere dayanan Z80 Assembler geçmişim var. Programlama konusunda da epey bir birikimim var ama uzun zaman ara verdim. Hep PIC uygulamalarına başlamak istiyorum ama fırsat olmuyor. Arduino bir tür PIC uygulaması mıdır (lütfen cehaletimi mazur görün).

EDIT:
Armut piş ağzıma düş olmasın diye araştırdım. Atmel mikroişlemcili bir sistem olduğunu gördüm. Popülaritesi sanırım hazır multifonksiyonel modüllerden kaynaklı. Yani bir learning kit ile breadboard üzerinde proje geliştirip bu projeyi daha sonra hazır mini kartlara aktarıp herhangi bir kontrol işi için kullanmak mümkün. Yani en basitinden servo reverser, yavaşlatıcı vs gibi şeyler yapılabilir. Doğru mu anlamışım?

Sümer bey, Arduino'ya kullanımı son derece kolaylaştırılmış ve temelde Atmel işlemcisi kullanan bir PIC demek son derece yerinde olur. Kendi sitesinden bir tane indiriliyor. Ve bu IDE üzerinde hem kod yazılıyor hem de bu kodlar ekstra hiç bir programa gerek duyulmadan Arduino'ya yüklenip bir kaç saniye içinde çalıştırılabiliyor.

Arduino donanımları ise bir çok çeşit varmış gibi gözükmesine rağmen en çok kullanılan versiyonları(belki de ben bunları en çok kullandığım için öyle zannediyorumdur :) ) şunlar.

Bu kart aslında geliştirme kartı olarak tasarlanmış bir kart. Yani boyutları, üzerinde kolay çalışılmasını sağlamak üzere biraz büyük. 6 tane analog pini 13 tane dijital pini olan bir Arduino donanımı. Analog pinleri vasıtası ile ile 0 - 5V arasındaki analog voltaj değerleri okunabiliyor. Ve bu sayade bir sürü analog sensörü(voltaj, ısı, akım, ses, gaz, nem, ışık ...) kullanabiliyor. Dijital pinlerinden 6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabiliyor. Bu saydede herhangi bir RC kontrol kartını (flybarless ünite, multikopter kontrol kartı) bu pinler ile kontrol etmek mümkün oluyor. Gene bu 13 dijital pinin dijital giriş ve çıkış olarak kullanılabilmesi sayesinde, herhangi bir dijital sinyal bekleyen sistem için kontrol sinyali olarak kullanılabiliyor. Röle sürmek, led sürmek, adım motoru sürmek, yapılabileceklerden bazıları. Çoğu PIC gibi orasına kondansatör, burasına direnç takmak gerekmiyor. çalışması için gerekli her şey hazır durumda demek yerinde olur. Regüle edilmiş 5V ya da regüle edilmemiş 7V-12V ile beslemek yeterli. Toplamda 500mA çıkış verebiliyor.

Aslında UNO R3 ile nerede ise aynı özelliklere sahip. Analog ve dijital pin sayıları aynı fakat üzerinde USB girişi yok. Programlayabilmek için bir USB TTL dönüştürücü kullanmak gerekiyor. Ama boyutları yaklaşık 18x33mm oldoğundan her yere sığıyor ...

ProMini'nin, USB girişi barındıran versiyonu. 18x43mm'lik boyutları görecelei olarak daha büyük olsa da, bilgisayara takma konusundaki pratikliği nedeni ile bence Pro Mini'ye göre rahatlıkla tercih edilesi bir kart.

Uno R3'ün 13 dijital pin sayısına karşılık bunda 54 dijital pin var. Pin sayısı kısıtlamasını aşmak için harici bir multiplexer kullanmadan işlerinizi görmek için ideal bir kart. Geri kalan özellikleri hemen hemen aynı sayılır. Bu kart aynı zamanda, yarışmasını 2 defa kazanmış olan APM kartının iskeletini oluşturur.

Bu kartların klonları da doğal olarak mevcut. Arduino projesi açık kaynak kodlu bir proje olduğundan dolayı, klonları ile ilgili de Arduino firma logosu kullanmalarının haricinde legal bir sorun bulunmuyor. Performanslarında hiç bir fark göremedim, zaten Arduino platformu ve klonları temelde Atmel işlemcisinden oluşan bir platform ve Atmel işlemcinin kendisi çok ucuz.

BU kartları programlamak için gereken yazılım ise C tabanlı "Wiring" isimli bir programlama dili. Arduino sitesinde yığınla örnek kod var. Programlama geçmiş olanlar için alışmak hiç de zor olmayacaktır.

Arduino platformunun asıl gücü ise yazılım kütüphanelerinden geliyor. Sizin spesifik bir işi yaptırmak için yığınla kod yazmanıza gerek olmayabiliyor. Zaten birisi bu işi yapan bir kütüphane yazmış oluyor ve siz de bir iki komutla bu kütüphanenin tüm gücünü kullanabiliyorsunuz. Örnek olarak bir önceki mesajımda, kumandadan gelen siyali okuma işini yapmak için sadece PulseIn komutunu kullanmam yeterli oldu. PWM sinyalinin Low ve High olduğu değerleri ayrı ayrı okuyup aradaki fark süreyi hesaplamadan sadece tek ve basit bir komut ile sonuca gitmiş oldum.

Yanlız siz doktor değil miydiniz ? Uçak konusundaki engin tecrübeniz nedeni ile çok şaşırmasam da Z80 biraz spesifik bir platform olduğundan merak ettim ?

Sümer Yamaner' Alıntı:
EDIT:
Armut piş ağzıma düş olmasın diye araştırdım. Atmel mikroişlemcili bir sistem olduğunu gördüm. Popülaritesi sanırım hazır multifonksiyonel modüllerden kaynaklı. Yani bir learning kit ile breadboard üzerinde proje geliştirip bu projeyi daha sonra hazır mini kartlara aktarıp herhangi bir kontrol işi için kullanmak mümkün. Yani en basitinden servo reverser, yavaşlatıcı vs gibi şeyler yapılabilir. Doğru mu anlamışım?
Yani süpersiniz :). Bunu ben cevap yazarken düzenlemişsiniz ve aslında anlatmak istediğimi özet olarak yazmışsınız :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yani süpersiniz :). Bunu ben cevap yazarken düzenlemişsiniz ve aslında anlatmak istediğimi özet olarak yazmışsınız :).

Süper olan sizsiniz. Ben iki web sitesi dolaşana kadar Arduino Quick Start Guide yazmışsınız. :) Çok teşekkürler. :D

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yanlız siz doktor değil miydiniz ? Uçak konusundaki engin tecrübeniz nedeni ile çok şaşırmasam da Z80 biraz spesifik bir platform olduğundan merak ettim ?

Doktorluğu hobi olarak yapıyorum desem?! :D
Aslında işe Sinclair ZX81 ile başlamıştım sonra Spectrum geldi desem herhalde Z80 olayı anlaşılacaktır. ZX81'in 1kB RAM'inin 3 kB yapılması porocesi, Spectrum'a Centronics interface porocesi, EPROM programlayıcısı porocesi, EKG monitörü porocesi... Öyle devam etti. Taa ki ihtisasa başlayana kadar. İhtisasta günde 36 saat çalışmam gerektiği için aksadı! :D

Adminlerim arduino konusu olarak sabitlenecek kadar konu pişti artik Arduino diye bir forum konumuz olsun

Zafer hocam harika bir konu ve zevkle takipteyim , Sümer hocama gelince , O zaten tam hakkıyla profesör ... 2 adet fuselage giydirme projem var(250 ve 450 sınıf) , şimdi hazır led kit mi alsam , yoksa kendim dıy aydınlatma mı yapsam kararsız kaldım.Bir de yeni kumandam 7 kanal , bu işlere ne kadar izin verir bilemiyorum ama bu bilgilere gerçekten ihtiyacım vardı.
Zafer hocam , bu kart ile rotating bacon lamp yapma imkanımız var mı , hangi rc modelde görürsem göreyim , hep ilgimi çekmiştir.Nette birkaç kaynak buldum ama malesef elektronik bilgim yetersiz olunca , öyle baktım sadece.PİC programlama işi oldum olası bana da çok çekici gelmiştir.Eğer buna benzer bir çalışmanız olursa ilerde, dört gözle paylaşımınızı bekliyor olacağım , Sümer abimin kumanda askı ölçülerini beklediğim gibi... :p :lol:

Hakan'cığım bence rotating beacon görünümü verecek bir şey mikroişlemci sistemleri ile de yapılabilir ama şu devreyi denedim çok güzel çalışıyor:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Offf bu kötüydü işte! :D Askı arabada. Hemen not alıyorum. Yarın ölçeceğim.
Estağfurullah Sümer abi , seni çok seviyoruz , ben şaka babında yazdım , eminim zamanın olduğunda zaten yazarsın ...Devre şeması için de ayrıca teşekkür ederim.Hele bir başına oturayım fuselagelerin , mutlaka işime yarayacak.......... :saygilar:

bende bişey sorucam quadcopter uçuş kartını kendimiz yapabilir miyiz? ilerde böyle planlarım varda. boş kare bir işlemciyi alıp onu programlayıp birde jiroskop ekleyip baskı devre yapma fikrim var.

bide 4 mavi 4 kırmızı ledi yakabileceğim basit bir devrenin pcb sini çizebilecek gönüllü bir arkadaş olursa çok mutlu olucam biliyorum taktım baskı devre yapma işine ama mühendislik okuduğum için böyle şeyleri yapmam gerekli gerçi makine okuyorum ama olsun elektronik herkese lazım :)

şöyle dosya upload olsa bende o çizimi lazerden çıktı alıp plakete geçirsem elemanları lehimleyip kullanabilirim. sanırsam çok basit bir devre ama pcb ye dökemiyorum. belki bu bir başlangıç olur ilerde türk malı quadcopter seri üretim fabrikası kurarım belli mi olur

bu yaz cnc freze tezgahı yapma fikrim var. öyle birşey yaparsam quadcopter frame den dişlilere kadar üretim yapmayı düşünüyorum. belki sitelerden parça siparişleri bile alabilirim çok az bir ücretle. ondan sonrada sırada 3d yazıcı yapma projesi var.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Estağfurullah Sümer abi , seni çok seviyoruz , ben şaka babında yazdım , eminim zamanın olduğunda zaten yazarsın ...Devre şeması için de ayrıca teşekkür ederim.Hele bir başına oturayım fuselagelerin , mutlaka işime yarayacak.......... :saygilar:
Yap artık şu fuselage yoksa zaman aşımından geri alabilirim[emoji16]

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Zafer hocam , bu kart ile rotating bacon lamp yapma imkanımız var mı , hangi rc modelde görürsem göreyim , hep ilgimi çekmiştir.Nette birkaç kaynak buldum ama malesef elektronik bilgim yetersiz olunca , öyle baktım sadece.PİC programlama işi oldum olası bana da çok çekici gelmiştir.Eğer buna benzer bir çalışmanız olursa ilerde, dört gözle paylaşımınızı bekliyor olacağım , Sümer abimin kumanda askı ölçülerini beklediğim gibi... :p :lol:

Led ile rotating beacon şunun gibi bir şey midir ?

Eğer yukarıdaki gibi bir şeyse, rahatlıkla yapılabilir :). Bu arada parmağı sonradan farkedip videoyu yeniden çekmeye üşendim ...

Aslında navigasyon ışıklandırmada strobe led diyorlar buna galiba ama benim kastettiğim şöyle bir ışık sistemi...

Soldakine sonsuz dönen servo motor ile bir düzenek yapılmış , sürekli yanan bir ledi mekanik olarak gerçeği gibi simüle etmiş arkadaş ama , bu mekanik sistem çok yer kaplayıp gereksiz ağırlık.Sağdaki ise 4 smd ledi elektronik bir ekipmanla simüle etmiş ve bence çok gerçekçi , bunu araştırıyorum Zafer bey......... :RCKolik: