MSH Protos Unboxing / Montaj / İnceleme

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selamlar,

Yeni modelim olan MSH Protos 'un kutu açma, montaj, maiden uçuş gibi aşamalarını bu başlıktan paylaşacağım. Unboxing ile başlayalım ;)

MSH Protos 500 FBL Öninceleme / Nabız Yoklama / Yorumlarınız

UNBOXING

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İLK BAKIŞ / GÖZE ÇARPAN ÖZELLİKLER

**İniş takımı elastomerik plastik (Gorilla)... Klasik plastiklere göre daha elastik, kırıma dayanıklı...

**Tek kayıştan aktarım sistemi... Motor, ana rotor ve dişli arasındaki hareket tek bir dişli kayış vasıtasıyla sağlanıyor. Avantajları; uçuşta aşırı derecede sessiz ve aktarmayı sağlamak için çok daha az parçaya ihtiyaç duyuyor. Motor pinyonu içindeki one way rulmanı sayesinde otorotasyon esnasında kuyruk rotorunun hareketine devam etmesi sağlanıyor. Bu aktarım sisteminden dolayı ana dişli basit kalmış ve fiyat olarak çok ucuz (3-4 dolar kadar) ve kayış aktarmalı olduğundan dişli sıyırma sıkıntıları daha düşük olasılık. Tabii kayış gerginliği ayarlama gibi dikkat edilmesi gereken hususlar var.

**Batarya sabitleme o-ringlerle gövdenin yan kısımlarında bulunan çentikler sayesinde kolayca oluyor. Pratik ve uçuş sırasında güvenli bir sabitleme metodu...

**Plastik ve karbonfiber olmak üzere iki versiyonu var. Benim almış olduğum karbonfiber versiyonu stretch imkanı da sunuyor. Tabii ekstra masraflardan bir süre kaçınacağım. Modeli gerçekten beğenirsem ve uzun süre kullanmak istersem ilerleyen zamanda gerekli masraflarda bulunabilirim, şu an için erken.

**Kuyruk servosu kuyruk borusunun üzerine konumlandırılmış. Kayış aktarma sistemi gerginlik ayarlamayı gerektiriyor ve bu durum gövde ile kuyruğun uç kısmı arasındaki mesafeyi değiştiriyor. Kayışı her ayarlamada kuyruk servosunun merkezini de ayarlama durumundan kaçınmak için servo ve borunun birlikte hareket etmesi istenilmiş..

**Servo frameleri arasındaki mesafe ayarlanabilir. (bir tarafındaki slot delikler yardımıyla) Değişik boyutlardaki servolara uyum sağlayabiliyor.

**Kuyrukta dual push slider var, bükülme ve sıkışmadan kaçınmak için.. Kuyruk şaftı 5mm temperlenmiş çelikten...

**Karbonfiber frame aralarında 3 adet teknopolimer parça bulunan iki karbonfiber plakadan oluşuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Frame: 1.5mm kalınlıkta iki adet karbonfiber plaka

Aktarım Sistemi: Tek kayış HTD3mm (motor-ana rotor-kuyruk rotoru)

Ana Paller: 430mm (kit ile gelen) , 470mm'ye kadar upgrade edilebilir

Batarya: LiPo 4s 3700mAh, LiPo 5s 3300/3700mAh, LiPo 6s 2500mAh/3000mAh

Önerilen Bayarya: Lipo 5s 3500mAh

Ana Rotor Çapı: 965mm (430mm ana paller ile)

Kuyruk Rotor Çapı: 192mm

Toplam Uzunluk (palsiz): 955mm

Toplam Uzunluk (430mm paller ile): 1185mm

Ana Şaft Çapı: 8mm

Kuyruk Şaftı Çapı: 5mm

Toplam Yükseklik: 270mm

Swashplate Servoları: 3x Mini servo

Kuyruk Servosu: 1x Standart veya Mini servo

Ana Pal Kökünün Maksimum Kalınlığı: 10mm M3 vida

Kuyruk Pal Kökünün Maksimum Kalınlığı: 4mm M2.5 vida

Pinyon Diş Sayısı: 15T (kit içinde) 16T 17T 18T 19T 20T (upgrade olarak)

Ana Kasnak Diş Sayısı: 93T

Kuyruk Kasnağı Diş Sayısı: 20T (kit içinde) 18T (upgrade olarak)

Kuyruk Borusu Çapı: 17mm

Spindle Şaft Çapı: 5mm M3 vida

Ana Rotor Kafası Malzemesi: Al 7075 (Ergal)

Ana Şaft Malzemesi: Steel 1000 N/mm^2 (Steeltech AG - ETG 100)

Plastikler: Latamid 66 GF30

KİTE DAHİL OLANLAR

Pinyon: 15T

Kuyruk Borusu: Aluminyum kuyruk borusu, uzatılmış versiyon (470mm paller ile kullanılabilir)

Ana Paller: 430mm MSH Karbonfiber

Kuyruk Palleri: Plastik 67mm, kök kalınlığı 4mm

Flybarless Ünite: MSH Brain

Motor: MSH by Scropion 3026 800Kv n° magnets = 10

ESC: MSH by YGE 60A

ESC ÖZELLİKLERİ

Maksimum Akım:
60A sürekli

Batarya: 2S den 6S e kadar

Governor Modu: Var

Soft-start: Var (soft-medium-hard)

Saat Frekansı: 8khz den 16khz e kadar

BEC: Var (switched BEC 5.5V, 3A continuous , peak 5A)

Aşırı sıcaklık ve Aşırı Yük Uyarısı: Var

Anti-spark koruması (batarya bağlama esnasında): Var

Ağırlık: 40g (kablolar dahil)

Programlama: Programming Card II ve III ile

-----

Karbonfiber ve Plastik Kit Arasındaki en temel fark; Karbonfiber kite MSH51326 upper motor shaft support monte edilebiliyor. (Bu parça 470mm ana pal upgrade i için gerekli.) Yani karbonfiber kit upgrade edilebiliyor.

Son düzenleme:

Montaj safhaları...

1- Servo bloğu

2- Gövde

3- Swashplate

4- Rotor

5- Kuyruk

Son düzenleme:

Çeşmenin başına bir güzel inmiş :laugh:

Yorum: Budur :) Modelimi bulmuş durumdayım. Saf pal sesi, aktarmaların yarattığı gereksiz gürültülerin yokluğu, uçuşta verdiği hissiyat, (eğer pilotajım yetse) yatayda ulaşabildiği hız ve çeviklik (bunda hafifliğinin de etkisi var daha tam ölçmedim tahmini pil dahil 1600-1700), her açıdan memnun kaldım.

ESC işi fastladin yılbaşı tatiline denk geldi, çözülür diye umuyorum. Onun dışında kanopide alttan biraz daha dremel zımpara ile açmam lazım ve metal canopy mount alacağım. Başka da bi sıkıntı yok. Bu arada BD3SX de canavar ünite. Resmen bilgisayar oyunundaki hile gibi...

Tavsiye olunur, fakat montaj safhası zaman zaman sinir yıpratıcı. Sonuçta ortaya çıkan ürün tatmin edici... Az biraz takılayım (birkaç ay, o arada şu esc falan da çözülsün) sonradan 470mm upgrade yapabilirim. Modelle uzun sürecek bir birlikteliğimiz olacak gibi, Allah nazardan saklasın :)

Hayırlı olsun. Kırımsiz uçuşlar

Eline sağlık Rasim. İlk videoda baya mutlu ve heyecanlı göyorsun, sanki bayramlık almışsın da yarın bayramda giyecekmiş gibisin :)

Güzelcene toplayıp kırımsız uçuşlar dilerim.

Hayırlı olsun Rasim hocam :RCKolik:

Rasim çok güzel bir unboxing videosu izledik sayende. :bravo:

Biliyorsun bu modelden üst seviyede beklentilerimiz var forum olarak. :laugh: Ben yüzümüzü kara çıkaracağını hiç sanmıyorum. %p

Bu arada turuncu kuyruk palleri, iniş takımı ve bunlarla uyumlu kanopi ile bence bittiğinde çok güzel birşey olacak. Havada uçarken görmek için sabırsızlanıyorum. :thumbup:

Teşekkürler arkadaşlar ;) Bulaştık protosa, hayırlısı bakalım.

Türker abi ben Rasim Öztürk maiden'ı değil de Türker Akgün maiden'ı görmek için sabırsızlanıyorum. Şu lipo olayını çözeyim, birkaç tane lipo edineyim, rodajlarını yapıp gelirim o taraflara ;) Hatta o arada 3SX de gelmiş olur.

Modelin siyah haricindeki esas rengi turuncu olduğundan diğer zımbırtıları da uyumlu tamamlamak istedim. (Mehmet abinin sarı/yeşil tavsiyelerine göğüs gererek :laugh: ) Tabii kuyruğu da turuncu boyarsak nasıl olur bilmiyorum, başı kuyruğu karışabilir ama sarı da uymayabilir. Bilmiyorum bakacağım artık bi türlü ama daha karar vermedim.

Tekrar hayırlı uğurlu olsun Rasim :thumbup: Güzel günlerde, kırımsız uçuşların olsun inşallah %p

Bu sayede bizler için yabancı olan bir modeli daha yakından inceleme fırsatına sahip olmuş olduk :halay: Unutmadan aldığın upgrade de oldukça yerinde bence. Bunlar sayesinde model çok daha canlı ve renkli olacaktır :)

Rasim 1. vidyo bomba olmuş ya :halay: :halay: :halay: hediyesini kapmış çocuk gibi şahane :yuppi: :yuppi: pil olayı can sıkı olmuş :(

Teşekkür ediyorum ;) İş çıkışı ilk işim unboxing oldu :laugh: Pil olayı için foto ve video destekli iletişime geçtim adamlarla, bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Modelde aldığım indirim zaten ordan zararımı karşılıyor, en kötü indirim almamış gibi hissederim. Ama çözülür bir pilden sıkıntı yaratmaz fastlad.

İlk mesaja ürünün bazı detay fotoları ve teknik özellikleri eklendi. Montaja da bakalım akşamları ara ara veya cumartesi eğileceğim.

Rasim Fastlad sorun yaratmaz bence, bende zamanında fastlad tan ElyQ Vision Ulitmate almıştım 600 class Nitro bir model TR de benden başka kullanıcısı yoktu :D motorun ucuna takılan fanın momte edildiği parça yanlış delinmişti tam eksende değildi, önce ElyQ ile konuştum, ürünü fastlad tan almıştım onlarla iletişime geçin dediler , ve 4 gün sonra parçanın yenisi evime gelmişti :)

Hayırlı olsun abi çok güzel model :)

Rasim,hayırlı olsun
Modeli topla bir kocaeli yapalım
İlk uçuşu görelim.
Pallerin yere değmez inşallah.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi