Patlar Motorlu İlk Modelim için Uçak, Motor, Servo Seçimi

Düşük bütçe ile kumanda mı alınmalı? Uçak mı?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tamer kardeşim, ilginç bir tesadüf. Benim de ilk uçurduğum uçak Coota'dır. :) Onu uçuran plaj terliğini bile uçurur. :D
Modeli 60'lık olarak düşünürsen fiyat epey bir katlanacak. Çünkü motor daha pahalı olacak. Açık konuşmak gerekirse ASP61 alacağına OS46AX almanı tercih ederim. Zaten piyasada pek de öyle 60'lık alttan kanat trainer yok gibi. Low Wing Trainer stoklarda yoksa Al bir Convertible ya da Tiger bak keyfine.
Lafınızla bin yaşayın hocam.Tam yerinde bir tabir oldu :laugh: Coota'yı uçurmada neredeyse hiç zorlanmadım diyebilirim.Tek sıkıntısı süzülüşü iyi olan bir model değil.Benim zorlanmamamın sebebi sanal pilot olduğum için sanırım.Oradan biraz el yatkınlığım var.Yeni başlayacak olan arkadaşlar hiç bulaşmasınlar.Modeli defalarca kırdım.Kırdım,tamir ettim.En son tamir ede ede her tarafı hurdaya döndü.Ben de Organ bağışı ameliyatı yapıp ebediyete uğurladım. :lol:
Şaka bir yana Coota, tabir-i caizse bana modelciliği öğretti, tamiri öğretti.Hatalarımdan ders çıkarmamı sağladı.

Neyse.Low Wing Trainer,Convertible veya Tiger 3 arasında seçim yapacağım.Çok çok teşekkürler hocam. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Onu uçuran plaj terliğini bile uçurur. :D
Neler görüyor bu gözler :eek: Kavgada bile söylenmez bu söz Sümer abi. ;D Uçak dimi bu plaj terliğinden daha zor uçan cisim. :lollol:

Sizi sevgiyle karanlık tarafa davet ediyor ve hepinizi kucaklıyorum sevgili abi ve kardeşlerim, bitsin bu çile. :lol: :lol: :lol:

Uçakcı - Vantilatörcü Atışma :laugh: mesajları şu konuya taşınmıştır. Ordan devam edilebilir ;D

Tekrar merhabalar.Seagull Low Wing 40,Phoenix Tiger 60,Phoenix Tiger 3 bunlar tercih edeceğim modeller arasında.Kararım kesin.Tercihimi bu 3 model arasında kullanacağım.Sümer hocamın kullanmış olması sebebiyle Seagull Low Wing 40 kafama daha çok yattı fakat modelin küçük olması sebebiyle(kanat açıklığı yaklaşık 140cm) biraz tereddüte düştüm.Şuan kullanmakta olduğum Wing Tiger modelim hafif bir rüzgarda beşik gibi sallanıyor ayrıca sakin bir havada aerodinamik yapısından dolayı hızlı uçuş yapmak mümkün olmuyor.Bundan dolayı endişe duyuyorum.Seagull Low Wing 40 ve Phoenix Tiger 3 zaten birbirine çok benzer görünüş ve boyut olarak.Bu iki modeli tercih edersem kesinlikle siz değerli hocalarımın tavsiye ettiği OS46AX,OS55AX,ASP46 veya ASP52 motorlarından birini tercih edeceğim.Bu motorlardan hangisini almak daha iyi olur?

Eğer bütçeyi ayarlayabilirsek ilk tercihim 60 lık model olmasından dolayı Phoenix Tiger 60 olacak.Model uçak grubumuzdan bir abimiz de öyle tavsiye etti.Peki bu modele hangi motorlar uygun olur ASP ve OS marka olarak? Aralarında çok fazla fark var mı performans ve kalite açısından?

TT, OS, ASP ve JBA. Bunların hepsini kullandım. Rodajı tamamlanmış ve bakımları yapılmış bütün motorlarım keyifle çalışıyor. Hiçbir motorumu bir diğer motorumdan üstün tutmam. En çok sıkıntı çıkaran motorum JBA'larımdan ikisiydi. Birinin krank şaftı veya biyel kolu sorunluymuş, tamir etmeyi tercih etmedim ve yedek parça olarak tutuyorum; diğerinin de sebebinin karbüratörün hintyağı nedeniyle çamur gibi olmasıymış. Güzel bir temizlikten sonra o motorum da keyif veriyor artık. Tespitlerime göre OS marka motorlar genel olarak 'ayarsızlığa' karşı daha toleranslıdır. Buna karşın bir kardeşimize ucuza ikinci el bir uçak aldık, üzerinde de pitts egsozlu eski bir ASP52 vardı. Şimdiye kadar karşılaştığım en mükemmel çalışan motordur.

Bence 60'lık uçak yerine 55SX takılı 46'lık uçak tercih edilebilir. 60'lık uçağa 55AX,61FX, 75AX, FS72, FS91 uyar.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Motor konusunda sayenizde bilgi edinmiş oldum çok teşekkür ederim.Peki kısaca Seagull Low Wing 40 + OSS55AX almak daha mı iyi olur demek istiyorsunuz?

OS 55 AX 11x7 pervane ile Seagull modeli için uygun. OS bana göre piyasadaki model uçak motorlarının Rolls Royce'u. :)

Merhabalar.Phoenix Tiger 60 ile OS65AX motor kullanan oldu mu acaba daha önce? Modeli uçurmaya uçurur buna eminim fakat akrobasi için yeterli gelir mi? bu konuda emin olmak istiyorum.Bilgisi olan var mı acaba? Hala kesin karar verebilmiş değilim.Bu işin sonu nereye gidecek hiç bilmiyorum. :lollol: :lol:

Tamer Öztürk' Alıntı:
Motor konusunda sayenizde bilgi edinmiş oldum çok teşekkür ederim.Peki kısaca Seagull Low Wing 40 + OSS55AX almak daha mı iyi olur demek istiyorsunuz?

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhabalar.Phoenix Tiger 60 ile OS65AX motor kullanan oldu mu acaba daha önce? Modeli uçurmaya uçurur buna eminim fakat akrobasi için yeterli gelir mi? bu konuda emin olmak istiyorum.Bilgisi olan var mı acaba? Hala kesin karar verebilmiş değilim.Bu işin sonu nereye gidecek hiç bilmiyorum. :lollol: :lol:

Seagull Low Wing + 55AX ya da Tiger 60 ile 65AX... İkisi de gayet iyi kombinasyonlar.
"Akrobasi" (aslında aerobasi demeyi tercih ederim) deyince ne anladığın çok önemli.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden tüm RCKolik ailesine selamlar,sevgiler.İlk balsa model uçağımı sipariş vereceğim bugün veya yarın.Alacağım mağazanın Sürat Kargo ile anlaşması bulunmakta ve kampanya kapsamında kargo ücreti ödemeyeceğim.Phoenix Tiger 3 40-55 modelini sipariş vereceğim.Mağaza İstanbul'da bulunmakta.Ankara'ya sipariş vermem durumunda teslimat sizce kaç gün sürer? Sürat kargo firmasını daha önce kullanan oldu mu? Tavsiye eder misiniz? Veya anlaşmasız olarak diğer firmaları kullansam ne kadar ücret tutar?

Kıbrıs'a gönderim durumunu bilemeyeceğim ama Surat kargo da fena bir kargo firması degil. Diğer firmalardan ne eksiği ne de fazlası var bence :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kargo firmasının adı değil yerel şubesi önemli. Farkı yaratan budur. Aynı firmadan ben çok memnun olabilirim başkası küfrediyor olabilir.

Sanırım haklısınız.Türkiye'den Kıbrıs'a aldığım bilgi doğrultusunda 165 - 200 TL civarında kargo ücreti çıkıyor diğer firmalarla.PTT'nin politika değiştirmesinden dolayı kullanma imkanım yok.Gümrük vergisi + kargo masrafı, modelin parası kadar masraf çıkıyor ortalama olarak.En güzeli Türkiye'den gelen eş,dost a getirtmek olacak.Gerçi o da riskli.Sivil Havacılık Dairesi tarafından İHA yönetmeliği yayımlandı.IHA kayıt prosedürüne tabi olacaktır muhtemelen.Neyse, madem ki siz memnunsunuz o halde birazda risk alarak deneyelim Sürat Kargoyu.Hilal Hobbyland'dan alacağım modeli.Herkese teşekkür ediyorum.Sağolun. :saygilar:

Herkese merhabalar.Sonunda ilk ARF balsa modelimi Phoenix Tiger 3 46-55 modelimi satın aldım. Sivil havacılık izinleri,gümrük işlemleri,...vs derken neredeyse yarın günümü aldı fakat yine de değdi. :halay: İlk etapta Seagull Low Wing 40 modelini düşünüyordum fakat bu model daha cazip geldi.İkisi arasında seçim yapmam gerekiyordu, kalbimin sesini dinleyip Phoenix Tiger 3'dan yana tercih yaptım.Sonuç olarak fazla bir kaybım olacağını sanmıyorum sonuçta hemen hepsi aynı uçuş karakteristiğine sahip uçaklar.Bazı görselleri sizinle paylaşayım.Şimdilik kutuyu kontrol amaçlı açıp geri paketledim.Modeli kurup uçurabilmem için malesef biraz zamana ihtiyacım var.Tüm abilerime sabırlarından ve yardımlarından dolayı minnettarım.Çok teşekkürler. :saygilar: :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çok yakışıklı. Hayırlı olsun.