SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

Ynt: SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

byedz' Alıntı:
........En basiti alvin chai adam 10 yildir ucuyor , herseyi kendi ogrenmiş ...

1 yil komple hover sonraki yil nose in calismis nerdeyse 1 yil priflip calismis , adamin ucuslarinin cogu bigsky , en son sova dayali ucucagi zaman yere yaklasiyor... herif cok disiplin li cidden ...
Bu adam.kullanmasinda ben mi kullaniyim bu ekipmanlari ???

Evet biz Tr modelcileri de kendimiz ogreniyoruz genellikle , kendimjz arastirip sorup sorusturarak ogreniyoruz evet bilgilerimiz paylasiyoruz bu kismida cok guzel yani kendimizi cidden teknik anlamda gelistiriyor , bilgilerimiz ile birbirimizin teknik anlamda gelismesine yardim ediyoruz bu kisima kadar da guzel ...

Ama yalnis yaptigim bir nokta ki cogu modelci de bu sekilde , pilotaj anlaminda birbirizimi destekleyecek yonergeler yontemler , vsvsvsb gibi noktalarda eksigiZ ,yani teoride yurt disindaki cogu pilotdan fazla , ama pratik de eksigiz ...

3D ucan cogumuz hepimiz hep kalip calisip kalip ucup kaliplari birlestiriyoruz , kisa vadede ayni turkiye super ligdeki takimlar gibi ilk sene sampiyon luk olmadi avrupa kupasi seneye oldu oldu olmadi direk teknik ekip degisikligi ...

Yani kisa vadede basariya endeksli o yuzden husran cok oluyor kirim cok oluyor bu yuzden ...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Valla Ediz cok guzel ve yerinde tespitleride bulunmussun, sana aynen katiliyorum kardesim. :thumbup:

Mesela cogu kardesimiz bu hobiye baslar baslamaz ve henuz 1-2 ay gecmeden hemen invert ucuslara geciyor. Ya kardesim duzde duzgun uctun, tum hareketler ne zaman oturdu da invert geciyorsun. Bir yarisma mi varda oraya katilmak icin bu kadar hizli kosuyorsun.

Bu acelecilik turk milleti olarak yapmizda, kanimiz da var. Hemen olsun bitsin istiyoruz. Gerekli SABRI ve disiplini gostermiyoruz. AMA burada en buyik sikinti cevremizde olumlu ornek modelci olma bulma zorlugu. Etrafimizdaki arkadaslarimiz Cok hizli olunca, hareketleri oturmak yerine Bir nevi stick ezberleme on plansa olunca, biz de buna ayak uydurmak zorunda hissediyoruz galiba :laugh:

Gerci Ben bu Konuda ender sansli kisilerden birisiyim, zira yaninda Turker kardesim var. Kendisi su Ana kadar gordugum en disiplinli ve sabirli modelci. Mesela cogumuz icin Bir hareketi hatasiz 3-4 defa yapmak, heni Bir harekete gecmek icin yeterli iken, Turkerin bu hareket tamamdir demesu icin nerede ise ustu uste sonsuz defa yapabiliyor olmasi gerekiyor .

Benze sekilde Adana ekibi de sansli Bir ekip. En son bildigim kadari ile Ilker hocamin onderliginde belli Bir plan kapsaminda ucma karari aldilar. Mesela yeni Bir harekete gecmeden once, diger arkadaslarin o harekete tam not vermesi gerekiyor. Detaylari Ilker hocam paylasacaktir.

Simdi son olarak bu guzel tespiti olumlu Bir hareket haline getirmek adina, degisik zamanlarda talep olarak da gelen YENI BIR BOLUM acmaya karar verdik. Detaylari gun icerisinde paylasiyor oluruz ;)

Re: SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

Abi Lynx Disliyi ben de kullanmaya basladim.Disi plastik degisebiliyor.Acikcasi bunu secme nedenim orjinal siyah eriyor ve heryeri simsiyah toz icinde bırakıyor.Performans acısından bir fark yok.

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Abi Lynx Disliyi ben de kullanmaya basladim.Disi plastik degisebiliyor.Acikcasi bunu secme nedenim orjinal siyah eriyor ve heryeri simsiyah toz icinde bırakıyor.Performans acısından bir fark yok.
Bilgilendirme için teşekkürler Mehmet :thumbup: Anladığım kadarı ile dişli kırılma problemi özellikle 500 gibi küçük sınıfta klasik bir problem, büyüklerde bir sıkıntı olmuyor :)

Abi 500 ve 570 i bilemiyorum, fakat uretim tipi ve malzemesi butuk ihtimal.aynıdır.Onu kırmak inan beceri ister.

Sorun su olabilir, bende de oluyordu, ana dislinin onundeki slant disli aluminyum ve eriyor.Disleri keskinlesiyor ve ana disliyi eritip zamala dislerini kırıyor.Bu nedenle Sab upgrade steel slant disli cıkardı.Ben alıp taktım.Daha kalın ve etli disleri var.

Ynt: Re: SAB Goblin 570 Elektronik Tercihimiz ve Genel Setup bilgileri

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Abi 500 ve 570 i bilemiyorum, fakat uretim tipi ve malzemesi butuk ihtimal.aynıdır.Onu kırmak inan beceri ister.

Sorun su olabilir, bende de oluyordu, ana dislinin onundeki slant disli aluminyum ve eriyor.Disleri keskinlesiyor ve ana disliyi eritip zamala dislerini kırıyor.Bu nedenle Sab upgrade steel slant disli cıkardı.Ben alıp taktım.Daha kalın ve etli disleri var.
Mehmet bey tam anlamadım. Aliminyum Dişli ana Dişli yimi eritiyor yoksa tam tersimi. Bide aldığınız yeni Upgrade takım halinde mi aldınız yoksa sadece metal olanı mı aldınız.

Mehmet Karakaya' Alıntı:

Şimdi durumu bir özetleyelim isterseniz.

1- Anladığım kadarı ile 500 dahil büyük modellerde stock main gear diş erime problemi var. Mehmet'tin yukarıdaki mesajından anlaşılan bunun sebebi "Main Gear" temas eden "Slant" dişlisinin Aluminyum olması ve zaman içerisinde kendisinin aşınması sonucu keskinleşen diş aralığının Main gear dişlilerine zarar vermesi.

Bu Goblin 500 Main gear dişli resmi. Zannedersem bu duruma güzel bir örnek

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Unutmadan söyleyeyim, Goblin 570'de "Slant Dişli" upgrade edilmiş durumda. Eskiden Aluminyum olan bu dişlinin malzemesi değiştirilmiş durumda.

3- Diğer ana problem ise, Main Gear ortadan parçalanması. Anladığım kadarı ile bu sorun özellikle 500 çok yaşanmış. Bert açıklamasına göre 570 'de yine bir upgrade sonrası Main gear malzemesini değiştirmişler. Fakat Erhan yukarıda bahsettiği dizayn sorunu (Ana mile bağlantı noktası olan metalın main gear gömülü olması) aynen devam ediyor.

En son Ilker hocamızın yurtdışıdan takip ettiği kadarı ile özellikle 12S konfigurasyonlu Goblin 570 benzer kırılma durumları yaşanmaya başlamış.

Ekte kırılan bir goblin 500 main gear dişlisini paylaşalım.

Hatta Goblin 500 için Main gear upgrade parçasını çıkarmış ama 570 de olduğu gibi yine yanlış dizayn

SAB Heavy Duty Main Gear - Goblin 500

Bu durumda Main gear kırılma problemi için en mantıklı çözüm, Erhan'ın paylaştığı lynx Upgrade Main dişlisi

NOT: Benim anlatıklarım bunlar. Yanlış ve eksiğim var ise düzeltilmesini rica ederim ;)

Bunu aslinda HF de okumustum, sorunum ana dislinin erimesi ( gozle gorulur hale gelmisti artik) ve her yeri simsiyah toz kaplamasi idi.Kanopini ici, helikopterin mekanik kismi pislik icinde kaliyordu.Daha sonra ogrendimki ( ben dikkat etmemisim) ana dislinin onundeki kucuk slant disli( secondary shaft uzerinde olan zamala eriyor daha dogrusu torpulenip disleri keskinlesiyor.Bicak gibi oluyor.Bu da bizim siyah disliyi eritip toz icinde birakiyor.zamanla disleri kiriyor.Zaten disli kirilma sikayetleri genelde 2 ye ayrilma degilde birden fazla disli kirilma siyirma seklinde.Sab da bu sorunu cozmek icin o aluminyum disli yetine steel olani uretmis.Onu aldim bu keskinlesmiyor dolayisi ile ana disli erimiyor.Digerine gore de biraz daha etli.Lynx e gelince cok upgrade parca aldim makineye alirken onu da koydum.Bir fark hisstemedim ben
Sozde daha sessiz diyorlar ama bence ayni.

Iste bunlar;)

bildiğim kadarı ile have duty dişli takımını birlikte almak lazım. çelik pinyon u takınca onun takımı olan ana dişlide upgrade edilmesi lazım. helidrec de geçen yıl almaya kalkıştığımda ürünün altında bu açıklama vardı.

goblin 500 ün manualinde: kuyruk kayışı, motor kaışı. ana dişli, pinyonve damperlerin değişmesini söylüyor. 100-200 uçuş arasında. eğer sadece ana dişli değiştirip pinyon değişmezse. resimdeki sonuçla başbaşa kalabiliriz.

ama hava duty dişli takım halinde alıdığımızda. ne kadar sürede değişeceği hakkında bir bilgiye sahip değilim.

Var set aldim ben, ama lynx vardi beyaz daha hos gibi geldi onu taktim o yuzden;)

Her zaman olduğu gibi bu değerli tecrübe ve bilgilerin bu konu başlığı altında kaybolmasına gönlüm el vermedi ve UPGRADE ile ilgili yeni bir konu açtım.

İlgili mesajarı taşıdım. GOBLIN UPGRADE konusunu aşağıdaki yeni konumuz üzerinden devam edebiliriz :saygilar:

Geçn arkadaşlarımız kadar olmasa da, biz de yavaştan yavaştan montaja devam ediyoruz :lol: :lollol:

NOT: Bu arada her ne kadar montaj videosu çekmeyeceğim dedimse de :D Bert'in Goblin 500 için hazırladığı detaylı kurulum videolarına atıfta bulunarak, özet montaj aşamalarının videolarını çektim :halay: Montajın bitmesi ve videoların düzenlenmesi sonrasında ayrı bir konu olarak paylaşacağız inşallah ;)

Öncelikle Kafa montajımız bitti.

Kuyruk pal tutucu montajı da tamamlandı ;)

gayet güzel oluyor abi dual point slider kullanılan ilk goblin bu sanırım :)

DenizSERT' Alıntı:
gayet güzel oluyor abi dual point slider kullanılan ilk goblin bu sanırım :)
Ne demek istediğini tam olarak anlamadım Deniz :rolleyes: Eğer Kafa yapısından bahsediyorsan, Goblin 500 aynısı, bu kısımda bir değişiklik olmamış :)

NOT: Bu arada HPS Kafa yapısı ile ilgili mesajlar ilgili konuya TAŞINMIŞTIR.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ne demek istediğini tam olarak anlamadım Deniz :rolleyes: Eğer Kafa yapısından bahsediyorsan, Goblin 500 aynısı, bu kısımda bir değişiklik olmamış :)

NOT: Bu arada HPS Kafa yapısı ile ilgili mesajlar ilgili konuya TAŞINMIŞTIR.

Kuyruk silideri alttan üstten bağlanıyor abi ona denir dual point 2 noktadan slider :)