SPIRIT Pro Advance Menüsü ve Kuyruk Ince Ayarı

[Foto]: SPIRIT PRO ADVANCE MENÜSÜNDE, KUYRUK TİTREMESİ İÇİN Bİ KAÇ İNCE NOKTA

Ne güzel... Demek ki ama az ama çok herkese faydalı bi bilgi varmış.

O kismi yeni tecrube ettim zaten. Sonbaharda duzgun ucabildigimiz zamanlarda dusuk P ve yuksek I ile denemeler yaparken I titremesinin P titremesine cok benzedigini gordum.

Ya esasen bunlar ayarci adam isi. Ben biraktim bunlarin pesini. Ucuyorsa ellemeciyim ben artik. Cok bilmek biseye yaramiyor ucamadiktan sonra.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ne güzel... Demek ki ama az ama çok herkese faydalı bi bilgi varmış.

Aynen :thumbup:

Emre Kaman' Alıntı:
O kismi yeni tecrube ettim zaten. Sonbaharda duzgun ucabildigimiz zamanlarda dusuk P ve yuksek I ile denemeler yaparken I titremesinin P titremesine cok benzedigini gordum.

Ya esasen bunlar ayarci adam isi. Ben biraktim bunlarin pesini. Ucuyorsa ellemeciyim ben artik. Cok bilmek biseye yaramiyor ucamadiktan sonra.

Abi aslında haklısın,
ayarın en güzeli bence kbar- vbar ünitlere; bluetooth üzerinden bilgisayara bağlantı ile sen uçarken; tanıdığın ve bilgili bir kişi tarafından bilgisayardan yapılmasıyla oluyor. 2 pilde tine tuning'in kralını yapıyorsun,
biz bir arkadaşın kbara governor için fine tuning yaptık aynen bu şekilde, ben ayar yapıyordum arkadaş uçarken, efsane ayar oldu. Ama tablet telefon zor oluyor, en güzeli bilgisayar..

Kağan Kazancı' Alıntı:
Aynen :thumbup:

Abi aslında haklısın,
ayarın en güzeli bence kbar- vbar ünitlere; bluetooth üzerinden bilgisayara bağlantı ile sen uçarken; tanıdığın ve bilgili bir kişi tarafından bilgisayardan yapılmasıyla oluyor. 2 pilde tine tuning'in kralını yapıyorsun,
biz bir arkadaşın kbara governor için fine tuning yaptık aynen bu şekilde, ben ayar yapıyordum arkadaş uçarken, efsane ayar oldu. Ama tablet telefon zor oluyor, en güzeli bilgisayar..

:eek: :eek: :eek:

Bu benim ömr-ü hayatımda "zinhar" yapmayacağım bir şey. Ben uçarken BT modülü bile bırakmıyorum heli üzerinde. Ayar sırasında değişik tab'larda değişik modlara geçiyor üniteler. Mesela ikonda yanlışlıkla servo tabına geçtiğini düşün, kuyruk yok, pitch ve cyclic kontrolleri 3 adet min-zero-max. Yada bağlantı tipi tabında elinin başka bir şeye değdiğini düşün. ;D

O ayar işinin kralı vbar control ;)

Rasim Öztürk' Alıntı:
O ayar işinin kralı vbar control ;)

Rasim vbar controlle uçarken aynı anda yapabiliyor musun? mesela kuyruk gaini, in kalk şeklinde değil, uçarken değiştirilebiliyor pc + bt ile .

Emre Kaman' Alıntı:
:eek: :eek: :eek:

Bu benim ömr-ü hayatımda "zinhar" yapmayacağım bir şey. Ben uçarken BT modülü bile bırakmıyorum heli üzerinde. Ayar sırasında değişik tab'larda değişik modlara geçiyor üniteler. Mesela ikonda yanlışlıkla servo tabına geçtiğini düşün, kuyruk yok, pitch ve cyclic kontrolleri 3 adet min-zero-max. Yada bağlantı tipi tabında elinin başka bir şeye değdiğini düşün. ;D

Abi vbar'ın yazılımı buna göre ayarlanmış ama, normalde ben de yapmam ama vbar'ın programında setup menüsüne girmek için uyarı veriyor, sonra giriyor. Eğer ne yaptığını bilen biri olursa kesinlikle sıkıntı yok.
Programı açıp bir göz at böyle olduğuna hak vereceksin muhakkak.
Zaten programdaki vibration analyzer bu iş için yapılmış bir özellik.
Aşağıdaki resimlerde bak advanced menüsü de güvenli bir şekilde ulaşılabilecek şekilde yapılmış..
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet yapabiliyorum. Governor gain falan da değiştirebiliyorum. Knob lar bu iş için kullanılabiliyor. Kazara elin değer, istemediğin an değişir diye, bir de switch var parameter lock fonksiyonu için. Kilitli iken knoblar deaktif.

Ben spirit bluetooth modülünü heli üzerinden sökmüyorum. Ama uçurmadan önce bağlantıyı kesiyorum. Bir de bu kuyruk sallama benim Goblin Sportta da var. Sanırım Mehmet Abinin 570 inde de olmuştu. Onun sorunu yanlış hatırlamıyorsam kuyruktaki açık rulmanlardandı. Bu akşam bi kontrol edicem.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Evet yapabiliyorum. Governor gain falan da değiştirebiliyorum. Knob lar bu iş için kullanılabiliyor. Kazara elin değer, istemediğin an değişir diye, bir de switch var parameter lock fonksiyonu için. Kilitli iken knoblar deaktif.

Bak o güzelmiş işte , vbar control kullanmadığımdan bu fonksiyonu bilmiyordum, zaten bu olmasa vbar controlün bir anlamı kalmaz,
ben dx9 da gainlerde trimleri kullanıyorum ama sonuçta ünitedeki ayarlarla oynayamıyoruz. Yine de pc + bt ikilisi vbar control 'ü olmayan kullanıcıların işini görür diye düşünüyorum.

Bu arada spirit konusunu trollediğimiz için de diğer arkadaşlardan özür diliyorum :embarras: :lol:

Cahit Kaş' Alıntı:
Ben spirit bluetooth modülünü heli üzerinden sökmüyorum. Ama uçurmadan önce bağlantıyı kesiyorum. Bir de bu kuyruk sallama benim Goblin Sportta da var. Sanırım Mehmet Abinin 570 inde de olmuştu. Onun sorunu yanlış hatırlamıyorsam kuyruktaki açık rulmanlardandı. Bu akşam bi kontrol edicem.

Ben kbar 'a sürekli takılı tutuyorum, ikon varken ona da sürekli takılı tutuyordum.

Ancak ikon'un android uygulaması biraz tehlikeli uçarken ayar için. Kesinlikle denemem bile, hatta vbarın'da android uygulaması tehlikeli, dokunmatik cihazlar ciddi riskli bu iş için, ancak vbarın pc programı ile bluetooth donanımı olan bir laptop ile efsane ayar yapılıyor. 1-2 pilde ince ayarlar oturmuş oluyor.
Tekrar belirtmek isterim; vbar'da setup 'a girerken bile uyarı veriyor, program setup'a girmeden bu tip ayarlar yapılacak şekilde yazılmış, diğerleri için aynı şeyi diyemem. Ne ikonun ne spiritin yazılımında bunu yapmak mümkün değil malesef..

Faydalı yanlarından sadece biri bu.

Çok uzun hikaye, dilim döndüğünce çeviri yapıyorum, kendi videolarımı paylaşıyorum, bölümü altında paylaşımlarımı sürdürüyorum.

Forumun pek salladığı yok da, ziyanı da yok.

Cahit Kaş' Alıntı:

Benim sorunumda galiba aynısı vakit bulabilirsem bende kontrol etmeyi düşünüyordum. Eğer benden önce kontrol edersen banada sonucunu haber verirsen sevinirim Cahit abi ;)

Kontrol ettim de rulmanlar doğruymuş. Zaten takarken du bu durum aklımdaydı. Ama uçuşa etkisini hissetmedim pek. Yüksek devirde azalıyor sanki.

SPIRIT Pro Advance Menüsü ve Kuyruk Ince Ayarı

Kuyruk Titreme konusana şuradan devam edelim arkadaşlar :RCKolik:

Kuyruk Titreme ( Tail Drift, Lazy Wag ) Sorunu ve PID Parametre Etkisi

Kağan Kazancı' Alıntı:
Bak o güzelmiş işte , vbar control kullanmadığımdan bu fonksiyonu bilmiyordum, zaten bu olmasa vbar controlün bir anlamı kalmaz,
ben dx9 da gainlerde trimleri kullanıyorum ama sonuçta ünitedeki ayarlarla oynayamıyoruz. Yine de pc + bt ikilisi vbar control 'ü olmayan kullanıcıların işini görür diye düşünüyorum.

Bu arada dipnot olarak şunu da söyleyeyim; ben vbar neo için pc+bt ikilisi iş görmez diye düşünüyorum. Eski vbar lar için tabii ki sıkıntı yok.

Bluetooth yok. Sebebi muhtemelen pazarlama stratejisi :)

Şuradaki 10. soruda cevabı var;

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu arada dipnot olarak şunu da söyleyeyim; ben vbar neo için pc+bt ikilisi iş görmez diye düşünüyorum. Eski vbar lar için tabii ki sıkıntı yok.

Bluetooth yok. Sebebi muhtemelen pazarlama stratejisi :)

Şuradaki 10. soruda cevabı var;
Aynen, bu şekilde kullanım vbar control satışını etkileyebileceğinden adamlar desteğini kaldırmış,
Merak ediyorum dsmx kumanda ile ne zaman çıkacak ünite ayarı?
Mesela spirit jeti kumandalar ile ayarlanabiliyor, 2016 bitmeden yada 2017de kesin normal kumandalarla kullanılan üniteler çıkacak bence, mesela spektrum ar7210bx de rescue var, adamlar ar7250bx çıkartıp onu da kumandadan ayarlı yapsalar dx9a da bir güncelleme oof of :halay: