Spirit Rescue Ters Çalıştı

bydmrblk

Kıdemli Uye
Herkese Merhaba Arkadaşlar :saygilar:

Uzun aradan sonra uçuş yapmak için sahaya gittiğimde anlam veremediğim enteresan durumlarla karşılaştım ???

Havalanmadan önceki kontrolleri her zaman yaparım bu seferde yaptım.
swash yönleri, kuyruk, gyro, RESCUE... Hiç bir sıkıntı yoktu.
Havalandık yine sıkıntı yok, idle açınca model sapıtmaya başladı ön ve sağa doğru aldı başını gidiyor. Düzelttim yine kendiliğinden gitmeye başladı, idle kapattım normale dönmeye başladı tekrar idle açtım yine aynı.

sonra normal modda rescueyi deneyeyim dedim aman Allahım :eek:
model düz hover pozisyonundayken yukarı fırlayacağına yere doğru hızla indi, skidleri son anda kurtardım.

bu anlattıklarım toplamda 30 saniye kadar süreyi kapsıyor.
indirdim heliyi üniteyi kontrol ettim yerinde sabit, mekanik olarak bir kusur yok son uçuştan beri bir şey değişmedi.
yerde rescue çektim,havalanmazdan önce yukarı giden swash uçuş esnasında aşağı doğru hareketlendiki kırımdan son anda kurtuldum
Elektrik kestim yeniden verdim herşey normal gibi gözüküyo,tekrardan havalandım idle açmadan biraz yükseldim rescue çektim bildiğiniz dunkanın yan hareketi gibi heli yana doğru havalanmaya başladı. Dedim bizim ünite sulandı, indirdim uçamadım.
neden ve niçin yaptığına bir anlam veremeyerek, Tek değişiklik Cahit ve Emre Abi'nin uzun zamandır muzdarip olduğu çift taraflı bantı değiştirdim de bu kadar vukuata bir pedin neden olacağına inanamıyorum.

evet spirit kullanan arkadaşlarım bu yaşadıklarım neyden kaynaklı olabilir yorumlarınızı bekliyorum. :saygilar:

Sorunun kaynağı bulundu : Tork tube rulmanının dağılması sonucu oluşan balansın etkisiyle titreşimin olması ve kumandadan subtrim verilmesi sonucu (verilmemesi gerekiyormuş) ünitenin sapıtması söz konusu olmuş, gerekli değişiklikler ve ayarlamalar yapılarak sorun giderilmiştir.
Herkese Teşekkürler

İbrahim geçmiş olsun kardeşim, başlığı okuyunca dedim heli gitti içeriği okuyunca rahatladım. Kurtarmış olman çok güzel, ucuz atlatmışsın. Galiba FBL ünite sapıttı cümlesini tam anlamıyla karşılıyor anlattıkların, ama sebebini bulmak şart tabi, umarım tekrarlanmaz hiçbirimiz için.

geçmiş olsun Allah muhafaza...

Geçmiş olsun,

Allah'tan kırımla sonuçlanmamış, buna çok sevindim..

İlla ki bir nedeni vardır diye düşünüyorum, ben de geçenlerde kabloları sıcak silikonladım üniteye çıkmasın diye ( Arda'nın olaydan sonra ) şimdi rescue çekince dümdüz çıkan heli hafif sol öne giderek çıkıyor.
Ancak bu çok farklı bir durum. Ünitenin loglarına bir bakabilir misin? Buradan paylaşırsan en azından birşeyler bulmaya çalışırız.

Bir de ; bank kullanıyor musun ? Rescue hangi modda kullanıyorsun?

normal mod da denediğin için olma ihtimali var mı acaba ?

geçmiş olsun İbrahim hocam belki kontrol etmişsindir ama Erhanın başına o rescue basınca yatarak yükselme gelmişti, bu proute optimizasyon diye ayar vardı orada çıkmıştı hata sende nasıl sonuçlanacak merak ediyorum.

Ibrahim kardesim ben hic denemedigim ve bilgi sahibi olmadigim icin yorum degil sadece insallah birdaha yasamassin diyecegim,
Gecmis olsun,

İbrahim geçmiş olsun kardeşim... :eek: Valla okurken bende eyvah gitmiş heli galiba derken , kurtulduğunu öğrenince bir oh çektim..
Spirit uzmanları mutlaka bir yorum yaparlar , ama bunlar dijital alet abiciğim , en kalitelisi bile havada her an herşeyi yapabiliyor...Buna da şükür diyelim.İnşallah sorun en kısa zamanda çüzüme kavuşur...

Mustafa Hacılar' Alıntı:
İbrahim geçmiş olsun kardeşim, başlığı okuyunca dedim heli gitti içeriği okuyunca rahatladım. Kurtarmış olman çok güzel, ucuz atlatmışsın. Galiba FBL ünite sapıttı cümlesini tam anlamıyla karşılıyor anlattıkların, ama sebebini bulmak şart tabi, umarım tekrarlanmaz hiçbirimiz için.

Aynen Mustafa sapıtmak en güzel şekilde ifade ediyo.
çok şükür kırım olmadı ama neden olduğunu da bulmamız gerekiyor.
Mustafa Hacılar' Alıntı:
normal mod da denediğin için olma ihtimali var mı acaba ?
yok Mustafa öyle bir ihtimal yok. çünkü rescue için mixleme hem normal mod için hem de idle up için ayrı yapılıyo.

İbrahim öncelikle geçmiş olsun. proute optimizsasyon na mutlaka bak. Log ları bizimle Paylaş sana zahmet . Bide spirit Thomas a bir mail atarsan iyi olur .

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kağan Kazancı' Alıntı:
Geçmiş olsun,

Allah'tan kırımla sonuçlanmamış, buna çok sevindim..

İlla ki bir nedeni vardır diye düşünüyorum, ben de geçenlerde kabloları sıcak silikonladım üniteye çıkmasın diye ( Arda'nın olaydan sonra ) şimdi rescue çekince dümdüz çıkan heli hafif sol öne giderek çıkıyor.
Ancak bu çok farklı bir durum. Ünitenin loglarına bir bakabilir misin? Buradan paylaşırsan en azından birşeyler bulmaya çalışırız.

Bir de ; bank kullanıyor musun ? Rescue hangi modda kullanıyorsun?

Sağolasın Kağan'ım

Ya abi bu kablolama işinde de bir sıkıntı var ha.
Mesela Arda'nın kabloları normal haldeyken rescuesi düz çalışıyordu.
benim kablolar bez bantla sarılı olduğundan biraz üniteye girişi sıkı yani kendiliğinden çıkması çok ama çok zor. ve benim rescue de senin bahsettiğin gibi hafif sol öne doğru çıkıyor ve ben bunu çok da takmıyordum.
e şimdi sen de kabloları silikonlamışşsın ve seninkide düz yükselişten eğimliye geçmiş var bu işte bir sıkıntı ama çözülecektir umarım.
loglara baktım da birşey bulamadım Kağan.
cylic range, receiver signal low, power, gibi ünlem içerikli maddeler var, onun haricinde hepsi onay işaretli maddeler.

bank kullanmıyorum rescue acro modda

Mustafa Çoban.' Alıntı:
geçmiş olsun İbrahim hocam belki kontrol etmişsindir ama Erhanın başına o rescue basınca yatarak yükselme gelmişti, bu proute optimizasyon diye ayar vardı orada çıkmıştı hata sende nasıl sonuçlanacak merak ediyorum.

Eyvallah Mustafa :saygilar:
o ayarda bir sıkıntı yok yatış pozisyonu 360 derecede de aynı yöne bakıyor.
işin garip tarafı sadece bir pad değiştirdim diye bunların olmasına anlam veremiyorum.
ve şu an güvenemiyorum Mustafa. Düşünsene en sıkıştığın anda rescueye dayanacan o da seni kurtaracağına kaldırıp yere vuracak :(

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Eyvallah Mustafa :saygilar:
o ayarda bir sıkıntı yok yatış pozisyonu 360 derecede de aynı yöne bakıyor.
işin garip tarafı sadece bir pad değiştirdim diye bunların olmasına anlam veremiyorum.
ve şu an güvenemiyorum Mustafa. Düşünsene en sıkıştığın anda rescueye dayanacan o da seni kurtaracağına kaldırıp yere vuracak :(
İbrahim yanlız şöyle bir durum var. Ben bu Ped le alakalı Thomas ile yazsıştığımda. Aman dikkat et gereksiz Ped kullanma sonucu sıkıntı olabilir. Demişti.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evrim SUTEL' Alıntı:
Ibrahim kardesim ben hic denemedigim ve bilgi sahibi olmadigim icin yorum degil sadece insallah birdaha yasamassin diyecegim,
Gecmis olsun,
Eyvallah Evrim Abi Teşekkürler :saygilar:
Hakan Ülgenalp' Alıntı:
İbrahim geçmiş olsun kardeşim... :eek: Valla okurken bende eyvah gitmiş heli galiba derken , kurtulduğunu öğrenince bir oh çektim..
Spirit uzmanları mutlaka bir yorum yaparlar , ama bunlar dijital alet abiciğim , en kalitelisi bile havada her an herşeyi yapabiliyor...Buna da şükür diyelim.İnşallah sorun en kısa zamanda çüzüme kavuşur...
Eyvallah Hakan Abi :saygilar:
bende kurtulduğuna çok sevindim abi :laugh:
senin de dediğin gibi dijital melet beyni sulanmıştır dedim, bizim özelliğimiz olan kapat aç taktiğini uyguladım ama bu seferde daha farklı tepkiler verdi.
inşallah bir çözümü vardır abi bakalım