Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
uçağı bulduk. ancak yabancı başka elerde tabiki. söylenilenlere göre birisi bulmuş ve o kişiye gittik. o da başkasına başka birine yani tanımadıgı birinin çocuğuna vermiş. pek inandırıcı gelmedi ama karşılığında parada istemiyorlar......
Bu durumda keske hic bulunmasaydı demek geliyor insanın icinden. Sizden utandigi ıcın büyük ihtimal para teklifinizi kabul etmedi. Allah vicdan versin demekten başka da bir şey gelmiyor elden :(

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

hafta sonu küçük bir kaçamak yaptım :)

bu uçuşda hiç bir kameranın gopro nun yerini tutmadığını iyice anladım.
mobius değişken ışık koşulları altında tepkisi çok yavaş ve agresif uçuşlarda tarama hızı yetişmiyor sanki..
video izlenirken frame yani fps hızı çok düşük gibi. bunu videodaki birbirine kaynaşan pixellerden anlayabilirsiniz.

ayrıca video sonlarına doğru kullandığım 8 inch uçuş ekranımı daha yakından inceleyebilirsiniz.
mobius u değilde uçuş ekranını herdaim tavsiye edebilirim %p

iyi seyirler.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şükrü Bey sizinde kullanmaya başlamanızla Gopro'ya alternatif olarak Mobius kamerayı epey bir içimize sindirmiştik fakat galiba biraz acele etmişiz. :laugh: Tespitinizi paylaştığınız için teşekkürler. :saygilar:

Video için teşekkürler diğer videolarınız gibi keyifle izledim. :bravo:

Şükrü bey hoşgeldiniz ve ellerinize sağlık harika görüntüler. :saygilar:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
bu uçuşda hiç bir kameranın gopro nun yerini tutmadığını iyice anladım.
mobius değişken ışık koşulları altında tepkisi çok yavaş ve agresif uçuşlarda tarama hızı yetişmiyor sanki..
video izlenirken frame yani fps hızı çok düşük gibi. bunu videodaki birbirine kaynaşan pixellerden anlayabilirsiniz.
Işık kısımlarını fark ederdik ama söylemesen, pixel kaynaşmasını youtube download hızına yorardım şahsen :laugh:

HK'nın HD kamerasının aldıktan sonra bir dönem kamera olayını epey bir araştırmıştım. GoPro'dan ucuz tüm kameraların 2 sorunu var :
- White Balance denge problemi. Özellikle bazı günlerde güneşin durumuna göre çok bariz ortaya çıkıyor
- Fps hızı ya da hız aynı olsa bile farklı karenın değil de benzer karenin 3-5 defa kaydedilmesi.

Aslında duruma çokta şaşmamak lazım :D Fiyat iyi olunca bazı şeylerden kalite anlamında ödün vermek gerekiyor. Yakında bunu da becerirler ama taklitlerin orjinalinin başarısına ulaşması biraz vakit alabiliyor ne yazık ki :-\

Bu arada bizleri haftalık FPV uçuşlarına iyi alıştırdın Şükrü kardeş :halay: Sayende FPV iştahımızı köreltiyoruz :yuppi: Muzik seçimi yine harika, keyifle izledim, eline sağlık :thumbup:

aslında hata birazda bende var.
upload ettiğim bu videonun bazı yerlerinde pixel karmaşalığı var.
1080p olan ham kaydı 720p olarak işleyince böyle bir durum çıktı ortaya.
bunu sonradan fark ettim. çünkü daha önceki mobius kayıtlarımda görüntü çok daha net ve temizdi.
ham video kaydı ne ise rendering yaparken aynı formatı kullanmak gerekiyor ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Işık kısımlarını fark ederdik ama söylemesen, pixel kaynaşmasını youtube download hızına yorardım şahsen :laugh:

HK'nın HD kamerasının aldıktan sonra bir dönem kamera olayını epey bir araştırmıştım. GoPro'dan ucuz tüm kameraların 2 sorunu var :
- White Balance denge problemi. Özellikle bazı günlerde güneşin durumuna göre çok bariz ortaya çıkıyor
- Fps hızı ya da hız aynı olsa bile farklı karenın değil de benzer karenin 3-5 defa kaydedilmesi.

Aslında duruma çokta şaşmamak lazım :D Fiyat iyi olunca bazı şeylerden kalite anlamında ödün vermek gerekiyor. Yakında bunu da becerirler ama taklitlerin orjinalinin başarısına ulaşması biraz vakit alabiliyor ne yazık ki :-\

Bu arada bizleri haftalık FPV uçuşlarına iyi alıştırdın Şükrü kardeş :halay: Sayende FPV iştahımızı köreltiyoruz :yuppi: Muzik seçimi yine harika, keyifle izledim, eline sağlık :thumbup:

mehmet çağlar' Alıntı:
Şükrü bey hoşgeldiniz ve ellerinize sağlık harika görüntüler. :saygilar:

teşekkürler :)

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
aslında hata birazda bende var.
upload ettiğim bu videonun bazı yerlerinde pixel karmaşalığı var.
1080p olan ham kaydı 720p olarak işleyince böyle bir durum çıktı ortaya.
bunu sonradan fark ettim. çünkü daha önceki mobius kayıtlarımda görüntü çok daha net ve temizdi.
ham video kaydı ne ise rendering yaparken aynı formatı kullanmak gerekiyor ;)
Kesinlikle :thumbup: Bu durumda sadece az da olsa white balance dengesi biraz başarısız, ama onun harika hala güzel bir alternatif diyebiliriz :thumbup:

yeni bir FPV kamerası aldım.
video image kalitesi çok başarılı ve ışık koşulları altında duyarlılığı çok hızlı görünüyor
50 usd freeshipping. fiyatı uygun

Sony 960H CCD Effio-V 800TVL Ultra WDR Camera 2.8mm Lens OSD

bu kameraya ait görüntüler.

30 usd olan bu kamera ise benim uzun zamandır kullandığım kameradır.

Sony Super HAD CCD 600TVL Board IR Sensetive Camera 2.8mm Lens OSD FPV

bu videomun 2:40 zaman diliminde bire bir olarak ekranımdan görüntü kalitesini görebilirsiniz.

ekran olarak Readymaderc'den 8 inch

FPV ekipmanı alacak arkadaşlar bu iki kamera ve ekran güncel tavsiyemdir.

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
...FPV ekipmanı alacak arkadaşlar bu iki kamera ve ekran güncel tavsiyemdir.
Nakit ve vakit harcayarak edindiğiniz bu önemli tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz Şükrü Bey. :bravo:

FPV'ci arkadaşlar çok şanslı doğrusu. :RCKolik:

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
FPV ekipmanı alacak arkadaşlar bu iki kamera ve ekran güncel tavsiyemdir.
Ekipman listemiz sürekli güncelleniyor :thumbup: :halay: Eline sağlık Şükrü :)

işin gerçeği fpv konusunda yabancılar bizden oldukca öndeler. tabiki kendilerinde bilgi kaynağıda oldukca fazla...
bu sayede fpv hakkında gerek pilotajlık, gerek ekipmanlar hakkında yurtdışı kaynak çok..
kimler ne kullanmış nasıl uçmuşlar hangi elektroniklerden memnun kalınmış veya sorun yaşamışlar,
vs yazılanları ve uçuş videolarını da karşılaştırarak bir bir okuyup değerlendiriyorum.
bende fırsat buldukca çıtayı dahada yükseltme şansı yakalayabiliyorum.
ve tecrübelerimide katarak bunu sizlere sunmaya çalışıyorum

kısacası başarının sırrı okumakdan geçiyor :)

özellikle bu siteyi okuyup hatim etmenizi öneririm %p

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
işin gerçeği fpv konusunda yabancılar bizden oldukca öndeler. tabiki kendilerinde bilgi kaynağıda oldukca fazla...
Bu konuda çok haklısınız Şükrü Bey, yurtdışında bu hobi her anlamda kesinlikle daha ileri bir noktada. :(

Ama biz geride bile olsak yılmıyor ve bizde de onlardaki kadar başarılı Türkçe bir forum olsun istiyoruz. Hedefimiz çok zor ve meşaketli farkındayız ama sizin gibi ustalar sayesinde elbirliğiyle hergün çıtayı daha yukarı götürebildiğimizi görüyoruz. :RCKolik:

Şükrü abi selam,şimdi tavsiyelerin üzerine ardupilot aldım,osd olarak ise cyclops düşünüyorum bevrc den,cyclops breeze osd pro var tavsiye edermisin sen sanırım cyclops kullanıyordun.Uhf olarak ezuhf ve rangelink arasında kaldım,sebebi quadda da kullanıcam hangisi daha verimli olur diye düşünüyorum.Diğer ekipmanları hem senin güncel hemde Kıbrıs'tan Ahmet hocamın (beni bu işe bulaştıran saygıdeğer insan ;D )güncel ekipmanlarından yola çıkarak toparlıyorum.Birde bu rangelinkte futaba için port kablosu stokta yok gözüküyor kutu içeriğinden herhangi bir kablo çıkıyormu?

Aykut Aşlı' Alıntı:
Şükrü abi selam,şimdi tavsiyelerin üzerine ardupilot aldım,osd olarak ise cyclops düşünüyorum bevrc den,cyclops breeze osd pro var tavsiye edermisin sen sanırım cyclops kullanıyordun.Uhf olarak ezuhf ve rangelink arasında kaldım,sebebi quadda da kullanıcam hangisi daha verimli olur diye düşünüyorum.Diğer ekipmanları hem senin güncel hemde Kıbrıs'tan Ahmet hocamın (beni bu işe bulaştıran saygıdeğer insan ;D )güncel ekipmanlarından yola çıkarak toparlıyorum.Birde bu rangelinkte futaba için port kablosu stokta yok gözüküyor kutu içeriğinden herhangi bir kablo çıkıyormu?

Selamlar

bakın ,quad için uhf gerek duymayın. ve herhangi bir osd kullanabilirsiniz sorun yok.

quad fpv uçuşlarda en fazla 1 km kadar uzaklaşabiliyoruz zaten.
malum quad hexa multi vb modellerin pil vs uçuş mesafesi vs havada kalma süresi kısıtlı.
uçak gibi uzaklara açılırım diye düşünmeyin.
quad için iyi bir 2.4 kumanda yeterlidir. uhf için ek masrafa girmeyin.

Rangelink de Futaba trainer kablosu beraber gelmiyor. stoğa gelecektir. beklemenizi öneririm.

uçak üzerinde kullanacaksanız Ardu pilot + breeze osd + Rangelink uhf gayet güzel olur.
ben 1 yıldır bu şekilde sorunsuz uçuyorum.

biraz daha kaliteli uhf modül ve 20 km + mesafeler istiyorsanız EZ uhf veya Rangelink verici için Diamond sr771 anten

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçak FPV de Ez uhf nin diversty alıcısı için kullanacağınız antenler 1 adet dipol (UHF Dipole Antenna with SMA Connector, Long), 1 adet turnstyle 433 (433MHz Turnstyle UHF Antenna) antenlerdir.

QUAD FPV de illaki uhf kullanacaksanız Ez diversty alıcısı için sander style antenden iki tane almanız gerekiyor (UHF Monopole Antenna with Right Angle SMA Connector)

Rangelink kullanacaksanız alıcısı diversty olmadığından tek olarak şu anteni kullanmanız uygun olur. (433MHz UHF Semi-rigid dipole- IBCrazy)