Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

subhi taghiyev' Alıntı:
merhabalar arkadaslar.ne yalan soyleyeyim beni bu hobbiye fpv sevgisi getirdi.trex uzerine boyle oto pilot bide fpv sistemi ile donatmak olurmu?fiyat cokda pahali lazim degil.simdiden yardimlariniz icin tesekkurler
Subhi Bey FPV yapacağım diyorsanız heli bu iş için ne yazık ki çok da uygun bir model değil. Ya uçak ya da Quadro ile bu işi denemenizi öneririm. Helikopterdeki oto pilot sistemleri ne yazık ki pahalı. Ucuz olanlarda beklenen performansı tam olarak vermiyor ne yazık ki :-\

Re: Tavsiye Edebileceğim güncel FPV Ekipmanlar ve uçuş testleri

Mehmet bey tesekkur ederim.banggood da guzel kameralar var sizce heliye monte etsem fpv olmasa bile havadan amator cekim yapa bilirmiyim?ne derecde kaliteli olur? Heliyi tam anladikdan sonra ucaka gecmek fikrim var.kismet olursa.

Yunus EMRE ŞAHİN' Alıntı:
Şükrü Abi rica etsem uçak ekipmanları ile ilgilide bilgi verebilirmisin.Kullandığın kumanda, motor ,esc, lipo ,pervane, servolar ne marka ne özellikte .Birde merak ettiğim abi senin şuan kullandığın fpv uçağının fpv sistemi uhf sistemi kumandası motoru escsi servosu yani her şey dahil uçmaya hazır şekilde kaça mal olur.Bunları sormamın nedeni bugünlerde senin tevsiye ettiğin fpv sistemini sipariş vereceğim daha sonra aşama diğer ekipmanları sipariş vereceğim bunun dışında uçak ekipmanları da çok pahalıya mal olursa eğer bütçe yetmezse biraz daha uygun bir şey yaparım diye düşünüyorum :)

Geç cevap için özür dilerim.
bu aylarda ne bir uçuş nede herhangi bir sosyal faliyet oldu :)

şimdi kısaca kullandığım güncel ekipmanları paylaşayım.
tabiki kendi uçağımda Skywalker 2013 karbon kuyruk versiyonda kullandığım elektronikler.
skywalker 2014 versiyonu çıktı bilginiz olsun..

Futaba 9c veya 10c de olabilir.
Rangelink uhf
ama şu aralar Dragonlink v2 de çok tavsiye ediliyor. referanslı alırsanız 2.ci alıcıda bedava

kullandığım tüm servolar Hıtech hs 85mg.
kanat aileron ve rudder de hitech hs 65mg de kullanabilirsiniz.
ancak elevatorda 85 mg kullanmanızı öneririm.

800kv sunnysky 2820-7 motor
12x6 THK ahşap pervane
4S 30C 5000 Lipo pil
60A Hobbywing platinum ESC
Rangevideo 1.3 video verici , beraberinde anteni geliyor.
ReadymadeRC saw filtreli 1.3 video alıcı
ReadymadeRC 8 dbi patch anten
ReadymadeRc 8 inch FPV monitör
Sony 600tvl had 2 ır Block bord FPV kamera
cyclops breeze osd pro..
otopilot sistemim Ardu mega 2.5

subhi taghiyev' Alıntı:
merhabalar arkadaslar.ne yalan soyleyeyim beni bu hobbiye fpv sevgisi getirdi.trex uzerine boyle oto pilot bide fpv sistemi ile donatmak olurmu?fiyat cokda pahali lazim degil.simdiden yardimlariniz icin tesekkurler

Helikopterle bu iş için uygun olmadığı gibi uçuş sürenizde çok kısıtlı olduğundan
ve en küçük kırımda masrafınızda çok ağır olacağından kesinlikle uzak durun.

FPV uçuşlarda tavsiyemiz,
uzun süre havada kalayım süzüleyim diyorsanız bir uçak.
kısa zamanlı 10 dkk ya kadar eğlenceli uçuş istiyorsanız quad copter

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
Geç cevap için özür dilerim.
bu aylarda ne bir uçuş nede herhangi bir sosyal faliyet oldu :)
Inanın Şükrü Bey, bu ay bende de durum sizden çok farklı değil :-\ En son 4 hafta önce uçabilmiştim. :'(

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Inanın Şükrü Bey, bu ay bende de durum sizden çok farklı değil :-\ En son 4 hafta önce uçabilmiştim. :'(

ama biz acısını çıkartacağız yaklaşık 50 kişi katılım ile ;D

Agustos 2 ve 3 'de Kızılcahamam'da Türkiye genel FPV buluşmamız var. Festival tadında olacak.
Tüm RCKolik ailesi davetlidir

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
ama biz acısını çıkartacağız yaklaşık 50 kişi katılım ile ;D

Agustos 2 ve 3 'de Kızılcahamam'da Türkiye genel FPV buluşmamız var. Festival tadında olacak.
Tüm RCKolik ailesi davetlidir

Katılmayı çok isterim zaten facebook üzerinen takip ediyorum gelişmeleri :) Her halde FPV buluşması olarak bu bir ilk doğru mudur Şükrü :rolleyes: ve organizasyonu sen yapıyorsun.

Gelemeyecek olursak artık senin paylaşımların ile o havayı kısmı de olsa yaşamış oluruz :yuppi:

hava sıcak hiç çekilmiyor.
can sıkıntısı dedik 2 dkk uçtuk bayramda :)

bulunduğum yerden 10m - 30m irtifa arası 6 km kadar Konya yoluna kadar alçak uçuş denemesi yapayım istedim.
gidiş dönüşü sorunsuz tamamlandığımda dedim daha pil var.
her zaman ki gibi bide telllerin oraya gitmek istedim..
buraya kadar sorun yok.
ancak dönüşte her zamanki uçtuğum tel arkasında bulunan arazinin bir kısmına kazı yapılmış ve toprakdan tümseklik oluşmuş.. yani uçak dönüşte tümseğin ardına düşünce video gitti !
bunu sonradan fark ettiysem te geç kaldım eve dönüşü çekmekte.
1600m ilerde 3 m irtifada görüntü gidince gövde üzerine istem dışı yumuşak iniş yaptım. orada aslında o an arduyu çekip eve dönmesini sağlayabilirdim. geç kaldım buna. ki bunu çok yaptığım şeydir.
50 kez kurtarmışımdır paçayı..
ama iyikide bu uçuşta eve dönüş vermemişim diyorum.
dönüş verdiğimde tam gaz açıp yükselişe geçip birazda sola eve döneceği için tam öndeki 2 direğe girmesi kaçınılmazdı..
osd de hafif görüntü geliyordu.
aldık kordinatları Tom Toma navigasyona yükledik sağolsun bizi götürdü uçağın yanına,
nokta atarcasına bulduk

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
...
aldık kordinatları Tom Toma navigasyona yükledik sağolsun bizi götürdü uçağın yanına,
nokta atarcasına bulduk
...
Geçmiş olsun Şükrü Bey, en kötü kırımınız böyle olsun inşallah.

Özellikle modeli bulabilmek bu işte en önemli şeylerden biri anlıyabildiğim kadarıyla. :thumbup: Ufak tefek aksilik ve kırımlar malesef bu hobiyle uğraşan herkes için kaçınılmaz bir durum zaten. :(

Bazen kırım olması bile bizi meydana gelebilecek başka birşeyden koruduğunda mutlu olabiliyor insan. Sonrada her defasında bunda da varmış bir hayır diyoruz. :laugh:

Valla siz de bizim gibi küçük bir badire atlatmışsınız bayram da Şükrü :thumbup: Ama çok şükür sonu iyi ve hayırlı bitmiş %p

Zamanında OSD olupta, çalıştırmadan FPV yapan ve sonrada uçağı kaybedip, bulmaya çalışan o kadar çok FPV gördüm ki. Şimdi siz şöyle şöyle yaptım deyince, bu işte ne kadar çok ayrıntı olduğunu bir kez daha anlıyorum. Paylaşım için teşekkür ederiz, özlemiştik havada olmayı :halay:

yeni icadım :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şükrü Korkmaz' Alıntı:
Tam bir proje başlangıcı gibi geldi bana Şükrü Hocam. :bravo: Bunun ön tarafına da bir kontrol konsolu gelir gibi geliyor bana. :laugh:

Airbus kokpitine doğru gider bu iş. :thumbup:

Türkiye FPV buluşmamızdan "FPV etkinliğimiz Kızılcahamam Benli yaylası hava görselleri"

Türkiye'nin belkide en büyük bu yaylasında yer gök bir arada.

1600m rakım olan yaylanın dört bir yanı sık ormanla çevrili bir ucundan diğer ucu 3 km olan , daimi olarak arazisi yeşil kalabilen sessiz sakin huzurlu çok güzel bir rmekan. FPV etkinliğimizde Ankara'dan yaklaşık 25 kişi cumartesi gidip Pazarı sabaha bağlayan gece konakladı... çadır kampa da çok elverişli güvenli bir yayla.
bir gün gitmeyi düşünürseniz tereddüt etmeden Ailecek gidebileceğiniz çok güzel bir mekan... ve özellikle çok açık hava sahası ve düz zemini ile her türlü uçuş aktivitelerinize müsaitttir..Ankara İstanbul otobanından Kızılcahamam Çamlıdere çıkışından girilip Yaylaya ulaşım 30km. ancak yaylaya ulaşım yolu beklentileri karşılıyor.. genelde temiz ve asfalt olduğu için ulaşımı rahat konforlu..

Etkinliğimizde uçuşlarımız cumartesi öğlen sonrası başladı ve pazar sabahı saat 6 da tekrar devam etti.

alçaktan ve bulut arası uçuşum ile bu güzel yaylanın fpv video görsellerini sizlerede sunmak istedim.. keyifli seyirler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

tüm fotoğraflarımızda burada yer almaktadır

Öncelikle epey bir katılım olmuş Şükrü :halay: Gerçekten eline emeğinize sağlık.

Takip edebildiğim kadarı ile yer seçiminden, tarih belirleyip insanları davet etmeye kadar nerede ise organizasyonu tek başına yaptın. Inşallah seneye yapılacak organizasyona bizler de katılabiliriz :thumbup:

Benli yaylası da gerçekten süper bir yermiş. bol yeşillik, orman, bir yılan gibi kıvrıla kıvrıla giden dere, yükseliğince bulutlar. Bir FPV daha fazla ne ister ki :)

Video için de ayrıca teşekkürler kardeşim. Her ne kadar gidememiş olsak da, video sayesinde o güzel mekanı ve katılımcılar görmüş olduk :bravo: