Trex 450L Dominator Kurulum yardım (sorunlarım)

Mustafa ÇOBAN

Kıdemli Uye
Web sitesi
www.kervansaraykahve.com.tr
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar Trex 450L dominatörüm geleli yaklaşık 4 gün oldu. Bende daldım montaja bu yüzden, kutu açılış felan yapamadım. Bir kaç aksilik yaşadım buradan hem yaşadığım aksilikleri anlatmak hemde yardımlarınızı almak istiyorum.
ilk defa bir heli kurduğum için bence hiç loctite kullanmadan bir kurup ayarlayıp sonra hepsinin yeniden loctite yapmalıymışım onu anladım loctite sonra yapılması gerek yerler bana göre tabi

1-motor pinyon dişli dışarıda loctite yapmıştım sonradan ayarlarken anladım çok ileri itmişim söktüm yeniden loctite yaptım.
2-elevetor ball link swashplate locktite yapmıştım sonradan ayarlarken söktüm en son loctite yapacağım.
3-DFC Kafa Linkage rot ball link civatasını kırdım fast lad(Rasim hocam) saolsun istedim geliyor.

Birde ayarlarda sorunlar yaşıyorum bunları da paylaşayım eminim çözüm bulur üstadlar şimdiden teşekkürler
Servo senronizasyon
swashplate leveler ile ayar yaparken servoların senkronize değilde değişik çalıştığını fark ettim neden olabilir, nerede hata yapıyorum.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir diğeride motor çalışırken çok yavan ve yağsız gibi sesi var montaj hatası mı yaptım yağlama yapmadım yağsızlıktan mı oluyor. acaba bu dişlilere ne tür yağ kullanmalıyım veya aşağıdaki yağ plastik dişliler içinmi?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba,

öncelikle hayırlısı olsun, sorularınıza gelince, tahminimce Gpro ünite kullanıyorsunuz, 3gx kullanan biri olarak servo hareketleri benzer görünüyor. Gpro da Align ürünü olduğu için muhtemelen aynı şekilde hareket ediyorlardır.Önemli olan beklediğinizde aynı noktaya gelmeleri diye düşünüyorum. Bu hareketin nedeni 3gx te " Collective pitch Elevator precompensation" , bu parametreyi düşürdüğünüzde o hareketin azaldığını göreceksiniz diye tahmin ediyorum.

2. videoya gelince, ses çok anormal gelmedi bana ancak main shaft'ın onu tutan rulmanlara girdiği yerleri ve swashplate'in gezdiği yerleri düzenli olarak yağlarım. Swashplate'inizin kısa bir süre sonra gevşek bir hale gelmesini istemiyorsanız bu yağlamayı muhakkak yapmak gerekiyor.

Scorpion motorların kullanım kılavuzlarında; helikopter motorlarının çok devirle döndüğü ve bu devirden kaynaklanan merkezkaç kuvvetinin de motordaki yağın kaybedilmesine neden olduğu için üst ve alt rulman olmak üzere motorun 2 noktasına yaklaşık 10 uçuşta bir kez ; birer küçük damla olmak üzere yağlanmasını tavsiye eder.
Motorun sesi sizi rahatsız ettiyse, kaliteli ve ince bir motor yağı edinip yağlamakta fayda var. Yağ her zaman lazım , kuyruk şaftında sliderin gezindiği yere de sürmenizi tavsiye ederim,

Kırımsız uçuşlar dilerim..

Mustafa Bey öncelikle model hayırlı uğurlu olsun, palleri yere hiç değmesin inşallah. :bravo:

İlk videoda leveler ayarı yaparken 3GX'in DIR menüsünde olması gerekir, öyle mi emin olmadım. Değilse Gyro'lar devredeyken buna benzer anlaşılmaz kontroller yapabilir.
Şu konuya bir göz atmanızı tavsiye ederim:

İkinci video ile ilgiliyse ben bir problem olduğunu düşünmüyorum. Bir çok 450 sınıfı heli kullandım hiçbirinde dişlileri yağlamadım, bence bir problem yok. ;)

Teşekkürler Türker bey DIR menüsünde değildi, bilmiyordum swahsplate ayarlanırken DIR menüsünde olması gerektiğini, o zaman önce dır menüsü ayarlarını yapıp sonra swashplate ayarlarını yapayım, bakalım sonuç ne olacak.
ikinci konuya sevindim ama yinede o yağı alıp yağlayacağım ne olacak bakalım.

Mustafa yeni modelin tekrar hayırlı olsun. İlk videoyla ilgili arkadaşlar açıklamalarını yapmışlar, ikinci videodaki ses bana pek normal gelmedi bende aynı modeli kullanıyorum turg tube dişlini bir kontrol etsen iyi olur.

Mustafa abi yeni modelin hayırlı olsun çok güzel model :saygilar:
Motorun sesi bana da normal gelmedi , benim 450 modelim de daha tok bir ses geliyor.
Kuyruk borusunun içerisine takılacak olan rulmanı taktınız mı acaba? Benim de başıma buna benzer bir olay gelmişti , rulmanı takınca ses normale dönmüştü.
Ayrıca şafttan geçen diğer rulmanları da kontrol etmenizi öneririm. Dişliler de aşınma falan varmı video çektikten sonra baktınız mı hiç ?

Doğukan ilgine teşekkürler aşınma kontrolü yapmadım, ama bir bakayım, sesi netleştirmek için videonun sonuna doğru gazı kıstım biraz daha belirginleşti ses ilerde dahada yoğunlaşacağım bunun üzerine. O rulmanı taktım tail bom un ortasına gelecek şekilde ölçerek yerleştirdim.

Motor yüke bindiginde sesi düzelir boşta çalıştığı için öyle . disliden den gelen sesler normal bence güzel model hayırlı olsun :)

Mustafa, tekrar hayırlı olsun palleri yere değmesin. :halay: Bence hiç acele etme, olayı iyi kavra sindire sindire topla. Acele hata yaptırıyor ve tekrar tekrar sök tak oluyor.

Mustafa bey hayirli olsun pallerin yere degmesin ins

Bi kac tavsiye veriyim iki gun once 450 dominator topladim o yuzden bi kac puf nokta veriyim ama muhtemelen biraz gec kalmis olabilirim

450 sinifi helide yuksek rpm.oldugu icin ses normal birde pallerin takili olmadigi icin daha da arttigi icin sese takilma ama birazdaha azaltabilirsin

Oncelikle olarak muhtemelen ana dişli ni saft a vidalarken biraz fazla sikmissindir cikmasin diye bide otoratosyon dislin de ana dislinde biraz yalpa yapiyor eger elinde yedekte sifir var ise degisebilirisn fazla sikmadan kullan

Diger bir husus ise kuyruk dislilerin kitin sifir da olsa bazen icerinden cikan malzeme hatali oluyor en son ismail ŞENCAN abi nin 450 sini torq tup dislisi yamuk cikti acaip ses cikartiyor idi sende ön tirk tube dislini kontrol et

Birde motor pinyonun ile ana dislin arasjndaki mesafe cok onemli

Gereginde fazla boslum disli siyiracak fazla sikida fazladan guc gerektirecegi icin isinma yapacak

En kolay yolu disli ile pinyon arasinda bi kagit parcasi karsi taraftan sadece disli izleri cikacak sekilde olmali yirtilmamali

Dislilere birde yaglama.olarak normal yaglamada tozlar cabuk yapisacagi icin zararli oluyor eger evde bulabilirsen markasini yazicam ama yanlis hatirlamiyor isem loctite in sivi slikon undan almistim

Bi goz at istersen

Bunlar hem performansini arttiricak hemde sesi azaltacaktir

Bu seri de motor ve pinyon arasındaki mesafeyi manuel ayarlamak mümkün değil diye biliyorum,, motorun takılacağı yer belli ileri geri kayma gibi bir olasılık yok, doğal olarak ana dişli de sabit,, 500 dominator ü toplarken bende araştırdım, en son Deniz bu şekilde olduğunu söyleyince rahatladım :) bir sorun gözükmüyor şimdilik.

kadir kocaman' Alıntı:
Bu seri de motor ve pinyon arasındaki mesafeyi manuel ayarlamak mümkün değil diye biliyorum,, motorun takılacağı yer belli ileri geri kayma gibi bir olasılık yok, doğal olarak ana dişli de sabit,, 500 dominator ü toplarken bende araştırdım, en son Deniz bu şekilde olduğunu söyleyince rahatladım :) bir sorun gözükmüyor şimdilik.
Yok hayır motor ileri geri hareket ediyor arasındaki boşluğu Mehmet abinin A4 kağıt tekniğiyle ayarladım onda sorun yokta bana daha çok kuyruk aktarma dişlilerinde bir sorun var gibi geldi ama bende onları kutusundan çıkardığım gibi montajladım söküp takmadım acaba içini açıp bakmalımıydım?.

Ben 3gx e 1 adet dsm2 satellite taktım 450 sınıfı için 2 tane takmam gerekirmi? su an sorunsuz kullanıyorum ama çok uzaklaştırmıyorum heliyi ama güvenlik için 2 satellite olması şartmı? eğer öyleyse Arda kardeşimizin Dsm2 satellite uygun geldi bana veya ilerde 2 tane dsmx mi alsam sonuçta sabit ekipman ne önerirsiniz?

Bence cekim mesafesi olarak degilse sinyal kalitesi olarak olayı değerlendirmeli ve Spektrum özellikle üstüne basa basa belirttiği uzere 2 adet kullanılip, montaj sırasında antenlerin birbirine 90 olması sağlanmalı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Olayın mantığına gelince ; karbon sinyallerin geçişini engelleyen bir materyal olduğu için tek tarafa konulan anten satellite vs gibi alıcıları kumanda modelin diğer tarafında kaldığı zaman engeller. O yüzden iki tarafa doğru anten olması gerekir. Birbirine 90 derece olmalarının mantığı ise dalgalar şeklinde yayılan radyo dalgalarını kesintisiz yakalayabilmeleri ve en geniş alış alanını oluşturabilmeleri içindir. Bunun yanısıra kumanda anteninde ucunun yüzümüze oğru bakıyor olması en geniş sinyal yayılım alanını sağlar.