TREX 470 Acemiye Tavsiyeler

Ali Emre

Uye
Herkese Selamlar,

1 ayı geçkin süredir sürekli araştırma ve öğrenme sürecindeyim. Biraz boş zamanımda vardı bu ara, güzel denk geldi. İlk tanışma konumda da bahsetmiştim, 20-25 sene öncesinden içimde kalan bir istek-arzu idi model helikopter konusu. O zamanlar İstanbulda İrfan Abi diye bir abi vardı, nitrolu heli uçururdu, 'Türkiye'deki bir kaç adamdan biri' derdi herkes. Ben de çocuk halimle onu öyle uzaktan izler, çok heves ederdim. Aynı zamanda Helikopter pilotuydu kendisi, çok sonraları helikopter ile düşüp vefat ettiğini duymuştum yanlış hatırlamıyorsam, üzülmüştüm çok... Bugüne kadar bir türlü ciddi eğilemedim heli işine, şimdi sanıyorum bir fırsatım var gibi :)

Araştırdıkça, model helikopterin benim için bir hobiden ziyade bir tutkuya dönüşme ihtimalini gördüm kendimde. Gördüğüm her heliye hayranlıkla bakıyorum, servoları uzun uzun inceliyorum, ESC lerin tipleri çok hoşuma gidiyor, supra-x bağlantısını görüyoum adamlar ne güzel yapmış diyorum gibi...

Öncelikle helikopter almam için şu an hiç bir acelem yok, bu konuyu da tüm ekipmanlar için ne alacağıma beraber karar verebiliriz ve bu karar ile birlikte stok ve kampanya takip edebilirim diye düşünerek açmak istedim. Zaten Micro bir heli sipariş etmiştim(XK K110), şu an yolda. Simulatorde de düzenli çalışmaya çalışıyorum, yani acilen bir heli almam gerekli değil şu anda. Yeni başlıyorum, sorularımda mantıksızlık olursa lütfen affola.

Align markasını hep sevmişimdir - muhtemelen eskilerden olduğum için - bu sebeple kanopi yapısını filan da severim hani. Bu arada Doğuş arkadaşımın güncel bir konusu vardı, o da tavsiye istemişti, o konuyu ilk başlarken ve bir de dün akşam 2 kere dikkatli okudum, oradaki tavsiyelerin hepsini kendi adıma da aldım, bu sebeple sizlere ikinci bir kez zahmet verip tavsiye istemeyi gereksiz buldum, oradaki tavsiyeler için herkese çok teşekkür ederim.

Align markasını sevdiğim için ve fiyatları da nispeten daha uygun olduğu için Align bir kit ile başlamayı düşünüyorum. Bütçe olarak çok rahat değilim. Şu anda 470 ya da 500 sınıfı bir heli toplayabilirim sanırım bütçe olarak. 550 sınıfı çok güzel geliyor, hele Logo 550yi çok beğendim mesela ama sıfır toplamaya kalkınca bütçemi ciddi olarak aşıyor malesef. Bir de başlangıç için tavsiyelerden gördüğüm kadarı ile 550 sınıfı stabilite olarak daha çok tavsiye edilse de, ilk başlayan için korkutucu olabileceği de söylenmiş. Tabi uçurmak için güvenlik tedbirleri de haliyle iyice artıyor 550 sınıfında. Belki ileride tekrar bir imkanım olursa 550 sınıfı bir kit toplayabilirim diye düşünerek 380 sınıfına döneyim bari :)

Align T-Rex 470 modeli hoşuma gitti çok, fiyat olarak da makul düzeyde. Hatta metal versiyon değil de plastik versiyon olan 470LP daha da hoşuma gitti. Kırım durumunda nasılsa plastik de olsa metal de olsa her türlü zarar görecek model. Super combo şeklinde alırsam elektroniklerin gayet iyi ve yeterli olduğunu öğrendim. Ünite olarak da Microbeast Plus ünite ile birlikte geliyor. Üniteyi de 99 Euro karşılığında pro versiyona yükseltip rescue da kullanabilirim diye düşünmüştüm. Ancak bu Brain2 nin son esc telemetri gelişiminden sonra, kumanda üzerinden telemetri verilerini görmek ilgimi çekti. Kumandam da müsait telemetriye (Futaba 10J) Bu sebeple 470LP yi kit olarak alıp, servoları yine align servo kullanıp, brain2 ünite almak daha hoş olur diye düşünüyorum. Tabi bir de Hobbywing 60A V4 ESC almam lazım telemetri için, o zaman da Align ESC boşa çıkmış olacak. 2 şekilde de bana maliyeti yaklaşık oluyor (Güncel fiyat ile yaklaşık 2400-2600TL civarı) , sadece Hobbywing ESC fiyatı extra olarak yansımış olacak, ama telemetri için değeceğini düşünüyorum. Nihayetinde katlanılacak 60 dolarlık bir extra maliyet... Sizce de ikinci seçenek daha mantıklı değil mi?

Bu maliyet içinde pil var mı bilmiyorum, ama en azından 3 takım pile ihtiyaç olacaktır. İlk toplama kolay değil uğraştırıcı ve en önemlisi de gerekli bilgi gerektirecek. Şu sıralar ikinci el ilanlarında artış var. Bence kaçırılmayacak fırsatlar mevcut bakmakta yarar olabilir.

470LP mantıklı bir tercih düşünceler gayet uygun oda tercih edilebilir elbet. Ama ikinci el Align harici güzel bir şeyler bulunabilir. Bahsedilen fiyatlara daha boyutlu bir heli ikinci el alınabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğuş' Alıntı:
Bu maliyet içinde pil var mı bilmiyorum, ama en azından 3 takım pile ihtiyaç olacaktır. İlk toplama kolay değil uğraştırıcı ve en önemlisi de gerekli bilgi gerektirecek. Şu sıralar ikinci el ilanlarında artış var. Bence kaçırılmayacak fırsatlar mevcut bakmakta yarar olabilir.

+1

Emre abinin modeli bunun için en uygunu sanırım...
Gaui X3

Doğuş' Alıntı:

470LP mantıklı bir tercih düşünceler gayet uygun oda tercih edilebilir elbet. Ama ikinci el Align harici güzel bir şeyler bulunabilir. Bahsedilen fiyatlara daha boyutlu bir heli ikinci el alınabilir.

Evet Doğuş Bey, 3-4 takım lipo da var maliyet içinde. İlk toplama işi de aslında çekici gelmiyor değil. İkinci el ilanlarına da bakıyorum tabi bir yandan, ikinci el olursa biraz daha boyutlu birşey olursa tabi dediğiniz gibi o zaman düşünülebilir.

Doğukan Ocak' Alıntı:
+1

Emre abinin modeli bunun için en uygunu sanırım...
Gaui X3
Görmüştüm ilanı Doğukan Bey, X3 çok düşündüğüm bir model değildi aslında. Yoksa Emre Bey'in modeli sıfır gibi zaten

Tüm seçenekler bence de mantıklı %p

-- Sıfır Align 470L Modeli
-- Emre'nin Gaui X3 modeli
-- 2.el 450/470 sınıfı başka bir model

Burada esas olan senin içine sinmesi ;)

Tek tavsiyem telemetri için hemen ESC değişmesine gerek yok. Zaten 450 - 470 sınıfı için telemetri çok da elzem bir şey değil. Model alındıktan belli bir süre sonra keyfe keder olarak yeni bir ESC alınabilir.

NOT: 2.el model alınacaksa mutlaka forum üzerinden veya tanınan birisinden alınmalı. Diğer türlü her şeyde olduğu gibi 2.el model almak risktir ve bu dikkate alınarak hareket edilmelidir :saygilar:

Bu arada yeni modeliniz "XK K110" hayırlı olsun %p

Ürün geldiğince bir kutu açılım videosu ile mutlaka bir paylaşım bekliyoruz. Zira bu modeli henüz aramızda kullanan olmadı. :RCKolik:

Daha yeni başlıyorum nasıl anlatayım falan diye düşünmeyin. Videonun karşına geçip kutuyu açıp aile içinde muhabbet ediyormuş gibi konuşun bizler için yeterli :thumbup: Zaten yalan da değil hepimiz "Koca sanal bir Aile" içindeyiz :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Tek tavsiyem telemetri için hemen ESC değişmesine gerek yok. Zaten 450 - 470 sınıfı için telemetri çok da elzem bir şey değil. Model alındıktan belli bir süre sonra keyfe keder olarak yeni bir ESC alınabilir.

NOT: 2.el model alınacaksa mutlaka forum üzerinden veya tanınan birisinden alınmalı. Diğer türlü her şeyde olduğu gibi 2.el model almak risktir ve bu dikkate alınarak hareket edilmelidir :saygilar:

:thumbup:

Bu arada yeni modeliniz "XK K110" hayırlı olsun %p

Ürün geldiğince bir kutu açılım videosu ile mutlaka bir paylaşım bekliyoruz. Zira bu modeli henüz aramızda kullanan olmadı. :RCKolik:

Daha yeni başlıyorum nasıl anlatayım falan diye düşünmeyin. Videonun karşına geçip kutuyu açıp aile içinde muhabbet ediyormuş gibi konuşun bizler için yeterli :thumbup: Zaten yalan da değil hepimiz "Koca sanal bir Aile" içindeyiz :RCKolik:

Teşekkür ederim Mehmet Abi, artık beylerden kurtulayım ben de madem aile bireyi olarak kabul ediyorsunuz. :)

Telemetri konusunda haklısınız, çok lazım olduğundan değil belki ama işte özellik olarak varsa kullanmak anlamında düşünmüştüm. Ama acelesi yok dediğiniz gibi. O zaman yine ünite olarak Brain2 alıp ileride arzu edilirse ESC değiştirmek daha mantıklı görünüyor.

Ben de HeliFreakde çok methini duydum. Bir de Futaba ile uyumlu olduğu için BNF modelini aldım, direk kendi kumandam ile kullanabileyim diye. Gelince elimden gelebildiği kadar incelemeye çalışırım tabii ki.

Abi 470L araştırırken Emre Abi sağolsun BEC çıkışının amperi konusunda bir kararsızlık olduğunu belirtmişti yani çıkış akımı servolar için yetersiz kalabilecek bir durum oluşturabileceğini öngörmüştü. O nedenle Align 470L alınacaksa elzem bir durum oluşturabilir zaten ufak tefek bir şey birde harici bir BEC devresi modele yerleştirmekte sorun oluşturabilir. O nedenle alınırken belki Fast-Lad ile konuşup ayrı bir fiyat alınabilir ESC olmadan. Ki elimde 50A HW ESC mevcut. Şayet öyle bir ihtiyaç olursa Konya'lı bir abimize çok daha uygun bir fiyattan verebilirim. Amaç hobi gelişsin. Benim kararım üzerinde en etkili olan seçeneklerden biride Brain ünite fiyatı idi.

Protos 380 ile Align 470L arasında 195 dolara yakın bir fark var mesela. Goblin 380 ile arasında da 170 Dolara yakın fark var. Sonuçta 380 sınıfı bir model bence bir defa alınır. Almışkende içinize sinerek almak en iyisi bu fiyatlar yaklaşık 500 TL oynatıyor modeli. Bence 6 ay geç olsun ama bir defa alınsın diyorum. İçinize sinsin. Ki yedek parça olarak bir kıyas analizide yapmak bence avantajlı olacaktır.

Doğuş' Alıntı:
Abi 470L araştırırken Emre Abi sağolsun BEC çıkışının amperi konusunda bir kararsızlık olduğunu belirtmişti yani çıkış akımı servolar için yetersiz kalabilecek bir durum oluşturabileceğini öngörmüştü. O nedenle Align 470L alınacaksa elzem bir durum oluşturabilir zaten ufak tefek bir şey birde harici bir BEC devresi modele yerleştirmekte sorun oluşturabilir. O nedenle alınırken belki Fast-Lad ile konuşup ayrı bir fiyat alınabilir ESC olmadan. Ki elimde 50A HW ESC mevcut. Şayet öyle bir ihtiyaç olursa Konya'lı bir abimize çok daha uygun bir fiyattan verebilirim. Amaç hobi gelişsin. Benim kararım üzerinde en etkili olan seçeneklerden biride Brain ünite fiyatı idi.

Protos 380 ile Align 470L arasında 195 dolara yakın bir fark var mesela. Goblin 380 ile arasında da 170 Dolara yakın fark var. Sonuçta 380 sınıfı bir model bence bir defa alınır. Almışkende içinize sinerek almak en iyisi bu fiyatlar yaklaşık 500 TL oynatıyor modeli. Bence 6 ay geç olsun ama bir defa alınsın diyorum. İçinize sinsin. Ki yedek parça olarak bir kıyas analizide yapmak bence avantajlı olacaktır.

ESC ile ilgili öyle bir durum oluşma riski varsa ilk baştan ESC alınabilir o zaman. İnce teklifin için çok teşekkür ederim Doğuş hocam, ama almışken V4 almayı tercih ederim telemetri özelliği de kullanmak maksadıyla.

Sizin konuyu da hatmettim diyebilirim, Protos 380 de benim en beğendiğim 380 modeli diyebilirim ama maliyetlerini çok hesapladım, protos 380 ile align 470LP arasında 800 500 lira civarında maliyet farkı oluyor malesef. 470LP yi V4 ESC extra da almış olarak 2550 TL ye maledebiliyorken Protosu yaklaşık özellikler ile 3350 TL 2950 TL'ye maledebiliyorum. 3350 TL ye geldiğimizde de bir sınıf çıkmaya yaklaşan bir rakam oluyor. Yani 3900 civarında da Trex 500X toplayabiliyorum. 470LP sonucuna da bu analizler ile ulaştım hep, zor iş gerçekten karar vermek :(

Düzeltme: Fiyat ile ilgili ufak bir hata yapmışım, Protos ile 470LP arasında dediğin gibi 500 liralık bir fark oluyor. Haklısın hocam yani. :) Değer mi değmez mi bilemiyorum tabi, Align da benim içime sinen bir model normalde.

Ali bey Merhaba,

Sıfır model haricinde düşünürseniz, elimde kıramadığım bir kardeşimden takas yoluyla aldığım Trex 550L dominator ve Gaui x3 (380 çevrilmiş.) model var. İki modelde sıfır gibi.

Elimden en az iki modelden birini çıkarmak istiyorum.. Düşünürseniz her iki model içinde vereceğim teklifi emin olun seveceksiniz. :saygilar:

Arda Erkan' Alıntı:
Ali bey Merhaba,

Sıfır model haricinde düşünürseniz, elimde kıramadığım bir kardeşimden takas yoluyla aldığım Trex 550L dominator ve Gaui x3 (380 çevrilmiş.) model var. İki modelde sıfır gibi.

Elimden en az iki modelden birini çıkarmak istiyorum.. Düşünürseniz her iki model içinde vereceğim teklifi emin olun seveceksiniz. :saygilar:
Arda Bey Merhaba,
İlk amacım sıfır olarak toplamak yönünde ama tabi ikinci el fırsatlarını da değerlendireceğim, biraz zaman ihtiyacım var sadece. Modeller hakkında bilgi rica etmek üzere öm gönderdim. teşekkürler

Arda Erkan' Alıntı:
Ali bey Merhaba,

Arda, sendeki 550L yi ben alıcam diye düşünüyordum aslında :D

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Arda, sendeki 550L yi ben alıcam diye düşünüyordum aslında :D

Şafak, Ali bey teklifi değerlendireceğini söyledi duruma göre haberleşiyor oluruz. :)

550L gerçekten güzel model resmen kurşuna kafa atıyor, ;D Satılmazsa keyifle uçacağım :) ( )