Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Pek anlamasam da bu hali bile bana yeterince sağlam geldi ama bakalım yeni yöntem nasıl olacak ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evren klasik PCB yerine epoksi plaket kullanmayı düşündün mü? Benim gördüğüm birçok kaliteli (özellikle de 3D) modelde epoksi kullanılıyor.
İkinci sorum ortadaki bakırı kaldırma ile alakalı. Ruddere yapıştırabilmek için bakırı o bölgeden yok ettiğini düşünüyorum. Onunla uğraşmak yerine bakırlar içe bakacak şekilde bir tasarım ve lehimle kaplanacak bakır yüzeylerin preslenip fırında biraz bekletilmeleri ile montaj daha uygun ve sağlam olur muydu?
Üçüncü sorum: Abi sen giderek daha mı psikopatlaşıyorsun??? :p :D

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Cevabı çok basit :D

Gerçek uçağın bu kısımları kumaş kaplı da ondan :D :D :D

O aşamaya geldiğimde detaylı anlatırım ama gerçek uçaklarda kumaş kaplı yüzeylerde kumaşın iskelete tutturulması için çeşitli yöntemler uygulanırdı, görünüşleri uygulanan yönteme göre değişmekle birlikte kumaş ile kaplanmış yüzeylerin tamamen kendine has ve makul bir mesafeden çıplak gözle görülebilen yüzey özellikleri olurdu. Ben de modelimde çok karakteristik olan bu yüzey özelliklerinin yine makul (ölçekli) mesafeden bakıldığığında farkedilebilir olmasını istiyorum. Normal ütü ile uygulanan "polyester" film kaplamalarla bu etkiyi yakalamak çok zor. Ama benim seçtiğim yöntemde şu an itibariyle pek çok detaylandırma çalışması yapmaya hazır bir yüzey elde etmiş oldum. İLerdek detaylandırma aşamasında daha detaylı yazacağım bu mevzuları. Şimdilik gerçek uçağa ait birkaç fotoğraf paylaşayım, dikkatli bakılırsa gövdede, kuyruklarda ve kontrol yüzeylerinde çeşitli "detaylar" farkedilebilmekte, ve bu fotoğraflar çok yakından çekilmiş fotoğraflar değil, yani bu detaylar gerçek uçakta 4-5 m mesafeden seçilebilmekteler, bu da demektir ki modele yaklaşık 60-70 cm mesafeden bakıldığında bu detayların seçilebilir olması gerekli.
...

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Şu ana kadar yön dümenini (rudder) kaplamamış olmamın tek bir nedeni vardı, o da kontrol yekesini yapmamış olmam. Aynı yükseliş dümenindeki yeke ve birleştirici parça gibi anca beynimi kemirip duran birşeydi bu :) Ama yumurta kapıya dayanınca daha fazla kaçacak yer olmadığından işe giriştim.

Önce gerçek uçaktaki yekeyi görelim:

...

Evren bey, anlatımlarınızın her satırını dikkatle okuyorum, anlamaya çalışıyorum. Ne kadar keyifli olduğunu da tahmin edebiliyorum. Tamam, ben de kendimi sabırlı diye tanımlardım. Ancak bu kadar ayrıntıya girmenin delilik ile dahilik arasındaki ince çizginin ne yanına düştüğüne karar veremedim inanın. Ama, bükemediğim eli de öperim doğrusu! :saygilar:

Laquer thinner konusuna gelince, Celalettin kaptanın ve sizin yazdıklarınız ile taşlar tam olarak yerine oturdu, teşekkür ederim.

Öte yandan kaplama ile ilgili iki soru;

-Bu Skyloft denilen malzeme benim anladığım tam bir kumaş değil. Çünkü resimlerden görünen, kumaş gibi atkı ve çözgüden oluşan bir dokuma yapısı yok. Daha kalın olmakla beraber, elimde buna benzer bir malzeme var. Şimdi nereden aldığımı hatırlamıyorum ama, sanırım nalburlardan falan bulduğum bir tür izolasyon malzemesi gibi bir şey. Aynı şey olma ihtimali var mıdır acaba, ya da, Skyloft'un başka bir adı/amacı falan olabilir mi?

-Bu malzeme su ile genleşen, kuruyunca gerilen bir malzeme. Öte yandan, bildiğim kadarı ile, dop yapımında kullanılan dolgu verniği ve selülozik tiner (artık biliyorum, Laquer thinner :) ) su bazlı değil. Peki, Skyloft ıslakken doplanmış yüzeylere nasıl yapışıyor ve ıslak malzeme üzerine tekrar dop sürünce malzemelerin birbirine davranışı nasıl oluyor? Kısacası, dopun içine su dökersem ne olur, birbirine karışır mı, yoksa ayrışır mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Pek anlamasam da bu hali bile bana yeterince sağlam geldi ama bakalım yeni yöntem nasıl olacak ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yekenin kendisi sağlamlık açısından daha farklı olmayacak ama farklılık kabloların bağlanış şeklinde. Mevcut durumda uzun süre kullanım sonunda potansiyel olarak kablonun yıpranması söz konusu olabilir, ama değiştirmek de kolay. Aklıma gelen sistemde kablonun yıpranması çok daha düşük olacaktır. Öte yandan, biraz daha üzerinde düşününce manuel freze ile altından kalkabileceğim birşey olmadığına kanaat getirdim, şimdilik rafa kalktı. bu fikir :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evren klasik PCB yerine epoksi plaket kullanmayı düşündün mü? Benim gördüğüm birçok kaliteli (özellikle de 3D) modelde epoksi kullanılıyor.
İkinci sorum ortadaki bakırı kaldırma ile alakalı. Ruddere yapıştırabilmek için bakırı o bölgeden yok ettiğini düşünüyorum. Onunla uğraşmak yerine bakırlar içe bakacak şekilde bir tasarım ve lehimle kaplanacak bakır yüzeylerin preslenip fırında biraz bekletilmeleri ile montaj daha uygun ve sağlam olur muydu?
Üçüncü sorum: Abi sen giderek daha mı psikopatlaşıyorsun??? :p :D

Teveccühün abi, ben hep deliydim malum, belki bu hastalığın normal seyri gereğince deliliğim de artıyor olabilir, ama bu benim doktorluk alanım değil, senin daha iyi bilmen gerek :p Ama şunu söyleyebilirim ki imkanlarım arttıkça deliliğimi daha net bir şekilde ortaya koyabiliyorum :D

Epoksi kart konusunda hemfikirim, açıkçası bu kartları da epoksi diye sipariş ettim ama çok da emin olamıyorum. Yine de yeterince sağlam görünüyorlar. Elinde boşta epoksi kart varsa gelince alayım ama :) yada TR'deyken oralardan sipariş edebilirim, çok acelesi olan bir şey değil.

Ortadaki bakırı almamın nedeni yapıştırma amaçlı değil, niyetim yekenin iki tarafını elektirksel olarak birbirinden izole etmekti, çünkü bir ihtimal, yön dümenindeki seyrüsefer ışığının lambasına elektiriği doğrudan kontrol kabloları ile iletmek gibi bir niyetim vardı, böylece ilave kablolama ve daha önemlisi konektör vs gibi elemanlardan yırtarım diye düşünüyordum ama çok da büyük bir problem değil bunlar, o yüzden halen kesin karar vermedim. Gerçek uçakta yekenin hemen üzerinden giden iki kablo görülmekte, bunlar yön dümenindeki "trim tab"lerin kontrol kabloları. Ben modelde bunları elektrik kablosu olarak ekleyip bu kablolar üzerinden de kuyruk lambasını yakabilirim...

Omer Erkan' Alıntı:
Evren bey, anlatımlarınızın her satırını dikkatle okuyorum, anlamaya çalışıyorum. Ne kadar keyifli olduğunu da tahmin edebiliyorum. Tamam, ben de kendimi sabırlı diye tanımlardım. Ancak bu kadar ayrıntıya girmenin delilik ile dahilik arasındaki ince çizginin ne yanına düştüğüne karar veremedim inanın. Ama, bükemediğim eli de öperim doğrusu! :saygilar:

Laquer thinner konusuna gelince, Celalettin kaptanın ve sizin yazdıklarınız ile taşlar tam olarak yerine oturdu, teşekkür ederim.

Öte yandan kaplama ile ilgili iki soru;

-Bu Skyloft denilen malzeme benim anladığım tam bir kumaş değil. Çünkü resimlerden görünen, kumaş gibi atkı ve çözgüden oluşan bir dokuma yapısı yok. Daha kalın olmakla beraber, elimde buna benzer bir malzeme var. Şimdi nereden aldığımı hatırlamıyorum ama, sanırım nalburlardan falan bulduğum bir tür izolasyon malzemesi gibi bir şey. Aynı şey olma ihtimali var mıdır acaba, ya da, Skyloft'un başka bir adı/amacı falan olabilir mi?

-Bu malzeme su ile genleşen, kuruyunca gerilen bir malzeme. Öte yandan, bildiğim kadarı ile, dop yapımında kullanılan dolgu verniği ve selülozik tiner (artık biliyorum, Laquer thinner :) ) su bazlı değil. Peki, Skyloft ıslakken doplanmış yüzeylere nasıl yapışıyor ve ıslak malzeme üzerine tekrar dop sürünce malzemelerin birbirine davranışı nasıl oluyor? Kısacası, dopun içine su dökersem ne olur, birbirine karışır mı, yoksa ayrışır mı?

Ömer Bey, dahi olmadığımı bilmeye yetecek kadar zekaya sahibim :) yani diğer seçenek doğrudur, söylemekten çekinmeyin lütfen :D deliliğimle gurur duyacak kadar da deliyim aynı zamanda :D

Sorduğunuz sorular beni çok mutlu ediyor, emeklerimin boşa olmadığını görüyorum, dikkatli takibiniz için teşekkür ederim.

Skyloft aynen söylediğiniz gibi tam olarak "dokuma" bir kumaş değil, nylon liflerinin rastgele olarak biraraya getirilmesiyle üretilmiş. Bahsettiğiniz malzemenin ne olduğunu görmeden, ellemeden, koklamadan, tadına bakmadan :p kesin birşey söylemem çok zor, ama sanayide polyestercilerin kullandığı bir malzeme var, sizin tarifinize benziyor, bu kumaşı ürettikleri parçanın en son katı olarak, (en içteki katman) ve kullandıkları cam elyafının sivri çıkıntılarını örtmek, düzgün bir yüzey elde etmek için kullanıyorlar.

Dop su ilişkisine gelirsek; dop (tüm selülozik ürünler) "hidrofobik" yani su ile karışmayan, suda çözünmeyen bir yapıdalar. O yüzden kaplamanın ıslak olmasının olaya bir etkisi olmuyor, ince olan dop kumaşın dokusunun içinden geçip (ıslaksa sudan da etkilenmeyip) alttaki dopla etkileşime girebiliyor. Eğer sudan etkilenen, daha doğrusu suda çözülebilen bir dop ürünü kullanılsaydı, o zaman zaten ıslak kaplama yapmak imkansız olurdu...

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan

Özgür bey, gövdedeki kapaklar alüminyumdan yapılsa daha sağlam olur düşüncesindeyim. Epey önce .60 motorlu FW 190 inşa ederken gövdede bulunan iki kapağı alüminyum levhadan yapmış, naylon menteşe ile gövdeye tutturup, kilit olarakta küçük hoparlör mıknatısı kullanmıştım. Ölçekli görünüm için perçinlemeyi plastik tutkalı şırınga ile uygulayarak yapmıştım. Her plastik tutkal aynı olmuyor, kuruyunca düzleşiyor, ben de plastik tutkalı talk pudrası ile karıştırayım dedim, fakat karışım iyi olmadı. Alifatik tutkal perçinleme için en iyisi. Tabii gerçek Hurricane'de fazla perçin yok sanıyorum. Ölçekli spinner bulmakta zor oluyor. Spinner 2 mm farketse keyfe keder, tabii ben ölçekli model jürisinin önüne çıkacak değildim ama gene de 2 mm canımı sıktıydı. Bir de kanadı gövdeye takmak için kullanılan vidaların görülmemesi var. Buna bir çare bulamamıştım, naylon vida yerine küçük çapta demir vida kullanmış, vidaların başlarını da kanadın alt rengiyle aynı renkte boya ile boyamıştım. Vida başlarının kanadın içine gömülmemesi için vidanın girdiği kavak kontraplak kısmı cyanoacrylate ile sertleştirmiştim. Tanınmış modelci Dave Platt'ın bir sözü var, ölçekli model yapmak aşktır diyor. Gerçekten öyle.

Evren bey plana göre bugün " Kanat Filetoları " nın yapılması gerekiyordu biraz gerisinde miyiz yoksa. :laugh:

Evin normal işletme koşullarına dönmesine az bir süre kaldı :eek:f:

Gerçi aradan plan dışında epey bir iş kaçırdınız ama plan varsa takipte vardır. ;D

Türker Akgün' Alıntı:
Evren bey plana göre bugün " Kanat Filetoları " nın yapılması gerekiyordu biraz gerisinde miyiz yoksa. :laugh:

Evin normal işletme koşullarına dönmesine az bir süre kaldı :eek:f:

Gerçi aradan plan dışında epey bir iş kaçırdınız ama plan varsa takipte vardır. ;D

Evren'ciğim işte bu da forumun gıcığı... Uçak uçurmayı beceremediği için yapıyo biliyorum... :D :p :D :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evren'ciğim işte bu da forumun gıcığı... Uçak uçurmayı beceremediği için yapıyo biliyorum... :D [emoji14] :D [emoji14]
Isterlerse uçuruyorlar abi zamanında heves edip Türker ile halı saha kapattiklarina şahidim.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Isterlerse uçuruyorlar abi zamanında heves edip Türker ile halı saha kapattiklarina şahidim.
Ben de şahidim abi ;D isterse uçabiliyor :laugh:

NOT: Evren hocam affınıza sığınarak konuyu biraz dağıtmış olduk ama :embarras:

E-flite Extra 300 3D- Hover Show- TAkgun
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

E-flite Extra 300 3D- Indoor Show 01 - TAkgun
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evren'ciğim işte bu da forumun gıcığı... Uçak uçurmayı beceremediği için yapıyo biliyorum... :D :p :D :p

Koskaca hekim gıcıklık konusunda bir teşhis koymuşsa benim onun üzerine bir sözüm olamaz. :laugh: :saygilar: Ama biraz gıcık olmak sevilmek konusunda bir mani teşkil etmiyor, zaten sevdiğim abi ve kardeşlerime tarafımdan makul dozda yapılıyor ve genellikle de seviliyor olmamdan mütevellit zaman zaman tarafıma uygulanıyorsa benim bir şikayetim yok açıkçası. :lollol: :lol: :lol:

Uçak konusunda ise onun benim ve benim onun beklentilerimizi karşılayamadığımız yine doğru bir tespit. :laugh:

Tamam iste simdi oldu. Sumer abim de Turker de tatili bitirmis, yaz kafasindan cikmislar. Artik hayat normale donuyor, forum fabrika ayarlarina donuyor [emoji1] oh be [emoji1][emoji1]

Muhtemelen zırt pırt çıkan hatalar bundandı. Ben şimdi Türker denen herifi boğazladığımda sorun kalmaz. Kimsin kardeşim sen. Neyini seviim ben senin. [emoji38]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türker bu arada eski Imuk üyesidir diye hatırımda kalmış dökelim eskileri arşivde bir şey kalmasın.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi