Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Ellerine sağlık.Elimden okadarın geleceğini bilsem başlayacağım model yapmaya çok heveslendim bende. :) :saygilar:

Haydi başlayalım :)

Bu sabah itibariyle hanımın ültimatomu ciddiye alınarak (bahane lazım yahu) atolyeye girildi ve sağlam bir temizlik toparlanma sonrasında tezgah çalışılabilir hale geldi.

Bugün için planım kuyruk elemanlarının yerlerine yapıştırılması idi. Ama Dikey stabı yapıştırabilmek için kaplamanın tamamlanması gerekeceğinden ilk önce ona giriştim. Hazır mis kokulu dop açığa çıkmışken elevatörleri de aradan çıkartayım dedim. Kaplamanın tamamlanması ile kastetiğim mevcut olan "skyloft" kaplamanın üzerine çok ince kağıt kaplama yapmak. Bu kağıt kaplama alttaki skyloftun sağlamlığına yaslanarak boyama için gerekli boşluksuz yüzeyi oluşturacak. Her üç eleman da kaplandığında görüntü şöyle birşeydi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu kaplama işi kademeli olarak sürerken bir yandan da yatay stabın gövdeye yapıştırılması için gerekli hazırlıklara başladım. Bu iş tahmin edersiniz ki oldukça önemli. Yatayın tam olarak olması gerektiği yerde, ortalı vaziyette ve gerekli oturma açısı ile yapıştırılması lazım, aynı zamanda olabildiğince de sağlam bir yapışma olmasında fayda var. Yani stabı koyup kenarlardan CApon damlatmak hiç akıl karı olmaz :) Açıların hepsinin tutturulması işi de "10 kere ölç 1 kere yap" dedirten cinsten... Yapıştırma işlemi sanırım 3-4 dakika sürmüştür ama herşeyin doğru olduğundan emin olmak için elimdeki her türlü aleti devreye sokup birbuçuk iki saatlik bir ölçme-hizalama işaretleme çalışması yaptım öncesinde.

Önce kanadı gövdeye sabitleyip Lazerli su terazisi ile gövdenin tam olarak dikey olduğundan emin oldum.

Fotoğrafta belli oluyor mu bilmiyorum ama bu işi yaparken kanat uçlarını referans alıp lazerin yatay çizgisinin her iki kanat ucunda da aynı noktaya gelmesini sağlayana kadar modeli sehpada hizaladım.

"Tamam kanat uçları hizalı ama ya kanatlar çarpıksa bir taraf diğerinden az da olsa daha yukarıda yada aşağıdaysa?" paranoyasıyla normalde oturma açısı ölçmeye yarayan oldukça hassas zımbırtımla sadece orta panelin yataylığını kontrol ettim ve onda da tam olarak 0 derece okuyunca rahatladım.

Modelin yataylığından iyice emin olunca tripoda bağlı olan lazeri, tripodun ayaklarının konumunu hiç değiştirmeden sadece kafayı yükselterek lazerin yatay çizgisini stabın merkez hattı ile aynı seviyeye gelene kadar kaldırdım ve bu yatay çizgiyi kullanarak stabın oturuşunu da yatay yapana kadar ince ayarları yaptım ve stabı birkaç iğne ile gövdeye tutturdum.

Sonra bu işlemleri yaparken kayma olup olmadığından da emin olmak için lazeri tekrar tekrar indirip kaldırıp kanat uçlarındaki referansımla defalarca kontrol ettim. Tabi sadece yataylık değil, stabın gövdenin boyuna eksenindeki simetrisi, motor çekiş hattına göre olması gereken oturma açısı vs her şeyin tam olarak yerinde olduğundan emin oldum ve derin bir nefes alıp, yeteri miktar 30 dklık epoksi karıştırıp stabı gövdeye yapıtırdım ve kurumaya bıraktım...

Epoksi donunca elevatörlerin birleştirme elemanı ve kontrol yekesi olan sistemi yerine oturtup onların da herşeyinin doğru olduğundan emin olup yerlerine yapıştırdım.

Bu bölgeye tekrar ulaşma şansım olmayacağı için elevatör klevisini de kilitli olan bir modelle değiştirerek biraz olsun kafa rahatlattım :)

Yatay stab için yaptığım hizalama ölçme biçme çalışmalarını dikey için de yapıp yine 30 dklık epoksi kullanarak yerine yapıştırdım.

Dikeyi yapıştırırken gövde eksenine paralel yapmak yerine hücum kenarı hafif sola bakacak şekilde bir açıyla yapıştırdım.

Fotoğraftaki kırmızı çizgi merkez hattı, stabın ucunun az bişey solda olduğunu görebilirsiniz. Bu açı motorun sola çekmesini karşılamaya yardımcı olmak için verilmekte. Gerçek Hurricane'lerde de var, haliyle modelin tasarımcısı da aynen modele aktarmış. (Motorda sağa çekiş açısı yok).

Yarın yatay ve dikey arasındaki boşlukların doldurulması gibi detay işlerini halletmeyi planlıyorum...

Şimdiden süper görünüyor eline sağlık.

Vay arkadaş biz de helide pal acısı ölçüyoruz diye gururlanıyorduk, bu nedir ya :laugh: :D

Bu arada hazır kitlerde montaj sırasında kimse bu detayda ölçüm yapıyor mu acaba, ya da gerek var mı ?

Süper bir montaj olmuş biz el terazi göz kantar yaparız olur biter[emoji4] [emoji122] [emoji122] [emoji122]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Vay arkadaş biz de helide pal acısı ölçüyoruz diye gururlanıyorduk, bu nedir ya :laugh: :D

Bu arada hazır kitlerde montaj sırasında kimse bu detayda ölçüm yapıyor mu acaba, ya da gerek var mı ?
Tabii ki gerek yok. :) Sea Fury'nim yatay stabını bi görsen. :) Yahu elinde stickler var. Havada bakar düzeltirsin. Hawker fabrikasında bile uğraşmadılar bu kadar. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[emoji23][emoji23][emoji23]

Hazır ARF kitler, hatta modern tasarım plan yada inşaat kitleri artık tamamen bilgisayar ortamında tasarlanıyor ve hassas lazer kesim ile kesilen birbirlerine kilitlenen parçalar ile yapılıyor. Kanat, kuyruk vs gibi elemanların yuvaları da hataya yer vermeyecek şekilde parçaların tasarımına işlenip kesiliyor. O yuzden fazla ölçmeye gerek olmuyor, merkezli oldugundan emin olmak yeterlinoliyor çoğu zaman. Ama benim modeldeki montaj sisteminde yatay stabı yerleştirirken konum açı hizalama için sonsuz kombinasyon mümkün :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Süper bir montaj olmuş biz el terazi göz kantar yaparız olur biter[emoji4] [emoji122] [emoji122] [emoji122]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaptanim el terazi var el terazi var, ben bunca ölçme biçme ile bile bazılarının el terazi göz kantar ile yaptığı kadar düzgün yapamayabilirim [emoji23][emoji23][emoji23]

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tabii ki gerek yok. :) Sea Fury'nim yatay stabını bi görsen. :) Yahu elinde stickler var. Havada bakar düzeltirsin. Hawker fabrikasında bile uğraşmadılar bu kadar. :)

Abi hep söylüyorum, Hawker fabrikasındaki adamların işi benimkinden çok daha kokaydı zaten :) hiç olmazsa tüm uçağın fabrika çizimleri ellerindeydi [emoji23][emoji23][emoji23]

ESM modellerde fazla ölçmemek lazım zaten. Fw-190 ve Me-110 tecrübemden gayet iyi biliyorum, ölçtüğün zaman hiçbişey tutmuyor, gözünü karartıp yapıştıracaksın :)

Şu fotoğrafı da paylaşalım dimi :)

Elevatörleri de takınca baya uçağa benzedi sanki bu dahta yığını :)

Artık ruddera girişip bitirme vakti geldi...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Artık ruddera girişip bitirme vakti geldi...
Rudder gerek var mi ki :lol: Nasıl olsa çoğu modelci kullanmıyor :lollol:

Rudder gerek var mi ki [emoji38] Nasıl olsa çoğu modelci kullanmıyor [emoji38]lol:

Geldi bi Ahmet Abi daha :)

Rudder gerek var mi ki :lol: Nasıl olsa çoğu modelci kullanmıyor :lollol:

Yok ben yerdeyken kullaniyorum, tam kalkis oncesi tum kontrol yuzeylerinin calismasini kontrol ederken tam sag ve sol rudder veriyorum guzel gorunuyor... bide rudder olmazsa Ay Yıldızı nereye koyacağız?