Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Türker bu arada eski Imuk üyesidir diye hatırımda kalmış dökelim eskileri arşivde bir şey kalmasın.

Her insan hata yapar Celalettin abi. :lollol: Bu arada muhtemelen İmuk'tan dilekçe verip istifa ederek ayrılan tek kişi de ben olsam gerek. :laugh:

Atılmadım, ben istifa ettim. :lol: :lol: :lol:

Şimdi 94 te alınan sertifikalar mı, askerde kurulan model uçak üniteleri mi... Eski defterleri açmayalım Türker bey :D

Omer Erkan' Alıntı:
Neredesin Evren bey? Getti gene canım konu!...

Geldim geldim :)

Bu sabah itibariyle Muscata ve dolayısıyla Muscat Tayyare Fabrikasına dönmüş bulunmaktayım.

Öncelikle herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramını, ve kurban bayramını kutlarım.

Madem konuda helikoptercilerin uçak uçurmalarının videoları paylaşılmış, ben de kendi helikopter uçurma videomu paylaşayım, hoş video çok eski, 6 yıl kadar önceye ait. Sanırım 3. yada en fazla 4. uçuşum falandı, helikopter de benim değil ha, kulakları çınlasın bizim Kaan Gök ün helisini almıştım, çok tırsmıştı kıracağımdan emin olduğu için ;D ;D ;D , ama kırmadan geri teslim etmiştim :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bundan birkaç yıl sonra da "emanet heli ile nereye kadar kardeşim" diyerek bir arkadaştan ikinci el titan e325 almıştım kendime, o meretle biraz daha pratik yapıp gidip 0 km flybarless yeni nesil titan e325 ve super cobra gövde seti edinmiştim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Niyetim bunu da Türk Kara kuvvetlerinin renklerine boyamaktı ama sonra rüzgar bizi buralara attı ve mereti getirme şansım olmadığı için de kalakaldı öylece...

Neyse bu kadar helikopter muhabeeti yeter, asıl konumuz olan Hurricane e dönelim.

Bayram sırasında Hurricane'i ilgilendiren iki olay oldu;
birincisi boyama için niyetli olduğum ana boya kaynağının çuvallaması ihtimaline karşın yedek olsun ne olur ne olmaz diyerek bolca tamiya akrilik boya alıp yanımda getirdim.
İkincisi ise hurricane ile dorudan alakası yok, hatta muhtemelen inşaatı bir miktar geciktirebilecek ama sonuçta Hurricane e çok faydalı olacağına inandığım bir olay. :rolleyes: :rolleyes: Nasıl bişey acaba bu böyle :D

Daha önceden tasarımlarını alıp bastığım ve gayet keyifle uçurduğum 3dlabprint firmasındaki çocuklardan bir mail geldi, ve mailde yeni tasarımları olan 1/6.6 ölçeğindeki spitfire mk9 un hazır olduğu yazıyordu! Genelde aylık bilgilendirme maillerinde sıradaki projeye ait ipucu verip ağız sulandırırlardı aam bundan hiç bahsetmemişlerdi, o yüzden çok büyük ve tatlı bir sürpriz oldu. Hemen girip modeli inceledim, ve farkettim ki bu meret hurricane için mükemmel bir "antreman" uçağı olabilir. Aynı zamanda Hurricane'de kullanacağım motor pervane ve pil sisteminin test edilmesi için de harika bir platform. Modellerin ölçekleri birbirine çok yakın (1/6.6 - 1/6.85), haliyle boyutları da bırbırlerıne bıhaylı yakın. Spitfire 1.7m kanat açıklığına sahip, Hurricane ise 1.78 m. Spitfire'ın kanat yüklemesi, hem kübik hem konvansiyonel, Hurricaneinkinden daha düşük, ama hem kanat yapısı hem de iniş takımları nedeniyle sipt bir kademe daha zor uçan bir uçaktır hurriye nazaran. Bu nedenle güzel bir uçuş tecrübe modeli olacak. Ayrıca uzun süredir yüksek kanat yüklemesine sahip bir "warbird" uçurmadığımı da hesaba katarsak bir miktar paslanmış olmam olası, Hurriyi direk riske atmaktan kurtaracak bir model olur. Boyama olarak da bir "What if" projesi olarak bu mereti aynı Hurri gibi Çöl kamuflajı ile boyarım üzerine de Türk forsları koyarım diye düşündüm (Mk9 bizde de kullanıldı ama hepsi savaş sonrası teslim edildiği için çöl kamuflajı olan yoktu hiç, olayın "what if" kısmı buradan gelıyor :) )
Velhasıl hazır bir hafta geçerli indirim kodu da vermişlerken aldım mereti, dosyaları indirdim, baskı sürelerini tabloladım ve baskı planlamasını yaptım, dün saat 01:30 da eve varmış olmama rağmen ilk iş hemen ilk parçaların baskısını başlattım bile :) Bu uçak için ayrı bir başlık açıp baskı, montaj, boyama ve uçuşunu oradan paylaşacağım.

Doğrudan Hurricane üzerindeki çalışmalar da bir iki güne başlar, takipte kalın efenim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Geldim geldim :) Bu sabah itibariyle Muscata ve dolayısıyla Muscat Tayyare Fabrikasına dönmüş bulunmaktayım.
Hoş gelsin , sefalar getirdin Evren hocam, özlettin kendini :)

Madem konuda helikoptercilerin uçak uçurmalarının videoları paylaşılmış, ben de kendi helikopter uçurma videomu paylaşayım, hoş video çok eski, 6 yıl kadar önceye ait. Sanırım 3. yada en fazla 4. uçuşum falandı, helikopter de benim değil ha, kulakları çınlasın bizim Kaan Gök ün helisini almıştım, çok tırsmıştı kıracağımdan emin olduğu için ;D ;D ;D , ama kırmadan geri teslim etmiştim :)
Bence de gayet başarılı bir deneme olmuş :thumbup: Bu arada 2.videoda sanki arkadan Sümer abimizin sesini duyar gibi oldum :D

Bundan birkaç yıl sonra da "emanet heli ile nereye kadar kardeşim" diyerek bir arkadaştan ikinci el titan e325 almıştım kendime, o meretle biraz daha pratik yapıp gidip 0 km flybarless yeni nesil titan e325 ve super cobra gövde seti edinmiştim.

Niyetim bunu da Türk Kara kuvvetlerinin renklerine boyamaktı ama sonra rüzgar bizi buralara attı ve mereti getirme şansım olmadığı için de kalakaldı öylece...
İnşallah gün gelir de bir gün yine bu ortamda Heli Scale çalışmasını da hep beraber takip ederiz :thumbup:

Daha önceden tasarımlarını alıp bastığım ve gayet keyifle uçurduğum 3dlabprint firmasındaki çocuklardan bir mail geldi, ve mailde yeni tasarımları olan 1/6.6 ölçeğindeki spitfire mk9 un hazır olduğu yazıyordu!
.....
Bu uçak için ayrı bir başlık açıp baskı, montaj, boyama ve uçuşunu oradan paylaşacağım.
Vay yeni bir konumuz daha geliyor, süper :halay: :hoppa:

Doğrudan Hurricane üzerindeki çalışmalar da bir iki güne başlar, takipte kalın efenim :)
Yakın takipteyiz Evren Hocam :RCKolik:

Evren bey hoşgeldiniz, biraz daha gecikseydiniz konu başka yerlere gidecekti[emoji16]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben biliyordum zaten, bir zaman, bir yerde, öyle yada böyle bir heli vardır diyordum :lollol: :lol:

Evren hoşgeldin.Heyecanla konuyu beklemekteyiz ;)

Hoşbuldum arkadaşlar :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada 2.videoda sanki arkadan Sümer abimizin sesini duyar gibi oldum :D
...

Her iki videoda da sesi geliyor, Sümer abim sağolsun her zaman arkamdadır :hoppa: :hoppa: :hoppa:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İnşallah gün gelir de bir gün yine bu ortamda Heli Scale çalışmasını da hep beraber takip ederiz :thumbup:

Açıkçası özlüyorum heli uçurmayı da. Sol başparmak için güzel bir çalışma oluyor. Eğer olur da bir gün arabayla Dubai'ye gidersem oradaki model mağazalarından bir heli alacağım kesinlikle. Belki "scratch build" bir super cobra gövdesi yaparım ona burada paylaşmaya değer olur o zaman :)

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Evren bey hoşgeldiniz, biraz daha gecikseydiniz konu başka yerlere gidecekti[emoji16]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özellikle meydanı boş bıraktım abi, sonuçta bu forumda yeniyim, kim nedir tanımanın en güzel yolu bu :D :D :D

Emre Kaman' Alıntı:
Ben biliyordum zaten, bir zaman, bir yerde, öyle yada böyle bir heli vardır diyordum :lollol: :lol:

Eh sonuçta çocukluğunda "hava kurdu" ile tanışmış bir nesildenim, biraz travma yapması normal :p Neyse ki çok etkilenmemişim, gözüme güzel gelen tek helikopter Cobra / Super Cobra serisi, ucuz yırtmışım :p

Bu kadar uzun ve detaylı anlatımları bir solukta okuttunuz bana. Gerçekten tebrik ederim. Sabır ve emek birleşince çok güzel şeyler çıkmış ortaya. Konuyu okurken uçaklar hakkında da birçok bilgi sahibi oldum. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. :saygilar:

Evren bey, hoş geldin! "Bu konu nereye varacak?" derken, "Spitfire nedeniyle 10 dakika ara" oldu anlaşılan. Neyse, bunca yıl beklemiş, biraz daha beklesin bakalım Hurri... Ama çok da bekletme, uçuşunu görmeye ömrüm yetsin! :-\

Omer Erkan' Alıntı:
... Ama çok da bekletme, uçuşunu görmeye ömrüm yetsin! :-\

Ömer abi neyseki daha gençsin. ;) Ama uçuşu benziyor, antrenman olsun diye başka bir uçak yapılıyorsa :eek: :laugh: İlerleyen günlerde tipi benziyor, gözüm alışsın diye de başka bir proje başlar mı bilemiyorum. :lollol:

Gerçi bu durumdan ben hiç şikayetçi değilim, uçakların uçmaması zaten en alışık olduğum şey. ;D Sümer abinin piper hariç. :saygilar:

Böyle çok güzel, keyifle takip ediyoruz konuları. :hoppa: :yuppi: Evren beyin ellerine sağlık. :bravo:

Şöyle hafif çaprazdan bakınca sanki Grumman F6F Hellcat' de hurricane'i andırmıyor değil hani. :lol: :lol:

Oguz Akcay' Alıntı:
Bu kadar uzun ve detaylı anlatımları bir solukta okuttunuz bana. Gerçekten tebrik ederim. Sabır ve emek birleşince çok güzel şeyler çıkmış ortaya. Konuyu okurken uçaklar hakkında da birçok bilgi sahibi oldum. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. :saygilar:

Oğuz bey çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

Omer Erkan' Alıntı:
Evren bey, hoş geldin! "Bu konu nereye varacak?" derken, "Spitfire nedeniyle 10 dakika ara" oldu anlaşılan. Neyse, bunca yıl beklemiş, biraz daha beklesin bakalım Hurri... Ama çok da bekletme, uçuşunu görmeye ömrüm yetsin! :-\

Ömer Bey siz gençsiniz daha ama zaten fazla da uzun bir gecikme olmayacak. Tatilde kanattaki problem için bihayli düşünsel mesai harcadım ve A ve B planlarımı yaptım bile. Ayrıca dönünce gövdenin kaplamasındaki Dop katlarının iyice kuruyup güzel bir yüzey oluşturduklarını gördüm, o tarafta da işler yolunda yani. Geldik geleli birşey yapamamış olmam genel olarak atolyeye giremiyor olmamdan kaynaklı. Ailecek döndük, ufaklığın okulu açıldı onun hazırlıkları, ufaklığın kalabalık ortamdan yeniden sakin 3 kişilik hayata adaptasyonu destekleri, ailecek göçebe hayattan yerleşik düzene geçme çalışmaları falan derken daha atolyeye adam gibi giremedim bile. Spitfire parçalarının baskı sonunda girip, parçaları yazıcıdan söküp yeni baskıyı başlatıp fotoğrafları çekmek dışında bir modelcilik faliyetim yok henüz :D

Hanımdan da zılgıt yedik zaten, "evi çok temiz bırakmışsın çok teşekkür ederim, ama atölyenin hali ne öyle, bu haftasonu toplayacaksın mutlaka" şeklinde bir ültimatom aldım :) Neyse ki ev temizdi de sadece ültimatom ile yırttık :D aksi halde tiz kellesi vurula durumu olurdu... Sonuç itibariyle, bu akşam itibariyle haftasonum başlıyor, atolyeyi toplar Hurri üzerinde çalışmaya başlarım. Hem de kuyruk elemanlarının gövdeye nihai olarak sabitlenmesi gibi oldukça önemli bir kilometre taşının halledilmesi var programda...

Türker Akgün' Alıntı:
Ömer abi neyseki daha gençsin. ;) Ama uçuşu benziyor, antrenman olsun diye başka bir uçak yapılıyorsa :eek: :laugh: İlerleyen günlerde tipi benziyor, gözüm alışsın diye de başka bir proje başlar mı bilemiyorum. :lollol:

Gerçi bu durumdan ben hiç şikayetçi değilim, uçakların uçmaması zaten en alışık olduğum şey. ;D Sümer abinin piper hariç. :saygilar:

Böyle çok güzel, keyifle takip ediyoruz konuları. :hoppa: :yuppi: Evren beyin ellerine sağlık. :bravo:

Şöyle hafif çaprazdan bakınca sanki Grumman F6F Hellcat' de hurricane'i andırmıyor değil hani. :lol: :lol:

Dikkatli okumamışsınız efenim :) uçuşu benziyor diye yapıyorum doğru ama tipini de benzetmek için tarihi bile değiştirdim yahu, azıcık emeğe saygı :D

Şaka biryana, çok ciddi bir taşa çarpmadığım sürece hurricane'i bitirme motivasyonum projenin devamını sağlayacaktır. Bugün işyerinde aldığım bir haberle 29 Ekim'de maiden yapma ihtimali yeniden belirdi ufukta :) Ekim içinde olacak dedikleri seyahat sanırım aralığa kayacak. Gerçi burada herşey günlük değişiyor :D ben inşaatıma bakacağım artık, yollanmazsam hala 29 ekimde maiden yapma şansımız olabilir...