Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Flaplar için yeni yataklama yuvaları basıldı. Orta panelde parçaları test ettim, sorun yok gibi görünüyor...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eski fotoğraflardan hatırlarsanız, bu yataklama yuvaları ve yatakların kendileri alt arka spara kadar uzanıp ona kilitleniyorlardı. Ama şimdi flap yuvasını kontraplak ile kaplayınca o bölge kendi başına yeterince güçlü oldu ve flap yataklarını spara kadar uzatmam gerekmedi. Yeni yuvaların içte kalan kısımlarında çentikler var, bu çentiklerle hem yuvaların hepsi kolayca hizalanıyor hem de flaplar açıkken gelecek olan çekme kuvvetinin karşılanması için yapışma yüzeylerine ilave olarak yardımcı bir tutunma alanı sağlıyor...
Bir diğer modifikasyon olarak da orta kısıma bir değil iki yataklama ekledim.

Flap sereni olacak olan boru ve yeni yataklar:

Yataklar yuvalara oturtulup çelik tel aluminyum klavuz borunun içinden geçirilince tüm sistem kilitlenmiş oluyor:

Orta panel flapları da yerlerine gelsin:

Şu minik kapline ne kadar baksam da doyamıyorum :)

Dış panelin yatakları ve yuvaları da şu an baskıda, onlar da hazır olduğunda hemen deneyeceğim ve sorun olmazsa yerlerine yapıştıracağım. Bunun anlamı kanat alt yüzeyinin balsa levhalar ile kaplanmasına hazırız demektir. Sadece ışıklar için kanat içindeki kablo güzergahlarını belirleyip kablolamayı yada kablo kanallarını yerleştirmem gerekecek kanadı kapatmadan önce, onu da yarın tamamlamak niyetindeyim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Fırından yeni çıktı taze taze...

Gidip şunları deneyeyim hemen :)

Minik kaplin gerçekten de tam seyirlik :thumbup:

Bir iki gün bakamadım, konu nerelere gelmiş. Sindire sindire okuyayım derken işlemciyi yakacağım vallahi. :p

Airacobra konusu da güzelmiş doğrusu. Aslında bayağı bir ortaya çıkmış ama... Neyse, bekliyeceğiz artık. :(

Valla resimlere birkaç kez keyifle bakaraktan okudum konuyu.Muhteşem giden bir işçilik eline sağlık.Muscat teyyare fabrikası titiz bir işçilikle çalışıyor. :saygilar: :)

Ohhh beee dünya varmış :)

https://instagram.com/p/BawC0q4naM4/

evren hocam çıtayı öyle bir yere koyuyorsun ki, ne paylaşsak olmaz şunların arkasından :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Dün havalı retractlar ile terapi yapıp spitfire in elektrikli retractlarının yarattığı gerilimi üzerimden atınca yeniden model üzerinde çalışmaya başladım... biraz balsa tozu solumak da iyi geldi [emoji4]

İlk iş olarak bugüne kadar sıkı geçme olarak yerlerinde duran retractların monte edildiği kontraplak rayları 30dk kık epoksi ile kalıcı olarak yapıştırdım.

Daha sonra iniş takımı tekerlek yuvasının tabanını ve arka duvarla arasındaki açılı geçişi tamamladım.

Taban plakaları her iki yöne doğru 4 derece açılı durmaktalar. Tekerlek aksları da dikmelerle 94 derece olacak şekilde durmalı. Bunun için tornada kendim yeni dikmeler işleyeceğim...

En son olarak da kanattaki sinirlerde gerekli delikleri açıp kanat ucundaki navigasyon ışıkları ve hücum kenarındaki iniş ışıkları için gerekli olacak kabloların geçeceği kanalları yapmaya giriştim. Bu kanalların amacı ileride bakım yada yenileme vs için gerektiğinde kabloların sökülüp tekrar yerleştirilebilmesini kolaylaştırmak. Işıkların kanalları çeşitli pipetler kullanılarak yapıldılar [emoji4]

Kanat ucundan iniş ışığı bölgesine olan kablo kanalı:

İniş ışığı bölgesinden top kapağının altındaki erişilebilir alana olan kablo kanalı:

Top kapağı bölgesinden hoparlör bölgesine geçen kablo kanalı. Kanat ile gövde arasındaki kablo bağlantılarının konektörleri holarlörün altında olacaklar, yani burası kablolarımız için kanattaki son durak [emoji4]
Bu son kanal hem ışıkların hem de servoların tüm kablolarını taşıyacağı için, ve servo kablolarının konektörleri de üzerlerinde olacağı için daha geniş olmaları gerekliydi. Yaklaşık iki cm çaplı bir boru üzerinde kağıt sararak oluşturdum...

Diğer kanat da aynı şekilde kablo kanallarına kavuştu :

Dış kanat panelleri son bir tesviye sonrasında balsa levha ile kaplanıp kapatılmaya hazır olacaklar. Orta panelin kaplaması ise iniş takımlarının ve tekerlek yuvasının gerekli detaylarının tamamlanması sonrasında kaplanacak...

Küçük ama önemli bir detay; modelin orjinal tasarımında kanat gövdeye kanadın hücum kenarındaki vidalar ile sabirleniyor. Bu vidalar alttan takıldığı için de kanadın alt tarafında iki büyük delik olmak zorunda. Ben modeli mk2C trop versiyonu olarak modifiye ettiğim için tam bu bölgeye tropical hava filtresinin kuyruk kısmı denk geliyordu ve bu kanat vidalarının delikleri iyice belirgin olacaktı. Buna çözüm olması için vidaları alttan değil üstten, yani gövdeden takmaya karar verdim :) sonuçta her şekilde üst tarafta bir kapak var ve her uçuş sonrası ve öncesi bu kapak açılacak (pil değişimi). Kanat montaj vidaları da bu kapağın altında kalıyorlar, yani kapak açıkken erişim mümkün...
Gövdedeki tırnaklı somunları delerek dişlerini uçurdum. Kanattaki yuvalara da yeni tırnaklı somun taktım oldu bitti. :)

Böylece modelin sahadaki montajı sırasında ters çevrilmesine de ihtiyaç kalmayacak :)

Eline sağlık Evren işçiliği gene konuşturmuşsun.Merakla takip ediyor ve bende güzel ve titiz,çözüm üreterek işçilik nasıl yapılır sayende öğrenmeye çalışıyorum

Günsonu raporu:

Bugün daha çok aile günüydü... ama arada sırada ufak ufak modelle de ilgilenebildim. Kanatta dış panellerin kaplamaya hazırlanması için gerekli hazırlıklara sinirlerin hücum kenarlarındaki çıkıntıları (building tab) traşlayarak devam ettim. Yarin akşamüstü bir balkon seansı ile dış panellerin son tesviyeleri yapılacak hale geldi. Vakit olursa yarın kaplamada kullanılacak balsa levhaları da hazırlarım. Bu hafta dış panellerin kaplaması tamamlanacak...

Bugün ayrıca tornada da bir miktar zaman geçirebildim, ve elim değmişken dikmelerin tornadaki işini aradan çıkarttım...

Aylar önce sırf bu amaçla T6061 aluminyum çubuklar edinmiştim. Bu dikmelerin en geniş çaplı kısmı 11 mm, biraz pay olacak şekilde 1/2” (12.7mm) çaplı olan çubuğu kullanarak dikmeyi işlemeye başladım.

Önce ana gövdeyi (retracta sabit olan parçanın içinde hareket edecek olan kısmı) 10mm çapa indirdim. Bu kısımın dış çapının tam olması aynı zamanda da yüzey kalitesi çok önemli, zira sürekli hareket halinde olacak, boşluksuz ama pürüzsüz hareket etmeli...

Sonra da uç kısımda, amortisör yayının oturacağı kısmı işledim. Parça ince ve uzun olduğu ve uçtaki punto desteğini uzaklaştırdığım için sabit yatak kullanarak desteklemek zorunda kaldım...

Sonrasında tekerleğin takılacağı tarafı da kesip düzledim ve tekerlek aksını sabitleyecek olan M5 set uskurun eksenel deliğini deldim. Diş sonra açılacak.
Bu haliyle parçanın tornadaki işleri bitmiş oldu. Orjinal parça ve yeni işlenen parça yanyana:

Şimdilik aralarında bir fark yok. Orjinalde bir de o-ring conta eklemişler bu parçaya, görevi de sağladığı ilave sürtünme ile yayın enerjisini sönümlemek (amortisör) ve sert inişte uçağın tekrar zıplamasını engellemek... şimdilik bunu benim yaptığım parçaya eklemek eklememek konusunda kararsızım. Kalın bir gresle benzer etkiyi alabilirim sanki... zaten inişlerim de mükemmel malum [emoji12][emoji12][emoji12]

Esas fark tekerlek aksinin dikmeye olan açısında olacak. Orjinalde 90 derece ama benim ihtiyacım olan açı 94 derece. Her iki dikmenin de tamemen eş şekilde delinebilmesi için bir “kalıp” tasarlayıp 3D yazıcı ile basacağım ve dikmelerdeki delikleri bu şablon kalıbı kullanarak deleceğim, böylece “teorik olarak” her iki dikmenin de hem boylarının hem de tekerlek açılarının özdeş olmasını sağlayacağım. Pratikte ne olacak onu birlikte göreceğiz :)

Diğer dikme de aynı şekilde işlendi:

Yerine oturuşu da gayet güzel:

Bugünlük de bu kadar... yarın ben haftanın ilk mesai gününe başlar iken sizlere iyi pazar dinlencesi, uçuşa gidenlere kırımsız bol keyifli uçuşlar dilerim :)

Murat Evitan' Alıntı:
Eline sağlık Evren işçiliği gene konuşturmuşsun.Merakla takip ediyor ve bende güzel ve titiz,çözüm üreterek işçilik nasıl yapılır sayende öğrenmeye çalışıyorum

Teşekkür ederim abi, faydalı olabildiğime sevindim :)

Adamı modelcilikten soğutur bu Evren. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi