Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Dikmeleri delmek için kullanacağım klavuzun tasarımı hazır...

Parça gayet basit (tasarlamak 5 dk aldı :) ) Şöyle birşey:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabi bunun simetriği de olacak.

Önce dikmenin iç taraftaki ucundaki stoper vidasının deliğini deleceğim, bu delik 90 derece olacağı için basit bir işlem, ve bu deliğin bir iki mm dahilinde sağda yada solda olması mesele değil, sadece yaydaki öngerilmeyi değiştirecek bir etkisi olur. Esas önemli olan bu delik ile aksın geçeceği delik arasındaki mesafe...

Bu stoper deliği delindikten sonra (ama diş açmadan önce) delikle aynı çapta bir pimi deliğe geçirip dikme klavuza yerleştirilip mengenede sıkıştırılacak.

Klavuzdaki açılı delik kullanılarak da tekerlek aksının gireceği delik açılacak...

Teoride çok kolay :) pratikte yanlış gidebilecek şeyleri göreceğiz :D

Kanatın içini resmen nakış gibi işlemişssin Evren Hocam :bravo: Pipet ve kağıttan kablo kanal fikri süpermiş :thumbup:

Bu arada iniş takımlarının orijinal dikmelerini neden kullanmıyoruz, o kısmı tam anlamadım ? :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada iniş takımlarının orijinal dikmelerini neden kullanmıyoruz, o kısmı tam anlamadım ? :rolleyes:

[emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sayın adminim, mesele şudur ki;

Hurricane teyyaresinin tekerleklerinin aksi ile dikmelerinin arasındaki açı 90 derece değildir. Ama elimdeki dikmelerde bu açı 90 derece malesef... 4 derecenin aramızda lafı olmaz ama işte gıcığım napayım :)

İşte ölçekli model budur %p :saygilar:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Hurricane teyyaresinin tekerleklerinin aksi ile dikmelerinin arasındaki açı 90 derece değildir. Ama elimdeki dikmelerde bu açı 90 derece malesef... 4 derecenin aramızda lafı olmaz ama işte gıcığım napayım :)
Tamam şimdi oldu :laugh: ;D

Günsonu raporu:

Hazır dikme modellenmişken herşeyden emin olmak için bir tane basıverdim. Tekerlek aksını geçirdim, stoper vidası için diş açtım.

Sonra bu dikmeyi yerine yerleştirdim:

İniş takımı açıkken duruşu güzel. Ya kapanınca? Yuvada sağa sola çarpıyor mu acaba?

Yuvaya oturuş da mükemmel. Artık deliklerin konumları ve açıların doğru olduğundan emin olduğumuza göre aluminyumdan olan gerçeklerin delinmesine geçebiliriz. Klavuzun ölçülerini de son bir kez kontrol ettikten sonra bir simetrik çift (iki yarım) olacak şekilde baskıya verdim. Sabaha hazır olur...

Az biraz da tekerlek yuvası ile uğraşmaya devam ettim. Arka yan duvarları ve ön taraftaki silindirin oturacağı yuvayı 1.6mm balsa levha parçalar kullanarak yaptım.

Flap servosunu gizlediğim kısımın yan cephesini bir kapak gibi kullanıp, söküleybıl/takıleybıl olması için minik mıknatısları görevlendirdim.

Bu plaka gayet görünür bir konumda ve gerçek uçakta dümdüz üzerinde perçin dışında bir zımbırtı olmayan bişey. O yüzden ben de kabak gibi görünecek vidalar kullanamayacağım için böyle bir mıknatıslı, dışardan görünmeyen bir sabitleme çözümüne gittim...

Arkası yarın...

Yine en ince detayları bile gözden kaçırmıyorsun Evren Hocam :thumbup: :bravo:

...
Sonra bu dikmeyi yerine yerleştirdim:

İniş takımı açıkken duruşu güzel. Ya kapanınca? Yuvada sağa sola çarpıyor mu acaba?

...

Tekerlekler sanki tam olarak ölçekli değil mi ne? Gerçeğinde kullanılan lastikler ne markaydı? ;D

Omer Erkan' Alıntı:
Tekerlekler sanki tam olarak ölçekli değil mi ne? Gerçeğinde kullanılan lastikler ne markaydı? ;D

Bu tekerleklerin sadece çapları ölçekli, görüntü olarak da "andırıyorlar" diyebiliriz. Jantların ise uzak yakın alakası yok :) Niyetim hem jantları hem lastikleri 3D yazıcı ile basmak.
1940larda bu tayyarelerin tekerleklerini çoğunlukla Dunlop üretiyordu...

Klavuzlar mis gibi basılmış :)

Dikme de güzel oturuyor:

Bu işe yarayacak gibi görünüyor...

Akşam tornada dışı 4 mm içi 1.5 mm olan bişey yapıp klavuz deliğini (1.5mm) delmek için kullanmayı planlıyorum... Akşam ola hayrola...

Eğlenceli, bol talaşlı, oldukça eğitici ve enteresan şeylerin yaşandığı bir macera nihayete erdi :)

Yolculuğun detaylarına sonra değineceğim ama önce sonucu paylaşayım :)

Farkı benden başka gören var mı?

Bir dikme orjinal diğeri yeni ve doğru açıyla yapılmış olan, ama hangisi hangisi acaba? :)

Eğlenceli, bol talaşlı, oldukça eğitici ve enteresan şeylerin yaşandığı bir macera nihayete erdi :)

Yolculuğun detaylarına sonra değineceğim ama önce sonucu paylaşayım :)

Farkı benden başka gören var mı?

Bir dikme orjinal diğeri yeni ve doğru açıyla yapılmış olan, ama hangisi hangisi acaba? :)
Elbette var :laugh: ;D Soldaki orjinal, sağdaki yeni dikme ;) (Yani galiba, inşallah :laugh: )

Maceranın detaylarını bekliyoruz :halay: :hoppa:

Son düzenleme:

Eskiden boyle bir reklam vardı dimi :) “şşt numara yapma! Tabiii sağdaki...”

:)

Detaylar yarın, saat geç oldu burada...