Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben helikopterci takımının kaplama tekniği ile neden ilgilendiğini merak ettim aslında! :D :p
Bilgi bilgidir abi. Hazır Evren hocam gibi güzeş anlatan ve paylaşmayı seven birisini bulduktan sonra :thumbup: Kimbilir belki bir gün biz de heli falan kaplarız :laugh: ;D

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Airacobra deme bana yahu içim gidiyor :(

Ama başlıkla kastın halihazırda elde olan inşaat dökümantasyonunu burada da paylaşmaksa onu bilemedim...
Yarım kalmak zorunda olan bir proje durumu söz konusu galiba :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Evren'in projeleri yarım kalmaz. Sadece bitiş tarihi sonsuza uzayabilir. :D :p
(Bak bu şekilde herife gaz vere vere nerelere getirdim...) :D

Aynen öyle malesef. Hurriden daha önce başladığım ve öncelik verdiğim bir modeldi. Top Flite'ın kitinden yapıyordum, ama kit "ölçeklilik" açısından fiyasko olduğu için ağır modifikasyonlar yapmak zorunda kalmıştım. Aslında inşaat teknikleri açısından çok faydalı olabilecek bir konu, konvansiyonel "dahta" inşaattan kompozit parçalar üretmeye varan geniş bir yelpaze vardı. motoru da ekstra bir enteresan o modelin. Buraya gelmeden önce artık son detaylandırma aşamasındaydım, kokpiti yerleştirip kanopiyi bitirmeye çalışıyordum. Geri kalan tüm sistemler hazır ve çalışır vaziyetteydi. Ama buraya uçak sokmak yassah olduğu için, o meret de düpediz uçak gibi göründüğü için risk alıp getiremiyorum. gümrükte durumu anlarlarsa yılların emeği çöp olur. O yüzden şimdilik depoda kuzu kuzu yatıyor...

İnşaatın ilk aşamasının fotoğrafları şu albümde:

İkinci aşaması da şurda:

aşama dememe takılmayın, aşama arasını belirleyen şey imageshack'ın gümlemesi oldu :D ilk aşamadaki fotoğraflar aslında imageshacka yüklenmiş ve buharlaşmış fotoğrafların (bulunabildiği kadarının) yeniden photobucketa yüklenmiş halidir. İkinci aşama dediklerim ise doğrudan photobuckata yüklediğim fotoğraflar...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu uçak için yaptığım bir parçayı amerikada birisine satmıştım hatta. Sonradan başka talepler de geldi ama kalıplar burda olmadığı için yapamadım... Bu da posta ile amerikaya gönderilen parça:

Ne özelliği var bunun derseniz; bu kitin en büyük problemi burun kısmı, gerçek uçakla alakası olmayan bir burun yapmış adamlar (Top Flite) ben burun kısmı olabildiğince modifiye edip, gerçeğine daha iyi benzeyecek hale getirip kapıbını almıştım. Bunu yabancı forumda da paylaşınca çok beğenmişlerdi ve aynı modeli yapanlardan birisi bir tane istemişti...

Aah Sümer Abim aahh yaktın yıktın beni, dur bide sezen aksu açayım arkadan... :p

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evren'in projeleri yarım kalmaz. Sadece bitiş tarihi sonsuza uzayabilir. :D :p
(Bak bu şekilde herife gaz vere vere nerelere getirdim...) :D

Aynı zamanda benim projelerim asla bitmez biliyorsun abi, çünkü ölçekli model inşaatı asla bitmez, sadece bir noktada "bukadarı yeterli" dememiz gerekir :)

Ne özelliği var bunun derseniz; bu kitin en büyük problemi burun kısmı, gerçek uçakla alakası olmayan bir burun yapmış adamlar (Top Flite) ben burun kısmı olabildiğince modifiye edip, gerçeğine daha iyi benzeyecek hale getirip kapıbını almıştım. Bunu yabancı forumda da paylaşınca çok beğenmişlerdi ve aynı modeli yapanlardan birisi bir tane istemişti...
Demek ki güzel iş her zaman takdir görüyor :thumbup:

Bu arada hazır resimlerde hazırken, müsait bir zaman da Sümer abinin dediği gibi ayrı bir "Airacobra" konusunda modelin macerasını sizden dinlemek keyifli olacak :thumbup:

Demek ki güzel iş her zaman takdir görüyor :thumbup:

Bu arada hazır resimlerde hazırken, müsait bir zaman da Sümer abinin dediği gibi ayrı bir "Airacobra" konusunda modelin macerasını sizden dinlemek keyifli olacak :thumbup:

Teşekkür ederim Mehmet Bey...

Fotoğraflar hazır hazır olmasına ama işin ucu şu an tıkanıkken ve sonrasını göremezken, gözgöre göre yarım kalacak bir konuya başlamak bana çok mantıklı gelmiyor. İlerde bir şekilde koşullar değişir olaylar gelişir de tekrar modelle çalışabilecek olursam (Hurri örneğinde olduğu gibi) o zaman bir konu açmak uygun olacaktır. Öte yandan, zaman buldukça o modelde kullandığım yöntemleri anlattığım küçük küçük "nasıl yapılır" konuları açmak daha mantıklı olur sanırım...

Teşekkür ederim Mehmet Bey...

Fotoğraflar hazır hazır olmasına ama işin ucu şu an tıkanıkken ve sonrasını göremezken, gözgöre göre yarım kalacak bir konuya başlamak bana çok mantıklı gelmiyor. İlerde bir şekilde koşullar değişir olaylar gelişir de tekrar modelle çalışabilecek olursam (Hurri örneğinde olduğu gibi) o zaman bir konu açmak uygun olacaktır. Öte yandan, zaman buldukça o modelde kullandığım yöntemleri anlattığım küçük küçük "nasıl yapılır" konuları açmak daha mantıklı olur sanırım...
Aslında haklısın Evren hocam. Gavurların deyimi ile "tips and tricks" şeklinde bir konuda çok daha güzel olur :halay:

...motoru da ekstra bir enteresan o modelin...

Motora piston koymayı unutmuşlar, hemen geri gönder o motoru Evren hocam. :eek: :eek: :eek:

Biri bana bu motoru anlatsın yoksa gece uyuyamam! Fotonun açısından mıdır nedir, aklım almıyor...

du bakayim iyice kafa karıştıralım :)

[vimeo]vimeo.com/3571157[/MEDIA]

[vimeo]vimeo.com/3815993[/MEDIA]

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Biri bana bu motoru anlatsın yoksa gece uyuyamam! Fotonun açısından mıdır nedir, aklım almıyor...

Motor son derece basit. Acayip basit. Piston ileri geri hareket ederkene gömlek dönüyo. Dönerkene bişileri dönderiyo. Sonuçta pervaneye 1/2 redüksiyonlu hareket ulaşıyo. Sistem dört zamanlı çalışıyo. Hala anlamadıysan ben sana daha ne diyim... :D :p :D
En güzel yanı helikopter starteri ile çalıştırılması. Spinner hasar görmüyoo! :p

abi niye anlattın ne güzel eğleniyorduk ;D ;D

Neyse madem anlattın ben de animasyonunu vereyim de rahatlasınlar :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konuyu iyice raydan çıkmadan toparlayayım :)

Rudder kaplama sonrasi dop uygulamasında her gün bir kat uygulamak suretiyle devam ediyor. Zaten son aşamada yerine monte edileceği için acelesi de yok.

Tezgaha yeniden kanadı aldım ve kaldığım yerden, flap tarafları devam edecek şekilde işe koyuldum.

En son dış panel flaplarını deneme amacıyla takınca kapalıyken orta panel flaplarıyla aralarında seviye farkı olduğunu görmüştüm. Bu farkın nedeni de flap yuvasındaki 1.6mm kalınlığındaki balsa levha kaplama idi. Bugün ilk iş olarak o levhaları söküp temizledim.

Sonra o balsa levhaların yerine gelecek olan 0.8mm kalınlığındaki kayın kontraplakları kesip yerlerine alıştırdım ve yapıştırdım.

Son haliyle tüm flap bölmesinde eş seviyede olan bir yüzey elde etmiş oldum, böylece bubyüzeyin üzerine oturacak olan flaplar da eş seviyede olacaklar.

Ayrıca bu kontraplak levhalarin sertliği sayesinde dış panellerdeki kanadın firar kenarlarını çok daha sağlam ve keskin bir şekilde yapma imkanım olacak.

Son olarak da bu panellerin altında destek olması için mevcut sinirlere 3mm balsa ilaveleri yaptım (doubler) bu ilaveler ve kontraplak yüzey birarada yapısal bir sistem olarak davranıp daha önce bahsettiğim ve yaptığım modifikasyonlar nedeniyle kanatta yarattığım zayiflığın da tam kalbine sapasağlam bir gümüş kazık çaktı :) bir taşla üç kuş vurmuş oldum yani. Temelde ağır bir çözüm oldu ama havada kanat ile gövdenin ayrılmasından daha iyi sanırım. Ayrıca bu ilave sağlamlık sayesinde flap menteşelerini de değiştirip en az yarı yarıya hafifletme şansım olacak...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bir taşla üç kuş vurmak gerçekten süper olmuş :thumbup: Bu arada konu az daha raydan çıkıyordu :laugh: :laugh: