[Urun]: Ev içerisinde Mikro Car FPV (Hamam Böceğinin Gözünden)

Emre Kaman' Alıntı:
Ben kendi adıma 7-8 aydır bir sistem toplamak-toplamamak arasında gidip geliyorum. Heliden vazgeçme gibi bir niyetim yok, ama FPV de çok ilgimi çekiyor. Indoor quad-araba ile ufak bir giriş yapacakmışım gibi hissediyorum bu aralar :)

İş indoor olunca model üstündeki ekipman ucuz ve hafif olsun yeterli, ama pilot üstündeki ekipman konusunda ikilemdeyim. Madem işe bir köşesinden bulaşıyorsak, gözlük/ekran, alıcı gibi ekipmanı daha mı iyi alsam, seneye de giyer miyim acaba gibi düşüncelerdeyim :)

İşin aslı, ben heli modelcisiyim ve gerek para, gerekse zaman gibi kısıtlı kaynaklarımı helide kullanmak istiyorum. Ama modelciliğin her türlüsünü seviyorum ve ister quad, ister uçak, ister araba olsun, fpv çağımızın bulunmaz bir nimeti gibi geliyor bana... Bakalım, sezon yaklaşıyor, yeniden uçmaya başlayana kadar ciddi bir yatırım yapmamak en mantıklısı sanırım :)
Fpv herkesin ilgisini çeker. Ama herşeye baştan başlamaknın maddi ve manevi boyutu var.
Şimdi işe ufaktan başlayalım demek helikopter modelcisinin vxx modelini alması gibi bir şey. Sonra tatminsizlik başlayacaktır. Daha iyi sistemler kurmak isteyeceksiniz youtubede öyle videolar var ki canınız çekecek. Ve helide olduğu gibi kaptırıp gideceksiniz.
Ben kendi adıma konuşayıp. Hiç bulaşmak istemem FPV ye.

[Urun]: Ev içerisin de Mikro Car FPV (Hamam Böceğinin Gözün den)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Onların heliye (veya uçağa) sadakati o kadarmış Nesimi abi, isabet olmuş vazgeçmeleri :)

Bak orda yanlış düşünüyorsun. Emrenin de yazdıkları gibi hepsini veya ilgilendiği alanları bir arada götürmek mümkün. Ben son dönemlerde hep mini quadla uçuyorum ama diğer modellerimi de boşlamadım. Kaplumbağa hızıyla da FPV modelimi toplamaya çalışıyorum. Heli işine bir kez girdim devam edebilirim şu an olmasa da maddi durumum da o işi götürebilir ama büyük konuşmadan şimdilik heli işine tekrar girmeyi düşünmüyorum. Zaman ne gösterir bilinmez tabii ki.

Bu amaçlarla hedeflerle alakalı... Ben daha önce Kyosho DRX VE Fiesta kullandım, Traxxas Slash kullandım. Kendi kumandasını salladım, Spektrum dx3s aldım, telemetri ekipmanlarını modele uyguladım... Servosunu beğenmedim değiştirdim, bir sürü upgrade yaptım. Bunları düşününce el kadar bile olmayan Baja Q32 tatmin edecek mi? Edecek :) Çünkü alma amacım tamamen eğlence, hevesimi aldıktan sonra yeğenime paslayacağım.

Amacım o yolda ilerlemek değil, bulunduğum yoldan memnunum ve geliştirmem gereken pilotajım ve buna hevesim var. Onu da yapayım bunu da yapayım derken hiçbir şey yapamadan geçiriyoruz zamanımızı, ortaya tatmin edici bir sonuç çıkmıyor.

Emre abi hepsini bir arada götürmeye çalışıyor evet. Quad topluyor, ama havadan kaliteli bir çekim yapmadan bırakıyor, hevesi geçiyor çünkü... Araba hevesimiz yaklaşık aynı zamanlarda geçti... Şimdi arada action quad fpv diyor, arada daha büyük bir quad ve çekim diyor, arada hazır sistem olsun phantom diyor, arada DIY CNC diyor, sonra yok hazır almak daha mantıklı diyor. Heli bir taraftan devam ediyor, elinde modeller birikiyor, sonra sadeleşme yoluna gidiyor. Dağıldıkça dağılıyor hedefler düşünceler istekler... Sonuçta ne var elimizde, tartışılır. Bir şekilde eğleniyoruz işte...

Günlük işlerin arasında ve hayatın diğer yönlerinin arasında (aile, arkadaşlar vesaire) hobiye kalan zaman sınırsız değil. Bu sınırlı zamanda da dağıldıkça dağılırsak ortaya yine bişey çıkmayacak. Ben o bakımdan hobinin kendimi ait hissettiğim alt disiplininde mutluyum ve gelişim hedeflerim var. Bunun dışında kalan dallarda arada "eğlenmek" dışında ciddi bir hedefim yok. Bu bakımdan ne fazla zaman nede maddiyat bağlamayı düşünmüyorum, o bakımdan hesaplı bir tercih varsa dedim başından... Yoksa da sorun değil.

Bir de tüm bunlar kendi penceremden değerlendirmelerim. Herkesin yaklaşımına saygım var, kimseye yanlış düşünüyorsun diyemem. Herkesin kendi doğruları :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Emre abi hepsini bir arada götürmeye çalışıyor evet. Quad topluyor, ama havadan kaliteli bir çekim yapmadan bırakıyor, hevesi geçiyor çünkü... Araba hevesimiz yaklaşık aynı zamanlarda geçti... Şimdi arada action quad fpv diyor, arada daha büyük bir quad ve çekim diyor, arada hazır sistem olsun phantom diyor, arada DIY CNC diyor, sonra yok hazır almak daha mantıklı diyor. Heli bir taraftan devam ediyor, elinde modeller birikiyor, sonra sadeleşme yoluna gidiyor. Dağıldıkça dağılıyor hedefler düşünceler istekler... Sonuçta ne var elimizde, tartışılır. Bir şekilde eğleniyoruz işte...

Bi de beni düşün ne çekiyorum, ikizler burcu olmak zor :lollol: :lollol: :lol: :lol:

Abi eline sağlık da durduk yere şimdi para harcicaz ya ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu amaçlarla hedeflerle alakalı... Ben daha önce Kyosho DRX VE Fiesta kullandım, Traxxas Slash kullandım. Kendi kumandasını salladım, Spektrum dx3s aldım, telemetri ekipmanlarını modele uyguladım... Servosunu beğenmedim değiştirdim, bir sürü upgrade yaptım. Bunları düşününce el kadar bile olmayan Baja Q32 tatmin edecek mi? Edecek :) Çünkü alma amacım tamamen eğlence, hevesimi aldıktan sonra yeğenime paslayacağım.

Amacım o yolda ilerlemek değil, bulunduğum yoldan memnunum ve geliştirmem gereken pilotajım ve buna hevesim var. Onu da yapayım bunu da yapayım derken hiçbir şey yapamadan geçiriyoruz zamanımızı, ortaya tatmin edici bir sonuç çıkmıyor.

Günlük işlerin arasında ve hayatın diğer yönlerinin arasında (aile, arkadaşlar vesaire) hobiye kalan zaman sınırsız değil. Bu sınırlı zamanda da dağıldıkça dağılırsak ortaya yine bişey çıkmayacak. Ben o bakımdan hobinin kendimi ait hissettiğim alt disiplininde mutluyum ve gelişim hedeflerim var. Bunun dışında kalan dallarda arada "eğlenmek" dışında ciddi bir hedefim yok. Bu bakımdan ne fazla zaman nede maddiyat bağlamayı düşünmüyorum, o bakımdan hesaplı bir tercih varsa dedim başından... Yoksa da sorun değil.

Bir de tüm bunlar kendi penceremden değerlendirmelerim. Herkesin yaklaşımına saygım var, kimseye yanlış düşünüyorsun diyemem. Herkesin kendi doğruları :)

Tabii ki benim amacım da seni zorlamak değil. Modelciliğin her dalının zevkini tatmak ve artısını eksisini görmek gerektiğini düşünüyorum ki sen de yaklaşık buna yakın bir tutumdasın. Bu çok güzel. Aynen devam bence de Rasim. %p

O Heli bu masaya gelecek... Alkol alan Farenin kediye seslenmesi gibi... Şuan Heli Araba Uçak veya Quad önemli değil o ğün hangisi ile daha çok eğlendiğin önemli. Kışı atlatmaya çalışıyoruz asıl amacımız belli :D Vallaha Çok kafam atarsa Alırım bir Heli ona da FPV bağlarım :D :RCKolik:

noluyoo :rolleyes: kışı evde geçiren modelcilerin hali :laugh:

Baja q32 den bendede var çok eğlenceli bi alet.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonrada indirimde hk dan bsr-222 aldım

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Baja geldi :halay: Kopardı beni ;D Ancak bi sorunum var, şarj girişine kabloyu takınca şarj ledi yanmıyor, araba şarj oluyor mu bilemiyorum şu anda. Bişey mi atlıyorum?

Emre Kaman' Alıntı:
Baja geldi :halay: Kopardı beni ;D Ancak bi sorunum var, şarj girişine kabloyu takınca şarj ledi yanmıyor, araba şarj oluyor mu bilemiyorum şu anda. Bişey mi atlıyorum?
Hayırlı olsun. Benimki sanırım yarın elimde olur. Ayrı bir konu açıp fotolarını mı eklesek. Ben rampadan uçarken fotosunu çekmeye çalışacağım. Hele bi gelsin. Çocuklar kullanır ben çekerim fotoyu

Hallettim. İçini açıp soketi azcık kanırtınca sorun çözüldü. Mikro değil mi işte, sorunsuz olmaz hiçbir zaman :)

Bu arada içini açmışken, motor kesinlikle fırçalı, direksiyonda da servo değil, yine fırçalı bir motor var arkadaşlar.

Emre Kaman' Alıntı:
Hallettim. İçini açıp soketi azcık kanırtınca sorun çözüldü. Mikro değil mi işte, sorunsuz olmaz hiçbir zaman :)

Bu arada içini açmışken, motor kesinlikle fırçalı, direksiyonda da servo değil, yine fırçalı bir motor var arkadaşlar.
Hayırlı olsun Emre, darısı olmayanların başına :laugh: :D

Eğer direksiyon dediğin gibi fırcalı motor ise, o zaman "Lineer Direksiyon" özelliğini nasıl sağlıyor ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hayırlı olsun Emre, darısı olmayanların başına :laugh: :D

Eğer direksiyon dediğin gibi fırcalı motor ise, o zaman "Lineer Direksiyon" özelliğini nasıl sağlıyor ??

Valla bir şekilde halletmişler abi o işi, hakkaten çevirdiğin kadar dönüyor tekerler :)
Düzeltme: Şimdi yeniden inceledim, çok da başarılı değil ön tekerlerin dönüşü, tabi oyuncaklar gibi de tam sağ tam sol değil, ama bir servo hassasiyeti yok. Ama bu boyutta bir araba için yeterinden de fazla. Beğendim ben :)
Resimden de görebilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada, ben bi cahillik ettim, evde arabayla gezinirken eşimin makyaj masasının altında falan da gezdim, onu yapmayın. Akslardan saçları temizlemek baya gıcık olabiliyor ;D ;D

Emre Kaman' Alıntı:

Emre Hayırlı olsun güle güle kullan...