[Urun]: Yeni Proje: Goblin Speed

Modelin üzerinde gelen 770 ile aynı metal dişli, herhangi bir plastik alaşım dişli kullanmıyor olması lazım. Ana dişliyi de sık sık yağlamak gerekiyor. Ancak arkadaş speed flying de on kusurlu hareketin hepsini yapıyor. Gazı kesmeden ani elevatorler vs gibi. Motor ve esc sağlam ancak ana dişliden su koyverdi. Boru değil 15 derece pitch ile uçuyor.

Niye lynx takmış ki ? Siparişim geldi benim Pilottr için metal dişli de yazmıştım acayıp saglam duruyor gidip plastik yapmak niye?

İlker Sönmez' Alıntı:
Speed dişlisi nasıl sıyırılır , nasıl kurtarılır :) Videodaki arkadaş lynx upgrade dişlisi kullanıyormuş , sonunda söylüyor.
İlker Abi dişliyi sıyırma konusunda belki bir olasılık var ama o modeli o durumda kurtarmak konusunda kendi pilotajımı düşündüğümde malesef olumlu bir olasılık yok. :eek: Ben olsaydım içerisinde speed'in bulunduğu 1 kg mandilana koyulabilecek bir poşetle dönerdim geriye. :lollol: :lol: Valla helal olsun adam pilotmuş gerçekten. :bravo:

Bu arada modelin uçuşuda müthişmiş abi, tekrar hayırlı olsun. :halay: :yuppi: :yuppi:

İlker Sönmez' Alıntı:
Modelin üzerinde gelen 770 ile aynı metal dişli, herhangi bir plastik alaşım dişli kullanmıyor olması lazım. Ana dişliyi de sık sık yağlamak gerekiyor. Ancak arkadaş speed flying de on kusurlu hareketin hepsini yapıyor. Gazı kesmeden ani elevatorler vs gibi. Motor ve esc sağlam ancak ana dişliden su koyverdi. Boru değil 15 derece pitch ile uçuyor.
Doğru ya metal dişlisi çıkmıştı değil mi, şimdi sen söyleyince hatırladım ;)

Modelin servo voltajına 7.4V olarak karar verdim. Kullanacağımız Savox 1268 servolar ile bu voltajda 26kg ve 0.11sn hız elde edebiliyoruz. Benim için gayet yeterli. Servo fiyatı tanesi 78 USD fastlad da . Kuyruk servosu olarak MKS'nin HBL 669 versiyonunu tercih edeceğiz , bu servoda 7.4 V da 0.04 sn hızda ve 5 kg civarı tork üretebiliyor. Fiyatı şu anda 104 dolar.

8.4V kullanabilen outrage servolarımı şimdilik 550 modelime geçireceğim , ilerde gene başka bir 700 için lazım olabilir diyerek satmaktan vazgeçtim.

Ana sistem voltajı olarak 52V (14S) sistem düşünüyorum. Zaten C değerini yükseltmek içinpillerimi değiştirecektim. Gördümki 7S piller 6S piller ile neredeyse aynı fiyatta , sisteme binen amper yükünü azaltmak için 14S uçurmaya karar verdim. Daha önce ileriye yönelik yapmış olduğum dizayn sayesinde 550 modelimde halihazırda 7S yada 8S ile uçabilecek durumda. HV ESC ve 8S e kadar destekleyen motoru mevcut. Hatta pinionu bile mevcut. Geriye sadece şarj cihazı ve pilleri değiştirmek kalıyor.

Bu seride konnektör olarak Suprax Pro S serisinden 6mm veya 7 mm tercih edeceğim. Bu konnektörlerin özelliği , kablonun koruyucuya girdiği bölümde kabloyu sıkıştıran iki vidası olması nedeniyle lehim erise bile konnektörü tam bırakması mümkün olmuyor.

Kablolama için esc ve pillerin ana akım kablo kalınlığına baktığımızda 10 awg olduğunu görüyoruz. Bu yüzden sadece seri bağlamak için yapacağımız ara bağlantıyı 8awg yapıp diğer kısımları 10 awg olarak tutacağım. Burada önemli olan kablo uzunluklarını minimuma indirmek. Herkesin yaptığı gibi esc motor arasında direkt lehim kullanacağım. Diğer kablolarında mmkün mertebe kısaltacağız.

Bir diğer konuda hızın ölçülmesi konusu , bu konuda gps bazlı yöntemler ve gerçek uçaklarda kullanılarn hava akımını ölçen yöntemler mevcut. İlk başlarda alışma dönemi olacağı için ne kadar hızlı gittiğimizden ziyade düzgün gitmeye çalışacağımız için hız ölçme sistemi kurulumunu daha uzun vadede daha detaylı inceleyeceğim . ancak amper ölçme işi biraz daha öncelikli. Sisteme ne kadar yük bindirdiğimizi görerek kafaturunu ve pitch açılarını arttırmak en sağlıklısı olacaktır. Burada sıkıntım harici amper ölçme sistemlerinin bulabildiğim kadarıyla maksimum 150 ampere kadar ölçüm yapması. Castle'ın içinde loglarda amper görülebiliyor ama maalesef 14s destekleyen esc yapmamışlar. Kullanacağımız yge esc sayısal bir log tutma durumu yok. Hepsinin bir arada olduğu sawce Kontronic ESC ler var ancak tabi onlarında fiyatları malum. 250 ampere kadar akım miktarını gösterebilecek bir sistem bilen varsa tavsiyelerinden faydalanabilirim.

İlker Sönmez' Alıntı:
...Ana sistem voltajı olarak 52V (14S) sistem düşünüyorum.
Benim içimden de hep 14S olsa diye geçiyordu İlker Abi, bu şekilde netleşmesine sevindim. :halay:

Geçende Mehmet hocamlada aynı konuyu konuştuk. 6S 5000 mah 60 C batarya ile 7S 4500 mah 65C bataryanın fiyatı aynı. 7S olduğu zaman kapasite biraz daha küçültülüyor. Uçuş süresi değişmiyor , ağırlık değişmiyor.
Burada tek sıkıntı 7S pil kullanımı Türkiye de yok denecek kadar az olduğu için (ben kullananı duymadım) elden çıkarmak çok mümkün değil. Ancak elden çıkarmak için öncelikle daha iyisine ihtiyaç duymak gerekir diye düşündük ve daha iyisine de ihtiyaç yok diyerek , pilleri öldürene kadar kullanırız zaten dedik.

Bu arada merak edenler için 14S kullanabilen belli başlı esc ler :
Kontronic 160-200HV
YGE 160-320HV
Scorpion Commander 160HV
Jeti 200HV

İlker Sönmez' Alıntı:
....... ancak amper ölçme işi biraz daha öncelikli. Sisteme ne kadar yük bindirdiğimizi görerek kafaturunu ve pitch açılarını arttırmak en sağlıklısı olacaktır. Burada sıkıntım harici amper ölçme sistemlerinin bulabildiğim kadarıyla maksimum 150 ampere kadar ölçüm yapması. Castle'ın içinde loglarda amper görülebiliyor ama maalesef 14s destekleyen esc yapmamışlar. Kullanacağımız yge esc sayısal bir log tutma durumu yok. Hepsinin bir arada olduğu sawce Kontronic ESC ler var ancak tabi onlarında fiyatları malum. 250 ampere kadar akım miktarını gösterebilecek bir sistem bilen varsa tavsiyelerinden faydalanabilirim.
Bak bu kötü oldu Ilker Hocam :embarras: Normalda ayrı log sistemleri (RC Logger gibi) var senin de bildiğin ama bunlar 250 A kadar ölçüm yapıyorlar mı, emin olamadım ??

Müsait olunca ben de bir bakayım, bak şimdi acaip merak ettim :rolleyes:

Frsyky'ın hall effect akım sönsörü olarak çalışıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesela , ya da benzeri bir sensör, artı arduino kullanılarak, sensörden alınan bilgi istenilen formata çevirilebilir diye düşünüyorum. 100gr ağırlığı çok da fena değil.

Bu sensörün e logger versiyonu 300 amperlik olarak mevcut. Data kaydeden kısmı 160 usd , sensör 130 usd diyorlar. Yuh diyorum bende onlara :) Henüz başka yüksek amper bulamadım bakıyorum.

İkinci bir seçenekte 150 amperlik versiyonu alıp paralel kablo ile akımı yarıya düşürüp okunan değerleri iki ile çarpmak.

Şundan aldığım datayı, SD karta yazabilirmiyim acaba :-\.

Eğer fiyatta bir yanlışlık yoksa, eagletree tarafından 130 dolara satılan 300A'lık sensör burada 62 dolar.

Eğer sensör, çok abuk subuk bir çıkış vermiyorsa, sensörden okunan datayı, 10 dolarlık arduino donanımı vasıtası ile SD karta yazamamak için bir sebep göremiyorum.

Paralel kablo kullanmak ise bana niye ise çok da sağlıklı gelmedi. Akımı ikiye bölebilmek için iki paralel hattında BİREBİR aynı dirence sahip olması lazım. O kadar kalın ve kısa kablonun, büyük ihtimalle mikroohmlar civarında olan direncinin, şönt üzerinden geçirilen paralel hat ile aynı olabileceği, niye ise pek mantıklı gelmedi.

IC formatında yüksek akım sensörleri üretiyormuş. Ama onun da 250A'lık sensörü yok. Maksimum 200A'lık sensörleri var. Ve bu işe en uygun sensörleri ise ACS758 olarak gözüküyor. Ağırlıklarına dair bir şey bulamadım ama yaklaşık 25mm x 15mm boyutundaki bu IC'nin birkaç gramdan fazla olacağını zannetmiyorum.

200A'dan daha yüksek akımları ölçmek için iki yöntem önermişler.

1. Yöntemde, Akım sensörüne paralel şönt kullanılmış. Ama bu yapının birebir nasıl olması gerektiğine dair ölçüleri ile beraber vermişler. Bakır plakanın kalınlığı 1mm olarak belirtilmiş.

2. Yöntemde, Akım sensörlerini paralel kullanmış ve analog çıkışları 2.5V kaydırıp, sonra da toplayarak toplam değeri elde etmişler ve ölçüm hassasiyetinden bir şey kaybetmemişler.

ACS758 ve bir kaç basit elektronik kart kullanılarak, maksimum $40 civarına, 300A'ya kadar akımı düzgün bir şekilde SD karta loglayacak bir sistem inşa edilebilir gibi duruyor. Hatta üzerinde biraz çalışılırsa, bu bilgi telemetri olarak da gönderilebilir.

İlker bey, kendi istediğiniz gibi bir çözüm bulamazsanız, yukarıdaki çözümü yapabiliriz. Aklınızda bulunsun...